Щом разгорещеният дебат около задаващата се война в Ирак се насочи към цената на подобна военна операция, американската администрация запазва мълчание, констатира в анализ германската агенция ДПА.
"Не е възможно да се определи общата сума или да се изчислят разходите, защото всичко зависи от това какъв е резултатът", продължава да твърди Ари Флайшър, говорител на президента Буш.
Но според експертите сумата ще е астрономическа и доста ще надвиши 76,1 милиарда долара - разходите по Пустинна буря през 1991 г.
Без съмнение САЩ ще имат нужда от помощта на съюзниците си за изпълнение на общата цел. Но този път съюзниците няма да са готови да дадат пари за войната. По време на удара по Ирак през 1991 г. Вашингтон пое 12%, или 7 млрд. долара, от общия разход. Саудитска Арабия плати 29%, Кувейт се включи с 26%, Германия с 16%, Япония с 10% и Великобритания със 7%.
Иракските петролни богатства ще могат да се използват за покриване на разходите за войната и възстановяването на Ирак чак в по-късен етап, дори и ако войната завърши с успех.
Според официални източници от САЩ само възстановяването на изгорелите петролни кладенци ще прибави 10 млрд. долара към общата сметка.
Експертите изчисляват, че една кратка военна кампания с участието на 250 000 войници ще струва между 40 и 60 милиарда долара. А следвоенните мероприятия биха увеличили неимоверно разходите, като общата сума ще възлиза между 100 и 200 милиарда долара.
|
|