:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,599,231
Активни 304
Страници 1,311
За един ден 1,302,066

Карлово ще сменя турските имена на местности

Пловдив преименува площад "Джумаята" на "Римски стадион". Сега и Карлово се готви да сменя топоними, които не са на български език.
Община Карлово обмисля заменяне на турско-арабските топоними с български. Подобна идея е в ход сред общинските съветници, а кметът Емил Кабаиванов подкрепя идеята. "В момента изготвяме предложението и го прецизираме. Такова нещо досега в Карлово не е правено", заяви членът на местния парламент Андон Андонов (НФСБ). "Подкрепям начинанието, единственият проблем е, че може да вкараме хората в излишни разходи по смяна на личните карти. Затова и подхождаме внимателно", заяви Кабаиванов. Първоначално идеята е била да се сменят имена и на улици, но най-вероятно промяната ще e само за местности и други географски обекти, където никой не живее.

Досега най-мащабната промяна на турско-арабски топоними бе осъществена в Бургас. През 2011 г. там бяха сменени около 350 имена. Отделни решения имаше и в други градове, като в Пловдив, където година по-късно площад "Джумая" получи названието "Римски стадион". В много общини в последните години се направиха опити за смяна на названията, но в повечето случаи предложенията не събираха мнозинство в съветите. Във Варна целият този процес протече трагикомично. През май 2012 г. ГЕРБ смени 220 имена "по принцип", но след срещи между премиера Борисов и турския му колега Реджеп Ердоган, както и визита на посланик Исмаил Арамаз във Варна, се отказа. После съветникът от ВМРО Костадин Костадинов предложи 10 пъти безуспешно старото решение. В края на 2013 г. Борисов и ГЕРБ вече не управляваха държавата, но продължаваха да държат мнозинството в общинския съвет и "преоткриха" темата за Варна. Топонимите отново бяха сменени, но областният управител Иван Великов (БСП) върна цялата сесия за преразглеждане и стопира идеята.
2
1731
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
28 Март 2016 14:29
Думата „Каба“, която влиза в името на кмета, е турска.
28 Март 2016 19:27
Бавното загряване по въпроса май е характерно за карловските съветници, а и за българските власти. Разбира се има малки изключения във времето и пространството. Пожелавам успех на карловци за да се освободят окончтелно.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД