:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,217
Активни 482
Страници 23,627
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Митохондрик*

Бойко Ламбовски
Онзи ден в един автобус с радио подслушах, без да искам, как коментират хората призива на омбудсмана Мая Манолова да съберем по 20 лева за пенсионерите. "Бе не е лошо, ама колко са двайсет лева, за кое по-напред?" - рече бабка, а сприхав мъж около 40-те изпсува и обяви, че му е писнало да му искат пари за какво ли не, па сега и за "пенсиите". Последва кратка дискусия досежно предположението, че повечето "пенсии" са червени и че в тая държава няма ни работа, ни кой да работи, а се претакат само данъци, глоби и дарения... Бързо загубих интерес, то и дискусията утихна, може би защото нервният шофьор врътна радиото на музикална станция, по която кахърен баритон задипли любимите рими на родната естрада: "мен - ден - студен" и т. н. ...

Аз се замислих за старците. Спомних си нещо, което ме учуди преди време. Веднъж млада чувствителна и талантлива кинаджийка ми сподели какво гадно чувство изпитала в една поликлиника, където й се наложило да отиде за бърза процедура. Като видяла какви огромни опашки чакат доктора, какви тълпи от криви и болнави старци се тълпят във фоайето, я обзела неочаквана за самата нея антипатия, видели й се като някакви лешояди, направо ги мразела в момента... Нека повторя, тази жена не беше злобна по природа; напротив, по-скоро лъчезарна и винаги готова да помогне, познавах я като приятен, способен на съчувствие човек. Доста се стреснах. Спомних си какво съм наблюдавал у представители на по-патриархални общества - прояви на почти ритуално уважение на младия към по-възрастния, млъкване на мига, когато по-старият си отвори устата, някаква йерархична парадигма, която дори ме е дразнела с непререкаемото си статукво. Дори не говоря за целуването на ръце и прочее елементи на партиархалния ни бит от сравнително скоро време - останало в класиката при Любен Каравелов, Елин Пелин, Йовков...

Та какво става?



Ние ли се променихме,



неприязън между поколенията ли има, разпад на ценностите ли? На какво се дължат тези нови отношения - следствие на атомизация и индивидуална самодостатъчност ли са? Правистът Стоян Ставру рече наскоро, че старостта вече не е обект на уважение заради натрупаната и предаваната на по-младите мъдрост поради простия факт, че по-значим резервоар на знание и познание е например интернет. Извод - поради масовото отместване на възрастта нагоре, старият вече не е редкият индивид, резервоар на знание, а масово явление. Което се нуждае от грижи и буди по-скоро досада.

Според прогнози на британския Фонд на бъдещето към средата на XXI век средната продължителност на живота на англичаните например щяла да отиде към 120 години, поради това пенсионната възраст щяла да скочи на 80 лета, сочат учените. За средата на XXI век френският демограф Жак Дюпакие пише: "През 2050 г. Франция ще мяза много повече на хоспис, отколкото на спортен клуб".

Мисля, че в тази област - възрастта на земното население, изживяваме революционни промени. Това поставя морални, социални, здравни и политически предизвикателства. През XVIII век детската смъртност е била около 50%. На 40-50 години хората са били вече стари. На възрастта, в която се вихрят героите в "Сексът и градът", нашите недалечни предци са били баби и дядовци и са сърбали попара и плели терлици. Още една причина, поради които достолепният по възраст индивид се е радвал на почит и уважение, е следната. Животът е бил толкова суров и труден, а смъртността на младини така честа и обикновена, че



почтеният старец е предизвиквал нещо като страхопочит



отвъд организационните и икономическите юзди на фамилията, които още е държал. Сработвала е логиката: тоз, щом е доживял таквиз преклонни лета в този корав и рисков живот, сигурно притежава почти чудодейни качества.

Днес поради масовото застаряване на населението тази гледна точка не съществува. Съвременната медицина и много нови открития обещават, че старостта ще се проточи доста над сто години в относително близко бъдеще. Прочутият британски геронтолог и генетик Обри Грей твърди, че скоро ще доживяваме до 200 години. И пак ще умираме, но не от старост, а от катастрофи, ухапвания от змии и паяци, от нови разновидности на грипа. Академик Владимир Скулачов от Русия пък смята, че вече е разработил "вълшебното хапче", което ще ни даде още десетки години живот. Според него на "биологията" (каквото и да значи това) е било по-изгодно циклите и поколенията - както при хората, така и навсякъде - да се въртят по-бързо. Затова има програми на клетъчно ниво, които трупат токсини - в растението, след като даде семе, в митохондриите на човешките клетки. Създава се отровен суперокис, който води до бързо стареене и сравнително ранна смърт. Скулачов предлага да победим тази програма с антиоксиданти и вече произвежда и продава хапче - вярно, на първо време прилагано само за лечение на очи - катаракта, глаукома и прочее. Но и той смята, че сме на път



да надхитрим старостта в съвсем близко време



Та, застаряването в България и в света няма да е само въпрос на пенсионното осигуряване, камо ли на омбудсманите, а много сериозна промяна във всичко, включително религия и философия.

Струва ми се, че като вид се изправяме пред абсолютно ново предизвикателство. Гледаме себе си в огледало, създадено да отразява биологически форми на живот - а то дими, замъглява се и пука. И скоро ще покаже неочаквани картинки. Не зная какви - само се надявам процесът да мине без много колизии.

---

*Аз съм митохондрик, шегува се със себе си академик Скулачов, който пробва върху себе си новото хапче.





50
5716
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
50
 Видими 
11 Април 2016 19:39
Сработвала е логиката: тоз, щом е доживял таквиз преклонни лета в този корав и рисков живот, сигурно притежава почти чудодейни качества.

Е, балканската митология познава и други тълкувания...
Легендата твърди, че преди някое друго столетие в Черна Гора на възрастните мъже се е гледало с леко подозрение - какви мъже са, щом не са загинали с оръжие в ръка на по-млади години?!



Горното - само като шега, разбира се.
11 Април 2016 19:43
Хора, уважавайте старостта! Тя е вашето бъдеще.
11 Април 2016 19:48
Хора, уважавайте старостта! Тя е вашето бъдеще.

На някои
11 Април 2016 19:51
Онзи ден в един автобус с радио подслушах, без да искам, как коментират хората призива на омбудсмана Мая Манолова да съберем по 20 лева за пенсионерите.

А няма нужда, Майче, ние се грижим за родителите си без някой да ни напомня да им дадем по 20 лева.
11 Април 2016 19:54
Като видяла какви огромни опашки чакат доктора, какви тълпи от криви и болнави старци се тълпят във фоайето, я обзела неочаквана за самата нея антипатия, видели й се като някакви лешояди, направо ги мразела в момента... Нека повторя, тази жена не беше злобна по природа; напротив, по-скоро лъчезарна и винаги готова да помогне, познавах я като приятен, способен на съчувствие човек. Доста се стреснах.


Напразно, авторе. Да те успокоя. Банално е. Типичния за средната и малко след нея възраст страх от ... смъртта и, покрай нея, от старостта. Това е по-скоро слабост на духа, не някаква проблемна геронтофобия. Преминава. Овладява се.

Но иначе си прав ... Тези дни за пореден път имах повод да се убедя. Но чрез отношението на деца към техните баби, най-често, но и дядовци. Неприкрита досада, неуважение, пренебрежение, омерзение дори. Да се чудиш откъде идва. Аз имам един отговор, уви - ами, от ... родителите. Стара истина е, че ако искаш да разбереш как някой наистина се отнася към теб, то виж отношението на децата му. Децата поне не са така лицемерни. Не считат за необходимо да прикрият враждебност или презрение към някого, когото родителите им презират или пък просто не харесват. Но когато това е баба ти ... дядо ти ... Не, не е нормално. От друга страна как да приемеш възрастта на друг старец, с всичките и "екстри", щом не можеш да приемеш тази на родителя си, на майка си, на баща си ...
11 Април 2016 19:57
Така си е, Фирмин.

няма значение как изглеждат - в онкологията е най-страшно рано сутрин, когато водят децата.
11 Април 2016 19:59
Не виждам къде точно е загадката. Преди стои повече години уважението към старците е имало два източника:
1. Те са били носители на мъдростта и информацията. Промените в средата са били толкова бавни, че житейският опит е имал огромна стойност. А сега промените са толкова бързи, че често старецът става смешен с наивността си. Тоест, първата причина е експоненциално нарастващата информация, на която един възрастен човек е неадекватен.
2. Те са били собствениците на имота. Харесва ти или не, в много случаи ти, макар и женен, живееш при родителите си. Къщата е тяхна, нивите, добитъкът, всичко. Някакси не върви да не показваш уважение.

11 Април 2016 20:08
Като видяла какви огромни опашки чакат доктора, какви тълпи от криви и болнави старци се тълпят във фоайето, я обзела неочаквана за самата нея антипатия, видели й се като някакви лешояди, направо ги мразела в момента... Нека повторя, тази жена не беше злобна по природа; напротив, по-скоро лъчезарна и винаги готова да помогне, познавах я като приятен, способен на съчувствие човек. Доста се стреснах.

Причината е по-друга: проблем е за работещите да се доберат до личния си лекар, дори ако си си платили на частно и само за болничен. Те чакат на една опашка, на която са се наредили старци да си мерят кръвното или да си направят изследвания, защото имали световъртеж.
11 Април 2016 20:24
Едно време (така поне съм чувал) на вратата на гробищата пишело: "И ние бяхме като вас, и вий ще дойдете при нас!" Досада, пренебрежение - не знам какво си. Пенсионерите са си заработили пенсиите и не дължат никому нищо. Виж младите нямали мотивация за бачкане и т.н. и представете си кой е виновен - пенсионерите, че не са пукнали по-рано. Опашките в поликлиниките щели да станат по-малки?! Обаче подкупите - по-високи - гарантирано! И баш екскюза за червените бабички и дядки - да мрели, като не били свалили комунизма и Тато?! Не забелязвам днешните да са свалили когото и да било!

Пропагандата работи най-добре с примитиви и лумпени. В България - особено успешно!
11 Април 2016 20:52
Спомних си какво съм наблюдавал у представители на по-патриархални общества - прояви на почти ритуално уважение на младия към по-възрастния, млъкване на мига, когато по-старият си отвори устата,
И аз имах подобно изживяване преди половин и кусур живот - ще обядваме петима души - двама казахи, таджик, узбек и моя милост (българин, десетина години по-възрастен от следващия по възраст в групата). На масата (два картонени кашона на земята пред юртата) дими варено конско. Това щеше да е менюто за следващите 45 дни (просто на 100 километра наоколо нямаше не само нищо друго за ядене, но и жива душа нямаше - don't ask - I can tell you, but then I'll have to kill you [майтап бе, Уили]). Та моя милост се ослушва и не посяга към храната (за мен тогава да ядеш конско беше като да ядеш делфинско във Варна - аверите ще те линчуват). Забелязвам, обаче, че и другите не посягат. По едно време един от сътрапезниците, с когото се знаехме от предишен живот, ме сръга в ребрата и ми рече под сурдинка: "бодни си нещо - иначе никой няма да започне". Така проядох конско.
11 Април 2016 21:07
Drug
11 Април 2016 21:10
да мрели, като не били свалили комунизма и Тато?! Не забелязвам днешните да са свалили когото и да било!
11 Април 2016 21:11
Хора, уважавайте старостта! Тя е вашето бъдеще.
Дано...
12 Април 2016 05:03
Автора не разбира,че старците са изветрели и не образовани.Така нема какво да научиш нещо по така освен как се садат домати.Има интернет прозореца за всекава информация която те интересува.От кучка масло и от старец акъл ужас.
12 Април 2016 06:59
Дааа евела Бойко !
Един от най-могъщите проблеми е това . и понеже сме малка изчезваща нация - един от най- болезнените !
Други ще го усетят след 50-100 години !
Както казваха в началото на прехода - компютърна грамотност и англииски език му е майката !
12 Април 2016 08:17
И пак ще умираме, но не от старост, а от катастрофи, ухапвания от змии и паяци, от нови разновидности на грипа. Академик Владимир Скулачов от Русия пък смята, че вече е разработил "вълшебното хапче", което ще ни даде още десетки години живот.


Аха, десетки години живот. Предполагам, че НОИ ще му пратят някоя шпиц-команда.
12 Април 2016 08:39
Писал съм го преди време и пак ще го потвърдя и напиша: "Нема лоши деца. Има лоши родители!" (Стара македонска мъдрост)
12 Април 2016 08:46
https://youtu.be/aCvMruVMArk
Ето тука са обяснени нещата как са и защо са.
12 Април 2016 09:57
Проблема на сегашните млади (и аз съм млад), е че много малко са чели.

В интернет имало всичко да се смееш ли или да се разплачеш не знам боже, боже каква глупост и какво спира тока и ?!?!

Това като колегите 90% от времето са в stack overflow викам и какво ако няма нет днес ти е дъждовен ?!?!

На прима виста се сещам за няколко приказки:

Едната е за бащата дето взел една кука за бали със сено и замъкнал с нея баща си на сметището. Един ден се прибира и гледа сина си да чисти и точи куката. Попитал сина си какво правиш получил отговор чистя си я за теб, един ден ще ми потрябва.

Или

Друга руска приказка дето царя заповядал да се избият всички старци че само грижи по тях само на един му дожаляло и си го оставил на тавана и той отървал царството няколко пъти от глад.

или

За щъркела дето летял над морето с три малки щъркелчета на крилете си. Стария щъркел попитал първото щъркелче
- Ти като остарея ще ме носиш ли така на крилете си?
- Да! Отвърнало то, щъркела казал лъжеш и го пуснал да се удави, питал и второто то също казало Да и него пуснал. Накрая третото казало НЕ няма аз ще нося моите щърклечета над морето.

или

Разказа на Джек Лондон за ескимосите дето сина изостави баща си край огъня защото вече не може да се грижи за него с малък наръч дърва.
Живота е много сложен но в момента не сме нито на ръба на оцеляването, нито болни нито, имаме толкова деца да гледаме та да не се грижим за възрастните си хора.

Просто сме болни от гадния егоизъм и мързел.

Смятам че от колкото по ранна детска възраст децата общуват с възрастните си баби, дядовци и пра-баби и пра-дядовци - просто незаменимо.

Това дето пра-баба ти ще ти каже за живота в интернет го няма, няма и никога няма да го пише.

По отношение на достъпа до медицинска помощ е въпрос на организация не на това че има много възрастни или много деца или много бременни.

12 Април 2016 09:57
Хора, уважавайте старостта! Тя е вашето бъдеще.

В пиесата "Човекоядката" на Иван Радоев има същата фраза, казана от един от старците в дома за стари хора, към медицинската сестра: "Ние сме вашето бъдеще"... често го забравяме.
12 Април 2016 10:52

homoludens
12 Април 2016 10:56
Купер505,
даже не те съжалявам - забравям те...
Впрочем, за какво да те помня...
-----------
Сайтът на Генек
12 Април 2016 11:32
Струва ми се, че като вид се изправяме пред абсолютно ново предизвикателство. Гледаме себе си в огледало, създадено да отразява биологически форми на живот

Предизвикателство има, но то нито е толкова ново, нито има нещо общо с биологията. Не нам, не нам е дадено да променяме Човека. Нашата задача е да променим държавата. Господстващият днес тип държава на всеобщото безразличие и малоумие не може да се справи с днешните семплички предизвикателства, та камо ли с тези на бъдещето.
Нужна ни е държава на всеобщото благоденствие, което означава преди всичко нов тип държавно управление, основано на дългосрочно и всеобхватно планиране.
Моля ви не поглеждайте в тавана, когато прочетете това.
Просто е. Когато бях дете, купувахме тетрадки и книги от бай Ставри, подстригваше ни бай Аврам, месо ни продаваше бай Цеко, на кооперативното пазарче действаха баба Мляка и баба Семка, в супера и по всевъзможните гишета седяха лели и чичковци, а в детската градина работеха баби.

Трябва ли да ви казвам кого виждате днес зад касите, гишетата, рецепциите, регистратурите, кол центровете и тем подобните душегубки? Замисляли ли сте се що за ежесекундно унищожаване на младост, пориви, енергия и стремеж към щастие наблюдавате, когато се любувате на младите хора, обречени на затъпяващ и абсолютно безперспективен труд? Такива ли са мисията и предназначението на момичетата и младежите? А замисляли ли сте се колко е естествено именно хората на средна възраст (50-80), които вече не се интересуват от кариера и процъфтяване, да работят до старост на "техните" места?

За това ни трябва държава от нов тип, а биологията нека си остане Нему
12 Април 2016 11:41
Влади Гео,
12 Април 2016 11:47
Проблемът аз както го виждам е, че - последните 25 години - на първо място са пенсионерите. Първо за тях се отделя от бюджета, после за социално-слабите и чак накрая за работещите. Цели поколения работещи не се споменават освен за плащане на данъци. Да не говорим, че пенсионерите по дефиниция се обявяват като социално-слаби, което в общия случай изобщо не е вярно - почти всеки един пенсионер е собственик поне на няколко имота/или е бил, но ги е прехвърлил на децата/ .. а в момента цените на имотите ги знаете. Имаме социално-слаби пенсионери с имоти за десетки и стотици хиляди лева. Оплакват се даже, че не могат да си плащат данъците с пенсиите.

Когато някой се оплаква.. дълго време - хората вече се дразнят. Не мислите ли? Независимо какъв е млад, стар. Медиите, когато стане дума за пенсионер - веднага намират най-опърпания - и го питат едно и също - стига ли ви пенсията. Ами няма да стига ясно е. Ама не го питат за имотното му състояние, дали е подарявал имоти на децата. Спомням си питат една бабка - високи ли са данъците върху имотите.. стига ли ви пенсията - и тя като започна да се вайка.. че трябвало 500-600 лева данък да плаща/сами си направете сметката за какви имоти става дума/. Или пък в градския транспорт - странно но тогава пенсионерите са много пъргави при намирането на свободни места за сядане.

Ето какво предлагам - вместо възрастни пенсионери, може да дават по телевизията млади такива - има доста на по 45 години - дали им стига пенсията.. ще видите, че и не се оплакват.

Всъщност превърнахме се в държава на пенсионерите. Каквото кажат те - това става в държавата.
12 Април 2016 11:47
Особено важна тема Старците са различни също токолкова, колкото и младите
Не уважаме човека заради годините, а заради качествата му, но контакта на децата с предходните поколения /деди, прадеди/ е особено важен според мен - създава пълнота и в живота на детето и на възрастния. Пълноценният контакт, обаче не се случва с предписания, рецепти и др. зависи и от трите поколения, но без пример и възпитание няма как да се случи.
12 Април 2016 11:48
Къде оре старио вол , юнецо не може

Това е самодоказваща се житейска аксиома , всичко останало е лоша самопреценка .
12 Април 2016 12:00
Всъщност превърнахме се в държава на пенсионерите. Каквото кажат те - това става в държавата.


Ами да. Ти живееш в ... тяхната държава. Тази, която създадоха и, уви - разсипаха.

Ако се оставим на безпочвения оптимизъм и допуснем, че един ден и ние ще сме стари, познавайки профила на демографската пирамида, то освен това и ще сме много. Прочее, ще ни се наложи да преосмислим някои очаквания за старостта. Нищо уникално, впрочем. В Япония хората работят да дълбока старост и това се приема за нормално. Сърдити или не, ще ни се наложи да сме работливи старчета И така, обмисляйте не заслужения си отдих, а качеството на старческия си труд, драги мои връстници. Белег на мъдрост е.
12 Април 2016 12:16
В Япония хората работят да дълбока старост и това се приема за нормално. Сърдити или не, ще ни се наложи да сме работливи старчета И така, обмисляйте не заслужения си отдих, а качеството на старческия си труд, драги мои връстници. Белег на мъдрост е.

За Япония - потвърждавам от лични наблюдения.
За мъдростта - да, но чия? Ясно е, че всеки следва да мисли за качеството на труда си в средна възраст (повтарям: 65 г. е точно средата й. Не го казвам аз, а ООН), но никаква лична мъдрост не може да помогне в безумна държава.
Чувал ли си за "фейс контрол"? След като осъдиха неколцина за дискриминация на жени по възраст, работодателите измислиха друг начин да назначават само момичета на гишетата. Разбира се, че и той е незаконен, но ще издържи няколко години
12 Април 2016 12:22
работодателите измислиха друг начин да назначават само момичета на гишетата


Е, нищо де ... Като не ставаме за фронт офиса, в бек офиса ... дяволите тъпан бият за нас
12 Април 2016 12:48
Купер505,
даже не те съжалявам - забравям те...


Само като му видиш правописа и всичко ти е ясно.
Напълни се тук с всякакви..........
12 Април 2016 12:54
а биологията нека си остане Нему

Надявам се нямаш предвид ББ. Или.....?
12 Април 2016 13:44
Ами да. Ти живееш в ... тяхната държава. Тази, която създадоха и, уви - разсипаха.


Вярно те я създадоха, когато бяха млади.. но не те я разсипаха. Демокрацията я съсипа - щото при демокрацията мнозинството управлява, а кои са мнозинство в България? Работещите или пенсионерите и безработните, социално-слабите? Демокрацията мултиплицира мнозинството - ако повече са пенсионерите , стават още повече при демокрацията, ако социално-слабите са много, ами и те се увеличават. Щото мнозинството си избира такива управляващи, които да им изпълняват исканията. Работещите са малко и освен да им вдигнат данъците.. друго няма и да стане.. А ще им вдигнат данъците, щото все някой трябва да плаща пенсиите и помощите на все повечето пенсионери и социално-слаби.


Сещам се за "Атлас изправи рамене"... почти същата ситуация имаме.
12 Април 2016 14:06
Автора не разбира,че старците са изветрели и не образовани.Така нема какво да научиш нещо по така освен как се садат домати.Има интернет прозореца за всекава информация която те интересува.От кучка масло и от старец акъл ужас.
като наближиш пенсионна възраст ще разбереш колко глупав си бил на младини. Интеренет не може да те научи как да живееш. Ех с този акъл да съм на младини!!!.
12 Април 2016 14:11
Демокрацията мултиплицира мнозинството - ако повече са пенсионерите , стават още повече при демокрацията, ако социално-слабите са много, ами и те се увеличават. Щото мнозинството си избира такива управляващи, които да им изпълняват исканията. Работещите са малко и освен да им вдигнат данъците.. друго няма и да стане..
Микчо, когато се наливаха основите на демокрацията пенсионерите бяха в малцинство. Ама нито на работещите нито на пенсионерите се даде думата. На сините митинги бяха най-младите и най-заблудените. По възрастните (с изключение на някои реститути) им казваха да я карат по-полека и по-спокойна, ама тогава те бяха екзалтирани. Така, че младите докараха тази боза.
12 Април 2016 14:17
За Япония - потвърждавам от лични наблюдения.
Мой колега и приятел, професор в най-престижния Токийски университет ми беше на гости преди няколко години. Че той ми каза, че пенсията там е 20% от заплатата. Ще работиш до късно ако намериш работа и ако състоянието ти позволява. Дъщерите му обещали, че ще му помагат на старини. На времето имаше един японски филм, показващ как в минали времена старите хора ги оставяли в едни определени места в гората, където да унрат от глас или разкъсани от зверовете.
12 Април 2016 14:18
Mrx++
12 Април 2016 14:11

Марксчо ... когато се наливаха основите на демокрацията пенсионерите бяха малцинство.. но тогава пък .. нямаше закони и държава. Всъщност имаше закони.. но такива, че изгониха голяма част от младите.
12 Април 2016 14:22
Tака, че младите докараха тази боза.


Е не младите, а тия в средна възраст Проблемът на демокрацията е, че след като веднъж се влезе в криза на мнозинствата.. няма излизане. Станат ли работещите малцинство.. демокрацията убива държавата.. бавно и полека в началото и все по-бързо... когато работещите стават все по-малко.
12 Април 2016 14:29
Вижте сега. В капитализма има големи противоречия.
От една страна няма работа, защото автоматизацията замествала работника, защото конкуренцията изхвърляла работещите, а от друга страна се реве, че много малко издържали много неработещи. Това е така в капиталистическите държави. В САЩ един колега ми каза, че само 40% от работоспособното население работи за цялата държава. Другите проценти получават помощи, като под линията на бедността. В същото време в много компании (особено малките) се работи почти демомощно. У нас е същото, една цяла армия от безработни вместо да работят и да вмасят пари в бюсжета, самите те са на помощи. Когато при соца всички работеха, съвсем не стоеше въпроса за остаряването и мъжете се пенсионираха на 60, а жените на 55 години.
12 Април 2016 14:37
почти всеки един пенсионер е собственик поне на няколко имота/или е бил, но ги е прехвърлил на децата/ .. а в момента цените на имотите ги знаете
Не се ли намери поне една банка в България да отпусне свестен заем на колегата mick, та да кротне на тема недвижима собственост и данъците за нея!? Срамота! Капка човеколюбие няма в тия банкери!
12 Април 2016 15:01
— За твое здраве, барба Анагностис! Сто години да живееш, да дочакаш и правнуци!
Старецът изпи на един дъх виното си, обърса мустаците:
— Не, чедо, стига ми! Дочаках внуци — стига ми! Какво сега, да не би да искаме и света да изядем! Време ми е вече; остарях бре, момчета, изпразниха ми се бъбреците, не мога вече, искам, ама не мога да посявам дечурлига. За какво ми е тогава животът?

Той наля отново чашите; измъкна от пояса си орехи и сушени смокини, увити в дафинови листа, и ни почерпи.
12 Април 2016 15:33
Дадено общество може да бъде оценено най-точно от отношението в него към възрастните и децата. Без уважение и грижи за тях то е обречено на разпад. "Виртуалното" познание и "опознаване" на света водят към създаване на огромна и лесно манипулируема маса от индивиди. "Атомизирането" на последните ги прави все по-неспособни да се справят с проблеми в "живия живот". За оцеляването си нетаджийте и уикипедистите трябва да издигнат нови храмове, в които всекидневно да се молят да не спре тока...
12 Април 2016 16:04
JollyRoger
12 Април 2016 15:33

Мисля, че бъркаме уважението с раздаването на пари. Парите са едно, уважението друго.

В Китай уважават старите хора, но там пенсии не се дават.
12 Април 2016 16:18
По принцип, пенсии никъде не се "дават", а се заработват, или спестяват. И друго, mick, поинтересувай се колко старчески домове има в Китай...
12 Април 2016 16:44
JollyRoger
12 Април 2016 16:18

В България половината пари за пенсии идват от бюджета. Вместо да отиват за подобряване на държавата и качеството на живот като цяло - това са 5 милиарда на година. С част от тия пари държавата можеше да обнови активите си и да произвежда повече и да остават много пари за пенсии. Вместо това - държавата само кърпи и свива разходи. Цялата държава прилича на малките квартални улички - основен ремонт не е правен 30 години.. само кръпка до кръпка и тук там някакви изхвърляния за милиони - по правило за най-непотребни неща...

После се оплакваме, че няма пари за здравеопазване, за образование, за полиция, за отбрана, за инфраструктура.., за канализация и чакаме на европейски помощи, наречени фондове за благозвучие и политическа коректност.


Само с половината пари на година 2.5 милиарда.. че то всяка година можем да си строим по една магистрала.. отделно да ремонтираме основно пътищата.. каквото си помислите. Без да взимаме помощи.

Държавата ни става заложник на мнозинството. Както искате така го разбирайте. Повечето млади са вдигнали ръце и напускат България. Не толкова заради заплащането, колкото заради лошото качество на живота тук.. Селата са под всякаква критика.. по една асфалтирана улица.. тук там има едни шампиони по усвояване на помощи..там са си направили луксозни стадиони няколкото баби и дядовци да ритат топка.






12 Април 2016 17:26
1. Те са били носители на мъдростта и информацията. Промените в средата са били толкова бавни, че житейският опит е имал огромна стойност. А сега промените са толкова бързи, че често старецът става смешен с наивността си. Тоест, първата причина е експоненциално нарастващата информация, на която един възрастен човек е неадекватен.


по принцип сигурно е така, ама в България не е. Тука 41 % от младото поколение е функционално неграмотно и независимо, че има почти цялата информация на света в ръката си по цял ден всъщност си проверява профила във Фейсбук.
12 Април 2016 17:30
Drug
11 Април 2016 20:24
12 Април 2016 20:57
Mrx
12 Апр 2016 14:06
Мнения: 19,639
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP

Автора не разбира,че старците са изветрели и не образовани.Така нема какво да научиш нещо по така освен как се садат домати.Има интернет прозореца за всекава информация която те интересува.От кучка масло и от старец акъл ужас.
като наближиш пенсионна възраст ще разбереш колко глупав си бил на младини.


***
Едва ли!
13 Април 2016 18:39
Здравейте! Пък мен не ме обижда пренбрежението на част от младите...Ми толкова си могат!!! От ден на ден се убеждавам имено чрез интернет, че ще минат още много, когато тези млади ще ме настигнат...достатъчно е, както преди дни ми каза моя позната: " Благодаря ти за честта да те познавам"! Та това е..
13 Април 2016 18:50
Има една разлика между младите и старите - че старите са били млади, а младите не са били стари.

Затова - привет на всички с песничката Jean Gabin - Je sais
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД