След атентатите от Париж и Брюксел много европейци смятат, че терористичната заплаха е станала по-реална и близка от всякога. Но това е само субективно усещане, защото дори бегъл поглед върху историята на тероризма в Европа показва, че мрачният му апогей е доста по-назад в годините. Изследователите от университета в Мериленд са регистрирали 800 терористични нападения в Европа през 1979 г. Във времето между 1970 г. и края на 90-те години по правило е имало по няколкостотин терористични атаки годишно. Жертвите на нападенията са били над 150 годишно. От гледна точка на европейците 2015 г. е била особено трагична. Жертва на терористични нападения са станали 147 души. Но големият брой загинали е по-скоро изключение за последните десет години.
Стар и нов тероризъм
Терористични групировки от миналото като ИРА (Ирландската републиканска армия) в Северна Ирландия, баските сепаратисти от ЕТА, левите "Червени бригади" в Италия, лявоекстремистката "Фракция Червена армия" (РАФ) в Германия и други неевропейски терористични клетки изправят европейските правителства през 70-те и 80-те години пред огромни предизвикателства. "По това време почти всяка страна има свой собствен държавно формиран тероризъм", заяви пред "Дойче веле" Ролф Топховен от Центъра за превенция на кризи със седалище в град Есен. От над 30 години експертът се занимава с проучване на международните терористични течения. Той твърди, че тероризмът от 70-те години е бил силно политически мотивиран. "Терористичните организации бяха концентрирани върху определени страни. Не съществуваха големи трансгранични терористични феномени", уточнява Топховен. Терористични групировки като "Ислямска държава" и "Ал Кайда" днес извършват нападения, на пръв поглед по религиозни причини. "Днес ние сме свидетели на религиозно мотивиран тероризъм, който злоупотребява с името на исляма и залага на голямото шокиращо въздействие на всяко нападение", каза експертът. "Терористите искат да имат повече зрители, а не повече жертви", допълва той. Това всъщност е цитат на американския експерт по въпросите на терора Браян Дженкинс от 1975 г. Но атентати като тези на централната гара в Болоня или срещу пътническия самолет над Локърби с 270 загинали не пасват в тази картина. Въпреки това в началото на 70-те години мишена на терористите бяха преди всичко политици или индустриалци, както в случая с убития от "Фракция Червена армия" Ханс Мартин Шлайер.
Днес картината е друга. "Днес терористите взривяват и стрелят. Тяхната философия се промени. Те искат да убиват и раняват колкото се може повече хора", твърди Ролф Топховен. Терористите вече не преговарят с държавата, както навремето при отвличането на пътническия самолет "Ландсхут" през 1975 г. По данни от университета в Мериленд броят на терористичните нападения намалява от 1979 г. Това обаче не означава, че и броят на загиналите намалява автоматично. През 2004 г. например загинаха 191 души при бомбените нападения срещу пътнически влакове в Мадрид. Извършителите бяха ислямистки терористи. Година по-късно самоубийствени атентатори извършиха нападения срещу градския транспорт в Лондон, при които загинаха 56 души. Тежко ранени бяха над 700 души. След десетгодишна пауза тероризмът се завърна в Европа.
Бруталните нападения привличат повече внимание
Много хора възприемат терористичната заплаха по-силно откогато и да било. "През 70-те и 80-те години нямаше такава дигитална свобода, каквато има днес. Тероризмът се загнездва по-дълбоко в съзнанието и психиката на хората, защото всеки може да се включи в социалните мрежи. Освен това тероризмът от миналия век подбираше целенасочено жертвите си. А днес всеки може да стане жертва на терористично нападение", посочва Топховен. Той смята, че повишената терористична заплаха за Европа не е преувеличена, въпреки че в миналото по-често е имало терористични нападения. "Последните терористични нападения дават основание да смятаме, че Европа все повече се превръща в мишена на терористите", казва експертът.
Най-много терористични нападения се извършват в общо пет държави. "Най-малко 11 загинали при самоубийствен атентат в Северна Нигерия", "Много жертви при нападения в Камерун", "Две експлозии в нигерийската икономическа метрополия Кано" - подобни съобщения има почти всеки ден. Но в контекста на големите атентати като тези в Париж те остават на заден план или почти не се споменават от световните медии. Безбройните малки атентати обаче показват, че кървавата диря на терора придобива неподозирани мащаби. "Терорът завладява огромни ширини: от Югоизточна Азия, през Близкия и Средния изток до Северна Африка и в центъра на Европа - Франция и Белгия", обобщава Ролф Топховен. Броят на жертвите на терора в света е нараснал скокообразно. Според проучване на Института за икономика и мир в Сидни през 2014 г. при терористични нападения са загинали 32 650 души, или с 80% повече в сравнение с 2013 г. Най-тежко засегнати са Афганистан, Нигерия, Пакистан и Сирия. Статистиката на института показва, че терористичната организация "Ислямска държава" и групировката "Боко Харам" са отговорни за близо половината от извършените атентати. През изминалите месеци ИД е опустошила почти една трета от територията на Ирак и е завладяла почти половината Сирия. Целта на ислямистките милиции е създаването на ислямска държава по законите на шериата, свалянето на правителствата в региона, освобождаването на Ерусалим, както и борбата срещу САЩ. Терористите не се спират пред нищо.
И "Боко Харам" иска да създаде ислямска държава. Африканската терористична организация извършва нападения главно в Нигерия, но и в съседните държави Камерун и Чад. През миналата година терористите от "Боко Харам" са избили хиляди хора. Групировката е създадена през 2002 г. в столицата на провинция Борно - Майдугури. През март м.г. "Боко Харам" се присъедини към ИД. И други терористични групировки на Синайския полуостров и в Либия се врекоха във вярност на ИД. Нейните терористични милиции минават за най-опасната терористична организация в света. В много отношения ИД прилича на "Ал Кайда", но преследва друга стратегия. Бойците от
ИД убиват всеки, който се изпречи на пътя им
Също и мюсюлмани от други религиозни течения. Ислямистите извършват кланета сред населението, заробват жени, избиват деца. Те документират зверствата си във видеоклипове, чрез които вербуват нови джихадисти.
В Сирия и Ирак пристигат бойци от цял свят и се присъединяват към ИД. В последно време терористичната организация започна да извършва все повече нападения в чужбина. Само през 2015 г. тя пое отговорността за смъртоносните атентати в Тунис, Турция, Ливан и Франция. Ролф Топховен обаче смята, че и "Ал Кайда" продължава да бъде сериозна заплаха. Също толкова брутална е и сомалийската групировка "Ал Шабаб". Тя всява страх и ужас в Сомалия и извършва нападения и в съседна Кения. Сунитските екстремисти се борят от години за създаването на ислямистка държава на Африканския рог. Според редица експерти провалилите се държави са хранителната почва за разрастването на терора. "В много източноафрикански държави цари беззаконие. И тези страни се превръщат в благодатна почва за вербуване и индоктриниране на много мюсюлмански бойци", казва Топховен. Според него няма универсален път за борба срещу глобалния тероризъм.
В международен план обаче Европа засега остава сравнително пощадена. Броят на терористичните нападения в световен мащаб е нараснал значително между 2001 и 2014 г. Анализът на изследователите от университета в Мериленд показва, че само 0.3% от терористичните нападения за последните 14 години са извършени в Европа.
левите "Червени бригади" в Италия, лявоекстремистката "Фракция Червена армия" (РАФ) в Германия и други неевропейски терористични клетки изправят европейските правителства през 70-те и 80-те години пред огромни предизвикателства.
На къса памет и на невежество ли разчитат някои? Или е важно да втълпяваме определени стереотипи на мислене...
Натисни тук