Личните карти с вграден чип може да се отложат във времето въпреки хвалбите на управляващите, че ще могат да се използват от 1 април 2017 г., показа проверка на "Сега". И този пореден срок обаче най-вероятно няма да бъде спазен. Проблемите са няколко. Първият е, че още няма законов текст, който да предвижда съществуването на лична карта с чип. Преди няколко дни по настояване на Цветан Цветанов подопечната му вътрешна комисия в парламента реши да отпадне текст от преходните разпоредби на Закона за електронна идентификация, който даваше зелена светлина за картата с чип. Бившият вътрешен министър обяви, че по принцип не бил против е-идентификацията, но за да има чип в личните документи, трябва да се направят поправки в закона за тях, а не с преходни разпоредби в друг закон. На практика те тепърва ще се пишат.
Непренебрежим е и проблемът с прекратената обществена поръчка на МВР, в която влизаше и изработката на документи с чип. Става дума за поръчката за близо половин милиард лева, в която бяха включени създаване на софтуер и изграждането на нови сгради за процеса по издаване на бъдещите съвременни документи. Освен това липсват и образци на личните карти с чип. А технологична подготовка липсва, защото не е ясно кой и как ще ги изработва и въвежда. Остава и голямата въпросителна с периода на тяхното въвеждане. От момента, в който тръгнат, тези документи ще са пожелание. Предвижда се първоначално да бъдат издадени 500 000 и чак след това постепенно всички лични карти да станат с чип.
Все още не е ясно какво ще се случи и с идеята за електронна идентификация. Предложението тя да се осъществява с чипа в личната карта е на Реформаторския блок (РБ). Депутати от блока обясниха вчера, че ако Цветанов не изпълни обещанието си за промяна в закона за личните документи, те със сигурност ще го направят. И това няма да доведе до оскъпяване на услугата.
След като мнението на Цветанов надделя на вътрешна комисия, той написа в профила си във "Фейсбук", че е силно "изненадан от тази хиперреакция на някои кръгове". "Когато излагам юридически аргументи - съм ретрограден! Но никой не слага правен аргумент срещу моите мотиви, а само клишета! Сигурно така мислят и вносителите на чипове! Когато не се отговаря с аргументи, а с извиване на ръце и ултиматуми, става дума за чист лобизъм в полза на определени фирми. Това няма как да го допуснем и ГЕРБ няма да толерира подобен подход!!! Още повече, когато става дума за сигурността на личните документи и за националната сигурност!", обяви той в социалната мрежа. Бившият вътрешен министър прехвърли топката на МВР, което трябвало да изготви промените за личните документи. Според източници на "Сега" обаче там в момента не се работи по темата. Работна група в Министерския съвет е изготвила закона за електронната идентификация, но и не е ясно дали ще се заеме с поправките, за които говори Цветанов.
-------КРАЙНО ВРЕМЕ
"Крайно време е България да стане част от страните в Европейския съюз, които вече имат лични карти с чип. Смятам, че става дума за не дотам добро разбиране от страна на депутатите по проекта на закон за електронната идентификация. И че този проект трябва да се радва на политически консенсус." Така зам.-министърът на транспорта и електронните съобщения Валери Борисов коментира думите на Цветан Цветанов, че не може с този закон да се въвеждат личните карти с чип. "Изконно право е на г-н Цветанов да каже мнението си. Ние в закона не сме фиксирали само личната карта като носител на лични данни. На специална среща пред депутатите съм представил всички възможни технологични решения - освен личната карта с чип, може да е всяка банкова карта с чип, мобилен телефон или флашка с електронен подпис също могат да са електронен идентификатор", допълни Борисов. Той призова да се изчака второто четене на законопроекта. Все пак уточни, че във властта няма разминаване по въпроса за въвеждане на електронното правителство и смята, че всички са съмишленици.
|
|