:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,120
Активни 637
Страници 12,685
За един ден 1,302,066

Арестите - гръмки, обвиненията - мижави

Прокуратурата разследва административни нарушения и косвени съмнения, а не искане на подкупи, източване на пари и сметки в чужди банки на шефа на Фонда за лечение на деца Павел Александров
СНИМКА: БГНЕС
Павел Александров
Ден след зрелищния арест на всички работещи във Фонда за лечение на деца в чужбина начело с шефа Павел Александров прокуратурата свика специална пресконференция, за да разясни какви нередности е открила. Тя описа три схеми на злоупотреба с парите от фонда. Въпреки че предоставената информация е изключително оскъдна, от нея става ясно, че обвиненията са косвени, а логиката на разследващите - често е смехотворна. Прокуратурата призна, че няма данни да са искани рушвети от родители на болни деца. Вместо това тя разследва административни практики, за които дори не е ясно дали са нарушения. Въпреки това прокуратурата смята, че във фонда е действала организирана престъпна група, а според премиерът Бойко Борисов акцията е "избродирана". Още вчера следобед задържаните бяха пуснати от ареста, а "престъпната група" намаля от осем на петима души. На Александров е определена 20 000 лв. гаранция. 15 000 лв. е сложена на друг човек, двама са с по 5000 лв., а един е с най-леката мярка - подписка. Наложена им е забрана да напускат страната. Те ще бъдат отстранени от работа до приключване на разследването.



Какви са подозренията?



1. Спешните случаи и предпочитани експерти

Прокуратурата е установила, че трима лекари са одобрили около 2/3 от всичките спешни случаи и са изпращали децата в болницата, в която работят те самите в България. Така се източвала и здравната каса, защото за една операция плащала и тя, и фондът. Румяна Арнаудова, говорител на главния прокурор, обясни, че арестуваният и уволнен шеф Павел Александров е икономист по образование и не би могъл да преценява сам кое дете от консултация с какъв лекар се нуждае, но въпреки това е избирал определени лекари, които да дадат становище къде да се лекува детето. Според Арнаудова това е "доказателство за организираност на престъпните намерения". За консултациите на въпросните трима лекари се заплащало по 35 лв.

Контра: Въпреки силните думи, от прокуратурата признаха, че в случая Александров просто е спазвал правилника за дейността на фонда. Според него директорът на фонда има право сам да изпрати на лечение дете, без да чака становище от обществения съвет, но като се допита до лекар от специален списък. Прокуратурата отказва да назове лекарите, които са използвани най-често и какви специалности имат. В списъка с експерти към фонда има различни експерти и честото използване на някои от тях може да се обясни с по-често срещани заболявания на децата.



2. Договор за наем на апартамент във Франция

Жилището, където децата и родителите им да отсядат при по-дълги лечения, е на българка, омъжена за чужденец. Договорът, изтъква прокуратурата, е бил сключен без обществена поръчка. За наем са платени 200 000 лв. Прокурорите твърдят, че собственичката е била позната на Александров, а наемът - десетократно по-висок, отколкото в други европейски страни. Те подчертаха вчера, че когато се изпращат в други страни, децата използват посолствата на България.

Контра: На пресконференцията не беше обявено кога е сключен договорът, нито за какъв период е платен наемът. Според членове на обществения съвет на фонда той е още от 2006 г. За апартамента например говори пред здравната комисия в парламента през 2014 г. Таня Андреева. Тя обяснява разликите между наемите във Виена и Париж. Същата тема се появява и в доклада на инспектората на МЗ от есента на 2013 г., заради който е махнат Александров, установи "Сега". Според този доклад договорите във Виена са 20 и са сключени през 2012 г. с посолски комплекс, Виена. Платената сума за наем е 6255.80 лв. В Париж договорът е сключен на 17 май 2011 г. с Маргарита Николова Мунос за срок от 2 г. Договорено е фондът да плаща 60 евро на ден за едно лице. По този договор са изплатени 83 602.82 лв. за срока на действие на договора. Не е ясно и дали посолството в Париж е имало възможност и желание да поеме настаняването на болните деца, както други посолства в Европа.



3. Лечението в Турция

За него тях фондът има договор с търговско дружество, което изпълнява ролята на посредник. То организира транспорт, настаняване и друг вид логистика. Фондът плаща за лечение на детето в турската болница, а турската болница връща процент на посредника, обясниха прокурорите. По този начин за около година са платени 250 000 лв., като парите са плащани за транспорт, преводи и други услуги, но са отчитани като разходи за лечение. Прокуратурата твърди, че между посредника и Павел Александров има връзка, макар че не бяха дадени подробности по този детайл.

Контра: Според членове на обществения съвет става дума за "Аджъбадем". Турската верига има офиси в България, които осигуряват логистиката за лечението на българи в клиниките. Доскоро много онкоболни ходеха на лечение в Турция, тъй като у нас нямаше радиохирургия. Затова и при работа с фонда "Аджъбадем" отново са настоявали да се работи с българските офиси, които транспортират пациентите с линейки до Турция. Осчетоводяването на транспорта с линейка като медицинска дейност освен това не е нарушение на правилника на фонда. Практиката е клиниките да обявяват цени, а фондът няма възможност да преговаря за тях. Какви разходи болницата начислява в цената на лечението и с кого за какви услуги се разплаща след това, няма как да бъде контролирано от фонда.



4. Други съмнения

С 10-12 хил. евро лекар бил пратен на чуждоезиково обучение в чужбина. Голяма част от екипа, който Павел Александров е събрал, е родом от едно и също място - Долни Дъбник, Плевенско. Има неправилно сключен трудов договор за заместване. Похарчени са неправомерно пари за работно облекло. Освен това Александров е зареждал с бензин личната си кола от служебните коли, без да го отчита. В дома му са намерени 16 000 евро и колекция от юбилейни монети и часовници, които са дадени за експертиза.

Контра: Преди ден официално и неофициално бяха разпространени баснословни твърдения - че шефът на фонда го източвал през 4 свои апартамента в чужбина, че на бюрото му са намерени пликове с пари, че негови подчинени имат сметки в чужди банки и пр. Още бившата здравна министърка Таня Андреева се оплаква, че служители, които трябвало да знаят чужди езици, ходели на обучение. При нея става ясно, че статутът на хората във фонда не е уточнен - дали е по закона за държавния служител, или по Кодекса на труда. 3 г. по-късно темата за работното облекло, обучението и др. явно не е решена от законодателя. Дори всички тези нарушения да се докаже, че са по вина на Александров, не е ясно защо се намесва ГДБОП и спецпрокуратурата.



5. Показност

Сигналът, по който се правят арестите, е изпратен от ГДБОП през юни 2015 г. Авторите на акцията подчертаха, че тя не е показна. Денят е бил избран не заради присъствието на журналисти покрай заседанието на обществения съвет, а защото до предния ден Александров бил в чужбина, пък на следващия излизал в отпуск. "Не сме очаквали някой да взема подкуп, но тези корупционни практики трябва да спрат", коментира Румяна Арнаудова.

Премиерът Бойко Борисов пък обясни, че нещата са се забавили покрай лекарските протести, защото чакали момент да документират корупционните практики. "За да има успехи в съда и да има осъдени и наказани, трябва службите да избродират това, което правят. За това се наложи по-дълго да се използват СРС-та и свидетелски показания, за да могат да си свършат по-добре работата. Не разбирам колегите, които се изказват за това, че не се бързало да се провеждат акции. Години наред се прибързваше и накрая резултатите са оправдани", каза той.



6. Проверки, проверки и пак проверки

По работата на фонда според членове на обществения съвет има най-малко 12 проверки. На 6 април поради липса на достатъчно данни за извършени престъпления Софийската градска прокуратура отказва да образува проверка във фонда по сигнал на здравния министър Петър Москов за нецелесъобразно изразходване на средства, изплащане на командировъчни, пари за работно и представително облекло. Москов обжалва постановлението.
СНИМКА: БГНЕС
Андрей Андреев - шеф на специализираната прокуратура, Румяна Арнаудова, Даниела Попова - началник на апелативната спецпрокуратура и Ивайло Спиридонов - шеф на ГДБОП.
СНИМКИ: МВР
Част от находките, открити от ГДБОП в дома на Павел Александров.
21
4443
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
21 Април 2016 19:48
Без Цвъки - по цвъковски?
-------------
Сайтът на Генек
21 Април 2016 20:36
Прокуратурата... ясно. Ама уж Москов беше голяма работа.. реформатор, а излезе... *****. Още като се сетя за отпечатъците...
21 Април 2016 21:24
Какви разходи болницата начислява в цената на лечението и с кого за какви услуги се разплаща след това, няма как да бъде контролирано от фонда.

Услугите действително са включени в крайната цена на болницата, като не е задължително да бъдат показани в отделни позиции, а могат да бъдат процент от общата стойност, но първото - "какви разходи болницата начислява в цената на лечението" - просто не може да бъде вярно.

Ако някой е "пропуснал" да анализира елементите на разходите (в това се състои контролната роля на фонда, а не че някой би позволил на тумба крадливи дъбничани да се меси в политиката на която и да е клиника) за самото лечение или пък анализът и изборът на оферта ги няма в правилата на фонда - крадците обикновено така се оправдават: "абе знам, че крада, ама така пише еди-къде си" - значи арестите трябва да продължат
21 Април 2016 21:54
ВладиГео
21 Април 2016 21:24

Ще видиш, всичко е разчистване на сметки. Оплюха хората .. сега ще се снишат. Важното е че смениха ръководството. Така се работи в България. Едни искат част от баницата и си я взимат с помощта на когото потрябва. Самият факт, че ареста го режисираха точно пред журналистите.. е показателен. Толкова им е акъла на режисьорите.
22 Април 2016 01:43
Всичко казано от mick в три изречения:
Оплюха хората .. сега ще се снишат. Важното е че смениха ръководството. Така се работи в България.
22 Април 2016 06:07
.
"...Според Арнаудова това е "доказателство за
организираност на престъпните намерения"...."
.
Това изречение го казва не някой студент по право, а
юрист на висша държавна длъжност. Както е отбелязъл
генек - "Без Цвъки - по цвъковски".
Цвъковщината май наистина е заразна, "...като гангрена,
не, като проказа...".
.
22 Април 2016 08:34
mick 21 Април 2016 21:54

Ще видиш, всичко е разчистване на сметки. Оплюха хората .. сега ще се снишат. Важното е че смениха ръководството. Така се работи в България. Едни искат част от баницата и си я взимат с помощта на когото потрябва. Самият факт, че ареста го режисираха точно пред журналистите.. е показателен


Не е и разчистване на сметки. Седем държавни служители бяха смазани и дискредитирани в медиите защото си вършели работата професионално и не искали да дават оставки въпреки натиска от министерството.

При 12 милиона годишен бюджет липсват 20%те процента към министъра и премиера. А това Той не прощава.

Не прекланяш ли главица пред Него, пращат ти прокурори и качулки с автомати. Преди пращаха дебеловрати с бухалки, сега тези. По ефикасно е.

Може вече да се случи на всеки един от нас, дори само за това че драскаме по-форуми.
22 Април 2016 08:48
Ха-ха , много наивни мнения има тука. Арестуваните били "честни служители"... Нямате идея колко сте далече от реалността. Единственото обяснение за арестите е това , че някой от тях не си е плащал "вноската" по вертикалата. А не, че тия арестуваните са "честни".
22 Април 2016 09:13
Ще видиш, всичко е разчистване на сметки.

Много се съмнявам, драги.
Единственото, което може формално да оправдае дъбнишкия каун, е че действията му са били в съответствие с устройствения правилник на фонда. Тоест, че е изпълнявал калпав правилник. Затова казвам "формално да го оправдае". Нищо не може да го оправдае, че се е правил на Господ.

Защото фондът е създаден да финансира лечението на деца, което не може да се извърши в България. Това значи да се издаде медицинско заключение, което за огромна жалост в някои случаи е равносилно на присъда. Простичко казано, заключението се свежда до един от трите случая: не, няма лечение; да, има лечение, но се предоставя само от чуждите клиники 1, 2 и 3; да, има лечение, което може да се извърши и в България.

Огромна отговорност, непосилна за който и да е един човек, още по-малко за дъбнишко икономишче. Заключението - решението за съдбата на детето - следва да се вземе от медицинска комисия (консилиум) от поне петима лекари с най-висока квалификация. Лекари! За далеч по-маловажни случаи се изисква петорна медицинска експертиза, а тук некой си бил питал един експерт от някакъв списък и после сам бил решавал.
Това е престъплението и Александров го е извършвал ежедневно.
22 Април 2016 09:51
ВладиГео 22 Април 2016 09:13
Защото фондът е създаден да финансира лечението на деца, което не може да се извърши в България. Това значи да се издаде медицинско заключение, което за огромна жалост в някои случаи е равносилно на присъда. Простичко казано, заключението се свежда до един от трите случая: не, няма лечение; да, има лечение, но се предоставя само от чуждите клиники 1, 2 и 3; да, има лечение, което може да се извърши и в България.
Огромна отговорност, непосилна за който и да е един човек, още по-малко за дъбнишко икономишче. Заключението - решението за съдбата на детето - следва да се вземе от медицинска комисия (консилиум) от поне петима лекари с най-висока квалификация. Лекари! За далеч по-маловажни случаи се изисква петорна медицинска експертиза, а тук некой си бил питал един експерт от някакъв списък и после сам бил решавал.
Това е престъплението и Александров го е извършвал ежедневно.
22 Април 2016 10:37
Нещо, струва ми се, убягва. За да разреши СРС на прокурора, съдията е видял нещо, което навежда на тежко престъпление. Корупционно, да речем, подкуп. А подкупът, както знаете, е активен и пасивен. И двата са наказуеми. Ще рече, ако прокурорът подкара шефа на фонда или длуго длъжностно лице, че е получило подкуп (пасивен подкуп), то покрай това горят и ... родителите на болното дете, които са дали подкупа (активен подкуп). Следователно, или на този етап се въздържат да привлекат (и) родителите, спестявайки на тях и с тях - на децата коравите ядове, или пък те им сътрудничат и това ще се случи на по-късен етап. Прочее, аз не бих отхвърлил подкупа прибързано като елемента на тази афера. Останалите нарушения са в обхвата на конфликта на интереси, но и не само. Може пък прокуратурата да е счела, че на този етап са достатъчни, за да продължи преследването и работата по окончателното обвинение.
22 Април 2016 10:45
Контра: Според членове на обществения съвет става дума за "Аджъбадем". Турската верига има офиси в България, които осигуряват логистиката за лечението на българи в клиниките. Доскоро много онкоболни ходеха на лечение в Турция, тъй като у нас нямаше радиохирургия. Затова и при работа с фонда "Аджъбадем" отново са настоявали да се работи с българските офиси, които транспортират пациентите с линейки до Турция. Осчетоводяването на транспорта с линейка като медицинска дейност освен това не е нарушение на правилника на фонда. Практиката е клиниките да обявяват цени, а фондът няма възможност да преговаря за тях. Какви разходи болницата начислява в цената на лечението и с кого за какви услуги се разплаща след това, няма как да бъде контролирано от фонда.


"Аджъбадем" придоби "Токуда" и ги обединява със "Сити клиник". Сделката е в обхвата на националната сигурност. ДАНС, предполагам, я контролират. Ако има съмнения в интегритета на "Аджъбадем" покрай аферата с Фонда, това ще придаде, как се казваше ... "оцветка" ... на сделката.
22 Април 2016 10:50
И като си говорим за интегритет, непозната, уви, по тези места дума, стандартите за интегритет на Център "Фонд за лечение на деца" трябва да са възможно най-високите. А, очевидно, не са били. По този въпрос единствено възможната политика е тази на "нулева толерантност". И, да ... да добавя - по отношение на интегритета принципът за невиновност не важи. При най-малкото съмнение на морално и етично укорима практика гориш със син пламък. Без изключение!
22 Април 2016 11:01
Заключението - решението за съдбата на детето - следва да се вземе от медицинска комисия (консилиум) от поне петима лекари с най-висока квалификация. Лекари! За далеч по-маловажни случаи се изисква петорна медицинска експертиза, а тук некой си бил питал един експерт от някакъв списък и после сам бил решавал.
Това е престъплението и Александров го е извършвал ежедневно.
ко? не. тогава ще го изправят до стената за заплащането на лекарите. или за своеволничене и неспазване на правилника. все пак в статията изрично е казано, че
За консултациите на въпросните трима лекари се заплащало по 35 лв.
сега си представи ако лекарите са не 3, а 300 или 500 /петима детски кардиолози, петима детски ортопеди, петима детски ендокринолози, петима детски нефролози.../ как това ще е първата причина да го разкарат. и повечето тук ще закимат удовлетворено и ще заръсят мъдрости за бялата мафия.
22 Април 2016 11:21
И като си говорим за интегритет, непозната, уви, по тези места дума


Малко извън темата - интегритет наистина е непозната дума и се надявам да остане такава, защото имаме български думи за това нещо: почтеност, честност... Стига с тези чуждици!
22 Април 2016 12:32
"За консултациите на въпросните трима лекари се заплащало по 35 лв."
сега си представи ако лекарите са не 3, а 300 или 500 /петима детски кардиолози, петима детски ортопеди, петима детски ендокринолози, петима детски нефролози.../

Не разбрах какво центрираш като проблем, но случайно знам какво правят израелските клиники, за да приемат чужд пациент. Да приемат! защото да се наемеш с нещо, което не можеш да свършиш, също е престъпление.
Света обръщат!
Дистанционно консултиране и диагностициране му казват, и е напълно безплатно. Нужно е обаче медицинската документация да бъде на английски, а образите - във вида, в който са получени от скенера. Като ги има, няма никакъв проблем да искаш мнения от водещите специалисти в цял свят.
Преди малко чух по бътъвъ онова моме, дето се опитва да адвокатства на дъбнишката група и в "Наблюдател". Нещо за фактури бъбреше. В "Наблюдател" ни разправя колко се била подобрила работата на фонда при Александров. Това може да бъде вярно само при положение, че документацията за всяко дете е във вида, за който говоря и за всяко дете са получени мненията на 3, 5, 300, 500 или колкото е небходимо лекари, както и офертите от 3, 5, или колкото е необходимо клиники.
За това иде реч, не за счетоводство и прочия дъбнишки простотии.
22 Април 2016 13:54
Бонус въпрос:
- Същата "Аджъбадем" купува в същия момент болница Тодкуда.
- Новият шеф на Фонда е изпечен измамник, точил ДДС за стотици хиляди и прехвърлил фирми на цигани.
- Предстои огромна сделка за четци за пръстови отпечатъци и софтуер за управление на тази информация от "някаква" турска фирма - преди седмици данните на всеки един турски гражданин изтекоха заради кофти софтуер и администриране.
Случайности...
22 Април 2016 13:57
За това иде реч, не за счетоводство и прочия дъбнишки простотии.
ами не, не иде за това реч. иде реч за парични злоупотреби, демек точно за счетоводство. прочети статията пак.

иде реч за напън на онуй оцъкленото да смени ръководството. това прочете ли го?
По работата на фонда според членове на обществения съвет има най-малко 12 проверки. На 6 април поради липса на достатъчно данни за извършени престъпления Софийската градска прокуратура отказва да образува проверка във фонда по сигнал на здравния министър Петър Москов за нецелесъобразно изразходване на средства, изплащане на командировъчни, пари за работно и представително облекло. Москов обжалва постановлението.
22 Април 2016 14:18
Пак изпозваха прокуратурата за томахавка/балтия! Нищо ново, върви доказвай, че нямаш сестра!
22 Април 2016 16:09
ами не, не иде за това реч. иде реч за парични злоупотреби, демек точно за счетоводство. прочети статията пак.

Виждам за какво се пише, но това не значи, че въпросът е там.
Най-малкото защото в момента никой нищо не знае. Тепърва има да се трупат десетки томове по делото, па гледане на три инстанции, па ни една от тях няма да е на акъла на другата. Ще минат години, преди да се изясни нещо.
Въпросът за мен лично е само един: получавали ли са дечицата и семействата им помощта, която им дължим (по-горе посочих какво значи това в общи линии) или не са?
Напълно ми е безразлично дали Александров е крал и колко е откраднал, но ме интересува дали е работило средството за толкова важната помощ, което е било в ръцете му. Ще ти го кажа иначе - нека със съденето му да се занимават онези, на които им плащаме за това, единствено важното за обществото е как Александров е съдил досега и как Пилософ ще съди занапред.
22 Април 2016 16:56
Въпросът за мен лично е само един: получавали ли са дечицата и семействата им помощта, която им дължим (по-горе посочих какво значи това в общи линии) или не са?
на този въпрос обаче никой не мисли да отговаря.
Най-малкото защото в момента никой нищо не знае.
напротив - знае се, че до момента е имало 12 проверки, че преди 2 седмици прокуратурата е отказала да проверява по сигнал на министъра - пепи погледа.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД