:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,996
Активни 604
Страници 3,561
За един ден 1,302,066

България ще иде вместо Гърция на съд в ЕС

Премиерът Борисов трябва да усмири транспортния министър Московски, за да не влошава положението на страната
Карикатура: Христо Комарницки
----
България си проси да отиде вместо Гърция на съд в ЕС заради блокадите по границата. Пламенният транспортен министър Ивайло Московски, макар и да страда за българските превозвачи, се постави неочаквано в услуга на гръцките селяни и собствените им власти, срещу които протестират. В нервен изблик на 24 февруари той ги зарадва, че накрая България ще опере пешкира пред Европа за нарушаването на свободата на движение на хора и стоки.

Размяната на ролите стана на среща на представители на превозвачите с министър Московски и колегата му от външно министерство Даниел Митов, която произведе заплаха срещу Гърция с контраблокада по цялата граница, ако не бъде възстановено свободното преминаване. "Фокус на контраблокадата ще бъдат изцяло и само селскостопански стоки, тоест бусове, автомобили, тежкотоварни превозни средства, превозващи изцяло и само селскостопански стоки. Ще се постараем да страдат само тези, които причиняват на нас това страдание", заяви Московски.



В две изречения министърът извърши две нарушения



на европейското законодателство, които ако преминат от думи към дела, ще задействат скоростно срещу България наказателна процедура в Европейската комисия с перспектива да я пратят и на съд в Люксембург. Първо, правителството обяви чрез своя министър, че съзнателно ще блокира границата. Второ, заяви, че ще дискриминира определени стоки и транспортни средства. И двете неща са абсолютно недопустими по европейското законодателство, но кой да чете такива скучни текстове...

В какво се състои разликата между България и Гърция и защо блокирането на границата може да доведе до санкции за едната, но не и за другата? Въпреки обичайното подозрение, че едната страна се урежда с връзки за сметка на другата, причината е, че Гърция е по-обиграна в ЕС, докато България още блуждае в илюзии. На десетата година от членството си тя продължава да се държи като бавно развиващ се ученик и само се оплаква колко й е трудно. Московски представи дълга сметка, според която гърците ни тормозят по границата от 2007 г. и всяка година ни причиняват щети за над 10 млн. евро.Тази година щели да бъдат още повече.



И какво направиха българите оттогава освен статистика?



Министърът на икономиката Божидар Лукарски обобщи картината на 18 февруари: "Българското правителство е притеснено, че не вижда нормален механизъм на диалог и механизъм, по който ЕС да се намеси и да промени ситуацията на българско-гръцката граница... Правителството няма полезен ход, след като гръцките фермери отказват да преговарят с тяхното правителство". Московски продължи мисълта му и се изяви като европейски законотворец: "Ние ще настояваме както на двустранен принцип с Гърция, така и на ниво ЕК да се разработи нов тип документ, който да е адекватен на подобен тип кризи, и считаме, че това би могло да стане в рамките на тази година". Да му пожелаем успех, само че на превозвачите скоро няма да им стане по-леко, нито ще си върнат загубите.



Европейският механизъм, който работи в момента,



се основава на Регламент (ЕО) No 2679/98 от 7 декември 1998 г. за функционирането на вътрешния пазар във връзка със свободното движение на стоки между страните членки. Известен е като "Ягодовият регламент" и вече е анализиран във в. "Сега" (вж. "Как Гърция изигра България с блокадата на границата" от 13. 02. 2010 г.). Той изисква от държавите да правят всичко възможно за улесняване на свободното движение през границите на европейски товари, но като уважават правото на стачка и на сдружаване. Това са две фундаментални конкуриращи се права и ЕС оставя на държавите да изберат как да ги балансират. За Брюксел е достатъчно правителствата да показват старание.

Вижда се, че премиерът Алексис Ципрас преговаря, макар и безрезултатно, с протестиращите селяни. Значи се старае и няма виновно поведение. Продължителната липса на споразумение показва колко голямо е разногласието между двете страни в спора, но не е доказателство, че гръцката държава има изгода от социалния конфликт. Ежегодната повторяемост на блокадите точно през зимата, когато селяните нямат работа на полето, е по техен избор, а не защото властта така иска.



ЕС не може да съди селяните,



защото е междуправителствена организация и държи сметка на правителствата, а не на гражданите. Затова през 2009 г. бившият евродепутат Слави Бинев получи следния отговор от Еврокомисията, представен писмено на 14 март от комисаря за предприемачеството и индустрията Гюнтер Ферхойген: "Не е работа на европейските институции да изземат ролята на страните членки и да предписват мерки за поддържане на свободно движение на техните територии... Икономическите оператори могат да търсят компенсация за понесените загуби от демонстрациите в Гърция пред (нейни) национални съдилища съгласно националния (й) закон... Резолюцията на Съвета на ЕС от 7 декември 1998 г. (когато е приет "Ягодовият регламент" - бел. ред.) посочва, че страните членки се задължават да осигурят бързо и ефективно разглеждане в съда на жалбата на всяко лице, засегнато от нарушаването (на свободата на движение)".

Фактически Брюксел още тогава е посочил възможния път на България, но тя предпочита да си блъска главата в стената и дори предлага да се изтъни стената (чрез промяна на европейското законодателство). Едва преди няколко дни български адвокат се осмели да изпробва тази възможност. Както се разбра на 20 февруари, Борис Харизанов от Петрич пуснал жалба в гръцката прокуратура срещу стачката на гръцките фермери. "Реших да потърся по законов ред своите права, както и на хиляди шофьори, превозвачи и туристи, които са блокирани на граничните пунктове. Не търся някаква изгода. Искам да видя как реагира гръцкото правосъдие, когато се нарушават законите", обясни адвокат Харизанов. Не е ясно какъв е неговият правен интерес от такова дело, но според медиите той има много гръцки клиенти и работата му е възпрепятствана като адвокат. "Накърнени са моите престиж и достойнство на европейски гражданин", казва юристът. И друг път е възниквал въпросът



засегнатите превозвачи да заведат дела



срещу конкретни гръцки виновници за блокадите, с които дни наред се срещат очи в очи на границата и знаят не само как се казват, но и какво ядат и пият. Нежеланието да ги съдят винаги е обяснявано с неприятностите от продължителни съдебни разправии. Но точно тук европейските правила дават шанс да бъде наказана и гръцката държава. Ако тя не осигури бързо и справедливо правосъдие, ще има виновно поведение и тогава ще може оплакването пред Брюксел да се отправи пряко срещу нея. Така ще се докаже, че гръцките власти не са толкова невинни и безпомощни в социалния конфликт, за каквито се представят при запитвания от българските им колеги.

Жалки са воплите на премиера Бойко Борисов, който на 19 февруари заяви: "Когато един премиер се обади на друг премиер, той взима някакво решение. Аз два пъти му се обадих на Ципрас за едно и също нещо и не пращат полиция и жандармерия да изчистят трасето... Гръцкият премиер казва: "Бойко, извинявай, нямам контрол върху ситуацията". Разбираемо е, че гръцката държава не може да прати въоръжени отряди срещу недоволните си граждани, но може да контролира съдилищата си и носи отговорност за тяхната ефективна работа.

Ако България избере на официално равнище тактиката "око за око", ще загуби само своето. Правителството по никакъв начин не бива да насърчава контраблокади, защото само ще влоши положението. По-правилно е ясно да се разграничи от тях. Но то може да съдейства на засегнатите превозвачи да подадат искове срещу гръцките виновници, защото държавните служители по границата ги познават добре и разполагат с изобилна доказателствена информация за тяхното поведение. Време е България да се научи да използва европейските механизми, а не да хленчи, че й пречат.
 Светослав Терзиев
Снимка: БГНЕС
Министърът на транспорта Ивайло Московски се видя очи в очи на границата с гръцките фермери, но не посъветва нашите превозвачи да ги съдят, макар и да определи поведението им като "гавра".
25
12398
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
25 Февруари 2016 19:58
Тоест - да се търсят компенсации чрез гръцки съд от гръцки закононарушители, които не са спрени от гръцките държавни органи, а даже има подозрения, че действията им са инспирирани от гръцките власти... Странно, но логично по брюкселските правила... А тия НЕНАМЕСИ във вътрешни проблеми защо бяха скрити при "Южен поток"? Или при отношението на всяка държава към пришълците?
-----------------------
Сайтът на Генек
25 Февруари 2016 20:04
"Време е България да се научи да използва европейските механизми, а не да хленчи, че й пречат. "
Какви европейски механизми, какви пет лева, бе г-н Терзиев ?
Нямаш ли силна войска, спецслужби и икономика, силно лоби - никой не те бръсне за суха дренка.Прочуеш ли се в махалата , че си "Yes" - у трънките .
Така ще те овъргалят еврочиновниците в директиви, меморандуми, решения ,засекретени за ползване решения , доноси на някое НПО , че накрая ще те откажат поради липса на правен интерес .
От личен опит в конкретен случай ти го казвам.
25 Февруари 2016 20:06
Доколкото разбирам, само Терзиев и никой друг е в състояние да премахне с магическа пръчка сички пречки, прегради и проблеми по гръчката граница, щото знае наизуст европейските правила и механизми...
25 Февруари 2016 21:24

Браво, Терзиев!
Единственият човек, който ясно артикулира постановката, че контраблокадата е акт в ущърб на България.
25 Февруари 2016 21:46
Интересно , добро предложение на автора
25 Февруари 2016 21:59
Някой най-накрая ще даде ли разумно обяснение за какво и' е на България участието в този съюз?!
25 Февруари 2016 22:09
Е, не е като у Юнайтед Стейтс, ма си го харесваме.
25 Февруари 2016 22:18
Удобно се пропуска фактът, че гръцката държава бездейства не срещу стачка, а срещу незаконни, по гръцкото право, действия на гръцките фермери... Московски не прави нищо спонтанно, пробва рефлексите на потенциалните потърпевши и има шанс да успее. Делата блокада не вдигат, там в далечно бъдеще едни пари отиват от едно място на друго. Но тир с развалени домати в сегашно време е по-благозвучно. Търговските вериги имат време за пренастройка, имат и потенциал. А комшиите имат уши.
25 Февруари 2016 22:26
Делата може би ще помогнат за по-бързо разрешаване на кризата и колкото и странно да звучи е подаване на ръка от наша страна към гръцките власти . Даваме им механизъм да си решът вътрешните проблеми .
26 Февруари 2016 00:16
А ако евентуалната контраблокада бъде направена от някакъв наш (дори регистриран специално за целта) примерен "Съюз на гневните превозвачи"? И по гръцки пример правителството заяви - да, незаконно е, но какво да направим? Цацаров е на почивка, заместниците му - също, споко, до месец ще решим проблема. Тоест, да подходим строго по гръцки, без официалното участие на държавата. Тогава?
26 Февруари 2016 00:21
Разбираемо е, че гръцката държава не може да прати въоръжени отряди срещу недоволните си граждани, но може да контролира съдилищата си и носи отговорност за тяхната ефективна работа.

И как точно държавата ще контролира съдилищата? Съдебната власт не е ли независима от изпълнителната? Гръцката прокурорка, която нареди премахване на блокадата, не е съдебна власт. Макар и късно, все пак се събуди. Чакаме резултата.
България няма как да иде на съд, защото не е инициатор на блокадата, а е принудена на ответната мярка.
26 Февруари 2016 07:28
"Някой най-накрая ще даде ли разумно обяснение за какво и' е на България участието в този съюз?!"-да може, но това бетонни глави едва ли ще го разберат.
Терзиев, който уважавах, като автор преди време, в стремежа си да покаже колко мрази правителството и лично ББ пише все по-смешни пасквили. Жалко, че добър автор се плъзга по нанадолнището!
26 Февруари 2016 07:42
Генек, Шаман,
26 Февруари 2016 09:29
Г-н Терзиев
26 Февруари 2016 09:29
Г-н Терзиев
26 Февруари 2016 09:47
Шаман, Генек,

И друг път е възниквал въпросът
засегнатите превозвачи да заведат дела
срещу конкретни гръцки виновници за блокадите, с които дни наред се срещат очи в очи на границата и знаят не само как се казват, но и какво ядат и пият


Значи както винаги, нарушават се масово права на големи групи хора, но тези хора трябва да водят индивидуални дела, да правят индивидуални разходи за тях и след години, както обикновено, по заведените дела съдиите да излязат с различни и кореннопротивоположни решения. Много умно, и най-важното - така ще ги "уплашим", че блокадата незабавно ще спре...
26 Февруари 2016 10:01
По принцип - да, но по същество, всичко коментар е пляскане с пръчка по локва вода!

С много голяма доза съмнение и неверие чета твърдението, че гръцката власт била непричьом?!

Точно така както преследваше коли с БГ-регистрация за "голям талон" и глоби ако го нямаш ли? Или някой си мисли, че бутафорията Сириза не се дразни от напускащите Гърция фирми и прехвърлящи активите си в България?

Или някой може да вярва, че държавата Гърция поради вопиуща некадърност и неспособност си оставя границите напълно отворени за влизане и излизане, та даже транспортира сотици и стотици хилядите навлеците от къде ли не за къде Европа. И то за своя сметка?!

По същата логика на ангелската синеокост, трябва ли да приемем, че държавата Гърция не можела да предприеме нищо, та да подсигури прозрачността на границата с България и че това е "случайно"?!

Защото май само тази гръцка граница е (без всякакви съмнения в противното) много удобно и "случайно" засегната, нали?!

И забравих да допълня: - Ваканциите си ги прекарвам в кратера на Циолковски-и--и--и-и, в НЛО базата на Гау "Mond - Nord"...
26 Февруари 2016 10:17
Хубави аргументи на автора, но пропуска (може би) най-важния - гръцката държава в лицето на изпълнителната си власт е тази, която е отговорна за режима на граничните си пунктове, включително и за нормалното им функциониране. Гръцката държава, в лицето на изпълнителната си власт, трябва да осигури общоевропейския регламент за свободно движение.
Има много примери в различни държави, където са правени блокади - когато тези блокади блокират нормалното функциониране на инфраструктурата, изпълнителната власт просто ги премахва, ако трябва и със сила.
А как да разберем какво да правим в такива случаи като тези вече систематични блокади? Правим същото - спонтанно тираджии или комбайнери затварят границата, правителството се разграничава и чакаме да видим какво ще направи Гърция. Отговорът ще е до 2-3 дена, гърците не са търпеливи овце като нас. Гледаме, записваме и при следващата блокада прилагаме.
26 Февруари 2016 10:19
Изводът от статията е, че малко трябва да се модифицират нещата, за да не бъдем виновната страна в спора. Първо трябва да се разкара министъра от границата и да му се каже да си затваря устата. Второ- превозвачите да обявят, че протестират срещу българското правителство, а не срещу гръцките фермери, защото правителството не може да им осигури свободно преминаване през границата. Трето- да започнат преговори с променлив успех между превозвачите и правителството, които да продължават докато има блокади от гръцка страна. И така могат да си блокират от българска страна на границата на реципрочен принцип всеки път, когато гърците организират блокада от гръцка страна без да нарушават европейското законодателство. Боко чете "Сега" (или поне разглежда карикатурите), така че може да се възползва от съветите на Терзиев.
26 Февруари 2016 10:27
Пламенният Московски! Пасионарий Московски!
Пассионарий не может спокойно жить повседневными заботами без манящей и увлекающей цели – он геройствует и за ценой не постоит. Причем может пожертвовать не только собой и своими интересами, но и другими. Возможны «перегибы», когда пассионарность выходит из под контроля целесообразности и из созидательной силы превращается в разрушительную.

Как не ги учат какво може и какво не бива да прави един министър! Ама нали иска да се докара и на превозвачите и на Бате си!
Светослав Терзиев
26 Февруари 2016 11:47
Ей, пич, ще те беси дяда ти Кръстя! С такива статии само некой кютек можеш да си докараш.
26 Февруари 2016 12:26
KaraKolui
Дано чете и коментарите ББ.
Това е правилното контра действие.
Само да допълня, не пречи нашите превозвачи да стачкуват от 10 юни до 20 август, срещу Българското правителство, блокирайки границата с мотив, че всеки Януари и Февруари нашето правителство не им осигурява свободно преминаване.
Всичко останало, както го е описал каракольо.
26 Февруари 2016 12:54
Eisblock , KaraKoliu
Но продължавам да съм на мнение че делата биха били полезни .
26 Февруари 2016 14:13
"България ще иде вместо Гърция на съд в ЕС"......да де, ама друг път и авторът добре знае това.
Заглавието служи за да прикове вниманието на читателя, после малко бля, бля, бля и ето ти готова петъчна парА.
26 Февруари 2016 18:20
Това не е стачка на фермерите, а гражданско неподчинение, блокирането на пътища и КППта не е стачка и нямат право да въвличат други държави в проблемите си. ЕС може да направи нещо, дори наказателна процедура, но не ще. Предпочита да налива пари в Турция и подобни глупости, а не да реши дори и един реален проблем.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД