:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,866
Активни 591
Страници 13,431
За един ден 1,302,066

Партиите срещу гражданите - 3:0

След тежки пазарлъци и задкулисни сделки депутатите решиха вотът да е задължителен, отделиха референдума от изборите и презряха българите в чужбина
СНИМКА: БГНЕС
Мустафа Карадайъ от ДПС и председателят на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ) доуточняват някои текстове от Изборния кодекс в ход.
Депутатите разсеяха всякакви илюзии, че мнението на гражданите е важно. При окончателното приемане на поправките в Изборния кодекс отпаднаха и малкото смислени промени, гласувани от правната комисия. За сметка на това парламентът прибави нови безумни изменения. Решенията взривиха социалните мрежи, които преляха от убийствени коментари за случващото се.
Българите ще гласуват задължително. Национален референдум и национални избори не могат да се провеждат заедно. Сънародниците ни зад граница остават без избирателен район. Това гласуваха депутатите вчера. От думите на политиците стана ясно, че промяната в позициите на отделни партии е станала на извънредна сбирка на управляващата коалиция при шефа на НС Цецка Цачева в сряда вечер.
В подкрепа на задължителния вот гласуваха 109 депутати от ГЕРБ, Патриотичния фронт, АБВ, БДЦ и двама реформатори. Очаквано опозицията реагира бурно, но нито БСП, нито ДПС заявиха категорично, че ще сезират Конституционния съд, както се канеха по-рано. От ГЕРБ признаха, че текстът е противоконституционен, но го подкрепили, защото иначе не можели да си осигурят подкрепата на ПФ за други техни идеи. "Да си играем така е недопустимо и решението ще бъде отменено от КС, независимо колко евфемистично го формулирате", предупреди Четин Казак (ДПС). "Правото на пенсия също минава през задължението за осигуряване, правото на здравеопазване - чрез задължението за здравни вноски", контрира Валери Симеонов (ПФ).
Срещу задължението да се гласува бурно реагира РБ. "Задължаваме българските граждани да запълнят огромната пропаст, която сами сме изкопали между нас и тях. Не мога да приема да се държим като стара мома, която си търси млади избиратели с пари по насилствен път", саркастично коментира лидерът на ДСБ Радан Кънев. А реформаторът от гражданската квота Гроздан Караджов иронично предложи в кодекса направо да се въведат нормите от прочутия фейлетон на Алеко Константинов "Избирателен закон": "Три дена преди избора, както и в самия ден на избора, почва се морално влияние върху избирателите и арестуванието на разсуждающите. Ако избирателите са заети с отбиване на пътна повинност, полицията се грижи вместо тях да пусне бюлетините в урните".
Всички партии без ГЕРБ се съгласиха, че опитът да се ограничи чрез задължителното гласуване влиянието на ДПС върху политическия живот ще мобилизира още повече електората му. Според вносителите обаче такъв риск няма, тъй като резултатите на движението намалявали с всеки пореден вот. "С или без задължително гласуване днешният ден е добър за ДПС и ви уверявам, че ние ще имаме добри резултати", обеща Тунчер Кърджалиев.
За няколко часа ГЕРБ преживя катарзис и тръгна срещу собствените си предложения, като подкрепи идеи на БСП и ДПС. Най-напред одобри инициативата на социалистите за референдумите. Досега партията на Бойко Борисов настояваше забрана за избори и допитване 2 в 1 да има само ако референдумът е иницииран от граждани. Между първо и второ четене БСП предложи да не се допуска въобще произвеждането на избори и на национални референдуми в един и същи ден. Това искане бе отхвърлено в правната комисия, но подкрепено от ГЕРБ в пленарна зала. Първият пряк потърпевш ще е референдумът, иницииран от "Шоуто на Слави", който най-вероятно ще се проведе през август - най-лошия откъм очаквана избирателна активност месец. В залата вчера единствено ДПС застана публично зад предложението на социалистите с мотива, че при задължително гласуване паралелното провеждане на референдум ще затрудни изборния процес. При вота обаче предложението получи 119 гласа (70 на ГЕРБ, 10 на БСП, 22 на ДПС, 13 на ПФ, 4 на БДЦ) срещу едва 16 "против" (15 от РБ) и 12 въздържали се (9 от АБВ). Радан Кънев заяви, че случилото се е "един от най-грозните актове - законодателна промяна, засягаща правата на българските граждани". От ГЕРБ не казаха и дума.
След това без никакво обяснение ГЕРБ торпилира и предложението си за изборен район "Чужбина" и отново подкрепи БСП и ДПС, които са срещу него. 137 гласа се обявиха "за" (64 на ГЕРБ, 15 на БСП, 27 на ДПС, 16 на ПФ, 5 на БДЦ, 1 на "Атака", 9 на АБВ). "Против" бяха само 16 реформатори и 2-ма независими, а "въздържали се" - 3-ма от ГЕРБ и 2-ма от РБ. Изумени от неочакваното развитие, реформаторите заподозряха, че в парламента задкулисно се е оформила ад хок коалиция.
В правната комисия предложението българите зад граница да могат да изберат до 4-ма депутата бе внесено лично от шефа й Данаил Кирилов (ГЕРБ). "Ако се окаже, че това е непропорционално, може да се преразгледа", щедро обещаваше тогава водещият юрист на ГЕРБ. След гласуването вчера той отказа коментар. "Говорим, че искаме увеличаване на активността, казваме на българите в чужбина да гласуват, а не искаме да създадем изборен район в чужбина. Виждам нов модел, при който БСП и ДПС предлагат, а ГЕРБ ги подкрепя", гневно коментира Мартин Димитров (РБ).
Накрая реформаторите обявиха, че ще мислят дали да не бойкотират промените в Изборния кодекс, тъй като с решенията си парламентът елиминира програмната декларация на управляващите. "Изтеглете си министрите - шест човека, и областните управители. Тогава да ви видим", подметна Димитър Байрактаров (ПФ). Найден Зеленогорски (РБ) обаче даде да се разбере, че това няма да стане.

-------ДЕМАГОГИЯ И ЗАДКУЛИСИЕ---
От думите на Цветан Цветанов (ГЕРБ) се разбра, че партиите от управляващата коалиция са предлагали "на едро" идеи, те са били първоначално гласувани, а после са текли пазарлъци кой партньор от какво да отстъпи. Финалният текст в закона се е формирал след закрити срещи между всяка една от формациите в управляващата коалиция. "В гласуването, което направихме, видяхте, че и ПФ, и АБВ, и ГЕРБ си спазихме това, което всъщност си договорихме в стаята на председателката г-жа Цецка Цачева. Винаги се правят политически консултации и партиите, които формират парламентарното мнозинство, допълнително влизаме в диалог, за да можем действително в зала да гласуваме единно и да формираме така нареченото парламентарно мнозинство. Вчера и днес проведохме работни срещи с Патриотичния фронт, с Реформаторския блок, с АБВ, дискутирахме всички казуси, които биха могли да предизвикат някакъв коментар или напрежение", заяви Цветанов.
Баталиите покрай Изборния кодекс доведоха до противоречия и в АБВ. Лидерът на АБВ Георги Първанов и представители на "Народен съюз", "Гергьовден", Земеделски съюз "Александър Стамболийски" се обявиха срещу забраната за местни коалиции на кметски избори, срещу по-кратката кампания, завишените изисквания за инициативни комитети, както и срещу идеята гласовете "Не подкрепям никого" да се броят при разпределението на мандатите. Депутатите на АБВ обаче подкрепиха тези текстове в правната комисия. Предстои да се види как ще гласуват в пленарна зала. Първанов недоволства и от среднощните маратони, при които важните текстове се обсъждаха "на тъмно", въпреки че и неговите парламентаристи са участвали в тях.

--------НЕДОВОЛСТВО-----------
Решението за задължителния вот взриви "Фейсбук". "Пак тая дивотия със задължителното гласуване. Избират две страни, където то съществува, и ни заявяват - ами да, така е в Европа. И кои са страните? Разпадащата се Белгия и фалиралата Гърция. Как е навсякъде другаде? Какъв изобщо е резултатът от задължителността в тези двете... Тази селективна употреба на чуждестранни примери е сред най-опасните оръжия на безсъвестните публични говорители днес. Понякога към географията се добавя и историята и тогава вече ресурсът става неизчерпаем", коментира проф. Ивайло Дичев.
"Абсолютни парадокси в държавата на абсурдите - в парламент на страна-членка на ЕС, се приема избирателен закон, който съдържа елементи на севернокорейски тоталитаризъм, кагебистки посегателства срещу гражданското общество и безпардонно изнасилване на демокрацията (това не са крайни думи, запознах се с всичко, което властта готви на България с изборното законодателство, и съм сигурен, че Конституционният съд ще отреже тези безумни стражарско-милиционерски идеи безпощадно)", написа Николай Слатински.
И добави:

Оруел "1984":
Войната е мир.
Свободата е робство.
Невежеството е сила.

ГЕРБ "2016":
Правото е задължение.
Демокрацията е репресия.
Некомпетентността е власт.

Акъл - море, глава - шамандура

Ирена Соколова - ГЕРБ, за това как да не бъдете изключени от избирателните списъци:

"Не виждам проблем да се представи извинителна причина за неучастие във вота. Ако сте пътували някъде, представяте например самолетен билет. Може да доведете и свидетели с вас."



Цветан Цветанов, ГЕРБ:

"В гласуването, което направихме, видяхте, че и ПФ, и АБВ, и ГЕРБ си спазихме това, което всъщност си договорихме в стаята на председателката г-жа Цецка Цачева."



Димитър Лазаров от ГЕРБ към БСП:

"През 2009 г. въведохте мажоритарен вот. Да не би (българите в чужбина) да имаха тогава равни права? Да не би сега да имат равни права, когато не могат да гласуват за листа? На това се казва политическа склероза."
67
6645
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
67
 Видими 
21 Април 2016 19:47
Накрая винаги резултатъ е в полза на хората... Но - накрая... А при наличието на наивници и глупаци, вярващи, че с избори ще променят реалността, тоя край се отдалечава...
не гласувайте! И да видим какво ще стане...
-------------------
Сайтът на Генек
21 Април 2016 20:30
Според мен, балканските тъмни субекти нямат културата да са съпричастни и учавстващи в развитието на собствената си държава.
Пак според мен, задължителното гласуване е мярка, българина да се сфиряса, че от него зависи бъдещето му.
Не само неговото, а и на децата му.
Пак според мен, когато дадеш гласа си за някоя партия, то ти трябва да я държиш изкъсо, дали няма да злоупотреби с гласа ти.
Задайте си въпроса, защо на запад всичко живо активно учавства в избори?
А случайно, ако ги излъжат - играе шамарена фабрика!
21 Април 2016 20:33
Пак според мен, задължителното гласуване е мярка, българина да се сфиряса, че от него зависи бъдещето му.

Ква мярка бе, бобърче? Кой има право да налага мерки на Суверена и откъде идва правото?
21 Април 2016 20:59
Кой има право да налага мерки на Суверена и откъде идва правото?

Ако българина учавстваше активно на избори, нямаше да се стига до тази цигания.
Поправи ме, ако греша.
21 Април 2016 21:08
А, ако в БГ гласуват едно 75-80%, то ДПС или ДОСТ ще видят парламента през крив макарон.
Ей тук ми е пунтата.
21 Април 2016 21:11
Бобърче,
капиталната ти грешка е, че гледаш във формата, а не в съдържанието. През 1990 година гласуваха 96%.. И като тръгна една...
Впрочем, некадърните управляващи ги избираха все гласувалите. Търси там вината... Макарч е не е и там. Просто от ла*на торта става само за прасетата...
Избори без избор!
-----------------------
Сайтът на Генек
21 Април 2016 21:16
Ако българина учавстваше активно на избори, нямаше да се стига до тази цигания.
Поправи ме, ако греша.

Възможно е, но това няма отношение към факта, че не съществува власт извън произтичащата от свободния избор на гражданите и съответно няма как те да бъдат задължени да я дават. Ако бъдат задължени, значи има по-висша власт от тази на суверена, тоест чл.1 на конституцията е невалиден, тоест общественият договор е нищожен, тоест няма държава.
21 Април 2016 21:19
тоест общественият договор е нищожен

и значи няма да се изпълнява
Както е казал дон Хуан - Никой не може да ме накара да изпълнявам договор, който не съм подписвал.
Време е, прочее, да хвърлим поглед още по-отвисоко и да видим що е туй обществен договор и ний подписвали ли сме го.
21 Април 2016 21:30
Време е, прочее, да хвърлим поглед още по-отвисоко и да видим що е туй обществен договор и ний подписвали ли сме го.

Подписвали сме го. Или по-скоро бащите ни при избора на Велико Народно Събрание. А това че договора не работи добре, вината е колективна, не само на властите и политиците. Огромна част от българите не уважават закона, обаче очакват властниците им да се водят по неговата буква. Е па точно тая далавера нема как да стане.
21 Април 2016 21:39
Подписвали сме го. Или по-скоро бащите ни

е ти що плащаш дългове на баща си, къде си подписвал, че ще ги изплащаш?
21 Април 2016 21:45
Общественият договор се преподписва на всички избори, в различни аспекти. Ама е колективен, не индивидуален, за които не знаят.
21 Април 2016 21:53
ах, нима, а кога сме подписвали, че ще подписваме занапред колективни договори?
21 Април 2016 21:58
Пак според мен, когато дадеш гласа си за някоя партия, то ти трябва да я държиш изкъсо, дали няма да злоупотреби с гласа ти.

Много ми е интересно как би могло да стане това!
С протести? С гневни публикации? С открито писмо до някой на власт?
Има ли изобщо ефективен начин за контрол?
Да не говорим, че поне 80% от гласуващите никога не са виждали "на живо" хората, за които са дали гласа си.
21 Април 2016 21:58
ах, нима, а кога сме подписвали, че ще подписваме занапред колективни договори?

Когато сте решили да живеете сред себеподобни, а не в къщичка във висока планина, далеч от тях.
21 Април 2016 21:59
Има ли изобщо ефективен начин за контрол?

тц, няма
ЗА СУВЕРЕНА, НЕГОВАТА ВЛАСТ И ВЪРХОВЕНСТВОТО НА ЗАКОНА
http://kaily.dir.bg/_wm/news/news.php?nid=54979&df=45&dflid=3
21 Април 2016 22:01
Когато сте решили да живеете сред себеподобни, а не в къщичка във висока планина, далеч от тях.

защо, тия себеподобни кога са подписвали някакъв договор?
И с кого са го подписвали?
Забележи, не те питам за договор с топлофикация, какъвто също няма подписван, питам те кога ти специално си подписвал документ, даващ правота на някой си да подписва колективни договори от твое име?
21 Април 2016 22:10
Подписвали сме го. Или по-скоро бащите ни при избора на Велико Народно Събрание.

Не, не сме подписвали нищо, защото това не е договор в тривиалния смисъл, няма две страни. Всеки индивид доброволно се е съгласил да даде част от свободата си срещу разни екстри като физическа и материална сигурност, които се постигат с доброволно съобразяване с общи за колектива правила/закони.

Създаването на законите индивидите(вече граждани) делегират на свободно избрани от тях представители, тоест прехвърлят им част от свободната си воля, формално овластявайки представителите си да се занимават със създаването на правила за безпроблемно поведение на всеки член във физическите и културните рамки на общността. С част от тази си втора ръка си свобода/власт законодателят излъчва разни специалисти по поддръжката и налагането на правилата, по -известни като изпълнителна власт.

Както виждаме, няма вариант, в който избраните да задължават избиращите. Най-вече защото избраните са вторични, с ограничена в рамките на функциите им свобода. Свобода, дадена им назаем за ограничен период от време.
21 Април 2016 22:32
Всеки индивид доброволно се е съгласил да даде част от свободата си

кога? Ти кога си се съгласил? Да не е било заварено положение?
21 Април 2016 22:41
Ти кога си се съгласил? Да не е било заварено положение?

Кайле, хората сме обществени животни. Така че, положението е заварено.
21 Април 2016 22:46
Ми значи няма договор, принудили са те, и мен, и всеки от нас. Манипулирали са ни, излъгали са ни. Насилили са ни.
Държавата действа като голямата секта, с тая разлика, че не те примамва, а те задължава.
21 Април 2016 22:52
генек:
не гласувайте! И да видим какво ще стане...
Е как какво? Понеже все повече отвратени не биха гласували (впрочем - както и досега!), след предстоящите т.г. президентски избори със заложена рекордно ниска избирателна активност, при така приетите правила в избирателните списъци ще останат само избирателите на отвратителните.
À познайте "от три пъти", ако за следващите парламентарни избори тези които биха отпаднали от списъците поискат да се върнат в тях, дали ще успеят когато ГЕРБ+пудели предизвика предсрочни парламентарни избори, които естествено ще бъдат проведени в достатъчно съкратени срокове, за да не могат избирателите които желаят да възстановят избирателните си права, да го сторят.
21 Април 2016 22:56
Бобърче, капиталната ти грешка е, че гледаш във формата, а не в съдържанието. През 1990 година гласуваха 96%.. И като тръгна една...

Не знам Генек, но така не може да продължава.
Трябва да се случи нещо, някакъв трус, иначе това вегетиране ще ни затрие всичките.
21 Април 2016 23:01
Не, не сме подписвали нищо, защото това не е договор в тривиалния смисъл, няма две страни.

Въпрос на семантика. Избирането на представители, които са съставили конституцията е делегиране на права и вид подпис. Разбира се общественият договор не се изчерпва с конституцията и съществува далеч преди да има конституции. Общественият договор съществува още преди да бъде дефиниран от французите. Но все пак в съвремието писменият му изразител би трябвало да е конституцията.

И използвах израза "подписали", защото за разлика от тоталитаризма в който сме живели до 89-та, сегашният вариант на договора сме си го избрали.
21 Април 2016 23:02
Ми значи няма договор, принудили са те, и мен, и всеки от нас. Манипулирали са ни, излъгали са ни. Насилили са ни.Държавата действа като голямата секта, с тая разлика, че не те примамва, а те задължава.

Да имаш някакви свежи предложения?
21 Април 2016 23:34
Търсенето на семантика или поне минимално обществено полезна рационалност в дирижирания от Цецко и Цецка толупски алъшвериш е кауза пердута! За това - масов пълен бойкот на овъртолилите се в зависимости и плюскане шебеци от всички разцветки! Въпросът вече е или народът, или те! Това е! Стига вече толупизъм на ненаяли се измекяри и дребни душици! Баста!
22 Април 2016 06:33
На българите не им пука от простотията на партиите, защото на избори винаги мнозинството не гласува. Така,че с тези промени,които направиха,сами се закопаха.
22 Април 2016 06:42
Като говорите за семантика, замислете се над "избори". Що за ИЗБОРИ са това? Отиваш и "избираш" между посочени от някого. Избираш - както се надяват наивниците, "по-малкото зло". А по-малко зло няма! Злото си е зло - дозировка не се прави...
И второто - кой е бил ЗАДЪЛЖЕН да избира от магазин или пазара некачествена, ненужна, грозна стока? Изнесли са я - хеле се хване някой наивник. Но - не могат да те задължат. А на "избори" цялата стока е такава. И ти обясняват, че не става по-добра, защото не си си харесал нещо от нея???
Наивност, глупост или... опит за манипулация?
Чиято цел е - да се хвърля вината за некадърността и продажността на властта върху избирателите...
Е, що за човек трябва да си, за да приемеш доброволно тая роля?
Избори - когато на сергията се изнесе свястна стока. Не от нас - ние в случая сме избиращите. А от тия, дето се натрапват или предлагат за държавно ръководство...
Другото е по-неприятно, по-радикално, а и не винаги ползотворно...
-------------
Сайтът на Генек
22 Април 2016 07:19
При тоталното безсмислие и абсурд на българския политически и обществен живот за никаква семантика не може да иде реч. Понеже семантиката е подредно понятие на смисъла, а смисълът отколе е загубен.
22 Април 2016 08:18
Май остана единствения правилен избор - Терминал 1,2 или автобус на запад. Не че там е по-различно, но не е толкова лошо. За съжаление на калпав народ се падат калпави управници /няма откъде да се пръкнат умни - всичко кадърно отдавна е напуснало територията/. В цирка не е толкова смешно.
22 Април 2016 08:23
Бобърче
21 Апр 2016 21:08
Мнения: 2,643
От: Bermuda
Скрий: Име,IP
А, ако в БГ гласуват едно 75-80%, то ДПС или ДОСТ ще видят парламента през крив макарон.
Ей тук ми е пунтата.

Абсолютно точно!
Ама тавагишчите не искат това да стане, затова сега пищят като ужилени. Добре, че са малцинство и намаляват.
22 Април 2016 08:42
А, ако в БГ гласуват едно 75-80%, то ДПС или ДОСТ ще видят парламента през крив макарон.

Изборните правила не се правят само, за да се отстрани един противник. Ако смятате така, е глупаво. Днес ДПС, вчера беше ДПС, утре ще е ГЕРБ, нали?
Да накарат 75-80% да отидат доброволно да гласуват е задача на политическите партии. Ако не могат да го направят, значи нямат място на политическата сцена. Просто никой не им вярва и затова не гласуват, не е само въпрос на мързел.
22 Април 2016 09:08
Да накарат 75-80% да отидат доброволно да гласуват е задача на политическите партии. Ако не могат да го направят, значи нямат място на политическата сцена. Просто никой не им вярва и затова не гласуват, не е само въпрос на мързел.

Доста митология има в това негласуване. Теоретично в избирателните списъци има малко под 7 милиона човека. Реално като се махнат емигранти и гурбетчии нещата отиват на около 5.5 милиона най-много. Като се прибавят вътрешните гурбетчии, преселници с неуреден адрес и прочие остават най-много около 5 милиона реални гласоподаватели. При отишли до урните 4 милиона това са 80% и е реалност която сме виждали. Даже и при "слабо" участие от 3.5 милиона реалният процент е към 70.
Съвсем отделна тема е как андрешко и андрешка чакат полегнали да дойде някой умен, честен и да работи само за тяхното благоденствие, а те нищо да не правят и само да получават без усилия от тяхна страна, да ги "оправи" каквото и да значи това, да взема права от другите за да има повечко за тях.... И защо ще стане така? Ами защото така...
22 Април 2016 09:20
Искаме или не, сами виждате, те ни тикат към денят на разплатата.
Дано само тогава да не е къснао за каквото и да било.
Заиграе ли тоягата тогава няма значение кой крив, кой прав.
И за извинения ще е късно и за оправдания, ама аз гласувах иначе, не бях съгласен, моля ви имам семейство.
Ще е късно, господа другари.
Твърде късно.
22 Април 2016 09:22
Възможно е, но това няма отношение към факта, че не съществува власт извън произтичащата от свободния избор на гражданите и съответно няма как те да бъдат задължени да я дават. Ако бъдат задължени, значи има по-висша власт от тази на суверена, тоест чл.1 на конституцията е невалиден, тоест общественият договор е нищожен, тоест няма държава.

Ако някой ти наложи със сила да направиш избор, не значи, че не правиш ти избора. Това ми е чисто философската позиция. По конкретният казус-това бетонира БСП(поне за още 4 до 8 години), ДПС и ГЕРБ в парламента. И вероятно изхвърля РФ(те за това квичат на умрЕло), АБВ, Атака, ДОСТ и т.н. Дали е добре...ами кой както му харесва.
Друга тема е, че за ДОСТ(особено за ДОСТ, не толкова за ДПС) трябва да се сезира КС. Ама няма кой.
22 Април 2016 09:25
При отишли до урните 4 милиона това са 80% и е реалност която сме виждали. Даже и при "слабо" участие от 3.5 милиона реалният процент е към 70.

ъхъ, а 2,5 млн гласували би било 50% активност - направо средната европейска.
... и фсичко е прекрасно в дежурната реалност.

Само дето се чудя, защо тогава нашият роден естаблишмент бастисва конституцията, приемайки тези дебилии. Дали пък текущата реалност не е перпендикулярна на дежурната?
22 Април 2016 09:29
Само безкрайни наглеци като нашите дупетати могат да приемат гласовете "не подкрепям никого" да се разпределят между спечелилите изборите партии, и само някой без ни една мозъчна гънка би го подкрепил. И накрая е ясно, че целта не е задължително гласуване, а отписване на избирателите които не са "хранени хора" на ГРБ, или на ДПС. ГРОБ завинаги! Ура и да живей!
22 Април 2016 09:35
Дежурния 22 Април 2016 09:08
Доста митология има в това негласуване. Теоретично в избирателните списъци има малко под 7 милиона човека.

А на Територията живеят не повече от 6 млн. ...
22 Април 2016 09:56
Да видим дали ще се намери кой да сезира КС и как ще се произнесе последният. На мен задължителното гласуване и предвидените санкции за неупражнен вот ми се струва очевадно малоумие, противоречащо на Конституцията, в която ясно е очертано кой може и кой не може да гласува за местни и държавни органи и изобщо не допуска избирателните права да бъдат ограничавани със закон. Сравненията с родителските права и правото на образование са неуместни.
22 Април 2016 10:24
Материалът -

Още от заглавието, което повтаря дебилната опорна точка, че политиците и партиите са нещо генетично различно от нещото, наречно граждани. И че гражданите са нещо добро, пък партиите - лошо. И някак мълчаливо се пренебрегва фактът, че само за последните 15-на години в България се появиха не една и две партии (а с тях - и няколко стотици нови политици), които изникнаха пряко от народа, т.е. - бяха създадени от същите тези граждани. Първа беше партията НДСВ на дедо Цар, а втората - на любимия на целокупния български гражданариат Принц на Маркуча, която партия ни управлява и взема всички тези решения в НС.
И още ред други формации, неуспели да се докопат до реалната власт - тази на Яне, на Бареков и т.н. Всичко това са партии на граждани, създадени от граждани. И това ще се потвърди на следващите избори, когато формацията "Граждани за .... тралала" отново събере народния вот.

По-нататък.
Депутатите разсеяха всякакви илюзии, че мнението на гражданите е важно.
Нонсенс или, по-скоро, манипулация. Мнението на гражданите по въпросите, свързани с изборния кодекс, е неизвестно. Единственото, на което можем да се опрем, са резултатите от референдума миналата година, когато гражданите, макар и не особено представително, решиха, че искат да има дистанционно гласуване по електронен път. Останалото са измишльотини.

При окончателното приемане на поправките в Изборния кодекс отпаднаха и малкото смислени промени, гласувани от правната комисия. За сметка на това парламентът прибави нови безумни изменения.
Тук отново авторът (авторите) си присвояват компетентност, която не притежават. Компетентност да посочат кои промени са смислени, а кои - не. Или кои изменения са умни, а кои - безумни. Но читателят безпроблемно преглъща тези внушения и резултатите са налице - решенията взривиха социалните мрежи, които преляха от убийствени коментари. Да, така е. Ефектът е наличен и в коментарите по-горе, от които човек остава с впечатление, че форумът прелива от експерти по изборно и конституционно право.

Аз -

22 Април 2016 10:24
Санкциите за неупражнен вот са същото като наказанието за неползване на платения годишен отпуск. Или се лъжа?
22 Април 2016 10:28
Да видим дали ще се намери кой да сезира КС

За мен КС трябва сам да се самосезира, а не да чака някой да му бие камбаната.
Точно Конституцията е в прерогативите му.
22 Април 2016 10:49
Векье и за ВМРО нема да гласувам!!! Народия се войвода до войвода, само дека ич шума не са видели !!!
Есента може да стане да шуршаат из Борисовата градина , да я усетаат шумата на што мириса!!!
22 Април 2016 12:30
Генек е прав - единственият вот, който може да се даде в тоя смисъл е да си "заслужиш" изключването от списъците. Съгласен съм и за това, че тия са хора от народа и са резултат на болест, която не разболява политиците, а гражданите на България, на политическата сцена просто симптомите стават явни. Именно негласуването е действие, което може да повлече и "болни" и "здрави" и да доведе до някакви, макар и малки, промени. Алтернатива почти няма - няма смисъл да се гласува за малки партии с цел да се разпилява вота, те най-често са същата стока (ако има изключение - кажете го, че аз не виждам), най-вероятно няма да влязат и резултатът ще е като да гласуваш уж против всички (както го измислиха). Остават едни такива субекти, за които човек да гласува е много ... абе един такъв притеснителен и спорен въпрос - Атака, може би БСП, но какъв е смисъла? БСП ходи я разбери - тя сама не може да се разбере какво е и накрая ще свърши със същите глупости, Станишев (мразен или не) даваше някаква определеност, без него аз не се наемам да отгатна що за партия е това, а такива организации лесно се герберизират, особено ако някой вземе да говори за "млади кадри", което със сигурност ще доведе орди гладници точно, както в ГЕРБ. Атака... ех знаем го туй уж националистическо чудо - едното нищо, иска ми се поне да служеше за протестен вот, но и за това не става - като си спомим как се продаваха депутатите на Атака, смеем ли да си дадем гласа - другите съображения просто нямат смисъл при тая ситуцаия. Така си остава едното негласуване като единствен правилен избор. Има и едно друго решение, но е прекалено авангардно за промитите мозъци, а изисква поне няколко стотин хиляди да го разберат иприложат - масово гласуване за ДПС като ход за изкарване на светло - това ще е пагубно и за ДПС и за ДОСТ, но всички ще заврякат, че няма да гласуват за турците, точно както заврякаха "Кой" срещу Орешарски и Станишев дето допуснали лошия прекалено високо във властта, но забравиха да викат срещу самия лош Пеевски и му направиха услуга, която никой друг не можеше да му направи. Това беше пробвано - нашата интелигенция не го схваща, те са пропити с идеи за ангелизация и докато чакат ангела на спасението са съгласни всякакви прасета да им осират отечеството, но да не допуснат някакво друго животно да си каже думата.
22 Април 2016 12:48
ъхъ, а 2,5 млн гласували би било 50% активност - направо средната европейска.... и фсичко е прекрасно в дежурната реалност.
Само дето се чудя, защо тогава нашият роден естаблишмент бастисва конституцията, приемайки тези дебилии. Дали пък текущата реалност не е перпендикулярна на дежурната?

При съмнения за активността, може да се приведат и демографски аргументи, данни от последно преброяване и прочие. Общите приказки с персонална насоченост и пълна липса на данни не дават нещо ценно.
За родният естаблишмънт нещата са ясни, от Най-Високо-Място беше констатирано какъв матриял е останал.
Не е за подценяване и версията, че се прави за да се угоди на фронтарите с ясното съзнание, че ще бъде отменено от Конституционния Съд. Тоест направихме каквото искате, ама не става.
Леко под повърхността дивотиите са още по-големи. Примерно на референдума отиват да гласуват 1 милион човека, останалите по възприетото правило се премахват от избирателните списъци и за президентските избори пред урните отиват един-два стадиона електорат. Тези неща би трябвало да могат да се осъзнаят даже и от Монтанските и от Кюстендилските правни школи...
22 Април 2016 13:11
При съмнения за активността, може да се приведат и демографски аргументи, данни от последно преброяване и прочие. Общите приказки с персонална насоченост и пълна липса на данни не дават нещо ценно.

може, ама не ги привеждаш, само праскаш "реално" пред фсяко изсмукано от пръстите предположение:
Теоретично в избирателните списъци има малко под 7 милиона човека. Реално като се махнат емигранти и гурбетчии нещата отиват на около 5.5 милиона най-много. Като се прибавят вътрешните гурбетчии, преселници с неуреден адрес и прочие остават най-много около 5 милиона реални гласоподаватели. При отишли до урните 4 милиона това са 80% и е реалност която сме виждали. Даже и при "слабо" участие от 3.5 милиона реалният процент е към 70.
22 Април 2016 13:25
Предполагал съм, че не е особено трудно при интерес да се погледнат данните за демографията в НСИ, обявен брой избиратели и прочие доста публични данни, но явно съм грешал.
22 Април 2016 13:30
Предполагал съм, че не е особено трудно при интерес да се погледнат данните за демографията в НСИ, обявен брой избиратели и прочие доста публични данни, но явно съм грешал.

Сигурно е било, щом си решил да ги заместиш с "реални" екстраполации.
Нейсе, пак* питам - ако фсичко е наред с активността, защо олигофрените искат да ни задължат да ги избираме?
--------------------
*втори път, мога да питам и трети, и четвърти , и пети...и най-вероятно така ще стане.
22 Април 2016 13:42
Питай си, няма лошо. Аз си прегледах написаното и никъде не видях да правя връзка между активност и решение за задължително гласуване. Просто се упражних над митологията за ниските проценти на гласувалите, при това без претенции за точност до микрон или хилядна от процента. Всъщност реалната избирателна активност е сериозен довод именно против задължителността (която и без този довод си е дивотия).
22 Април 2016 13:49
Аз си прегледах написаното и никъде не видях да правя връзка между активност и решение за задължително гласуване.

И аз не видях. Също не видях и някаква връзка с темата. Има май някаква трудно уловима връзка с реалността, доколкото засилената употреба на думи със същия корен може да се интерпретира така.
22 Април 2016 13:51
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД