:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,109
Активни 472
Страници 5,674
За един ден 1,302,066
КОНТРОЛ

Как се хваща далавера на митницата

Вносът на коли, горива и месо най-често кръстосва интересите на бизнесмените и пазителите на реда
Двайсетина митничари ще бъдат наказани за това, че са разрешили вноса на огромно количество стоки от Турция без редовни документи. С тяхна благословия фирма прекарала козметика, пелени, мини телевизори и други стоки през две митнически бюра, извършвайки три нарушения. Митничарите си "затворили" очите за много неща. Че стоките са описани като стоки от друга категория, за която се дължат по-малко мита. Освен това обявените стойности били смешно ниски, пак с цел по-ниско облагане. За капак- липсват задължителните сертификати и разрешителни за стоки, които могат да навредят на здравето на хората. Каквито са козметиката и пелените.



Митничарите разрешили вноса,



въпреки всички тези очевАдни нарушения. Хванати са след като четирима служители на митническия инспекторат направили пълна проверка на 344-те документа, които оформят този внос. Сега виновниците ще бъдат привикани да дават обяснения. След това ще бъдат наказани.

Това е само един от случаите, разкрити от инспектората на митниците миналата година. Онези, които не са разкрити са много повече от установените нарушения. Дирекцията има неблагодарната задача да контролира работата на колегите си. На нея се разчита да разкрива служителите, които са злоупотребили със служебното си положение като са съучаствали в нарушаване на режимите за внос и износ. През ръцете на 20-те й служители само за година са минали около 1000 преписки. Проверките са правени по план, по сигнали и жалби. В резултат са наказани 153-ма служители.



36 са уволнени дисциплинарно



37 са получили забележка, 73-ма са с предупреждение за уволнение. Петима със статут на държавни служители са получили порицание, а един е понижен в ранг.

При акциите си инспекторатът проверява всички действия на митничарите, обясняват от дирекцията. Като се започне от това кога отиват и си тръгват от работа, носят ли служебните си карти и униформеното облекло и се стигне до това как са приложили митническите режими за всеки конкретен случай.

Много внимателно се преценява дали всяка внесена стока е обмитена вярно, как е определена митническата и стойност. Следи се дали е осигурено получаването на парите, които държавата трябва да си вземе. Проверява се как са оформени документите, дали митничарят лично физически е проверил стоката. Стига се дотам дори да се проучва отношението на служителя към вносителя или износителя и т.н.

Естествено повече внимание се обръща на случаите, когато митничарите са разрешили ползване на определени облекчения. Тогава внимателно се проследява има ли достатъчно основания и дали служителят, който е издал разрешението, е имал право да го направи.

Инспекторатът планира проверките си така, че да обхване онези митнически пунктове и бюра, през които движението на стоки и пътници е най-голямо. Другата основна цел е да се проследи как се внасят



рисковите стоки - коли, горива, месо



и месни продукти.

Автомобилите са особено чувствително перо. Формират около 20% от приходите на митниците. Затова и вниманието на инспекторите е фокусирано върху подобни сделки. Особено внимание се отделя на колите втора употреба, защото тяхната стойност при внос се определя от постановление на Министерския съвет. Според него стойността на колата, върху която трябва да се плати мито, зависи от годината на производство, мощността и някои други показатели.

Най-масови са опитите да се фалшифицират данните за мощността в документите на колата като целта е возилото да попадне в границата до 120 киловата мощност и да бъде освободено от плащане на акциз, разказаха инспектори.

Когато се разкрият подобни измами, се проследява дали са намесени и митничари, или са резултат единствено от умишлените действия на вносителите. "Не може митничар да види, че за "Ауди 6" се декларира съмнително ниска мощност и



да не се усъмни. Да не направи проверка",



коментират инспекторите на митницата. В подобен случай неговите служители проверяват и митничаря, и документите, с които е оформен вносът. Ако измамата се докаже, от вносителя се досъбират парите, които е трябвало да плати, ако беше обявил истинските данни. Ако има документна измама, случаят се предава на прокуратурата. Провинилият се митничар пък се наказва със забележка, предупреждение за уволнение или направо бива уволнен. Конкретната форма на наказание зависи от щетите на бюджета, които са нанесени с неговото бездействие или съучастие, и от това дали има предишни наказания и за какви нарушения са му налагани.

Инспекторатът следи с повишено внимание и как се ползват митническите преференции. Всеизвестно е, че инвалидите имат право на облекчен внос. До миналата пролет, хора с документ за инвалидност можеха да внасят всякакви коли. Това беше популярна вратичка за големи злоупотреби. Масова бе практиката с документи на инвалиди да се внасят мощни возила, които впоследствие се ползват от други лица или се препродават. По този начин се избягваше плащането на сериозни мита. От миналата пролет се въведе ограничението инвалидите да внасят без мито коли с обем на двигателя до 1800 куб. см и с мощност до 100 конски сили. И по новия ред обаче опити за далавери има.

Инспекторатът следи дали документите, с които е доказано правото на безмитен внос, са действителни и законни. Разкрити са и уникални според администрацията случаи, при които със заверени нотариално пълномощни лица са



внасяли автомобили от името на инвалиди, които са починали,



както се разбира по-късно, и данните им са използвани неправомерно пред митническите власти.

Горивата също са обект на засилен контрол като при тях инспекторите следят най-вече дали са взети проби за анализ. С повишено внимание се гледа и на вноса на стоки за преработка на ишлеме, които преминават границата по режима на т.нар. активно усъвършенстване. Това е основният режим, по който се внася у нас, отбелязват от инспектората. И обобщават, че при почти всички проверки се стига до досъбиране на държавни вземания. Което означава само едно - нарушенията са масови.

От дирекцията обаче не могат да кажат доколко е основателно наложилото се в публичното пространство мнение, че митничарската професия е една от най-корумпираните. Инспекторатът



няма правомощия да разследва сигнали за корупция



и подкупност на митничари, отбелязват служителите му. Тези случаи се давали директно на прокуратурата. Може да се проследи, обаче, дали служителите са се обогатили незаконно. Проверява се имотното състояние, обявено в годишната декларация на всеки митничар. Такива се подават ежегодно до 15 февруари от всички. Инспекторатът проверява произхода на обявените имоти и придобивки, когато изникнат съмнения, че има прекомерно обогатяване. Ако имуществото е впечатляващо, се подава сигнал до данъчните с искане за проверка. "Имаме два-три подобни случая досега", призна директорът на агенция "Митници" Асен Асенов.

От тази година обаче редът на деклариране ще се затегне като освен митничарите имотно състояние ще обявяват още техните семейни половинки и непълнолетни деца. Този нов ред ще бъде въведен с промените в Закона за митниците, приети от парламента на първо четене. Мярката е продиктувана от съмненията, че вероятно не малко служители не декларират особено благосъстояние, защото са приписали придобивките на своите близки. Според администрацията новият ред ще е мярка срещу корупцията в митничарските редици. Предвидено е също митничарите, които не подадат в срок декларацията си, да бъдат уволнявани без предизвестие. Същата мярка ще се прилага и,



ако митнически служител укрие участие във фирма



или дейност като едноличен търговец. И сега законът забранява на митничарите да са еднолични търговци, неограничено отговорни съдружници или да участват лично или чрез подставени лица в органите за управление на търговски дружества, кооперации, и др., както и да сключват допълнителни трудови договори освен като сътрудници в научни институти и преподаватели в учебни заведения. Промените в закона ще забранят на митничарите да са в пряка йерархическа връзка на ръководство и контрол със съпруг или съпруга, роднини по права линия, по съребрена линия до четвърта степен и по сватовство. Инспекторатът вече има разработен механизъм за контрол над участията. Той проверява дали митничарите имат фирми и участия като си взаимодейства с данъчните и фирмените отделения в съда.

Друга промяна в закона, която трябва да преустанови далаверите на митницата, е идеята



нормите на етичния кодекс да са задължителни



за всички служители и когато не се спазват да се носи дисциплинарна отговорност. Етичният кодекс на митничаря бе разработен с експерти на ЕС и утвърден миналото лято като първи по рода си документ в историята на администрацията. Сега обаче той има само препоръчителен характер. Затова се възприема с голяма доза скептицизъм. Според кодекса митничарите са длъжни да не злоупотребяват със служебното си положение и власт и да не ги използват за лично облагодетелстване или за облага на друго лице. Нормите са добре формулирани, остава да се намери начина да бъдат претворени в реалността, смятат контрольорите. Не случайно от "Краун ейджънтс" препоръчват да се увеличи съставът на инспектората, който както стана ясно сега възлиза на смешната бройка от 20 служители. Няма съмнението, че това е повече от необходимо. Трябва само воля, за да стане.
 
Измамите при внос на горива са сред най-ощетяващите държавата.
 
Инспекторатът следи дали митничарите лично са проверили внасяните стоки.
1010
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД