:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 228
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Фамилия

Красимир Катев предпочел финансите пред архитектурата и ядрената физика

Бъдещият зам.-министър давал уроци, мил чинии и копал канали като студент в Унгария, за да се издържа
Сделките с външния дълг са сред нещата, с които управлението на НДСВ ще остане в историята. С добро или лошо - времето ще покаже. Главното действащо лице в тях е Красимир Катев - заместник-министърът на финансите, който отговаря за управлението на държавния дълг. Самият той смята поста си за много тежък и отговорен. Но през целия си житейски път досега целенасочено е вървял към тази позиция.

35-годишният Катев е роден във Варна. Родителите му са строителни инженери. "От малък съм закърмен с тяхната професия. Водиха ме по обектите. Дело на баща ми са Аспаруховият мост, Спортната зала, сградата на Експресбанк във Варна", разказва с гордост Катев. Естествено било да продължи в същото русло. Другото му увлечение била ядрената физика. Приятели го убедили, че трябва да опита нещо по-трудно и по-интересно.

Завършил Английската езикова гимназия във Варна. През 1987 г. кандидатствал "Международни икономически отношения" в Икономическия в София. Класирал се първи и



спечелил стипендия за обучение в чужбина



от тогавашното Министерство на науката и образованието. "Николай Василев, който е една година по-малък от мен и завърши Първа езикова, също беше първи в своя випуск. Така и двамата попаднахме в Унгария", разказва Катев. Избрал да следва там, защото по онова време икономическият университет в Будапеща имал реномето на най-добрия в източния блок.

"Най-напред трябваше да науча езика. Според някои статистики унгарският е третият по сложност за европееца след арабския и китайския", казва Катев. Усвоил го за около три месеца. Знае още английски, руски и немски. Езиците са му хоби. "Харесват ми точните науки, които са добре структурирани. Езикът също може да бъде моделиран като точна наука, защото и той има структура, граматика, лингвистика плюс предизвикателството да откриеш една нова култура", анализира Катев.

След падането на Берлинската стена българските студенти в чужбина се сблъскали със сериозни трудности, защото държавата им спряла стипендиите. "В тази ситуация се оправих с изобретателност - преподавах руски и английски,



копах канали, работих на строежи, мих чинии в барове



Трябваше да работя, за да се издържам", признава зам.-министърът. Тези трудности го научили да не пада по гръб и да намира изход от различни ситуации. По време на студентстването работил и като счетоводител в KPMG, а по-късно - за търговци на метали, които изнасяли за Западна Европа и Близкия изток.

Преди да завърши университета, Красимир Катев кандидатствал за стипендия в САЩ. "Обикновено 3-5 студенти годишно от Източна Европа получаваха пълни стипендии", отбелязва Катев, който е един от "отличниците". Получил стипендия за счетоводство и финанси в държавния университет на Ню Йорк. След като взел двете години за една, започнал да си търси работа на Уолстрийт. Постъпил във френската банка "Париба" в отдел "Развиващи се пазари". "В отдела от 25-30 души нямаше нито един американец. Шефът ми бе иранец, колегите- гърци, бразилци, италианци, аржентинци и др. Много интересен микс от хора и биографии", спомня си Катев.

Рецептата му за пробив на Запад е късмет, отлична академична подготовка, високи университетски оценки и интересно минало. "В Ню Йорк обичат да виждат,



че си мотивиран, амбициозен, че си гладен за успех



Да не идваш от заможно семейство, за да имаш стръв да работиш и да се бориш", споделя впечатленията си зам. финансовият министър.

Гмурнал се в дълбоките води на финансовите операции през 1994 г., когато България и Полша реструктурираха държавния си дълг. По това време покривал Източна Европа. Дори бил първият чуждестранен инвеститор (като представител на банката си), който купил унгарски ценни книжа.

През ноември същата година става дилър на един от сложните пазари - мексиканския. Две седмици след това се разразила мексиканската криза. "Тогава се сблъсках за пръв път с първични реакции и чувства като страх, паника, алчност. На пазара всеки се опитваше да си спаси кожата. Оцеляването в такъв момент избистря мисълта и има дисциплиниращ ефект", разпалено разказва зам.-министърът.

През 1995 г. се прехвърля в лондонския клон на същата банка.

"Винаги ми е било интересно да правя пари



чрез анализ на политико-икономическите състояния на макрониво на държави", отбелязва Катев. Правил това в продължение на няколко години, но когато решил, че е стигнал тавана, се прехвърлил в японската "Дайва". Като директор там управлявал портфейли на развиващите се пазари. После работил в "Америкън интернешънъл груп" (AIG), най-голямата финансова компания по пазарна капитализация в света.

"През 1996 г. ми стана доста скучно, защото нямаше интелектуални предизвикателства. Затова реших да запиша вечерно обучение по магистърска програма в "Лондон бизнес скул", отбелязва Катев. Две години ходил на лекции след работа и през уикендите. По това време се запознал със съпругата си Лилия, която е българка, но има сирийска кръв по бащина линия. Срещнали се, когато тя започвала работа в инвестиционна банка. Заживели заедно. Миналото лято се ожениха в София.



Временно са разделени, защото Лилия е в Лондон



и работи за "Морган Стенли". "Позволявам си да й давам съвети за работата и това много я дразни", разказва Катев. Признава, че дългата раздяла се понася тежко. "Щастлив съм, че се разбираме добре, че това положение реално укрепва връзката ни и е тест, който преодоляваме доста добре."

На раздялата обаче се вижда краят, защото Лилия е решила да напусне работата си и да се върне в България. Според него на първо време трябва да си почине добре. "Дълги години в този бизнес, с няколко телефона на едно място, не е добре за никого. За жените е още по-тежко, защото не са адаптирани да понасят толкова силен стрес", смята Катев.

Самият той решил да изостави финансовите пазари и да се върне в България, мотивиран от чувството за дълг.



Николай Василев и Милен Велчев го убедили да се върне



С вицепремиера се познават от повече от 20 г. Не случайно именно Василев му стана кум.

Когато се върнал, бил приятно изненадан от България. "Имах предразсъдъци за това, какво може да се постигне тук, но виждам, че има доста възможности. Сърцето ми е тук и предпочитам да остана", споделя зам.-министърът.

Без да се оплаква, той признава, че почти няма време за почивка. В малкото свободно време обича да спортува. Кара ски, плува и играе тенис. Обича да ходи на кино и на дискотеки. Понякога си почива, като не прави нищо. Сред любимите му места по света са Венеция и Санторини, островът на влюбените, на който почивал миналото лято със съпругата си. "Хотелът бе надвиснал над една пропаст. Гледката бе зашеметяваща", припомня си романтичното приключение Красимир Катев.
 
Катев обича да пътува. Тук е на почивка в Испания.
 
Пак във вихъра на танца със съпругата, но в апартамента им в Лондон.
 
Красимир Катев
5982
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД