:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,928
Активни 632
Страници 12,493
За един ден 1,302,066

ГЕРБ направи неочакван лобистки лупинг за алкохола

Управляващите смятат да назначат кметовете за контрольори на ракиените казани
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова свика спешна пресконференция в почивката при обсъждането на Изборния кодекс, за да обясни какви са вижданията на ГЕРБ за контрола на ракиените казани.
ГЕРБ се кани да отвори широко портите на сивата икономика в ракиения бизнес. Депутати от партията на Бойко Борисов вече са написали проект, който ще "освободи" по-малките производители на алкохол от опеката на Агенция "Митници" и ще възложи целия контрол върху селските казани на кметовете. Тази рязка промяна вероятно ще доведе до бум на производството на "домашна" ракия в промишлени количества за бизнес цели и до драстично намаление на приходите в бюджета от облагане на това производство. Ако промените бъдат приети, ще обезсмислят всички усилия на покойния шеф на Агенция "Митници" Ваньо Танов да пресече криенето на данъци и акцизи под паравана "ракията е за домашни нужди". В същото време новите виждания на ГЕРБ по въпроса очевидно отразяват желанията на Патриотичния фронт, който от месеци показва особено пристрастие към темата за данъците и контрола върху малките спиртоварни.

Според проекта на ГЕРБ общините ще поемат отчитането и контрола върху малките обекти за производство на ракия, т. нар. малки дестилерии, като ще събират и акцизите. "Кметовете ще събират данни, ще дават и ще отнемат разрешения за работа на малките обекти", обясни пред журналисти председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова. Акцизите пък щели да постъпват по сметка на общината.

Стоянова обясни, че Агенция "Митници" си има достатъчно работа с големите в алкохолния бизнес и не може да се занимава и със селските казани. А кметовете щели да следят нещата по-изкъсо и това щяло да подобри контрола и да повиши приходите. В проекта на ГЕРБ отпада забраната за шестте месеца, през които малките казани не могат да варят ракия. А въпросното ограничение бе прието само преди броени месеци след много спорове и тежки парламентарни битки, които дори предизвикаха вътрешнопартиен скандал в Патриотичния фронт. Тогава бе решено, че малките обекти могат да правят ракия само в периода 1 юли - 31 декември, а под малка спиртоварна се разбира съд с вместимост до 500 литра. За малките обекти за дестилация данъкът е 550 лв. на хектолитър чист алкохол, а за останалите е 1100 лева, бе записано в промените на Закона за акцизите и данъчните складове, които влязоха в сила от началото на 2016 г.

Тогава лидерът на Патриотичния фронт Валери Симеонов обяви, че този закон убива малките производители и обслужва "интересите на големите монополи в алкохолния бранш". А в знак на протест на 19 април собственици на ракиени казани от Североизточна България блокираха пътя към "Дунав мост".

Вчера Менда Стоянова обясни, че ще има промяна и на термина "малък обект за дестилация". Това определение ще се отнася за производство до 10 хектолитра чист алкохол годишно, което е към 2500 литра 40-градусова ракия. Смяната на определението всъщност ще направи още по-труден контрола за количествата алкохол, произвеждани уж само за семейна употреба.

От ГЕРБ предлагат още като форма на затягане на контрола да се въведе и регистрационен режим на всички производители, вносители и търговци на съоръжения за спиртни напитки и вино. Регистърът ще бъде публичен и ще се води от Министерството на икономиката. Не е ясно защо вносителите смятат, че правенето на списъци може да подобри с нещо контрола.

Законът за акцизите е сред често променяните, като поправките обикновено се люшкат в полза на едни или други бизнес групи, които успяват да си намерят силно лоби в парламента. Сегашният реверанс на ГЕРБ към исканията на ПФ навява съмнения, че управляващите просто правят поредната политическа сделка и че патриотите на свой ред ще подкрепят други идеи, които ГЕРБ иска да прокара.





10
2619
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
21 Април 2016 20:15
Да жЮвей бат Бойкоооооо, р"ш ли....
21 Април 2016 20:45
Лобистки или популистки лупинг ? Да се изразяваме правилно !
21 Април 2016 21:19
Интерсно интервю на Пламен Пасков:

Държава пред разпад.

https://www.youtube.com/watch?v=NJap2Vf7ZwA

1. Нов заем за срок от 10 години от 150 млн от ЕБ за "безплатното" саниране.
2. България на "пързалката". Не детската. Тази, като на Гърция.
3. Накъде плава "плаващият лихвен процент" на този заем?
4. Дали това ще е последният заем?
5. Кой и как плаща годишния държавен бюджет от 18 млрд?
6. Кого представлява ГЕРБ, и колко жители има в България?
7. Защо Бойко Борисов събра 4000 човека, и ги нахока със "само да ви докопам?!"
8. "Отговорите на въпроси" от Бойко Борисов, и от Владимир Путин. Има ли смисъл от сравнение?
9. Кой избира ГЕРБ, и Бойко Борисов наистина?
10. "Водните концесии", и значението на водата като стратегически ресурс.
11. Защо Ханибал от Картаген е имал икономическата мощ да се противопостави на Рим, и да го нападне дори и на тяхна територия, в Италийския полуостров?
12. Как се захранва с прясна вода 20 милионен Истанбул?
13. Предстоят ли войни за прясна вода?
14. Държавната измяна на ВАС чрез Определение №2036, или как 2.1 млн турски граждани стават и български.
15. Ще получат ли ДПС, или ДОСТ внезапна инжекция с допълнителни 2.1 млн гласоподаватели?
16. Какво сдържа Турция да не завземе България днес?
17. Накъде води тази странна поредица от "случайности"?
18. Защо Токуда е продадена на турски "инвеститор" за 35 млн, при положение, че Българският червен кръст е предлагал 100 млн?
22 Април 2016 09:02
Да се твърди, че собствениците на казани за ракия имат лоби е смехотворно. Нито имат финансов, нито организационен ресурс, за да си направят лоби.
Лоби имат големите производители на ракия, които имат "винзаводи".
Можете да се говори за популизъм, но не и за лобизъм в случая.
22 Април 2016 09:07
Да се твърди, че собствениците на казани за ракия имат лоби е смехотворно.

22 Април 2016 09:45
Менда казва, че митниците имали много работа, а кметовете по малките населени места нямат, така ли? И откога селски кмет трябва да разбира от данъци и акцизи, че и да ги събира?
22 Април 2016 10:59
Добър ход и глобално мислене от страна на бат'Бойко и ГЕРБ !

22 Април 2016 12:55
Управляващите смятат да назначат кметовете за контрольори на ракиените казани

Решението е абсолютно правилно! На казанските българи най подхождат казански кметове!
22 Април 2016 13:53
Най-много ми харесва последователността на политическа партия ГЕРБ, както обича да се изразява г-н Цветанов. А тази пухкава гражданка, след контактите си с царското семейство Кирово, или по-скоро липсата на такива по повод бизнеса им, доста е навлязла в материята на "дистилериите" . Много ми харесва този заместител на звучното "казан".
22 Април 2016 16:24
Не наричайте домашната ракия сива икономика. Хората си варят ракия по принуда. В други държави правят националните питиета в заводи. В нашите винзаводи, собственост изключително на мутри, не се произвежда ракия, а някаква ужасяващо миришеща отрова, от която не те чака нищо добро. Човек трябва много да се ненавижда, за да си купи алкохол, произведен в България.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД