:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,739,952
Активни 435
Страници 24,855
За един ден 1,302,066

Местан прегази българо-турската граница

Подкрепата на Турция замая екслидера на ДПС, който не се усеща, че е радиоактивен елемент в българската политическа сцена
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Лютви Местан се обрича на политическа самота у нас.
Някои хора наистина не знаят кога да спрат. На бившия председател на ДПС Лютви Местан не му стигна петното, което сам си лепна с бягството в турското посолство, след като баш шефът му Ахмед Доган го изхвърли от партията. Вместо това започна да мъкне със себе си посланика на Анкара у нас Сюлейман Гьокче, така че дипломатът хем да го пази, хем да покаже, че му дава официалната подкрепа на Турция. А сега взе че проведе учредителния конгрес на собствената си партия ДОСТ по начин, който крещеше: "Създава се турска партия в България!"

И не става въпрос само за странно подбраното име на новата формация - на турски дост значи приятел. Нито че Гьокче беше на учредяването. А за това, че провелото се в НДК събрание остави неприятното впечатление за основаването на филиал на турска държавна организация.

Да започнем от гостите. Сред множеството, което беше изпълнило зала 3,



българска реч на практика не се чуваше



Огромното мнозинство от присъстващите бяха турци, тук-там се виждаха роми. Официалната част на мероприятието остави дори още по-потискащо усещане, когато на трибуната започнаха да се изреждат почетните гости - все от Република Турция. Липсваше един действащ български политик - за цяр, ако не смятаме писмения поздрав на Красимира Ковачка - председател на БДЦ (бившата партия ЛИДЕР на бизнесмена Христо Ковачки). Но приемаме, че политици от други партии просто не са искали да отидат на конгрес - насила хубост не става. За сметка на това беше представен целият политически елит на южната ни съседка. Зам.-председателят на управляващата там ПСР Фатма Бетюн Саянкая излезе пред учредителите със зелена забрадка и плътна черна дреха - напомняне за централната роля, която нейната партия отдава на исляма. А представителят на националистическата ПНД направо изтърси, че където се говори турски език - "това място е и нашата родина". Политически ислям и турски шовинизъм - това впечатление оставиха Местановите гости от Анкара.

Самият Местан в своята реч изуми всички като успя да пречупи на практика всеки пункт в нея през гледната точка на Турция, вкл. враждата си с Ахмед Доган. Обяви за "скандално некоректно" твърдението на почетния председател на ДПС в прословутата му предколедна реч м.г., че комшиите могат да породят кризи на Балканите и в Европа. Обвини правителството, че не е застанало на страната на южната ни съседка при конфронтацията й с Русия, а вместо това е поддържало "политика на практически неутралитет в тази остра кризисна ситуация с наш евроатлантически партньор". Посъветва ЕС да не се превръща в "затворен християнски клуб" и да не се поддава на популярността на "орбанизма и путинизма".



Представи Турция като стратегически партньор



на България и гарант за сигурността на ЕС, заради което трябва да продължат преговорите й за членство. Едва ли и самият Гьокче би могъл да защити публично толкова добре интересите на страната си, колкото го направи Местан този ден.

И точно в това беше голямата грешка на екслидера на ДПС. В старанието си да се хареса на покровителите си в Анкара той свърши прекалено добра работа. Вярно, в ДПС също държат извънредно много на специалните си отношения с Турция - все пак оттам черпят голяма част от силата си. Но поне за пред обществото гледат да не дават много гласност на този факт (а след разцеплението в партията дори могат да се похвалят, че са се опънали на Анкара). А това, което сътвори и наговори Местан при учредяването на ДОСТ, ще отблъсне всички сериозни политически актьори у нас. За добро или за лошо, родната публика остава извънредно чувствителна и подозрителна към всичко, свързано с Турция. Това е инстинкт - и в този аспект не е никак случайно отсъствието на български политически фигури от този конгрес. След сърдечната прегръдка на Местан с Анкара никой няма дори да посмее да се ръкува с него, камо ли да влезе в някакво официално политическо единодействие с ДОСТ. Местан още повече усложни нещата за себе си, като в речта си съзнателно ограничи кръга на потенциалните си политически партньори. "Имитационното дясно", "фалшивото либерално" и националистите бяха изключени. За БСП не каза нищо, но червените трябва да са луди, за да му подадат ръка, след като той бутна правителството на Пламен Орешарски. Спомена, че трябва да се "отпуши енергията на реформаторските сили", но ако това е било препратка към кръговете около ДСБ, пак не е уцелил. "С 20-те си години в активната политика



Местан е един от основните отговорни за случващото се



в българската политика, за пряката власт на мафията в българската политика", каза по негов адрес водачът на тъмносините Радан Кънев в началото на годината. Остава ГЕРБ, но за какво му е на Бойко Борисов да крепи политическото съществуване на Местан? Някак си ще му е трудно на премиера да припознае политически човек, за когото съвсем доскоро обясняваше, че са му звънели чужди държавници, за да му ходатайстват, а той ги е отблъсквал.

Най-тъжно е, ако Местан гради и афишира връзката си с официална Анкара, за да си гарантира няколко хиляди гласа на следващите парламентарни избори. Все пак изборите в Турция се правят с разрешението и съдействието на Турция и изселническите организации там.

И така Местан се препъна още на старта на самостоятелната си политическа кариера. Като постави Турция в центъра на вселената, той стана радиоактивен за всеки политик у нас, който държи сметка за патриотичните чувства на мнозинството българи. А с партия, която разчита на електоралните възможности на изселническите организации и на практика няма българи нито в редиците си, нито сред гласоподавателите си (за разлика от ДПС), трудно ще може да разчита на траен политически успех.
25
4948
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
11 Април 2016 19:29

Да погледнем положително, щото негативите са ясни - Людовик събра на светло най-отявления башибозук от редовете на ДПС и на мюфтийството, направи ги видими и отличими.
Такива винаги е имало и ще има, но се криеха из дебрите на Сарая и мюфтийството.
Справка - ваканцуващият баш бабаит.

Йени Дост един-два пъти ще гепи част от гласовете на ДПС, с което няма да влезе в парламента, но ще намали резултата на ДПС.
Може да се закрепи за известно време в някой друг общински съвет, отново за сметка на монолитното единство на ДПС.
Докато е така и толкова, може и някаква полза дори да има от "достлука".
11 Април 2016 19:52
Най-тъжно е, ако Местан гради и афишира връзката си с официална Анкара, за да си гарантира няколко хиляди гласа на следващите парламентарни избори.


Абе, гарантира си личен доход за още няколко години.
11 Април 2016 20:07
трудно ще може да разчита на траен политически успех


О, зависи ... Зависи от това каква е дефиницията, негова, а по-скоро на спонсорите му от МИТ, за успех.

Неговата "радиоактивност" ще доведе до преформатиране на политическото пространство, поне в парламентарно представената му част. Навремето се говореше и тук и другаде, че АТАКА и ДПС са с положителна корелация. Е, питаме се, с кого да "спрегнем" ДОСТ? С някои радикални и евроскептични националисти? А те не са ли ... "радиоактивни" също за основните политически играчи? Което качествено свива възможностите, "свободните валенции", дето вика един често цитиран гуру на реалполитиката. На ДПС как върви радиоактивността тия дни? По"изпари" ли се? Ама ... надали. И така, колко останаха радиоактивно незаразените субекти? Сал ГЕРБ едничък, с шизо РъБето Другите са обичайно хибридно рискови, по причина на неизветряла русофилия Маааалиииий ... То не остана мат`риал, бре! С кого да управлява Баце, сиротният?
11 Април 2016 20:10
ний за тос партиа жигера си даваме вей....
11 Април 2016 20:39
Тоя мазник може и да има положителна роля, като най-после изкара българите на избори. Освен това ми се струва(или поне се надявам) че не е преценил правилно соббствените си хора. Верността на българските турци и мюсюлмани е към ДПС, не към мустаците в Анкара.
11 Април 2016 20:45
Освен това няма ли кой да каже на този козел, че дясната му ръка Хюсеин Хафъзов прилича на психопат и това допълнително ще отблъсне хората?
11 Април 2016 21:33
Каквото направил , направил е Местан. Топката е в нашите ръце. Ще има ли регистрация при такава радиоактивност на партията? Ако има регистрация няма ли да последват други нагли предизвикателства от Турция ?
11 Април 2016 21:41
Нека не забравяме и защитата, на която се радваше Местан от страна на носителите на ЕТАЦ, начело с Радан, в сутрешните блокове, когато Доган извърши дворцовия преврат в ДПС.
Тук искам да напомня моята позиция, че трябва да се обърнем към патриотизма на българските турци, за който трябва да сме работили до момента и да продължаваме да говорим.
Защото когато държавата е разграден двор, народът е единствена здрава сила, която можете да запази държавността.
11 Април 2016 22:14
Бих поставил въпросът така - как един и същи човек в България се води турчин, а когато се пресели в Турция става българин и гласува за ръководни органи в странат ни.
Ще повикам Диоген да открие екземплярът с отговора.
11 Април 2016 22:43
Репортерът пак нещо не е наясно.
Зам.-председателката на ПСР г-жа Саянкая е говорила, че "има нерешени проблеми на турците в България, които трябва да се решат, без те да бъдат подлагани на дискриминация" (цитирам по памет).
Та много искам да знам след 1990 какви проблеми не са решени и защо и какви случаи на дискриминация има.
И въпросът, който задава даскалът, също много ме интересува.
11 Април 2016 23:16
Коментар: Кеворк Кеворкян, Facebook

Патриоти ли сте наистина?

Въпросът е, защо мълчите? От страх? От глупост?
Патриоти ли сте наистина
? Местан ви се изплю в сурата – и пак си траете.


11 апр. 2016 | 18:19


Вече нямаме граница с Турция. Тя ще се пазари до безкрайност със зелките от Брюксел и ще си играе с границата като с шлюз на преливащ язовир.


http://epicenter.bg/article/Patrioti-li-ste-naistina-Mestan-vi-se-izplyu-v-surata-i-pak-si-traete-/98122/11/33
12 Април 2016 00:59
Аз все пак да попитам -таз партия регистрирана ли е? Ако е, оспорил ли е някой такава регистрация, флагрантно нарушаваща Конституцията? Излезли ли за "протестъри" да протестират? Поставя ли се въпроса за протовоконституционния характер на тази партия от политици, трите власти и СМИ, от Конституционния съд, има ли някъде някаква реакция по отношение на законността на това произведение на МИТ? Ако се допусне безпрепятсвеното регстриране на тази партия, това означава пълна парализа на обществото и държавата, липса на всякакви резистентни сили.
12 Април 2016 01:21
Нека не забравяме и защитата, на която се радваше Местан от страна на носителите на ЕТАЦ, начело с Радан, в сутрешните блокове, когато Доган извърши дворцовия преврат в ДПС.


Що лъжеш/
12 Април 2016 01:24
Работата е зле, а ние си говорим тука ... Разпространяваше се една партенка за това как ще откъснат парчета от България и ще направят нова страна в ЕС, партенка ли е или предупрежение?
12 Април 2016 01:50
Учередяването на ДОСТ на Местан беше открито на арабски език с цитат от Корана

Интервю на Калоян Методиев за тв Европа

Според Вас има ли ДОСТ белезите на етническа партия?

Абсолютно. Мисля, че цялото учредително събрание беше един огромен скандал. Като почнем от това, че беше открито на арабски език, с цитат от Корана.

Като минем през това, че от партията на Ердоган бяха изпратили официален представител, който направи първото приветствие – една дама с хиджаб. При положение, че в Турция по случай националния празник има два официални приема – единият за жени със забрадки и друтият – за жени без забрадки. Една държава с мащабите на Турция по този начин изпраща сигнали, така че този хиджаб не е никак случаен.

На трето място, проблем беше появата на учредяването на посланик Гьокче. Преди повече от месец и половина нашият външен министър заяви, че посланикът не е желан в България и му е намекнато, че би било добре да напусне. Той продължава да стои тук, и не само стои, а и участва в учредяването на партия, което само по себе си е скандал.

И четвъртото нещо, което ми се стори изключително скандално, беше това, че единият от другите поканени, лидер в Партията на националното действие – националистическа партия в Турция, заяви, че там, където се говори турски език, е Турция. Което беше открито предизвикателство към българската държава. Така че, по тия четири пункта, мероприятието може да се определи като проблемно за България и за бъдещето на страната.

http://www.memoriabg.com/2016/04/11/ucherediavaneto-na-dost-arabski-ezik-citat-koran/
12 Април 2016 08:29
Осман Октай: И българските власти да кажат-където има българи, там е Родина
12 Април 2016 09:14
Съдът не трябва да регистрира тази про-турска, анти-българска ислямска партия, създадена, както и ДПС, като етническа таква, и затова - противоконституционна и незаконна !
12 Април 2016 11:01

Хайде сега малко по-сериозно и спокойно.

При проверката си за регистрацията съдът ще разглежда не записи от учредителното събрание, а подписаните документи. В тях, не се съмнявам, всичко сигурно е написано екзактно и с необходимия наратив.
Затова партията ще бъде регистрирана - защото вътре в документите няма да има за какво да й бъде отказано. Не вярвам ДОСТовете да са толкова малоумни и да не си изпипат до последния детайл документите като ОМО Илинден ПИРИН, на които се отказа няколко пъти регистрация по чисто формални поводи - било нещо липсва, било ЕГН сгрешено, било друго от творческия репертоар на българския съд... Пък и букефалите ни пари, ни влияние в Свиневъдния съвет имат...
Прокурорът по делото ще дръпне една прочувствена и правно несъстоятелна реч, с която ще си измие ръцете, а пък съдията ще каже - каквото имам на хартия по делото, това е, нямам избор.

Имате прецедента на ДПС, която на практика е етническа, а на теория - либерална.
Ако не вярвате, питайте и нашия Конституционен съд и евролибералето от АЛДЕ.

Та и ДОСТовете ще са така.
Вече тръпна в очакване в коя ли европартия ще поиска членство Людовик?
12 Април 2016 11:08
Що лъжеш

Трудно мога да ти отговоря пряко на този въпрос, защото не лъжа.
С ушите си чух пламенната защита на евроатлантическата жертва Местан, подло ударена от агента на Москва Доган.
12 Април 2016 14:16
И отново да попитам -таз партия регистрирана ли е? Ако е, оспорил ли е някой такава регистрация, флагрантно нарушаваща Конституцията? Излезли ли за "протестъри" да протестират? Поставя ли се въпроса за протовоконституционния характер на тази партия от политици, трите власти и СМИ, от Конституционния съд, има ли някъде някаква реакция по отношение на законността на това произведение на МИТ?
Има ли начин за оказване на граждански натиск - чрез подписка, протест, някаква форма на самоорганизация - насочен СРЕЩУ регистрацията на такава партия? Прецедентът с ДПС е широко известен, но сега има повод да се оспори. Като се почне с ДОСТ, та се мине и на ДПС - натиск за отказване на регистрация или заличаване на вече дадена регистрация на етнически партии.
12 Април 2016 15:13
***
12 Април 2016 16:10
Партия,която разчита изцяло на помощта на друга държава,няма място в българската политика.
Точка.
12 Април 2016 16:27
Дали не е време в България да остане само едно гражданство . С цел засилване на съпротивителните сили на държавата. Месят се във вътрешните ни работи , а ние им даваме още един солиден коз.
12 Април 2016 16:56
Партия,която разчита изцяло на помощта на друга държава,няма място в българската политика.
Точка.


А тези, които отчасти разчитат на помощта на чужда държава?
12 Април 2016 18:01
ПП
Учередяването на ДОСТ на Местан беше открито на арабски език с цитат от Корана
(Интервю на Калоян Методиев за тв Европа)

Не трябва ли в такъв случай нашите служби и гражданите да обърнат специално внимание на това?

Трябваше да се обърне внимание и въобще не трябваше да се стига до днешния ден ( (вчера – бел.ред.), защото имаше достатъчно податки и от политици, и от повечето парламентарни партии, и от анализатори, и от бивши премиери. Въобще, българският политически елит каза, че това учредяване не бива да се допуска, но станахме свидетели точно на такъв акт. Много е сложно положението и няма за кога повече да чакаме да се реши този проблем. Докато проблемът е малък и все още може да се отреагира, това трябва да се направи.

Какво трябва да се направи? След като това е етническа партия, какво може да направи съдът?

Съдът може да я блокира. От тези четири аргумента, които споменах, само два са достатъчно условие, за да може да бъде блокирана. Съдът все пак е български съд. Пак казвам, партията беше учредена по скандален начин, с изказвания за нарушаване на териториалния интегритет, с призоваване към етническо напрежение, беше открита на арабски език. Колко повече трябва да има? На базата на устава на партията не може да стане, разбира се, защото уставът е написан красиво, с едни пожелания за евроатлантически ценности. Но както виждаме, фактите говорят абсолютно друго.

В какви срокове може да се задейства съдът?

Зависи вече как ще бъдат събрани подписите, как ще бъдат комплектовани документите. Предполагам, че в следващите три месеца това трябва да стане ясно. Но проблемът не е толкова в съда, колкото в политическия елит. Топката е в правителството. Нещата стигнаха твърде далеч и мился, че няма какво да се бавим повече с тази партия.

Ако мога да направя една прогноза за бъдещето, ще ви разкажа как ще се развията нещата. Ердоган е на 63 години, режимът му очевидно се клати. В момента, в който тръгне да пада, той ще се опита да изнесе проблема навън, както прави всеки един авториртарен лидер от неговия калибър. Един от начините е да има проблем в съседна държава, примерно в България, където да има напрежение в етническото малцинство, той да се намеси и по този начин да спечели още време да бъде на власт. Давам ви един от възможните сценарии. Ние не трябва да допускаме такива възможности за бъдещето. Контолът върху бъдещето, върху ситуацията в държавата, трябва да е на българската държава, а това, което се случи днес, беше извън контрола на българската държава. Това ме притеснява.


Какво трябва да направи правителството в най-кратки срокове?

Първо, трябва да се използват всички механизми в двустранните отношения и това нещо да се пресече на политическо ниво. Трябва да се използват разузнавателните служби.
Трябва да се използва членството ни в ЕС, отношенията в НАТО, всички формални и неформални начини да се преустанови създаването на тази партия. Още повече, засегната е цяла Европа – виждате какъв е контекстът в Европа с атентатите, с етническото разделение, с проблема с малцинствените групи, с исляма. И да се създава такава партия в този контекст е безумие в общоевропейски план. Де факто човекът (Семир Ялчън – бел.ред.) от Партията на националното действие, който заяви, че където се говори на турски език, е турска територия, имаше предвид и Берлин, нали? Тоест, и Германия трябва да реагира, защото Берлин е вторият по големина „турски” град в света.

Правителството ли трябва да сезира съда?


Не, съдът и сам може да се сезира, прокуратурата може да се сезира на базата на кадрите от учредителното събрание, излъчени днес. Оттам нататък, на базата на разговори, на неформална, непублична политика, има механизми държавата да спре този процес. И трябва да го спре!

Как определята поведението на Местан – да отрича, че партията служи на Турция и в същото време да се случват нещата по този начин?


Няма какво да отрича, след като нещата вече са ачик-ачик, казано на турски. Свързаността на партията с турското правителство, езикът, на който се говореше, приветствията, геополитечският контекст, вече са недвусмислени. Лошо впечатление направи, че имаше хора от няколко други посолства, визирам на първо място украинсткото посолство. Украинската държава да си партнира в България с някаква неоосманистка линия и да я легитимира – ще сбърка, и е хубаво тази подкрепа да бъде оттеглена. Същото се отнася и за френското посолство, както и за нашите добри партньори, съююзници и приятели от Полша.


http://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1721118948174180&id=100008282737818&fref=nf
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД