:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,665,114
Активни 636
Страници 7,679
За един ден 1,302,066
Бизнес

Идва ли нова глобална икономическа криза

Червената лампичка за надвиснала опасност е активирана от срива на цената на петрола и ниския ръст на китайската икономика
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Китайската икономика отчете през м. г. ръст от едва 6.9%, което е най-ниският за последния четвърт век и това създава сериозен риск за световната икономика, смятат анализаторите.
3000 банкери и изпълнителни директори се събраха в швейцарския ски курорт Давос миналата седмица за годишната среща на глобалния бизнес елит. Повечето от тях не се интересуваха дали ще има сняг по пистите, но с интерес следяха прогнозата за времето заради невижданата буря, обхванала САЩ.

Това се случи в края на една седмица, през която цената на петрола падна до 12-годишен минимум, а след това бавно започна са се връща към психологическата граница от 30 долара за барел. Причината? Трейдърите се обзалагаха, че търсенето на горива ще се увеличи заради студа, обхванал големи части от САЩ. Световните фондови борси също започнаха да се възстановяват. Допълнителен стимул дадоха и намеците от Европейската централна банка, че обмисля действия за стимулиране на намиращата се в тежко положение икономика на еврозоната.

Пазарите бяха отчаяни след няколко дни на доста лоши новини, простиращи се от Персийския залив до Уолстрийт, от стоманената индустрия в Южен Уелс до петролните платформи в Северно море. Всичко започна с разтърсващото съобщение, че БВП на Китай е нараснал през 2015 г. "само" с 6.9% - най-ниското ниво за последните 25 години.

На срещата в Давос изпълнителният директор на "Креди Сюис" Тиджан Тиам се възползва от това. "Пазарът е много притеснен за Китай", заяви той, като добави, че дилърите са скептично настроени относно официалните данни за икономиката на страната, отбелязала ръст с почти 7%. "Пазарите смятат, че може да има шокова терапия или сериозно намаляване на растежа, което ще се отрази сериозно върху останалата част от света. Задава се страх, че се насочваме към глобална рецесия".

Лихвените проценти, определени от централните банки, достигнаха исторически минимум, а институциите, натоварени да вдъхнат живот на затъналата глобална икономика, имат малко възможности за действие. "Смятам, че арсеналът на много централни банки значително е изчерпан и вече не разполагаме с възможностите, които съществуваха в миналото", казва Ерик Р. Петерсън, партньор в консултантската компания A. T. Kearney. "Изправени сме пред една изключително сложна комбинация от краткосрочни и дългосрочни предизвикателства. Глобалната икономика е твърде чувствителна. В краткосрочен план дори най-минимални сътресения или смущения могат да създадат изключително голям ефект".

Огромни танкери, натоварени с около 50 млн. барела петрол, чакат край иранските брегове на Ормузкия проток. Корабните брокери в Лондон внимателно следят новия бизнес, който се задава от Иран -



един от най-големите производители на петрол възкръсна,



след като санкциите срещу него бяха вдигнати. Експерти от най-голямата брокерска къща в света "Кларксън" казват, че вече е било подадено искане за танкер, който да превози суров петрол от Иран към западна дестинация. "В момента ситуацията е малко мъглива и ще мине време, докато се изясни", казва един от брокерите, отбелязвайки, че санкциите бяха вдигнати само преди седмица.

Връщането на Иран на петролните пазари вече оказва влияние. И това не можеше да се случи в по-лош момент. Международната агенция по енергетика предупреждава, че петролните пазари тази година могат да "се удавят в свръхпредлагане". Фракинг революцията в САЩ означава, че световната суперсила вече не е силно зависима от близкоизточния петрол. Въпреки това Саудитска Арабия и други големи производители на черно злато продължават с големите добиви на петрол. И то в период, когато икономиките се забавят, а това означава намаляване на търсенето на горива.

И не само Китай дава основания за притеснения. В последната си глобална икономическа прогноза МВФ намали очакванията си за ръст на много от развиващите се държави, особено за Русия, Бразилия и Южна Африка. Глобалното забавяне на икономиката създава рискове пред производителите на суровини - като фирмите в минната индустрия, които добиват желязна руда, и производителите на стомана. Цените на акциите на много от тях се сринаха, тъй като според анализаторите са надценени. Проблемите на производителите на суровини повличат след себе си и другите бизнеси.

"Смятам, че загрижеността за крехкото възстановяване трябва да се засили. Дори и пазарите да реагират прекалено, то спадът в цените може да бъде лош за икономиката", казва Ваутер ден Хаан, който е преподавател по икономика в Лондонското училище по икономика. "Може да станем свидетели на забавяне на възстановяването или евентуално на друга рецесия.



Не смятам, че ще има Армагедон,



но очаквам да се увеличат рисковите фактори."

Главното притеснение е, че възстановяването на икономиката след срива от 2008 г. беше направено на нестабилни основи. "Преминахме през дълбоката рецесия, но много от проблемите на практика останаха нерешени", казва Ден Хаан. "Не смятам, че финансовият сектор се е променил толкова много. Растежът в Обединеното кралство и САЩ е добър, но не е такъв, какъвто виждахме при предишни възстановявания".

В Давос управляващият директор на МВФ Кристин Лагард беше тази, която вдъхна надежда. Тя отбеляза, че според прогнозите на МВФ световната икономика ще отбележи ръст с 3.4% тази година, което е повече от 3.1%, отчетени през 2015 г. Но дори и Лагард трябваше да признае, че съществуват четири значими рискови фактора в прогнозата: Китай; влиянието на падащите цени на суровините върху производителите; крехкото състояние на развиващите се пазарни икономики като Русия и Бразилия; и евентуален разрив, който може да бъде предизвикан от това, че Федералният резерв вдига лихвените проценти, а другите банки, сред които Европейската централна банка и Банк ъф Джапан продължават да стимулират икономиките.

Нарастват тревогите около тези рискове. Както подчерта Тиам, големите инвеститори



изтеглят парите си от пазарите



Този процес донякъде е провокиран от големите държавни суверенни фондове, създадени от основните производителки на петрол, когато цената на суровината бе над 100 долара за барел. Сега те ликвидират инвестициите със спада на цените на петрола. Роля обаче има и психологическият фактор. Стадото е застрашено от това да се стъпче.

Високопоставен политик в Давос каза, че се е убедил, че търговските банки сега са принудени да държат повече капитал като застраховка срещу загуби в сравнение с преди две години, защото евентуален срив сега би бил далеч по-сериозен. С това може донякъде да се обясни защо в Давос преобладаваше мнението, че в най-добрия случай 2016 г. ще е трудна година, белязана от умерен растеж и пазарни колебания. В частни разговори обаче мнозина от участниците се показват още по-големи песимисти. Неназованият страх е, че 2016 г. ще се превърне в поредния провал като този, който преживяхме след краха на "Леман Брадърс" през 2008 г.

Със сигурност на това мнение е Албърт Едуардс, икономист в "Сосиете Женерал". В песимистично писмо, изпратено неотдавна до клиенти на банката, Едаурдс предупреждава, че светът е изправен пред "нов срив, дори по-голям от глобалната финансова криза през 2008 г.". "Убеден съм, че събитията, чиито свидетели сме в момента, ще ни върнат отново в глобална рецесия", пише Едуардс и предрича търговска война като през 30-те г. Той изтъква, че на 23 декември в отговор на девалвирането на китайската валута САЩ вдигнаха митата върху вноса на китайска стомана с шокиращите 256 процента. Една търговска война би била разрушителна за трудещите се, заклещени в капана й. 750 работници от стоманодобивното предприятие "Тата" в Порт Талбът, Южен Уелс, бяха уволнени миналата седмица - ето какво означава ниската цена на китайската стомана.

Работниците на петролни сонди в Северно море също са изправени пред неясно бъдеще, тъй като другите страни - производителки на петрол, продължават да поддържат нивата на пренасищане на пазара. Спадът в цените на суровия петрол на практика уби добива в Северно море. Повече от дузина сонди са прибрани, а две от тях вече заминават за скрап в Турция.

Едуардс ясно посочва виновника за случващото се със световната икономика. Обратното изкупуване на дългове на банките от страна на централните банки, за да се сдобият те отново със свежи пари, които да раздават като кредити, помогна да се надуят цените на активите по света. "Илюзията за просперитет започва да се изпарява, след като бумът се превръща в спукан балон", предупреждава Едуардс.

Тези крайни възгледи обаче не се споделят от много икономисти. Но дори и по-умерените коментатори като нобелиста Джоузеф Стиглиц са разтревожени от разместването на тектоничните плочи в икономиката. "Голяма е вероятността да се случва нещо фундаментално", каза Стиглиц миналата седмица. "Има някаква прекалена еуфория - без съмнение монетарната политика на количествени облекчения увеличи цените на активите, но не помогна особено на реалната икономика. И къде отиде цялата ликвидност? Част от нея е само в счетоводните книги, част е отишла изцяло за увеличаване на цените."

Нестабилността на пазарите, особено скоростта, с която се сриват,



изненада неприятно



британската Централна банка. Гуверньорът Марк Карни, който до края на миналата година бе оптимист за икономическата перспектива на страната, сега обявява, че "не е време да се вдигат лихвите".

