ГЕРБ се кани да отвори широко портите на сивата икономика в ракиения бизнес. Депутати от партията на Бойко Борисов вече са написали проект, който ще "освободи" по-малките производители на алкохол от опеката на Агенция "Митници" и ще възложи целия контрол върху селските казани на кметовете. Тази рязка промяна вероятно ще доведе до бум на производството на "домашна" ракия в промишлени количества за бизнес цели и до драстично намаление на приходите в бюджета от облагане на това производство. Ако промените бъдат приети, ще обезсмислят всички усилия на покойния шеф на Агенция "Митници" Ваньо Танов да пресече криенето на данъци и акцизи под паравана "ракията е за домашни нужди". В същото време новите виждания на ГЕРБ по въпроса очевидно отразяват желанията на Патриотичния фронт, който от месеци показва особено пристрастие към темата за данъците и контрола върху малките спиртоварни.
Според проекта на ГЕРБ общините ще поемат отчитането и контрола върху малките обекти за производство на ракия, т. нар. малки дестилерии, като ще събират и акцизите. "Кметовете ще събират данни, ще дават и ще отнемат разрешения за работа на малките обекти", обясни пред журналисти председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова. Акцизите пък щели да постъпват по сметка на общината.
Стоянова обясни, че Агенция "Митници" си има достатъчно работа с големите в алкохолния бизнес и не може да се занимава и със селските казани. А кметовете щели да следят нещата по-изкъсо и това щяло да подобри контрола и да повиши приходите. В проекта на ГЕРБ отпада забраната за шестте месеца, през които малките казани не могат да варят ракия. А въпросното ограничение бе прието само преди броени месеци след много спорове и тежки парламентарни битки, които дори предизвикаха вътрешнопартиен скандал в Патриотичния фронт. Тогава бе решено, че малките обекти могат да правят ракия само в периода 1 юли - 31 декември, а под малка спиртоварна се разбира съд с вместимост до 500 литра. За малките обекти за дестилация данъкът е 550 лв. на хектолитър чист алкохол, а за останалите е 1100 лева, бе записано в промените на Закона за акцизите и данъчните складове, които влязоха в сила от началото на 2016 г.
Тогава лидерът на Патриотичния фронт Валери Симеонов обяви, че този закон убива малките производители и обслужва "интересите на големите монополи в алкохолния бранш". А в знак на протест на 19 април собственици на ракиени казани от Североизточна България блокираха пътя към "Дунав мост".
Вчера Менда Стоянова обясни, че ще има промяна и на термина "малък обект за дестилация". Това определение ще се отнася за производство до 10 хектолитра чист алкохол годишно, което е към 2500 литра 40-градусова ракия. Смяната на определението всъщност ще направи още по-труден контрола за количествата алкохол, произвеждани уж само за семейна употреба.
От ГЕРБ предлагат още като форма на затягане на контрола да се въведе и регистрационен режим на всички производители, вносители и търговци на съоръжения за спиртни напитки и вино. Регистърът ще бъде публичен и ще се води от Министерството на икономиката. Не е ясно защо вносителите смятат, че правенето на списъци може да подобри с нещо контрола.
Законът за акцизите е сред често променяните, като поправките обикновено се люшкат в полза на едни или други бизнес групи, които успяват да си намерят силно лоби в парламента. Сегашният реверанс на ГЕРБ към исканията на ПФ навява съмнения, че управляващите просто правят поредната политическа сделка и че патриотите на свой ред ще подкрепят други идеи, които ГЕРБ иска да прокара.