Група граждани изработват проект за изменение на закона за прякото участие на гражданите във властта, с който ще се облекчи процедурата при провеждане на референдуми. "В момента събираме подписи в подкрепа на идеята", заяви Даниела Божинова, изпълнителен директор на Българското сдружение за насърчаване на гражданската инициатива.
Най-важните изменения са за отпадане на т.нар. изискване "кворум участие", както и корекция на праговете при инициирането на допитване. В момента законът постановява, че валиден е само национален референдум, в който са участвали не по-малко от гласувалите на последния парламентарен вот. Текстът трябва да отпадне, тъй като такова изискване липсва за политическите избори, мотивират се гражданите. Праговете при свикването пък са допълнителна пречка - нужни са 400 000 подписа при национално допитване и 10% или 20% от избирателите в съответната община при местно. Предложението е прагът при национален референдум да се намали четири пъти и два пъти при местен. Гражданите настояват още да се облекчи обемът лични данни, изискван в подписките, те да бъдат унифицирани, да се прецизират критериите за проверка на валидността им, както и да се премахне задължението хартиената подписка да се качва на електронен носител.
Проектозаконът е предложен по реда на гражданската инициатива, която дава възможност за предложения към властта по сегашния закон за прякото участие. Инициативите позволяват да се отправят искания към парламента и правителството. "Решихме да се отнесем към МС, тъй като някой в Народното събрание може да изтъкне, че нямаме право на законодателна инициатива и да ни отреже", обясни Божинова.
|
|