:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,599,018
Активни 279
Страници 1,098
За един ден 1,302,066

В образованието има най-голям недостиг на висшисти

В най-търсените технически специалности у нас се обучават едва 20% от студентите
Сферата на образованието ще изпитва най-голям глад за висшисти у нас в следващите 12 години. Това показва анализ за връзката на висшето образование с родния трудов пазар, направен на базата на данните от рейтинговата система на университетите. Докладът е изготвен от Фондация на бизнеса за образоването, публикуван на сайта rsvu.mon.bg.

Пет сектора са откроени с очакван най-голям брой работни места за висшисти до 2028 г. Най-силен глад за хора с висше образование ще има в сферата на самото образование - близо 170 хил. работни места. Следва държавното управление, което ще има нужда от почти 145 хил. кадри. Над 93 хиляди висшисти ще се търсят в преработващата промишленост, 68 хиляди - в търговията и над 61 хиляди - в сферата на здравеопазването. Тенденциите до 2018 г. са подобни, но в краткосрочна перспектива ще се търсят и кадри с диплома по финанси и застраховане - над 49 хиляди места.

Анализът констатира познатите дисбаланси на пазара на труда - разминаване между търсени и предлагани професионални направления, различия в реализацията по отделните специалности в едно направление, както и в реализацията на завършилите едно и също направление в отделните висши училища. 50% от завършилите висше образование последните 5 г. например работят на длъжност, изискваща по-ниска квалификация. Очакванията са до 2028 г. близо 225 хиляди висшисти да заемат позиции, за които не се изисква диплома за висше образование. Над 49 хил. души ще работят на по-ниска длъжност в областта на хотелиерството и ресторантьорството, над 46 хил. души - в държавното управление, над 40 хил. души - в образованието и над 27 хил. човека - в строителството.

Най-голям ръст в търсенето на кадри пък ще има в областта на комуникационната и компютърна техника, електротехниката, здравните грижи, информационните науки, машинното инженерство, химичните технологии, енергетиката, медицината. Въпреки това хората, които се обучават у нас в т.нар. STEM специалности (Science, Technology, Engineering and Mathematics, т.е наука, технологии, инженерство, математика), са твърде малко, сочи анализът. В това отношение България е сред най-застрашените нации, тъй като в подобни специалности се обучават едва 20% от родните студенти и 40% от нашите ученици. В световен мащаб прогнозите са, че през 2025 г. в ЕС ще има 7.7 млн. STEM работни места.



СТРУПВАНЕ

45% от студентите у нас се обучават само в една област на висшето образование - "социални, стопански и правни науки", която обхваща право, икономика, администрация и управление и др., показват данните от рейтинга. Най-много са кандидат-висшистите по икономика - 22% (59 608 души), следвани от тези по администрация и управление - 10% (27 328 души) и по право - 4% (11 149 души). Втората област на висшето образование с най-много студенти е технически науки, в които се обучават 1/4 от студентите (около 55 хиляди души). Едва 9% се обучават в сферата за здравеопазването и спорта, 7% - педагогически науки.
5
1649
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
27 Март 2016 22:01
Няма нищо чудно - колко са представителите на тези необходими професии в народното събрание? В министерството на образованието? А колко са от т.нар. юристи и икономисти? Защо тогава се учудваме, че субсидиите отиват за университети и специалности, където тези депутати са преподаватели или пишат нещо за професува, доцентура или някой докторат.
Преди много години Лиа Кока в една от книгите си беше написал, че за да спаси едно предприятие ВИНАГИ е подкрепял позицията на инженерите срещу другите. Защото все пак за да продаде нещо този завод то трябва да се произведе. Такъв е и сега проблемът с инженеринга и с компютърните специалности - може да се продаде изделие само ако има кой да го измисли и да го направи. А при нас няма достатъчно хора и няма да има - няма кой да ги учи, защото една заплата на асистент е 600-700 лв., а същият човек веднага започва с 1500 лв във коя и да е нормална българска фирма от бранша.
28 Март 2016 09:08
Очакванията са до 2028 г. близо 225 хиляди висшисти да заемат позиции, за които не се изисква диплома за висше образование.


Защото в средните училища се подготвят прекрасни специалисти, но университетите са зинали и записват студенти още от детската градина.
28 Март 2016 10:44
А при нас няма достатъчно хора и няма да има - няма кой да ги учи, защото една заплата на асистент е 600-700 лв., а същият човек веднага започва с 1500 лв във коя и да е нормална българска фирма от бранша.

Това е така, защото бръмбарите в главите на управляващите постоянно им ръкопляскат и викат ура.
28 Март 2016 15:27
Всичко се свежда навсякъде до пари. В образованието, в правосъдието, в здравеопазването вече няма морал.
28 Март 2016 22:28
В образованието има най-голям недостиг на висшисти

И при вишистите има голям недостиг на образование. Значи сме квит.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД