Прокуратурата провери екологични проекти, финансирани с европейски пари по програма "Околна среда", и установи, че има съмнения в законосъобразността на похарчените средства. Това съобщиха вчера оттам и добавиха, че главният прокурор Сотир Цацаров е разпоредил проверката по публикации в медиите за "съмнително управление и разходване на средства от ЕК" от природозащитници.
Става дума за финансиране от 470 хил. лв., получено от Природен парк "Сините камъни" за възстановяване на хабитата на лалугерите. Друг проект е за защитените видове в местност Алдомировско блато и защитени зони в общините Сливница и Драгоман на стойност почти 1 млн. лв. Третият е спечелен от фондация "Биоразнообразие" за няколко вида птици и е на стойност близо 438 хил. лв.
Прокуратурата е изискала документи от Министерството на околната среда и водите и при проверката "са потвърдени съмненията в законосъобразността при упражняване на дейностите по управление и разходване на предоставените средства от Европейския съюз". Точно затова Върховната административна прокуратура е поискала и проверки по трите проекта на МОСВ, които да извърши Изпълнителна агенция "Одит на средствата от Европейския съюз".
В съобщението си държавното обвинение цитира подробни публикации на "Труд" по темата. В една от статиите с проекта за лалугерите е обвързан екологът Тома Белев, а според прокуратурата изисканите от МОСВ документи доказват фактите в нея. Потърсен за коментар от в. "Сега" Белев заяви, че няма нито един договор за проект по програма "Околна среда". Той призова главният прокурор Сотир Цацаров да покаже документите, които обвързват името на Белев с подобен проект.
Екологът заяви, че ще съди Цацаров и търси за това смел адвокат. Белев се възмути от "еднопосочните" проверки на прокуратурата, която не се е заинтересувала от теми като заменките край морето, защитената местност Камчийски пясъци или пък защо за водния цикъл на Банско отиват пари и от новия програмен период на програмата, вместо проектът да е завършен в стария.
За да се избегнат всички такива атаки към еколозите, добре е да си публикуват всички разходи перо по перо - до 10 лева. А не само обобщени данни. Т.е. цялото си счетоводство. Проектите са публични, така, че не би трябвало това да е проблем.
И това не трябва да е само за екопроектите, а за всички проекти за които има публично и европейско финансиране. Цялото счетоводство трябва да е публично и да се публикува в реално време.