Това е добра новина за хората с различни нива на лихвите по ипотеките, но все пак е смущаващо признание, че икономическото възстановяване не се опира на здрава основа. Потвърждение за това са и официалните данни отпреди дни, които показват, че разходите на британците по Коледа са спаднали тази година рекордно в сравнение с предходната (за периода за последните над 6 г.) Тези числа доказват, че британската икономика се забавя. А това има и политически последици - приходите от данъци едва ли ще достигнат прогнозите на финансовото министерство. В резултат на това малцина вече биха се обзаложили, че финансовият министър Джордж Озбърн ще постигне бюджетните си цели в края на финансовата година през март.

Можем да простим на хората, които си мислят, че тях изобщо не ги засяга, ако екраните пред дилърите на борсите светят червено. Но те дълбоко грешат. Пенсионните експерти от Харгрийвс Лансдаун изчисляват, че 20-процентов спад в стойността на пенсионния портфейл непосредствено преди пенсиониране направо ще провали плановете на бъдещите пенсионери. Ако 65-годишен с 50 000 лири в пенсионния фонд в края на април 2015 г. можеше да разчита на годишен анюитетен доход от 2739 лири, въпреки увеличението на анюитетния процент заради пазарния срив тази година той ще може да разчита на 2306 лири.

Джордж Сорос, който принуди Великобритания да излезе от европейския валутен механизъм, след като игра на пазарите срещу лирата, използва появата си в Давос, за да предупреди, че отпускането на заеми за Китай сега е неизбежно. И подчерта, че не прави прогнози. "Не че го очаквам, вече го наблюдавам", каза той.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
На форума в Давос шефката на МВФ Кристин Лагард се опита да вдъхне надежда за развитието на световната икономика, въпреки че и тя призна за няколко много осезаеми риска.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Изпълнителният директор на швейцарската банка "Креди Сюис" Тиджан Тиам (вляво) разговаря за перспективите пред световната икономика с колеги банкери на Световния икономически форум в Давос. Той предупреди, че се засилват страховете от глобална рецесия.

Джордж Сорос предупреди в Давос, че отпускането на заеми за Китай вече е неизбежно.

 Джордж Сорос предупреди в Давос, че отпускането на заеми за Китай вече е неизбежно.


Снимка: ЕПА/БГНЕС
След падането на международните санкции, наложени на Иран, страната започва да изнася суров петрол в момент, когато Международната агенция по енергетика предупреди, че пазарите ще "се удавят в свръхпредлагане" на суровината.
13
3537
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
28 Януари 2016 20:50
Успокоява ме само това, че цената на нефта зависи от още 11-12 фактора, освен от икономическия цикъл.
28 Януари 2016 20:59
петрола се дига - армагедон
петрола пада - армагедон
инфлацията расте - армагедон
има дефлация - армагедон
стагнация = армагедон

Кво точно искат тия?
28 Януари 2016 21:10
"Гардиън", уви, е британския "Стандарт" или "Дума"... Не бива да се препечатва "Гардиън".

Кайлиня,
28 Януари 2016 22:13
Леваците от Гардиан и те пригласят на банкстерската мафия.
Писали са за забавяне на Китай от 6,8 % и, че статистиката им била фалшива, ма не писали, че оценката на МВф е същата. Изобщо мантрата за забавянето на Китай се повтаря ката ден по 100 пъти, а потъването на УСА с - 0,7 % преди няколко месеца все едно не се е случило. Ма който гроб копае другиму сам пада в него.
29 Януари 2016 06:37
И не само Китай дава основания за притеснения. В последната си глобална икономическа прогноза МВФ намали очакванията си за ръст на много от развиващите се държави, особено за Русия, Бразилия и Южна Африка.

Леваците от Гардиън четат батко Воци.
Само преду месец писах тук че БРИКС се гътна. Сега и на тия им светна.
29 Януари 2016 07:22
Гардиън четат батко VOCI


Напълно съм склонен да го повярвам.
29 Януари 2016 08:30
Леваците от Гардиън


29 Януари 2016 09:51
и друг път съм писал, че от индженер става само индженер и нищо друго. кви прогнози кви пет лева.
29 Януари 2016 11:20
Голема каша са забъркали

Но нема как да се прикрие лъхашия страх
29 Януари 2016 18:30
Глей ги швейцарците къф хубавец са сложили за шеф на една от най-големите си банки !

Тъй шъ бъди тя !
29 Януари 2016 18:46
Статията (или по-точно препечатването тук) е закъсняла с малко, но завинаги. Вече и цените на нефта са други и настроението на финансовите пазари. А жалбите за Китай са хронични, но какво от това?
29 Януари 2016 18:53
Кво точно искат тия?

Кои "тия"?
29 Януари 2016 19:05
БРИКС го погребаха . Сега измислят нещо друго на негово място.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД