Очертава се много тежък сезон за движението в центъра на София. От вчера са в сила нови ограничения и промени, а причината е строителството на третия лъч на метрото, който ще свърже "Ботевградско шосе" с квартала "Овча купел". Освен затваряне на важни отсечки от булеварди ще има и голяма реорганизация на градския транспорт и на местата за паркиране. За столичани и гости на града ще е най-добре да избягват движението на колела и релси в центъра в следващите месеци. Заради тапите обаче със сигурност ще има затормозяване на трафика и в по-периферни райони.
За 14 месеца излиза от строя ключовият бул. "Патриарх Евтимий", който води към парка на НДК. Ще бъдат затворени два участъка, които досега бяха само стеснения: при кино "Одеон" и след кръстовището с бул. "Витоша" ще се превърне в тапа. Трафикът в района вече е пренасочен към бул. "Васил Левски" в района, който временно става двупосочен. Още на 9 март бяха въведени нови ограничения на движението в София заради строежа на метрото по бул. "България". От утре се затваря и участък на бул. "Гоце Делчев", където освен по метрото, ще се работи и по изграждането на кръстовище на две нива. Тапата ще е за седем месеца. От сряда ул. "Житница" става глуха за 14 месеца. Столичният кмет призна, че това ще причини неудобство за преминаващите, но още по-трудно ще е за живеещите покрай нея. Пътуващите от и за центъра с тролеи с номера 1, 2, 5, 8 и 9, както и по автобусни линии 64, 102 и 204 трябва да внимават и да търсят информация в аванс, защото има промени в маршрутите и спирките.
На фона на тапите и недоволстващите шофьори и пешеходци столичната управа се готви да вдигне цената на пътуването в градския транспорт. Общинското предприятие "Център за градска мобилност" изненадващо поиска драстично поскъпване на билетчето - от левче на 1.60, а директорът му Симеон Арнаудов обясни защо: "За да се постигне качество, трябва да се плати цена. Ще се борим с хората, които пътуват без билети, още по-усилено. Тук се инвестира много тежко и има много големи разходи - 300 милиона лева бяха дадени за нови автомобили, предстои да бъдат дадени още 160 милиона лева, метрото прави трета линия с 20 милиона лева съфинансиране от общината. Не може да дойде от само себе си".
КОНТРА
Идеята за 60% поскъпване предизвика лавина от критики. "Рязко увеличаване на цената на билета и запазване на тази на картата е рядко тъпо решение. То ще затвърди модела, при който публичният транспорт е само за пенсионери и ученици, коментира лидерът на ДСБ Радан Кънев. "Едва беше започнала обратната тенденция - на работещи, активни хора, които избират градски транспорт, дай сега да я прекършим", написа той във "Фейсбук".
Според депутата Георги Кадиев "Столична община съвсем е полудяла". "В годината, когато има най-ниските цени на горива, вдигат билета с безумното обяснение, че щели да "вдигнат качеството" на услугата. Логиката, драга Фандъкова, е точно обратната. Когато целият град е разкопан, трябва да намалите цените. За да свалите хората от автомобилите и да ги качите на градския транспорт. И се оправете с гратисчиите. Това, че били само 6% от пътуванията, е лъжа. От едно пътуване общината събира 13 стотинки вместо 1 лев. Там е разковничето. Вдигането на цената е като вдигане на данъците - съвсем ще спрат да ги плащат", смята Кадиев, който е бивш общински съветник.
АЛТЕРНАТИВА
Инициативата "Спаси София" коментира, че в период, в който цените на горивата са ниски, а Фандъкова не спира да обещава, че ще направи градския транспорт по-привлекателен, увеличаването на цената на билета без каквото и да е подобряване на услугата е неоправдано и недопустимо. От организацията припомнят, че преди три месеца са внесли в общината предложение за въвеждане на почасов билет, позволяващ неограничен брой прекачвания в рамките на 90 минути на цена 1,50 лв.
Проучете и питайте институциите !
"Очаква се натоварен трафик...". Замислят ли се пишещите от 4-тата власт за последиците ЗА ЗДРАВЕТО На живущите например! ШУМ, ГАЗОВЕ, ПРАХОВИ ЧАСТИЦИ...
Ето една карта на Географска информационна система – София” ЕООД, за измерения Шумов фонд с децибелите и схеми на "Васил Левски и "Хан Крум" "ОТ преди години!
http://ims.gis-sofia.bg:8080/JisofMap/jspMap.jsp#
Ами отровните газове и още по-опастните прахови частици!? Значителното нарастване на антропогенното въздействие на шума довежда до създаването на редица нормативни рамки за страните членки от ЕС още в далечната 1996 година. Това са: • Директива 2002/49/ЕО на Европейския парламент и Съвета от 25 юни 2002 г. за оценка и управление на шума в околната среда. В Република България от 1.01.2006 г. действа „Закон за защита от шума в околната среда” със съпътсващи наредби към него, съгласувани с „Директива 2002/49/ЕО”.
СЛОЖИЛИ СА ДВУМЕТРОВА ОГРАДА НА ЕДИНИЯ ТРОТОАР-КАТО ЗАТРОР/ В ОБЩИНИТЕ В БЕЛИТЕ СТРАНИ ПРАВЯТ ПРОТИВОШУМНА ОГРАДА