Всеки ученик у нас, който пътува с автобус до друго населено място, за да отиде на училище, трябва да има пътен бележник. За това изискване напомниха вчера от просветното министерство, представяйки проект на "Система за организация и управление на дейностите, свързани с училищното обучение по безопасно движение". Документът е публикуван за обществено обсъждане.
Заложените в него разпоредби съществуват и сега, но са разпилени в редица нормативни документи, обясниха от ведомството на министър Меглена Кунева. Сега те се обединяват в един документ, като целта е да се засили контролът на обучението по пътна безопасност в школата.
При междуселищния превоз на учениците, независимо дали е осигурен от общината, от превозвач или е чрез собствено превозно средство, има изискване учениците да са снабдени с пътен бележник. Въпросните бележници са малки книжки, в които са описани 10 правила за безопасност на движението. Продават се за около 80 ст. Наличието им у децата би означавало, че познават основните правила за безопасно пътуване. Повечето родители обаче не са запознати с това изискване. Не се е чуло и дали спазването на разпоредбата изобщо се контролира.
Осигуряването на безопасен междуселищен превоз на учениците включва и задължително утвърждаване на маршрута съвместно с общинските власти (съгласуването с Пътна полиция е пожелателно). В общината трябва да има списък на децата в автобуса. Задължително се определя възрастен придружител. При обучение в зелено училище и при екскурзии учителите са длъжни да водят пътен дневник, който след завръщане да предадат в училище и да съхраняват 2 г. Школата пък трябва да имат и специална комисия по безопасност на движението по пътищата, посочиха от МОН.
аз пък предлагам - и ученическа винетка..ЛилЕто как не се е сетила??