:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,374
Активни 507
Страници 3,939
За един ден 1,302,066

Милиарди не се ловят с доклади

Въпросът не е дали всички да четем разследването за КТБ, а какво следва от него...
Евгений Кънев
Tемата за разсекретяване на доклада на AlixPartners за КТБ предизвика всякакви интерпретации. Публиката беше подгрята с очаквания докладът да разкрие виновниците за фалита на КТБ, а той има друга цел: да проследи къде се намират парите, получени от 137 кредитополучателя, които не са непременно тъждествени с виновниците за фалита. Ето пример - ако има търговия с влияние и като следствие са насочени кредити към подставени лица, наказателна отговорност носят не те, а този, който е отпуснал кредита, както и този, който е оказвал натиск за отпускането му. Но задачата на консултанта е да открие къде са парите, отпуснати на подставеното лице, а не кой е разпоредил тяхното отпускане.

Докладът на AlixPartners е резултат от консултантска дейност, известна във финансовите среди като Asset Tracing, т.е. "Проследяване на активите". Обикновено това е само първата част от работата. Установените факти трябва да послужат за следващата, по-важна фаза - Asset Recovery ("Възстановяване на активите"). До момента липсва информация дали изобщо на консултанта AlixPartners е възложено да се занимава с Asset Recovery.

На база фактите в доклада в тази втора фаза би трябвало да се заведат дела в различни юрисдикции (държави и офшорни зони със специфично законодателство, бел. ред.) за разваляне на сделки и връщане на парите в КТБ. В този смисъл наистина докладът съдържа чувствителна информация, чието разкриване може да помогне на кредитополучателите да укрият до невъзможност за възстановяване сериозни активи или най-малкото да се подготвят добре за защитата си, знаейки с какво разполага ищецът. Затова твърдя, че не бе добра идея докладът на AlixPartners да се направи публично достояние.

Избра се соломоновско решение, което е и правилното. Докладът вече е достъпен за депутатите и сега разчитаме на тях да разберем нещо повече, без да се компрометират последващи действия срещу неизправните кредитополучатели. Ограничен достъп до този доклад е нужен, за да има гаранти, че са предприети всички, а не избирателни съдебни действия срещу тях, т.е. депутатите да имат качеството на надзорници на процеса. Нужно е и уверение, че след като изпълни задачата си, докладът ще бъде достъпен за всички заинтересовани лица, а не публикуван.

Допускам, че повечето парични потоци, изходящи от КТБ - огромната част от които са останали в България, - ще бъдат проследени. Но не съм оптимист, че е възможно разваляне на сделки, които да ощетят силните на деня у нас, както и сделки за собственост в някои офшорни дестинации. Не съм оптимист също, че е възможно възстановяване на огромна част от онези липсващи средства, които не са инвестирани, а похарчени за лични удобства, подкупи, всякакви спонсорства, финансиране на политически проекти и други инженерингови дейности, които сигурно са над 1 милиард лева.

Разбира се, друг възможен мотив за неразкриване на доклада е да се прикрие финансовата дейност на една влиятелна група. Но едва ли някой очаква в професионален доклад това да бъде ясно посочено, а и не това е непременно целта на доклада. Имам основателното предположение, че точно тези средства няма как да бъдат върнати, защото или законово са отпуснати, или законово са рефинансирани, или пък просто са се "изгубили" в дебрите на неясна собственост "на приносител". А и ако има нередности в този процес на кредитиране, проблемът е по-скоро в собственика и мениджмънта на банката.

Що се отнася до поверителността - възложителят, т.е. КТБ в лицето на синдиците, е този, който би трябвало да е поискал поверителност на информацията. Изпълнителят изисква само клауза за неразпространение на доклада (заради интелектуална собственост на подходи и методи на такъв тип ангажименти) без изрично негово съгласие. Това в никой случай не значи невъзможност за разпространение. Както впрочем и се случи - AlixPartners разрешиха депутатите да се запознаят с доклада. И това е правилно. Не споделям тезата на политици, че документът незабавно трябва да се публикува, така че всеки да може да го прочете. Това може, но след време, когато докладът е вече използван за възстановяване на активите на КТБ. Пълното публикуване сега ще попречи на ефективността на разследването, подчертава AlixPartners. При такъв сценарий е твърде възможно консултантът да търси компенсация - за накърнена репутация, разкриване на ноу-хау, но най-вече заради финансови щети от получено по-малко от възможното възнаграждение по ангажимента.

Но ключовият въпрос изобщо не е в това дали да се разкрие или не докладът. Далеч по-важно е друго - какво е станало след неговото предаване на 23 септември миналата година. Получила ли е консултантската фирма мандат да възстановява активите, проследени в доклада? Ако да, какви са резултатите? Ако не, защо не е получила мандат, какъвто беше основният замисъл от нейното наемане? Кои от препоръките в доклада са изпълнени от синдиците и кои не? Не е ли смущаващо, че никой не задава тези въпроси?



Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Август 2014 г. - пореден протест пред БНБ заради затварянето на КТБ. Протестите останаха в миналото, но въпросите около краха на банката остават.
 ...
7
2892
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
25 Февруари 2016 20:01
Въпросът не е дали всички да четем разследването за КТБ, а какво следва от него...
Е как какво. И от доклада и от статията следва, че Кремъл, чрез ВТБ, не си е служил с КТБ да мотивира когото трябва с колкото трябва в интерес на дружбата от векове за векове. Няма такова нещо. ВТБ, даже не е спомената. Няма ВТБ, няма кремълски рубли. Всичко е плод на едно български разправии.
25 Февруари 2016 20:08
че Кремъл, чрез ВТБ,


Нема начин КГБ и ДС да не са виновни за фалита на КТБ
25 Февруари 2016 20:15
nikolay_rs : " Няма ВТБ, няма кремълски рубли"
Я виж под кревата ти да не се скрил жужо ?
Руска тьощя, МГИМО или дюкяни - що ли ?
25 Февруари 2016 20:42
Всяка прилика между абревиатурите КТБ, ВТБ и КГБ е случайна. Както и това, че ВТБ имаше бая дял в КТБ, от любов към българите ествествено, кога не са ни помагали.
25 Февруари 2016 21:40
Що доклад ни мина през главите през тия 26 години... Накрая един субект от един доклад ни стана управник. Ех, цели сме изгорели от парене и пак не знаем да духаме
26 Февруари 2016 08:36
бая дял в КТБ,
Под 10%.
Руската банкова група ВТБ не планира да участва в увечилаването на капитала на българската Корпоративна търговска банка (КТБ), съобщи РИА "Новости".

Агенцията се позовава на източник от ВТБ, който обяснява, че акциите на КТБ, контролирани от руската група, не надхвърлят по стойност 10 млн. евро и цялата сума е хеджирана. "Не се каним да спасяваме банката е да участваме в увеличаването на капитала й", казва източникът на РИА "Новости".

От ВТБ Капитал - инвестиционното дружество на ВТБ, което придоби малко под 10% от акциите на КТБ, първоначално не коментираха ситуацията около българската банка.

Пред "Файненшъл таймс" Атанас Бостанджиев, ръководител на международния бизнес на ВТБ Капитал обяснява, че ВТБ не участва в ръководството на КТБ и "в момента няма планове да й предоставя доплънително капитал или ликвидност". Московското делово издание "Ведомости" (изданието е съвместен продукт на Financial Times и Wallstreet Journal)посочва, че руснаците са купили дела си в КТБ срещу 29.7 млн. евро от инвестиционната компания Dewa International Ltd. Споразумението между Dewa International и ВТБ Капитал предвиждало тригодишни put- и call-опции.

Това и други неща казва "Дневник":
http://www.dnevnik.bg/biznes/2014/06/23/2329933_ria_novosti_ruskata_banka_vtb_niama_da_spasiava_ktb/


26 Февруари 2016 12:06
Щеше ми се да видя поне някакъв коментар от автора за нуждата от скъпо платени одиторски услуги изобщо.

Все пак само няколко месеца преди вземането на лиценза на КТБ една уважавана международна одиторска фирма (няма да посочваме с пръст) се кълне, че банката е в цветущо здраве. И никой не посмя да отнеме лиценза й, въпреки причинените вреди на цялото българско общество в размер на милиарди левове.

Как стои въпросът с отговорността им? Не трябва ли сметката в края на краищата да бъде връчена на главния виновник, който е бил длъжен да разкрие на БНБ фактическото състояние на банката предварително?

Или пък докладът на одитора е бил верен и честен, а някой е решил въпреки това насила да закрие банката, и затова БНБ не отнема лиценза му за одит, а се задоволява с джобни суми за глоби (100 хил. лв) ?


Публиката беше подгрята с очаквания докладът да разкрие виновниците за фалита на КТБ
Техническите виновници са ясни - БНБ, които административно (на базата на доклад, който не е одиторски) задължиха банката да обезцени активи дотолкова, че да влязат в сила условията за отнемане на лиценз.

Но БНБ, както и прокуратурата в случая КТБ е само маша.

Истинската причина е в дълбокия разкол и войната между две крила от глобалния елит, което на българска територия се изрази и в насилственото ликвидиране на КТБ.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД