:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,702,183
Активни 650
Страници 13,113
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Пазарът за корпоративно гражданство

Емил Хърсев
"Панамските документи" може да станат сламката, счупила гръбнака на камилата. Макар че са повече медиен, отколкото финансов скандал. В предишни удари срещу сатанизирания "офшорен" бизнес имаше повече финансова информация, силни анализи и факти за ролята на данъчните убежища за



ерозията на публичните финанси



в световен мащаб. Като скандала "Офшорлийкс". Тогава на публиката предоставиха реални данни и документи за практиките на сравнително новата финансова дисциплина BEPS*. Разкритията накараха много по-широка от всякога група страни да се заеме с проблема. Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР, OECD) на развитите индустриални страни още от 70-те години работи срещу избягването на данъци. Но то се считаше за "проблем на богатите" държави. Развиващите се страни не обръщаха особено внимание, някои открито се възползваха. Но след скандала "Офшорлийкс" и развиващият се свят проумя, че е станал жертва на същата практика и дори губи повече като сума и като дял в бюджетните приходи от индустриалните страни. И Г-40 прие цял поменик от мерки, които сериозно ще свият възможностите за най-откровените данъчни измами още от догодина. В сравнение с "Офшорлийкс"



Панамската афера е повече шум,



отколкото разследване, повече шоу, отколкото програма. Неслучайно още в първия залп на скандала "изстреляха" най-ярките имена, включително такива, за които няма факти да са сторили нещо нередно, като президента на Русия, или пък имат косвена връзка с герои от досиетата, като президента на Китай, или роднинска връзка (премиера на Обединеното кралство). Извън набъркани в скандала атрактивни имена, откровено подвеждаща риторика и безпрецедентно широк медиен отзвук нищо ново няма в панамския скандал. Мисля, че спектакълът вече свършва, а медийните му внушения ще бъдат бързо дискредитирани, защото в дискусията вече се включват сериозни юристи и икономисти, като известния у нас Ричард Ран, който има дълбоки познания и реален опит в "офшорната" тема - от години съветва правителството на Каймановите острови как да изгради сериозна система за



удобно корпоративно гражданство



Това е истинският смисъл на трансграничните структури, изграждани вече не само от мултинационалните корпорации, но и от далеч по-скромни икономически групи, за да ползват напълно легално предимствата на данъчната оптимизация. Явна лъжа е, че "офшорните зони" (клише, отдавна празно от съдържание) са само едни бандитски убежища. Никакви "офшорни зони" няма. Има държави, които предлагат удобна и изгодна среда за бизнес - стабилни, ясни закони, ниски или никакви данъци (особено за "чуждестранните приходи"), облекчени изисквания за регистрация на дружества, ниска неданъчна тежест, отлични комуникации, добро банково обслужване. Право на всяка нация е да устрои държавата си така, че да е привлекателна и конкурентоспособна, желана дестинация за напълно легален и прозрачен бизнес от цял свят, корпоративното й гражданство да избира фирми от развити, развиващи се и изоставащи страни. Тази конкуренция започва от 50-те, когато някои страни въвеждат



практиката на "удобния флаг"



(flag of convenience): отварят националните корабни регистри за чуждестранни корабособственици да вписват корабите си и да плават под техен флаг. За да избегнат солените такси да регистрират и държат собствеността върху корабите в собствените си страни. Оттогава хиляди кораби на фирми от САЩ и Европа всяка година избират "удобния флаг" на Либерия и Панама. Не за да пиратстват, а за да не бъдат ограбвани от лакоми държави. Ползата от международната конкуренция на "удобните флагове" е очевидна - днес флагът на Англия е от "най-удобните" в света, някогашните кожодерски такси ги няма, отменени са безумните архаични изисквания, които товарят корабособствениците с разходи за безсмислена отчетност и тромава бюрокрация. Същото става сега с удобното корпоративно гражданство и



здравословната фискална конкуренция



между държавите. Време е политиците от всички нации да разберат, че светът е станал глобално село. Всеки бизнес, даже дребният, може да избере седалище в държава, която му дава най-добри условия за учредяване и поддържане на дружество, най-ниско корпоративно облагане, най-евтино и добро обслужване. Днес най-привлекателно корпоративно гражданство предлагат не островни държави, а страни като Ирландия, Холандия, Малта. Щатът Невада е чудесен избор за корпорация (ако няма да развива дейност в САЩ). Едва ли има българин да не иска България да е привлекателна, та чуждият бизнес да желае да домува и работи у нас.

Сигурно



ще видят сметката на "офшорите",



каквито ги знаем. Скоро няма да има фантомни и анонимни дружества, ще отменят номиналните акционери и директори. Но с кьорфишеци като панамския скандал няма да спрат фискалната конкуренция. Международните и националните бюрокрации няма да могат да закрепостят фирмите към държавните бюджети. Утре най-твърдите поддръжници на фискалния остеритет - холандците, ще блокират всеки опит на тромавите бюрокрации в Париж и Берлин да наложат



ново крепостно право,



задължаващо фирмите да се регистрират и облагат там, където произвеждат и продават, и изискващо от гъвкавите, ефективни държави в Европа да облагат доходите колкото в Стара Европа (да не бягат техните крепостни данъкоплатци). Не бива да позволим еврокрацията да премахне данъчната конкуренция и да повлече цяла Европа към дъното. Всяка страна има право да е евтина, гъвкава и удобна за бизнес, да конкурира тромавите и скъпи държави. Холандците, една прагматична морска и търговска нация, чудесно знаят как и се възползват от конкуренцията. Евросъюзът по-скоро ще се разпадне (ако го напуснат страни като Обединеното кралство, Холандия, Ирландия, бъдещата Каталуния), отколкото да приеме "динозавърски" фискални идеи като пакта на "мама" Меркел и социалистическия фискализъм на мосю Оланд.



* BEPS - base erosion and profit shifting, ерозия на (данъчната) основа и пренасяне на печалбите към фискално изгодни дестинации; комбинация от сравнително легални със съмнително легални методи за намаляване на реалната данъчна тежест, една агресивна технология за данъчна оптимизация, все по-често използвана в корпоративните финанси.

25
7806
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
17 Април 2016 18:50
Хърсев

Много точен анализ! Свободно движение на хора, стоки и пари, my ass! Обаче не мога да разбера кое е повечето. Лицемерието или игнорантството.
17 Април 2016 18:55
Едва ли има българин да не иска България да е привлекателна, та чуждият бизнес да желае да домува и работи у нас.

Сигурно авторът се шегува. Напротив - всички български бизнесмени са готови да се молят на дявола, за да не идват чужди инвеститори тук. Причината е много просто - конкуренцията за работната сила. Идването на големи чуждестранни компании обикновено я оскъпява и директно "яде" от печалбата на родния бизнесмен, особено пък там, където се работи на ишлеме.
Като се добавят и видиотизираните привърженици на две партии, според които "чужденците щели да изкупят България" и - кой знае - може би да я изнесат в чували? - стават доста хора.
Отделен въпрос е какви точно производства изнасят чужденците тук и как ги управляват. Ако не е мистър Пропър Подкуп да изчисти нещата, РИОС и ГИТ трябва да спрат половината от тях.
17 Април 2016 19:36
Никакви "офшорни зони" няма. Има държави, които предлагат удобна и изгодна среда за бизнес - стабилни, ясни закони, ниски или никакви данъци (особено за "чуждестранните приходи", облекчени изисквания за регистрация на дружества, ниска неданъчна тежест, отлични комуникации, добро банково обслужване. Право на всяка нация е да устрои държавата си така, че да е привлекателна и конкурентоспособна, желана дестинация за напълно легален и прозрачен бизнес от цял свят, корпоративното й гражданство да избира фирми от развити, развиващи се и изоставащи страни
.......
Мислиш си че лъжеш хубаво, а лъжеш вероятно себе си.
Не че не разбираш
Белите от офшорките са големи. И удобствата които предлагат са престъпни. По много причини. Останалото са ала-бала приказки. Накрая някой плаща сметката.
17 Април 2016 20:31

Защо ми се струва по-вероятно офшорните зони да съществуват по волята на големите империи, а не за улеснение на "честните частници"? И как се връзва теорията на г-н Хърсев, че така се спасявали "честните частници" от финансовия и бюрократичен терор на "алчните държави" със съществуването на офшорки в самата Америка, тоест по волята на федералното правителство - ако някой "честен частник" си крие кесията от държавния бирник, какво й пречи на държавата да ги забрани?

Всичко ще ви вземат акулите един ден г-н Хърсев, либералният лихварски капитализъм не е обществен строй, нито задължителен етап от развитието на страните по света, това е англосакският модел на пиратство и империализъм. Ще съжалявате че не само му се покорихте, ами сами си изкопахте гробовете, с ентусиазъм.

17 Април 2016 20:35
ново крепостно право, задължаващо фирмите да се регистрират и облагат там, където произвеждат и продават,


Нека пробваме да се регистрират и облагат където ПРОИЗВЕЖДАТ, пък после да преценяваме тази практика дали е "крепостно право", както Хърсев смята, или е нещо друго!



17 Април 2016 21:21
Но с кьорфишеци като панамския скандал няма да спрат фискалната конкуренция.

"фискалната конкуренция" е само надолу до ...нулева данъчна ставка. Има и по-надолу - държавни грантове за "ефикасните". Демек, пари на ...данъкоплатеца.
Г-н Хърсев, поздравления, и Хайек, и Мизес, и Айн Ранд не могат измисли по-голяма .
Най-вече щото са умрели.
17 Април 2016 21:40
Нямам никакъв проблем една компания или корпорация да е офшорна.
Ама да си плаща дължимите данъци в страната, в която оперира.
И да се сложи край на фокусите с transfer pricing или поне да им се тури сериозен данък.

В момента компания Х оперира на територията на държавата У.
Ама Х плаща примерно €10,000,000 годишно за "консултантски услуги" или за "търговска марка" на свързана офшорна компания в данъчна юрискдикция, където ставките са близки до нулевите.
Което в прав текст значи, че €10,000,000 не се облагат (с примерно 15-20%) в държавата по придобиване, а офшор в една фиктивна сделка.

Кат си платят нужните данъци, да си изнасят печалбата и на луната, ако искат.
17 Април 2016 21:52
днес флагът на Англия е от "най-удобните" в света, някогашните кожодерски такси ги няма,
Би било интересно, да се сравнят милионите лири от джобовете на английските данъкоплатци, които правителството на Н.В. заделя за поддръжка на пристанищата и всичко свързано с флага, с милионите, които либерийското правителство получава като помощи или заеми за същата цел.
18 Април 2016 00:50
Хърсев . Колкото и да го усукваш, именно така трябва да бъде: фирмите да се регистрират и облагат там, където произвеждат и продават. Останалото си е кражба, даже когато е облечена във всички трикове и фокуси на съвременната либерална демокрация.
18 Април 2016 07:13
Тези въобще плащат ли данъци, че да има конкуренция?????? Ако конкуренцията е кой бюджет да се продъни и коя държава да взема повече кредити, явно сме я постигнали. Това е върха на малоумието!!!!!!!! Когато почти цялата икономика е частна, друг начин да се издържа държавата освен данъците няма. И, когато те правят облекчения на бизнеса, данъчната тежест се прехвърля върху работещите бедни и малките фирми. Т.е не плащат онези, дето печелят милиони и милиарди, а плащат тези, които едва оцеляват. Трябва да фалират всички държави и всички хора, за да го разберем????????
18 Април 2016 07:13
Тема за разсъждение (и въпрос към горните) - коя е страната, където произвеждат, респ. продават съвременните глобални компании - например 'Епъл' (помните скорошния скандал с тях) къде произвеждат и продават, къде да плащат данъци?
Или Pfizer, които наскоро се изнесоха в Ирландия? За продажбите си в малка България тук ли да плащат, в Ирландия ли, в '', където произвеждат?

Дали американците ще наложат на Делауер 'нормално' данъчно законодателство? Четох, че при 950 000 жители имало към 990 000 регистрирани фирми.

Накрая, от последната гръцка криза насам Шойбле дудне за нещо като единна европейска данъчна политика, това ли искаме?
18 Април 2016 07:30
Просто данъчните системи са грешни - облагат доходите и оборотите. Това е несправедливо. Затова и всеки гледа да скатае тия два вида данък. Единственият справедлив данък е - данъкът върху собствеността/недвижимо и движимо имущество/ - щото цялата тая инфраструктура която държавата изгражда и поддържа е за да свързва имоти да речем, да пази имоти, собственост.. По една "случайност" - това е единственият данък/такса който не може да бъде скатан и наистина има смисъл от него.

Ако направим един паралел и сравним държавата с етажната собственост - можем да видим несправедливите разлики. Значи - в етажната собственост, всеки плаща за общите части/инфраструктурата/ според големината на имота си. Отделно за асансьор, вода, парно - според консумацията си. В държавата обаче - за инфраструктурата хората плащат не според големината на имуществото/имотите си - ами според това - кой колко изкарва на година/нищо че може никакви имоти/активи да няма/. Отделно държавата прибира и много пари от консумацията. Което пак е безумно.

Получава се така, че за армия, полиция, чиновници, съд, инфраструктура - вместо хората да плащат справедливо/така както се плаща в една етажна собственост/, т.е. най-вече на база собственост.. и консумация на държавни и обществени услуги. То плащането е - по съвсем друг начин, по доходи и консумация.

Заради това и всеки гледа да скатае тези плащания, щото няма връзка между дадените данъци и това което става около активите на съответния данъкоплатец. Ако има пряка връзка, т.е. човек плаща и вижда че парите му отиват точно за инфраструктурата около неговите имоти.. за охраната им, за неговата сигурност. Ами тогава човек ще плаща тия данъци/такси. А не както е в момента - колкото повече скатаеш - по-добре, щото други плащат за удобствата около твоята собственост.

Да не говорим, че в момента този начин на облагане - увеличава невероятно неравенството, щото тия дето имат много - обявяват малки доходи и не плащат почти никакви данъци/например използвайки офшорки/ в същото време хора които нямат имущество и имоти - плащат яко и така всъщност им се пречи да настигнат тия богатите. Отделно като сложим и обирджийският ДДС - който пак облага бедните, а богатите скатават през фирми.. нещата стават ясни.
18 Април 2016 07:43
Тема за разсъждение (и въпрос към горните) - коя е страната, където произвеждат, респ. продават съвременните глобални компании - например 'Епъл' (помните скорошния скандал с тях) къде произвеждат и продават, къде да плащат данъци?


Обяснявал съм вече подхода:
Групировката "Алфа" е френска собственост, но има заводи в няколко европейски и няколко неевропейски страни. Производството на "Алфа" е такова, че една или две суровини формират половината себестойност. "Алфа" забранява на заводите си (регистрирани като отделни фирми) да си купуват суровини - всички заявки се събират и купува Главната квартира в Париж. Така:
1. Получава се по-добра цена от доставчика заради големия обем на заявката.
2. После Главната квартира продава суровините на всеки от заводите на каквито цени си иска - техен собственик е Главната квартира, т.е. - същите хора. Така се прехвърля печалба в каквато искаш посока.
3. В някои бизнеси се отива и по-далеч - Главната квартира изкупува и готовата продукция - отново по цени каквито я устройват в момента. Понякога е изгодно да отчетеш печалба в Главната квартира, за да вдигнеш цената на акциите (тя е на борсата), друг път - в България, където данъците са ниски. Въпрос на виждане на собствениците е. И е абсолютно законно.
18 Април 2016 08:12
Шамана, това не е ли извратена форма на социализъм?
Къде остават мантрите за shareholder value, prudent manager и подобни?
Да не говорим за пазара, дето регулира всичко и всеки!
18 Април 2016 10:22
Аз мисля че бизнеса изпуска основния момент защо плаща данъци?

Ами по същата причина поради която гласуваме, да няма гражданска война.

Идеята че умния и способен може да избяга от алчните му сънародници е илюзорна.

Ако искаме да не плащаме данъци, тогава всеки който стане на 16 му се дава един автомат 4 гранати и триста патрона това е.

Вярно е че хората се раждат различни, но франсетата са намерили универсален уред за заличаване на тези различия кръстен е на създателя си Гелотен.

Аз мисля че данъците са толкова по-високи колкото е по-висока вероятността на площада да цъфне гилотината това е.
18 Април 2016 10:53
"Държавата е лош стопанин", но само в колонии като България, за господарите на запад, като Франция, там държавата е в основата на благоденствието.

А ний, ний сме идиоти!
18 Април 2016 16:22
НИКОГА няма да се излезе от формата за измами и избягване плащането на данъци. То е в основата на капитализма.
От деня, в който е възможно и се регистрира фирма и тя да се третира като юридическо лице, от този ден се дава официално право на някого да мами държавата. Зад всяка фирма стоят хора или отделно лице, но тези или този не носят отговорност. Те се крият зад непробиваема фасада.
Един човек може да регистра колкото си иска фирми и тези фирми могат да имат банкови операции помежду си и то толкова много, че никой не може да им хване дирята. На всеки един етап, тези банкови операции могат да минават през чужбина.
Това дето излиза за офшорни фирми и сметки, е незначителна част от измамите.‌ И затова и с тях и без тях е все едно и също.
18 Април 2016 16:37
Никакви "офшорни зони" няма. Има държави, които предлагат удобна и изгодна среда за бизнес

о, ма то Хърсев било...
18 Април 2016 16:39
Все се чудя докога ще продължи гробокопането на капитализъмо!!! И не мога да се начудя. На колко години сте бе хора?
18 Април 2016 16:43
taidzi 18 Април 2016 16:39
Все се чудя докога ще продължи гробокопането на капитализъмо!!! И не мога да се начудя. На колко години сте бе хора?

Хората няма да закопаят капитализма, капитализма ще закопае хората.
18 Април 2016 19:03
Хората няма да закопаят капитализма, капитализма ще закопае хората.


Ще закопае и соросоидите, и компрадорците!

18 Април 2016 19:10
Потърсете какво казва Грег Паласт за Международният валутен фонд и Световната банка. Та Международният валутен фонд и Световната банка изискват от отделните държави да подписват тайни споразумения, с които правителствата се съгласяват
– да продават основните си активи;
– да предприемат икономически стъпки, унищожителни за народите им
– става въпрос за средно около 111 (сто и единадесет) изисквания. Заплашват ги, че в случай на неизпълнение ще им бъдат отказвани каквито и да било международни заеми. А никой не би могъл да оцелее без заеми, независимо дали става въпрос за частно лице, корпорация или страна – без да се заемат някакви суми и да се разполага с някакъв кредит…

Къде в теориите на г-н Хърсев се вписва дълговата кабала на едни узурпатори на световния суверенитет, завладели го за два века, само с помощтта на армиите на Британската и сега на САЩ-ската империи?

И защо г-н Хърсев мисли че са предвидили място за такива като него в техните планове?
18 Април 2016 19:56
И като така, да вземем да се юрнем наново към социализъмо, белким той убаво ни беше откопал та се невидяхме. Е вие поне си бяхте наред, ама хората нещо не щат да ви гласуват пуста и опустяла.
18 Април 2016 20:31
Хърсев
Еееех къде е Божков сега да ни се хили самодоволно насреща
18 Април 2016 20:50
Докторе да не бързаме с "глобалното село" че току виж Тръмп се изтръмпи и къде нафта къде тъпътътъита къде ти офшорки с голямата метла.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД