:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,705,716
Активни 418
Страници 16,646
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Няма да има амнистия за престъпни капитали

Намаляването на партийните субсидии ще е крачка към възстановяване на доверието към политическата система, казва депутатът от ДБГ Димитър Танев
Снимка: Юлиян Савчев
Димитър Танев
Димитър Танев е роден през 1970 г. в Пловдив. По професия е икономист. Депутат е от Стара Загора и е избран с листата на Реформаторския блок. Член е на социалната и на бюджетната комисия в парламента.





- Г-н Танев, в държавата бушува изключително сериозен скандал за корупция в ДАИ, текат проверки в ДФ "Земеделие". Не беше ли сега моментът Реформаторският блок да покаже собствена физиономия, да поиска оставки и да потърси политическа отговорност?

- Нашата позиция е принципна. Тя е, че проблеми като този в ДАИ ще намерят решение с приемане на антикорупционно законодателство. Именно изработването на система от правила и от проверки ще затвори до голяма степен вратичките и възможностите за извършването на корупция. Без правила нищо не може да гарантира, че след смяната на един човек с друг проблемът няма да се повтори. За нас е важно да се въведат принципи за конкурсен подбор и работата на всяко звено в държавната администрация.

- Да, но след представянето на преработения вариант на т.нар. закон "Кунева" организацията "Програма достъп до информация" алармира, че имуществените декларации на над 100 000 чиновници няма да бъдат публични.

- Няма промяна относно публичността на декларациите. Всички декларации, които са публични досега, са публични и според новия закон - както имуществени, така и за конфликт на интереси. Редовите служители подават декларация и подлежат на проверка от инспекторатите. Идеята е новият орган да разследва корупцията по високите етажи, а не да отчита дейност чрез дребни случаи. Нищо от сайта на Сметната палата няма да бъде скрито. Нещо повече, ако досега имуществени декларации пред Сметната палата подават около 7000 души, по новия закон те са около 15 000 - включени са нови категории като общински съветници, главни архитекти, лица, имащи функции по обществени поръчки, работещи с евросредства, ректори, директори на болници, получаващи средства от НЗОК, висшия команден състав на армията, шефове на звена в областта на безопасността на храните, строителния надзор, фонд "Земеделие" и др. МС вече гласува и прие преработения вариант и в сряда беше внесен в деловодството на Народното събрание. Вицепремиерът Кунева каза, че новият вариант е по-суров, по-взискателен и по-категоричен и това е факт. Законопроектът предвижда създаването на единно антикорупционно бюро, което обхваща няколко структури под общо управление. По този начин цялата информация се централизира и всички правомощия се концентрират на едно място. Това ще бъде много мощен орган. Убеден съм, че ако законопроектът бъде приет така, както е предложен, той бързо ще даде резултати.

- От блока направихте няколко законодателни предложения, които породиха сериозни дискусии. Да започнем с въпрос, който засяга най-много хора. Не мислите ли, че предложението на Настимир Ананиев процент от глобите за шофьорите да остава за наложилия ги катаджия, ще отприщи вълна от дебнене и глобяване, понякога и за несъществуващи нарушения?

- Идеята е малко по-обща. Тя е да се набележат мерки, които ще намалят корупцията в контролните органи, от една страна, и ще въведат ефективни стимули глобите да се налагат и да се събират. Конкретно с премиите за катаджиите - подобна система за стимулиране съществува и сега в данъчната администрация. Разбира се, не в този вид, но аз и не мисля, че това предложение ще влезе за обсъждане точно в този вид, който се представя в момента. Целта е да отворим дебата, да дадем възможност да се обсъдят различни мнения как служителите да бъдат стимулирани да налагат и събират глобите при реално извършени нарушения и как да намалим корупцията.

- Предложихте също данъчна амнистия за офшорни капитали срещу 15% вноска в бюджета. Не отваря ли това възможност за връщане в страната на пари от корупция и други престъпления?

- Практиката не е нова и вече е прилагана. Ако си спомняте, преди 2 г. имаше скандал във връзка със сметки на германски граждани в Люксембург. Германското правителство получи данни за такива влогове и само предложи доходите в Люксембург да бъдат обложени и амнистирани. Конкретно за България проблемът не е толкова за заобикаляне на данъчното облагане, тъй като корпоративната ставка у нас е ниска - 10%. Проблемът е, ако се установят данни за изнесени престъпни капитали. Проверката трябва да е много сериозна и ако се установят такива, за тях амнистия не би трябвало да има. Антикорупционният закон, за който вече говорихме, ще даде възможност да бъдат много строго проверявани всички, които не могат да докажат произхода на имуществото си над прага от 120 000 хил. лв., заложен в него.

Заради реакцията на ЕК междувременно законът за офшорните зони беше оттеглен, но дискусията със сигурност ще продължи. Лично аз очаквам много спешна реакция на Брюксел след предстоящата среща на министрите в Съвета по икономически и финансови въпроси (Екофин). Проблемът с регулацията на тези зони, тяхната прозрачност и възможностите за обмен на информация между страните ще бъдат поставени на най-високо ниво. Никоя държава няма сили да се справи сама. Необходима е обща позиция и ако се постигне такава в рамките на ЕС, това ще бъде много голям напредък. РБ пръв отвори темата за проблемите, свързани с икономическата дейност на офшорните дружества. Направихме го още преди избухването на скандала "Панама пейпърс". Предупредихме, че сегашното законодателство не е достатъчно рестриктивно, съществуват вратички, които дават възможност под една или друга форма на такива фирми да се възползват от съществуващия закон.

- Внесохте предложение за намаляване на партийните субсидии. Такива неуспешно досега правиха още ПФ, независимият Велизар Енчев и др. Вярвате ли, че от ГЕРБ ще вдигнат ръка и ще гласуват субсидията им да се намали с над 4 млн. лв.?

- Ние предложихме регресивна скала в субсидирането на политическите партии. Първите 150 000 гласа, които са достатъчни за влизането в НС, ще получават досегашната субсидия от 11 лв. на глас. За всеки 100 000 субсидията се намалява с лев. На практика така до 1 150 000 гласа ще има прогресивно намаляване на парите през стъпка 100 000 гласа, а над тази бройка партиите няма да получават субсидия за горницата. Считаме, че това е справедлив модел за финансиране. Има разходи, които са присъщи и неизбежни за всяка политическа сила - поддръжка на офиси, сътрудници и т.н. Този минимум от разходи се гарантира със запазване на субсидията до 150 000 гласа. В същото време с останалото намаление смятаме, че отговаряме на исканията на гражданите. Ако то се направи, това ще е крачка към възстановяване на доверието към политическата система. Оказа се, че през годините партийните субсидии не се харчат по предназначение, а една част отиват в сметки и трупат лихви. Това създава основателните подозрения на данъкоплатците, че парите им не се разпределят по справедлив начин.

- Каква ще е позицията на РБ при предстоящото обсъждане на реформите в МВР и евентуалното намаляване на отпуските, обезщетенията при напускане на системата и т.н.?

- РБ винаги е настоявал за по-сериозна и по-радикална реформа в системата на МВР, за каквато настояват гражданите. Направихме консултации, включително и със синдикатите в МВР, и смятаме, че проектът за промени в закона дава тази възможност реформата да започне. Убедени сме, че могат да започнат още по-смели реформаторски политики, и смятам, че между първо и второ четене такива ще бъдат направени. Имаме и конкретни текстове, но нашата принципна позиция винаги е била, че следва да се разделя социалният пакет на тези, които са на терен, от тези, които стоят зад бюро.

- Как ще убедите ДСБ да подкрепи Найден Зеленогорски като обща кандидатура на РБ на президентските избори?

- Към настоящия момент РБ се е концентрирал около дебата какъв да е профилът на кандидата, как да убедим всички партии в блока да застанем зад един кандидат. Това, че името на г-н Зеленогорски стои в обсъжданията, е нещо позитивно, тъй като той е доказан човек с дясна идентичност и обединител. Постигал е хеттрик на местни избори и е показвал, че може да събира хората с дясно мислене. Предстоят консултации, имаме още време да обсъдим и други кандидатури. Ще се радвам, ако ДСБ участва активно в този процес и ако в крайна сметка РБ застане зад единна кандидатура и тя се представи добре на предстоящите избори.
3
2595
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
17 Април 2016 23:39
1970 г.? Ако годината и снимката са верни, то тогава преходът в България не е бил лек за г-н Танев!
18 Април 2016 07:23
Абе кажи му рИфУрматУр и това стига
18 Април 2016 12:20
Представен е толкова много труд, ала липсва и малко внимание към злокобната роля на (сгрешената парична система) водещата причина за актуални злини.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД