ЕК разкритикува 12 страни - членки на ЕС, че все още не са внесли своя дял във фонда на стойност 3 млрд. евро, които трябва да бъдат предоставени на Турция като част от споразумението за бежанците, писа електронното издание "Политико". Данните са от доклада, който институцията представи в сряда за изпълнението на сключената на 18 март договорка между ЕС и Турция.
България, която трябва да внесе 5.9 млн. евро по Механизма за бежанците в Турция, е сред държавите, които не са дали обещаните средства. Другите страни са Белгия, Австрия, Полша, Литва, Словения, Хърватия, Румъния, Гърция, Кипър, Малта и Испания. В доклада на ЕК се подчертава, че тези държави трябва бързо да изпълнят поетите ангажименти. Брюксел обеща за 2016 г. да отпусне 3 млрд. евро на Анкара, за да я подпомогне за справянето на мигрантите. 1 млрд. евро от тази сума се предоставя от бюджета на ЕС, а останалите - от хазната на всяка от 28-те държави членки. Досега 16 от тях са внесли обещаните суми и те възлизат на 1.61 млрд. евро.
На вчерашната си среща в Люксембург вътрешните и правосъдните министри от ЕС окончателно одобриха създаването на единен регистър на пътниците на авиокомпаниите, предаде БНР. Информацията ще се споделя между 28-те страни членки с цел бързото проследяване на лица, заподозрени в престъпления. За да влезе в сила, документът трябва да се синхронизира от парламентите на страните членки. "Това безспорно е едно добро решение за оптимално събиране и обмен на информация между всички нас и е предпоставка за по-ефективна борба срещу организираната престъпност и тероризма", подчерта българският вътрешен министър Румяна Бъчварова, цитирана от БГНЕС. "Към този момент България и някои други държави членки нямат възможност да се възползват пълноценно от важни системи на ЕС, а същевременно страни като България ежедневно обезпечават сигурността по една от най-важните и чувствителни граници на ЕС", каза тя. Холандският правосъден министър Ард Ван Дер Стьор, чиято страна в момента е ротационен председател на ЕС, заяви, че има консенсус и за нова европейска директива за борба с тероризма.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който вчера беше на визита в Турция, обяви, че броят на имигрантите и бежанците, които влизат в Европа през Егейско море от Турция, е намалял значително. Трафикантите на хора бързо могат да се ориентират към нови маршрути и държавните власти не трябва да спират преждевременно с мерките за сигурност, подчерта той.
МЕРКИ
Вътрешните и външните министри от България, Гърция, Албания и Македония се събираха вчера в Солун на двудневна среща, за да обсъждат мерки за овладяване на бежанската криза в Европа. Срещата е по инициатива на Атина. България е представена от министъра на външните работи Даниел Митов и зам.-министъра на вътрешните работи Филип Гунев.