:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,666,604
Активни 694
Страници 9,169
За един ден 1,302,066

Управляващите орел, рак, щука са в края на съжителството си

АБВ и ПФ започнаха с ултиматуми към ГЕРБ веднага след като нарасна тежестта им в управляващата коалиция. Или ще има избори, или ново мнозинство
Снимка: Юлиян Савчев
На 6 ноември 2014 г. бе подписано коалиционното споразумение между ГЕРБ, НФСБ и Реформаторския блок. Изражението на Борисов е сякаш е подписал капитулация, а не договор за бъдещо управление. Борисов със сигурност е имал страшно много причини да натъкми мнозинството така, но със сигурност не го е направил с оглед на издръжливост. Орел, рак, щука и двама-трима "злодеи" няма как още дълго да мелят заедно.
Нещо интересно се случва в управляващата коалиция. Големият партньор ГЕРБ е вдигнал ръце пред лицето и се пази като в бокса - удрят го по-малките партньори. Доскоро Бойко Борисов им разправяше, че ще имат кмет само ако лично пожелае ("Направих всичко възможно да спечелят в Плевен" - за РБ). Сега обаче те му казват: "Ще имаш правителство само ако ние искаме". Парадоксално е, че в тази ситуация най-малки проблеми му прави частта от РБ, която остана в управлението.

Най-напред да видим предисторията на процеса. Беше време, когато вътре в управляващата коалиция



управляваше една по-малка - ГЕРБ, АБВ



плюс ДПС и ББЦ, ако ПФ "се разсея". Бламирани по този начин бяха реформаторите. АБВ изпълняваше ключовата роля и обикновено тя спираше или гласуваше закони, за които ГЕРБ се снишаваше с цел съхранение на "реформаторския" профил. Не искате промяна в конституцията, спокойно, няма да има - АБВ е насреща; трябва да мине законът за НСО, никакви проблеми - АБВ е тук; антикорупционният закон на Кунева не е по вкуса на мнозина, ще помогне АБВ. Това бе ролята на "необходимия злодей" - Първанов обира критики и обществено възмущение, но не страда, защото 4-5-процентовият електорат на АБВ не се вълнува много-много от тези работи. Бившият президент винаги е показвал, че смята консумирането на власт като източник на нова политическа енергия, затова партията му с охота играеше тази игра.

Минаха местните избори, ГЕРБ спечели, сякаш всичко и завинаги. Христо Иванов обаче напусна, Радан Кънев сложи втори прът в колелото на РБ и цялата коалиция. Тя се разклати. Нарасна тежестта на АБВ в нея. И започнаха през ден атаки от Първанов: "Излизаме от коалицията, ако не...." - през декември заради бюджета; през януари заради неиздигнатата кандидатура на Ирина Бокова в ООН. Успоредно с това партията проведе цяло съвещание на тема "Оставаме ли в коалицията", а Румен Петков и Ивайло Калфин поне три пъти предупредиха: "Може да напуснем" - ту заради "неизпълнявани от ГЕРБ ангажименти", ту поради "лоша комуникация". Това не е просто добре отиграното Първаново схващане за консумиране на власт (естествено че след като РБ се разклати, ще си вдигне мизата като партньор), но и ресто, което търси за досегашната роля на "задължителния лош". Силен ли е Първанов? Да, с него са всички ония, които не искаха радикални съдебни промени.

Не мина много време и ПФ също се завъртя в управленския земетръс. Съпредседателят Валери Симеонов каза, че може да поиска вот на недоверие срещу кабинета, ако турска фирма обслужва обещаваните от Петър Москов пръстови отпечатъци в болниците. ПФ си има вътрешни проблеми (раздор НФСБ-ВМРО), а и напоследък като че ли изостана от общия стремеж на демонстриране на опозиционност - затова заплахата за вот на недоверие прилича на поза. Но е показателно, че Симеонов си позволи атака срещу Борисов и любимеца му Москов, каквато доскоро не можеше да направи.



Най-плътно до ГЕРБ тези дни е фракцията "РБ-управляващи"



Ето, оставката на Висшия съдебен съвет почти в тандем бе поискана от Меглена Кунева и Цветан Цветанов. Дали ще доживеем момент, в който цялата държава иска избори, а само Борисов, Кунева, Лукарски, Ненчев и Москов не щат?

Интересно е какво Борисов отговаря на всички тези ултиматуми. Досега не е влязъл в диалог пряко с Първанов и Симеонов, но контрира няколко пъти Кънев, което звучеше като делова добронамереност към всички: "Добрината ми не е безгранична", "Нали ако отидете на избори, после пак с мен ще трябва да се договаряте". Позата на "търпеливия добряк" бе изговорена най-добре от депутата Димитър Главчев - "заради бъдещето на държавата Бойко Борисов е готов да търпи всичко, което му се случва". Познаваме Борисов, ролята на жертва може да е само временна. Говори се неофициално, че премиерът се кани да отговори "подобаващо" на всички, които му гласят предсрочни избори заедно с президентските - като сам провокира такива през май (отиграно през 2013 г).; "вие се готвите за есента, ама я аз да видя можете ли сега".

Днешните процеси могат да бъдат обяснени с миналото. Веднага след парламентарния вот през 2014 г. Борисов постави АБВ като незаобиколим фактор в бъдещата коалиция - каза, че чрез Калфин се надявал да има връзка с "европейската левица". Радан Кънев пък настоя за включването ПФ



в противовес на "нереформаторските"



и "проруски" сили, олицетворявани от АБВ. Борисов със сигурност е имал страшно много причини да натъкми мнозинството такова, каквото го видяхме, но със сигурност не го е направил с оглед на издръжливост. Орел, рак, щука и двама-трима "злодеи" няма как дълго да мелят заедно.

Две са възможностите до края на календарната година - преформатиране на коалицията в средата на мандата, което вече някак започна и бе заложено в зародиша й; предсрочни избори. По-дълъг период никой не смее да прогнозира.
Снимка: Юлиян Савчев
Тази коалиция едва-едва удържа една година. Вече се рони.
8
4029
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
28 Януари 2016 20:27
Защо ли вече не съм съвсем сигурен 100-процентово, че вотът на недоверие е абсолютно обречен. А дори и да не сполучи, ще има такова извиване на ръцете на Борисов, че последният ще съжали за премиерстването си.
28 Януари 2016 21:15

Дали ще доживеем момент, в който цялата държава иска избори, а само Борисов, Кунева, Лукарски, Ненчев и Москов не щат?


В тоя форум, дълго време се въртеше, не помня вече повода, онази притча за лисицата, дето вървяла след коча, и чакала да му паднат мъдете... Нямам представа, защо се сетих за нея сега.
28 Януари 2016 22:14
Ха... орел, рак и щука?!! От едно котило и всичките пълзящи.
28 Януари 2016 22:19
Управляващите орел, рак, щука са в края на съжителството си


Пайте се! Руснаците идат! Край на Съжителството!
28 Януари 2016 22:34
Дали ще доживеем момент, в който цялата държава иска избори, а само Борисов, Кунева, Лукарски, Ненчев и Москов не щат?

Този момент уже настъпи, авторът днес е проспал Националната стачка?
29 Януари 2016 08:02
Слабо. Много слабо, само пожелателно някак... Хем Той ще предизвика избори през май, хем ще бъде един от четиримата (чий го дърви в групата Москов?) в държавата, които не желаят избори.
29 Януари 2016 10:53
Коалицията е Орел, Рак, Щука и Коч.
(И Кума Лиса като опозиция).
Реформаторите са два вида - тесни и широки.
Правителството ке падне (както обикновено това става у нас) само когато (ако) ДПС поискат това.
29 Януари 2016 11:12
Правителството ке падне (както обикновено това става у нас) само когато (ако) ДПС поискат това.

ДПС и БСП внасят вот на недоверие.
Да очакваме ли, че правителството ще падне?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД