Ден след зрелищния арест на всички работещи във Фонда за лечение на деца в чужбина начело с шефа Павел Александров прокуратурата свика специална пресконференция, за да разясни какви нередности е открила. Тя описа три схеми на злоупотреба с парите от фонда. Въпреки че предоставената информация е изключително оскъдна, от нея става ясно, че обвиненията са косвени, а логиката на разследващите - често е смехотворна. Прокуратурата призна, че няма данни да са искани рушвети от родители на болни деца. Вместо това тя разследва административни практики, за които дори не е ясно дали са нарушения. Въпреки това прокуратурата смята, че във фонда е действала организирана престъпна група, а според премиерът Бойко Борисов акцията е "избродирана". Още вчера следобед задържаните бяха пуснати от ареста, а "престъпната група" намаля от осем на петима души. На Александров е определена 20 000 лв. гаранция. 15 000 лв. е сложена на друг човек, двама са с по 5000 лв., а един е с най-леката мярка - подписка. Наложена им е забрана да напускат страната. Те ще бъдат отстранени от работа до приключване на разследването.
Какви са подозренията?
1. Спешните случаи и предпочитани експерти
Прокуратурата е установила, че трима лекари са одобрили около 2/3 от всичките спешни случаи и са изпращали децата в болницата, в която работят те самите в България. Така се източвала и здравната каса, защото за една операция плащала и тя, и фондът. Румяна Арнаудова, говорител на главния прокурор, обясни, че арестуваният и уволнен шеф Павел Александров е икономист по образование и не би могъл да преценява сам кое дете от консултация с какъв лекар се нуждае, но въпреки това е избирал определени лекари, които да дадат становище къде да се лекува детето. Според Арнаудова това е "доказателство за организираност на престъпните намерения". За консултациите на въпросните трима лекари се заплащало по 35 лв.
Контра: Въпреки силните думи, от прокуратурата признаха, че в случая Александров просто е спазвал правилника за дейността на фонда. Според него директорът на фонда има право сам да изпрати на лечение дете, без да чака становище от обществения съвет, но като се допита до лекар от специален списък. Прокуратурата отказва да назове лекарите, които са използвани най-често и какви специалности имат. В списъка с експерти към фонда има различни експерти и честото използване на някои от тях може да се обясни с по-често срещани заболявания на децата.
2. Договор за наем на апартамент във Франция
Жилището, където децата и родителите им да отсядат при по-дълги лечения, е на българка, омъжена за чужденец. Договорът, изтъква прокуратурата, е бил сключен без обществена поръчка. За наем са платени 200 000 лв. Прокурорите твърдят, че собственичката е била позната на Александров, а наемът - десетократно по-висок, отколкото в други европейски страни. Те подчертаха вчера, че когато се изпращат в други страни, децата използват посолствата на България.
Контра: На пресконференцията не беше обявено кога е сключен договорът, нито за какъв период е платен наемът. Според членове на обществения съвет на фонда той е още от 2006 г. За апартамента например говори пред здравната комисия в парламента през 2014 г. Таня Андреева. Тя обяснява разликите между наемите във Виена и Париж. Същата тема се появява и в доклада на инспектората на МЗ от есента на 2013 г., заради който е махнат Александров, установи "Сега". Според този доклад договорите във Виена са 20 и са сключени през 2012 г. с посолски комплекс, Виена. Платената сума за наем е 6255.80 лв. В Париж договорът е сключен на 17 май 2011 г. с Маргарита Николова Мунос за срок от 2 г. Договорено е фондът да плаща 60 евро на ден за едно лице. По този договор са изплатени 83 602.82 лв. за срока на действие на договора. Не е ясно и дали посолството в Париж е имало възможност и желание да поеме настаняването на болните деца, както други посолства в Европа.
3. Лечението в Турция
За него тях фондът има договор с търговско дружество, което изпълнява ролята на посредник. То организира транспорт, настаняване и друг вид логистика. Фондът плаща за лечение на детето в турската болница, а турската болница връща процент на посредника, обясниха прокурорите. По този начин за около година са платени 250 000 лв., като парите са плащани за транспорт, преводи и други услуги, но са отчитани като разходи за лечение. Прокуратурата твърди, че между посредника и Павел Александров има връзка, макар че не бяха дадени подробности по този детайл.
Контра: Според членове на обществения съвет става дума за "Аджъбадем". Турската верига има офиси в България, които осигуряват логистиката за лечението на българи в клиниките. Доскоро много онкоболни ходеха на лечение в Турция, тъй като у нас нямаше радиохирургия. Затова и при работа с фонда "Аджъбадем" отново са настоявали да се работи с българските офиси, които транспортират пациентите с линейки до Турция. Осчетоводяването на транспорта с линейка като медицинска дейност освен това не е нарушение на правилника на фонда. Практиката е клиниките да обявяват цени, а фондът няма възможност да преговаря за тях. Какви разходи болницата начислява в цената на лечението и с кого за какви услуги се разплаща след това, няма как да бъде контролирано от фонда.
4. Други съмнения
С 10-12 хил. евро лекар бил пратен на чуждоезиково обучение в чужбина. Голяма част от екипа, който Павел Александров е събрал, е родом от едно и също място - Долни Дъбник, Плевенско. Има неправилно сключен трудов договор за заместване. Похарчени са неправомерно пари за работно облекло. Освен това Александров е зареждал с бензин личната си кола от служебните коли, без да го отчита. В дома му са намерени 16 000 евро и колекция от юбилейни монети и часовници, които са дадени за експертиза.
Контра: Преди ден официално и неофициално бяха разпространени баснословни твърдения - че шефът на фонда го източвал през 4 свои апартамента в чужбина, че на бюрото му са намерени пликове с пари, че негови подчинени имат сметки в чужди банки и пр. Още бившата здравна министърка Таня Андреева се оплаква, че служители, които трябвало да знаят чужди езици, ходели на обучение. При нея става ясно, че статутът на хората във фонда не е уточнен - дали е по закона за държавния служител, или по Кодекса на труда. 3 г. по-късно темата за работното облекло, обучението и др. явно не е решена от законодателя. Дори всички тези нарушения да се докаже, че са по вина на Александров, не е ясно защо се намесва ГДБОП и спецпрокуратурата.
5. Показност
Сигналът, по който се правят арестите, е изпратен от ГДБОП през юни 2015 г. Авторите на акцията подчертаха, че тя не е показна. Денят е бил избран не заради присъствието на журналисти покрай заседанието на обществения съвет, а защото до предния ден Александров бил в чужбина, пък на следващия излизал в отпуск. "Не сме очаквали някой да взема подкуп, но тези корупционни практики трябва да спрат", коментира Румяна Арнаудова.
Премиерът Бойко Борисов пък обясни, че нещата са се забавили покрай лекарските протести, защото чакали момент да документират корупционните практики. "За да има успехи в съда и да има осъдени и наказани, трябва службите да избродират това, което правят. За това се наложи по-дълго да се използват СРС-та и свидетелски показания, за да могат да си свършат по-добре работата. Не разбирам колегите, които се изказват за това, че не се бързало да се провеждат акции. Години наред се прибързваше и накрая резултатите са оправдани", каза той.
6. Проверки, проверки и пак проверки
По работата на фонда според членове на обществения съвет има най-малко 12 проверки. На 6 април поради липса на достатъчно данни за извършени престъпления Софийската градска прокуратура отказва да образува проверка във фонда по сигнал на здравния министър Петър Москов за нецелесъобразно изразходване на средства, изплащане на командировъчни, пари за работно и представително облекло. Москов обжалва постановлението.
Без Цвъки - по цвъковски?
-------------
Сайтът на Генек