Засега Меглена Кунева може да се надява на подкрепа единствено от партията на премиера Бойко Борисов и от съюзниците си в РБ. |
"Министър-председателят Бойко Борисов приема излъчената от РБ кандидатура на вицепремиера Кунева за министър на образованието и науката и в сряда ще внесе номинацията й за гласуване в Народното събрание", бе лаконичното съобщение на правителствената пресслужба. От него се разбра, че Борисов и Кунева вече са разговаряли и са обсъдили "ускоряването на реформите в образованието". Междувременно Тодор Танев е подал оставка като образователен министър.
Интригата дали вицепремиерът по институционалните въпроси ще заеме мястото на Танев в МОН ще продължи до последно заради липсата на яснота за начина, по който ще гласуват част от партиите в НС. Засега Кунева може да разчита на 84 депутати от ГЕРБ и 12 или 13 от РБ, които я издигнаха в петък. Патриотичният фронт и АБВ тепърва ще решават. Без тяхната подкрепа и при враждебно настроената опозиция има голяма вероятност Кунева да се провали, въпреки че изборът на министър става с обикновено мнозинство.
Решаващият фактор за следващите ходове на РБ е позицията на парламентарната група, която трябва да се събере днес, за да опита да вземе общо решение. Ако до него не се стигне, десните ще гласуват според оформилите се вътрешни лагери в блока и разпадът му ще стане явен. Зад Кунева миналия петък застана Изпълнителният съвет на РБ, в който участват лидерите на партиите, членуващи в коалицията. Те имат общо 13 депутати. ДСБ на Радан Кънев, които минаха в опозиция, отказаха да участват в гласуването на номинацията й и вероятно няма да го направят и в пленарната зала. В тази посока се очаква да действат и 5-имата от гражданската квота.
Днес претендентът за нов шеф на МОН ще се срещне с депутатите от Патриотичния фронт и АБВ, за да обясни вижданията си за политиката в образованието. Шефът на ПГ на АБВ Борислав Борисов бе категоричен пред "Сега", че няма да гласуват за нея, ако установят "сериозни разминавания" със собствените им идеи, но без да уточни какви. А съпредседателят на ПФ Валери Симеонов даде да се разбере, че подкрепата му зависи от сговорчивостта на Кунева да промени съдържанието на образователните програми и да размести кадрите в образователното министерство.
ДПС е против Кунева с немного ясния аргумент, че "формулата на управлението е неподходяща". Никакъв шанс няма подкрепата си да дадат БСП и "Атака". Остават БДЦ, които обаче също са разделени на лагери и нямат обща позиция.
--------РЕШЕНИЕ
Въпреки че премиерът поиска оставка на целия екип в МОН, до този момент само зам.-министър Ваня Кастрева е обявила, че ще напусне поста си. Тя отговаряше за средното образование и учебните програми. "Мисля, че най-коректното и най-достойното е човек да се оттегли от този момент и да остави възможност на следващия екип, който не е медийно обременен с негативи, да започне на чисто", каза Кастрева пред "България он ер". Тя посочи, че в проектите на учебни програми няма подмяна на термини, а "струната на българския национализъм е тема, която е обществено експлоатирана". В МОН има още двама зам.-министри - проф. Николай Денков и проф. Костадин Костадинов. Зам.-министрите се назначават и уволняват от министър-председателя.