Сръбският премиер Александър Вучич постигна "историческа победа" на своята Прогресивна партия на предсрочните парламентарни избори в неделя и обеща Сърбия да продължи напред по пътя към членство в ЕС, предадоха световните медии. "Сърбия ще продължи по своя европейски път и ние ще се опитаме да го ускорим", заяви Вучич пред своите привърженици. "Ние ще продължим пътя си към Европа с уважение към традиционното ни приятелство и връзки с Русия и Китай", заяви Вучич пред привържениците си. Той предизвика изборите две години по-рано, казвайки, че иска пълен четиригодишен мандат, който да му даде време за преговорите по присъединяване към ЕС и за провеждани на нужните реформи. Анализатори смятат, че той ще продължи да управлява в коалиция със социалистите, макар че не е необходимо.
Премиерът заяви, че неговата партия е спечелила над 50% от гласовете, след като преди две години събра 48 на сто, които му отредиха 158 депутатски мандата в 250-местния парламент. Сега се очаква партията на премиера да има 177 депутати в 250-местния сръбски парламент - Скупщината. Социалистическата партия на Сърбия - досегашен партньор в управляващата коалиция, се класира на второ място с около 11.6% от гласовете. Широкият консенсус в парламента в подкрепа на членството на Сърбия в ЕС ще бъде смущаван от крайните националисти на Воислав Шешел, чиято Сръбска радикална партия излиза на трето място според прогнозните резултати с около 7.7% от гласовете. Шешел, който преди по-малко от месец бе оправдан от Международния трибунал в Хага по обвинения, свързани с войните в бивша Югославия, веднага предложи коалиция "на всяка партия, която иска да се откаже от ЕС и да се обърне към Русия".
Бившият флагман на опозицията срещу Слободан Милошевич - Демократическата партия, постигна най-слабия си резултат до момента, но спечели около 5.5%, за да влезе в парламента. Три по-малки партии също едва прескочиха 5-те процента, които гарантират влизане в законодателния орган. Избирателната активност бе около 53%, което е малко по-високо от участието на гласоподавателите през 2014 г.
ОБВИНЕНИЯ
Демократичният съюз на българите в Западните покрайнини не участва на изборите в Босилеград поради съмнения за фалшификации и предрешен изход. Това съобщи за БГНЕС Иван Николов, председател на Културно-информационния център на българите в Босилеград. Говорителката на опозиционната Демократическа партия Александра Жеркова съобщи, че на предсрочните парламентарни избори в Сърбия са регистрирани множество нередности. Тя съобщи, че в страната е действала системата за кражба на гласове, по-известна като "Български влак". "Това означава, че избирателят получава попълнена бюлетина пред секцията за гласуване и след като я пусне в урната, напуска мястото с празна бюлетина, която предава, за да докаже, че е гласувал за тези, които са му платили", каза още говорителката на ДП.