:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,077,539
Активни 266
Страници 8,183
За един ден 1,302,066

Граждани готвят нов закон за референдумите

Група граждани изработват проект за изменение на закона за прякото участие на гражданите във властта, с който ще се облекчи процедурата при провеждане на референдуми. "В момента събираме подписи в подкрепа на идеята", заяви Даниела Божинова, изпълнителен директор на Българското сдружение за насърчаване на гражданската инициатива.

Най-важните изменения са за отпадане на т.нар. изискване "кворум участие", както и корекция на праговете при инициирането на допитване. В момента законът постановява, че валиден е само национален референдум, в който са участвали не по-малко от гласувалите на последния парламентарен вот. Текстът трябва да отпадне, тъй като такова изискване липсва за политическите избори, мотивират се гражданите. Праговете при свикването пък са допълнителна пречка - нужни са 400 000 подписа при национално допитване и 10% или 20% от избирателите в съответната община при местно. Предложението е прагът при национален референдум да се намали четири пъти и два пъти при местен. Гражданите настояват още да се облекчи обемът лични данни, изискван в подписките, те да бъдат унифицирани, да се прецизират критериите за проверка на валидността им, както и да се премахне задължението хартиената подписка да се качва на електронен носител.

Проектозаконът е предложен по реда на гражданската инициатива, която дава възможност за предложения към властта по сегашния закон за прякото участие. Инициативите позволяват да се отправят искания към парламента и правителството. "Решихме да се отнесем към МС, тъй като някой в Народното събрание може да изтъкне, че нямаме право на законодателна инициатива и да ни отреже", обясни Божинова.
1200
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД