Мустафа Карадайъ от ДПС и председателят на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ) доуточняват някои текстове от Изборния кодекс в ход. |
Българите ще гласуват задължително. Национален референдум и национални избори не могат да се провеждат заедно. Сънародниците ни зад граница остават без избирателен район. Това гласуваха депутатите вчера. От думите на политиците стана ясно, че промяната в позициите на отделни партии е станала на извънредна сбирка на управляващата коалиция при шефа на НС Цецка Цачева в сряда вечер.
В подкрепа на задължителния вот гласуваха 109 депутати от ГЕРБ, Патриотичния фронт, АБВ, БДЦ и двама реформатори. Очаквано опозицията реагира бурно, но нито БСП, нито ДПС заявиха категорично, че ще сезират Конституционния съд, както се канеха по-рано. От ГЕРБ признаха, че текстът е противоконституционен, но го подкрепили, защото иначе не можели да си осигурят подкрепата на ПФ за други техни идеи. "Да си играем така е недопустимо и решението ще бъде отменено от КС, независимо колко евфемистично го формулирате", предупреди Четин Казак (ДПС). "Правото на пенсия също минава през задължението за осигуряване, правото на здравеопазване - чрез задължението за здравни вноски", контрира Валери Симеонов (ПФ).
Срещу задължението да се гласува бурно реагира РБ. "Задължаваме българските граждани да запълнят огромната пропаст, която сами сме изкопали между нас и тях. Не мога да приема да се държим като стара мома, която си търси млади избиратели с пари по насилствен път", саркастично коментира лидерът на ДСБ Радан Кънев. А реформаторът от гражданската квота Гроздан Караджов иронично предложи в кодекса направо да се въведат нормите от прочутия фейлетон на Алеко Константинов "Избирателен закон": "Три дена преди избора, както и в самия ден на избора, почва се морално влияние върху избирателите и арестуванието на разсуждающите. Ако избирателите са заети с отбиване на пътна повинност, полицията се грижи вместо тях да пусне бюлетините в урните".
Всички партии без ГЕРБ се съгласиха, че опитът да се ограничи чрез задължителното гласуване влиянието на ДПС върху политическия живот ще мобилизира още повече електората му. Според вносителите обаче такъв риск няма, тъй като резултатите на движението намалявали с всеки пореден вот. "С или без задължително гласуване днешният ден е добър за ДПС и ви уверявам, че ние ще имаме добри резултати", обеща Тунчер Кърджалиев.
За няколко часа ГЕРБ преживя катарзис и тръгна срещу собствените си предложения, като подкрепи идеи на БСП и ДПС. Най-напред одобри инициативата на социалистите за референдумите. Досега партията на Бойко Борисов настояваше забрана за избори и допитване 2 в 1 да има само ако референдумът е иницииран от граждани. Между първо и второ четене БСП предложи да не се допуска въобще произвеждането на избори и на национални референдуми в един и същи ден. Това искане бе отхвърлено в правната комисия, но подкрепено от ГЕРБ в пленарна зала. Първият пряк потърпевш ще е референдумът, иницииран от "Шоуто на Слави", който най-вероятно ще се проведе през август - най-лошия откъм очаквана избирателна активност месец. В залата вчера единствено ДПС застана публично зад предложението на социалистите с мотива, че при задължително гласуване паралелното провеждане на референдум ще затрудни изборния процес. При вота обаче предложението получи 119 гласа (70 на ГЕРБ, 10 на БСП, 22 на ДПС, 13 на ПФ, 4 на БДЦ) срещу едва 16 "против" (15 от РБ) и 12 въздържали се (9 от АБВ). Радан Кънев заяви, че случилото се е "един от най-грозните актове - законодателна промяна, засягаща правата на българските граждани". От ГЕРБ не казаха и дума.
След това без никакво обяснение ГЕРБ торпилира и предложението си за изборен район "Чужбина" и отново подкрепи БСП и ДПС, които са срещу него. 137 гласа се обявиха "за" (64 на ГЕРБ, 15 на БСП, 27 на ДПС, 16 на ПФ, 5 на БДЦ, 1 на "Атака", 9 на АБВ). "Против" бяха само 16 реформатори и 2-ма независими, а "въздържали се" - 3-ма от ГЕРБ и 2-ма от РБ. Изумени от неочакваното развитие, реформаторите заподозряха, че в парламента задкулисно се е оформила ад хок коалиция.
В правната комисия предложението българите зад граница да могат да изберат до 4-ма депутата бе внесено лично от шефа й Данаил Кирилов (ГЕРБ). "Ако се окаже, че това е непропорционално, може да се преразгледа", щедро обещаваше тогава водещият юрист на ГЕРБ. След гласуването вчера той отказа коментар. "Говорим, че искаме увеличаване на активността, казваме на българите в чужбина да гласуват, а не искаме да създадем изборен район в чужбина. Виждам нов модел, при който БСП и ДПС предлагат, а ГЕРБ ги подкрепя", гневно коментира Мартин Димитров (РБ).
Накрая реформаторите обявиха, че ще мислят дали да не бойкотират промените в Изборния кодекс, тъй като с решенията си парламентът елиминира програмната декларация на управляващите. "Изтеглете си министрите - шест човека, и областните управители. Тогава да ви видим", подметна Димитър Байрактаров (ПФ). Найден Зеленогорски (РБ) обаче даде да се разбере, че това няма да стане.
-------ДЕМАГОГИЯ И ЗАДКУЛИСИЕ---
От думите на Цветан Цветанов (ГЕРБ) се разбра, че партиите от управляващата коалиция са предлагали "на едро" идеи, те са били първоначално гласувани, а после са текли пазарлъци кой партньор от какво да отстъпи. Финалният текст в закона се е формирал след закрити срещи между всяка една от формациите в управляващата коалиция. "В гласуването, което направихме, видяхте, че и ПФ, и АБВ, и ГЕРБ си спазихме това, което всъщност си договорихме в стаята на председателката г-жа Цецка Цачева. Винаги се правят политически консултации и партиите, които формират парламентарното мнозинство, допълнително влизаме в диалог, за да можем действително в зала да гласуваме единно и да формираме така нареченото парламентарно мнозинство. Вчера и днес проведохме работни срещи с Патриотичния фронт, с Реформаторския блок, с АБВ, дискутирахме всички казуси, които биха могли да предизвикат някакъв коментар или напрежение", заяви Цветанов.
Баталиите покрай Изборния кодекс доведоха до противоречия и в АБВ. Лидерът на АБВ Георги Първанов и представители на "Народен съюз", "Гергьовден", Земеделски съюз "Александър Стамболийски" се обявиха срещу забраната за местни коалиции на кметски избори, срещу по-кратката кампания, завишените изисквания за инициативни комитети, както и срещу идеята гласовете "Не подкрепям никого" да се броят при разпределението на мандатите. Депутатите на АБВ обаче подкрепиха тези текстове в правната комисия. Предстои да се види как ще гласуват в пленарна зала. Първанов недоволства и от среднощните маратони, при които важните текстове се обсъждаха "на тъмно", въпреки че и неговите парламентаристи са участвали в тях.
--------НЕДОВОЛСТВО-----------
Решението за задължителния вот взриви "Фейсбук". "Пак тая дивотия със задължителното гласуване. Избират две страни, където то съществува, и ни заявяват - ами да, така е в Европа. И кои са страните? Разпадащата се Белгия и фалиралата Гърция. Как е навсякъде другаде? Какъв изобщо е резултатът от задължителността в тези двете... Тази селективна употреба на чуждестранни примери е сред най-опасните оръжия на безсъвестните публични говорители днес. Понякога към географията се добавя и историята и тогава вече ресурсът става неизчерпаем", коментира проф. Ивайло Дичев.
"Абсолютни парадокси в държавата на абсурдите - в парламент на страна-членка на ЕС, се приема избирателен закон, който съдържа елементи на севернокорейски тоталитаризъм, кагебистки посегателства срещу гражданското общество и безпардонно изнасилване на демокрацията (това не са крайни думи, запознах се с всичко, което властта готви на България с изборното законодателство, и съм сигурен, че Конституционният съд ще отреже тези безумни стражарско-милиционерски идеи безпощадно)", написа Николай Слатински.
И добави:
Войната е мир.
Свободата е робство.
Невежеството е сила.
Правото е задължение.
Демокрацията е репресия.
Некомпетентността е власт.
Акъл - море, глава - шамандура
Ирена Соколова - ГЕРБ, за това как да не бъдете изключени от избирателните списъци:
"Не виждам проблем да се представи извинителна причина за неучастие във вота. Ако сте пътували някъде, представяте например самолетен билет. Може да доведете и свидетели с вас."
Цветан Цветанов, ГЕРБ:
"В гласуването, което направихме, видяхте, че и ПФ, и АБВ, и ГЕРБ си спазихме това, което всъщност си договорихме в стаята на председателката г-жа Цецка Цачева."
Димитър Лазаров от ГЕРБ към БСП:
"През 2009 г. въведохте мажоритарен вот. Да не би (българите в чужбина) да имаха тогава равни права? Да не би сега да имат равни права, когато не могат да гласуват за листа? На това се казва политическа склероза."
"Не виждам проблем да се представи извинителна причина за неучастие във вота. Ако сте пътували някъде, представяте например самолетен билет. Може да доведете и свидетели с вас."
Цветан Цветанов, ГЕРБ:
"В гласуването, което направихме, видяхте, че и ПФ, и АБВ, и ГЕРБ си спазихме това, което всъщност си договорихме в стаята на председателката г-жа Цецка Цачева."
Димитър Лазаров от ГЕРБ към БСП:
"През 2009 г. въведохте мажоритарен вот. Да не би (българите в чужбина) да имаха тогава равни права? Да не би сега да имат равни права, когато не могат да гласуват за листа? На това се казва политическа склероза."