:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,652
Активни 746
Страници 24,217
За един ден 1,302,066

В Албания и Македония бизнес се прави по-лесно, отколкото у нас

Корупцията и слабата съдебна система пращат България назад в класацията за икономическа свобода
------
За последната година България е паднала с 5 места надолу в класацията за икономическа свобода, изготвяна от американската консервативна фондация "Херитидж" и в. "Уолстрийт джърнъл". Според новия индекс страната ни се нарежда на 60-о място от общо 186 изследвани държави. България е класирана след Албания, Армения, Македония, Унгария, Словакия, Уругвай, Кипър и др.

В регионалната класация, която обхваща само Европа, страната ни е 28-а от 44 държави. В последните 3 години България подобряваше икономическата си среда и всяка година се издигаше напред в класацията. Обратът през изминалата 2015 г. се дължи най-вече на корупцията, слабата съдебна система, неадекватната администрация и проблемите в енергетиката.

Корупцията остава най-сериозната пречка пред икономическата свобода у нас, сочат авторите на анализа. Продажната и непоследователна публична администрация, слабата съдебна система и организираната престъпност продължават да възпрепятстват икономическите перспективи. България е една от най-бедните страни на ЕС, а приемането на еврото е малко вероятно, се казва още в доклада. От друга страна, политическата нестабилност възпрепятства икономическата реформа и усилията за намаляване на корупцията. В анализа се посочва, че ЕС се е намесил на няколко пъти през 2014 г. - заради енергийна сделка (най-вероятно става въпрос за "Южен поток") и заради рухването на голяма банка - КТБ. И двата случая са разглеждани като незаконен съюз между политическия и икономическия елит. Положителен сигнал все пак е, че финансовият сектор остава стабилен и добре капитализиран, а кредити "обикновено" се раздават при пазарни условия.

От фондацията отчитат, че слабата съдебна система може да възпре чуждите инвестиции. Подобно е и мнението на десетки западни инвеститори у нас. Преди седмица десет смесени търговско-промишлени камари изпратиха общо писмо до премиера, в което заявиха, че липсата на съдебна реформа понижава желанието за инвестиции в България в полза на други държави.

Като положителен факт в доклада е отбелязано, че стартирането на бизнес у нас в момента отнема малко време. Регулациите на трудовия пазар са относително гъвкави, но разходите за труд, извън заплащането на служителите, могат да бъдат тежки.

ИКОНОМИЧЕСКАТА СВОБОДА ПО СВЕТА

1 Хонконг

2 Сингапур

3 Нова Зеландия

....

57 Кабо Верде

58 Унгария

59 Албания

60 България

61 Румъния

62 Мексико

63 Ел Салвадор

....

174 Туркменистан

175 Зимбабве

176 Венецуела

177 Куба

178 Северна Корея

1
1454
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
02 Февруари 2016 18:28
Да за това в македония има 30% безработица, щото всички са бизнесмени!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД