:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,774,407
Активни 470
Страници 1,281
За един ден 1,302,066

РБ предлага бизнесът да може да плаща 100% от осигуровките

По тази схема доходите могат да се увеличават по-евтино от обичайното вдигане на заплати
Нова схема за повишаване на разполагаемия доход след облагане предлагат депутати от гражданската квота в Реформаторския блок. Според внесени от тях промени в Кодекса за социално осигуряване фирмите, които имат възможност да поемат на 100% социалните и здрави осигуровки на работниците, ще могат да го правят законово и да си приспаднат по-високия разход при определянето на данък печалба. В момента подобен разход не се признава за данъчни цели, а евентуалните вноски за допълнително осигуряване също подлежат на облагане с данък върху разходите.

Според реформаторите и в момента има фирми, които не спазват съотношението за осигуровките 60:40 и покриват и дела на служителя от 40%. Това се прави с цел задържане на служители, изтъкват вносителите. Затова те настояват в този случай фирмите да могат да си приспаднат официално дела на работника и да не плащат данък печалба върху него. Сметките на база брутно възнаграждение показват, че това ще остави по-висок разполагаем доход при работника. При брутна заплата от 1000 лв. в момента работник получава чисто 783.9 лв. след приспадане на осигуровки и данък общ доход. Ако осигуровката се поеме от работодателя и ДОД се удържи върху доход от 1000 лв., в служителя ще останат чисти 900 лв., а в хазната ще постъпят 100 лв. В същото време работодателят ще плати собствения си дял от 178 лв. и този на работника от 129 лв. - общо 307 лв. Това прави обща данъчна-осигурителна тежест от 407 лв., но от нея работодателят ще си приспадне по-малкия данък върху печалбата заради допълнително признат разход от 129 лв., или 12.9 лв. Така тежестта пада на 394.1 лв., колкото е и в момента. От това излиза, че схемата е неутрална към бюджета.

Този начин на увеличаване на разполагаемия доход при служителите би бил по-евтин от евентуално вдигане на заплатите. Сметките показват, че за да се получи чист доход от 900 лв. както в горния пример, при сегашното разпределение на осигуровките работодателят би следвало да направи общ разход от 1352.47 лв. вместо 1307 лв. В този случай в хазната биха влезли 452.5 лв. от осигуровки и ДОД.

ПОЗИЦИЯ

"Това предложение върви по ръба на философията на осигуряването и разпределението на осигурителната тежест. Един от принципите при осигуряването е равнопоставеност на осигурените лица, законът постановява и задължителност и всеобщност на осигуряването", коментира бившият социален министър Хасан Адемов от ДПС. Според него първо трябва да се изчака оценка на ефекта на това предложение от финансовото министерство, преди да се коментира. "Ако приходите в хазната не падат, а разполагаемият доход при работника расте и има работодатели, които са склонни да предприемат такава стъпка, защо не?", коментира Адемов. Според него обаче това е ограничен проблем и по-скоро на дневен ред трябва да се постави въпросът за осигурителната тежест в администрацията. До редакционното приключване на броя "Сега" не успя да получи коментар от вносителите за оценката на ефекта от предложението.
7
1507
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
01 Февруари 2016 19:54
Той и сега плаща 100% .Само че една част минава през рабоника.
01 Февруари 2016 19:58
Тази мярка ултра лява
Кво става с тез реформатори
02 Февруари 2016 08:05
Тези ще РАЗФОРМИРАТ държавата!
02 Февруари 2016 10:56
В момента, заради това, че част от осигуровките се плащат от работодателя, а другата от работника.. така се получава, че и двете страни имат интерес да не плащат осигуровки. Според мен - осигуровките трябва да се плащат само от едната страна - само работодателя или само от работника. Така, поне единият ще иска да е изряден. А другият ще бъде принуден да бъде изряден.

Сегашният вариант на споделяне на отговорността.. е бедствие.. и двете страни имат интерес да крият осигуровки.

--
http://mickideas.blogspot.com
02 Февруари 2016 11:25
осигуровките трябва да се плащат само от едната страна - само работодателя или само от работника
Така е, ама работодателят какъв правен интерес има да плаща за нещо, което е извън негов контрол? Да не би да може да възрази, ако пенсията на работникът му бъде определена неправилно или към нея се прибави/отнеме "великденска надбавка"!? Ако работодателят ще плаща, осигуровката не трябва да е осигуровка, а данък обществено осигуряване. А пенсията/обезщетенията да не зависят от размера на данъка, а само от нуждите на правоимащия. Така както едни плащат стотици лева ДОД пък не вземат и стотинка детски помощи.
02 Февруари 2016 11:34
Един от принципите при осигуряването е равнопоставеност на осигурените лица
Каква равнопоставеност го друса тоя мухльо Адемов! Има три категории труд; има "социална политика" (инвалидни пенсии) с чужди осигуровки; има частни фондове с различна "равнопоставеност" в зависимост от частния договор.
Как да не псува човек, когато тъпия "елит" непрекъснато шикалкави! В крайна сметка каква е осигурителната система? Солидарна (и забравяме за търсене на печалба)? Равнопоставена (плащаме еднакви данъци/осигуровки)? Или справедлива (всеки се разпростира според чергата, която си е послал)?
02 Февруари 2016 12:34
Аз пък предлагам, да се повишат заплатите, но 100% от осигуровките да се плащат от работника и той да си внася сам в НАП данък общ доход и осигуровки. Тогава работодателят няма да има никакъв стимул да плаща под масата и всички доходи от труд ще излязат на светло. Но тогава изведнъж на работника ще му светне, че всъщност не го ограбва работодателя, а държавата. Това, обаче, не е никак изгодно на популистите, управляващи държавата. Много по-изгодно е да се повтаря мантрата за доброто правителство, което дава и лошият работодател, който не дава, а всъщност в момента държавата задължава работодателя да вземе от работника, да прибави още толкова от себе си и да и даде парите на нея.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД