Десетки полицаи участваха при спецоперацията по залавянето на Салех Абдеслам в белгийския квартал Моланбек в петък. |
Критикувани от месеци заради усилията си в борбата срещу тероризма, белгийските власти обявиха триумфално: "Заловихме го". Това написа в "Туитър" държавният секретар, отговарящ за предоставянето на убежище и миграцията, Тео Франкен, след като полицията залови 26-годишния мъж след стрелба в брюкселския квартал Моланбек. Премиерът на страната Шарл Мишел и френският президент Франсоа Оланд, който беше в града за Европейския съвет, дадоха извънредна пресконференция в петък вечерта, по време на която държавният глава отбеляза "интензивното сътрудничество" между двете държави при ареста на Абдеслам.
Извън светлината на прожекторите белгийските сили за сигурност и колегите им от другите държави от ЕС описваха изтощителното, често водещо до отчаяние разследване, което започна веднага след взривовете и стрелбите, извършени на 13 ноември в Париж. Само няколко часа по-късно следите доведоха разследващите директно в Брюксел.
Членове на брюкселската клетка на "Ислямска държава в Ирак и Леванта", която стои зад атентатите, сред които и Абдеслам, живеят в белгийската столица. Френският гражданин Абдеслам, който е роден и израснал в Белгия, помагал в изготвянето на плана и осъществяването на атаката, при която загинаха 130 души, казват от полицията. Те твърдят, че той е придружавал тримата атентатори самоубийци, които се взривиха на "Стад дьо Франс". Неговият брат Ибрахим Абдеслам се взриви пред кафене "Комтоар Волтер" в Париж. Салах Абдеслам захвърлил пояса си с eксплозиви в кошче в южната част на Париж и се обадил на приятелите си в Брюксел, за да го вземат от Париж на следващата сутрин.
Френската полиция откри и уби смятания за лидер на клетката Абделхамид Абауд и още двама души седмица по-късно в покрайнините на Париж. Според съобщенията Абдеслам се върнал в Брюксел сутринта на 14 ноември, след което изчезнал. Според някои медийни съобщения той се намирал в Сирия или Мароко, откъдето е родом семейството му. Международна заповед за арест насочва вниманието към няколко следи. Във вторник миналата седмица следата неочаквано се оказа топла.
Обратно в Моланбек
Полицейските сили на Белгия и Франция, които интензивно работят съвместно от 13 ноември, проверяват посред бял ден смятаното от тях за нефункциониращо убежище на терористи. Сметките му не са плащани от месеци, което дава основания на полицията да предполага, че апартаментът в района "Форе" в южната част на Брюксел е необитаем. Изпратеният екип от 6-има души не очаква да се сблъска със съпротива и не води със себе си подкрепления.
Когато полицаите отварят вратата, те са посрещнати с изстрели от "Калашников", разказват белгийските власти. Ранени са четирима от полицаите, сред които и една французойка. Тежковъоръжени полицаи преследват заподозрените по покривите на сградите в района. Убит е един от стрелците. Двама успяват да избягат, въпреки че полицията е отцепила района. Според силите за сигурност Абдеслам не е един от двамата мъже, които успяват да избягат във "Форе".
Полицията обаче открива негови отпечатъци върху чаша в апартамента. Според високопоставен белгийски служител от правораздавателната система този отпечатък убеждава властите, че беглецът все още е в Брюксел. Те тръгват по няколко следи в опит да установят местонахождението му. До сряда полицията е насочила вниманието си към къща на улица "Катр Ван" в квартала Моланбек. Това място се намира само на 450 метра от дома, който преди е обитаван от Абдеслам.
Претърсването на къщата дава основание на полицията да смята, че по-голяма група от хора е била тук, тъй като жената, която живеела тук, поръчала няколко пици. Когато полицията обискира жилището в 14,30 ч., се натъква на нея, на двама приятели, които са дошли да пият чай, и на по-малки деца, както и на Абдеслам. Той е прострелян в крака. Абдеслам, негов познат, за когото полицията твърди, че имал фалшиви документи за самоличност, и още трима членове на семейството, за които се смята, че са го укривали, са арестувани.
Белгийските мрежи
"Очевидно Абдеслам се е възползвал от мрежи и съучастници - и това ще продължим да разследваме", заяви белгийският външен министър Дидие Рейндерс по време на пресконференцията с Шарл Мишел и Франсоа Оланд. След като единственият заподозрян за парижките атаки е заловен жив, Абдеслам вероятно ще бъде източник на доста информация за това как са извършени атаките, кой му е помагал да се укрива толкова дълго и за други съучастници, които са на свобода. "Той е слабото място във веригата", казва европейски експерт по сигурността. Оланд обяви, че Франция ще иска Абдеслам да бъде екстрадиран.
Недостатъците на Белгия в борбата с тероризма бяха добре известни и преди 13 ноември. В сравнение с други страни от ЕС Белгия харчи малко за цивилно и военно разузнаване и страда от липса на капацитет за сериозно разузнаване в чужбина. На федерално ниво службите за сигурност са слаби.
В тази среда е пуснал корени радикализмът. Белгийците, заминали да се бият на страната на ислямистите в Сирия и Ирак, са повече, отколкото гражданите на която и да е друга страна от ЕС в сравнение с общия брой население. По данни на белгийското Министерство на правосъдието от миналия месец да се бият в чужбина са заминали 441 белгийци, а 117 са се върнали. Абдеслам не е воювал за ИД, но е радикализиран от групировката.
През януари миналата година белгийската полиция уби двама души при операция срещу терористична група в гр. Вервие. През август млад мъж откри огън във влак по линията Амстердам-Париж, след като се качи в Брюксел. И в двата случая, както и при парижките атаки заподозрените са свързани с Моланбек и ИД.
Белгийската полиция е изправена пред предизвикателство, което надвишава капацитета й, коментира европейски представител от сферата на сигурността.
Парижките атентати мобилизираха невиждана дотогава намеса на чужди разузнавания и служби на територията на европейска държава. Франция е най-активна и видима. Великобритания също увеличи участието си, след като службите й откриха, че смятаният за мозък на парижките атаки Абделхамид Абауд тайно е пътувал до Великобритания.
Въпреки външната помощ белгийската полиция пропусна множество възможности за действие през последните 4 месеца. Сутринта след атентатите френската полиция спира кола, в която пътуват Абдеслам и негов другар, край белгийската граница и проверява документите им. Името му не излиза в базата данни. Белгийските власти подават информация на французите 15 минути по-късно, каза белгийският вътрешен министър Жан Жамбон пред белгийската тв VTM. Два дни по-късно белгийската полиция не успя да претърси къща в Моланбек между 21 ч. вечерта и 5 часа на другата сутрин, защото белгийският закон забранява обиските в този часови пояс. Правосъдният министър Кон Генс обясни пред тв VTM, че Абдеслам "вероятно" се криел във въпросното жилище, а по-късно от прокуратурата отрекоха това. Освен всичко друго ограниченото покритие на Брюксел с камери усложни още повече засичането на Абдеслам в европейската столица, което не би се случило в Лондон или Париж според източници от западни служби.
"На всички беше ясно, че Салах Абдеслам е в Белгия, но за жалост белгийците бяха единствените, които можеха да го заловят", коментира друг представител на европейска служба, пожелал анонимност.
Цялата власт в Белгия твърдеше в петък, че издирването на Абдеслам продължава интензивно, макар това да не се вижда с просто око. Освен открития пръстов отпечатък във вторник се появили и други водещи улики, установени при предишни операции срещу жилища на терористи. Конфискувани в такива операции електронни устройства помогнали на следствието да проследи Абдеслам, коментира източник от белгийската полиция. Щом бъдат идентифицирани номерът и симкартата на мобилен телефон на заподозрения, следователите могат да връчат съдебна заповед на мобилния оператор да проследи телефона.
Сътрудничеството между Франция и Белгия след атентатите е доста интензивно и случилото се доказва ефикасността му, макар и да чакахме твърде дълго, заяви пред журналисти в петък френският президент Франсоа Оланд.