:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,734,948
Активни 730
Страници 19,851
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Животът в превод на български

Калин Донков
Здравко Кисьов си отиде в (от) тази земя след труден и мъчителен финал, който за пореден път ни оставя пред въпроса: за какво може да бъде наказван един поет освен за изневярата към живота? Изневяра с... поезията. Тази изневяра продължава и след смъртта, а мъже като него, освен че все пак лягат в земята, всъщност си отиват от нея - в небето, в космоса, или в самата поезия. Поезията бе съдба и съдържание на неговото същество, бе, както лекомислено сравняваме понякога, неговият кръст.

Приятелят ми Здравко Кисьов бе ведър, приветлив, доброжелателен русенец, състрадателен, гостоприемен и талантлив. Сега, когато повече от година го няма, зад писаното му слово чувам да звучи слабият му изразителен глас, който



не позволява на стиха да се разпилее



или да се вкамени. С времето нашето другарство някак се стопи, разстоянията станаха трудни и накрая - невъзможни. Мисля си, че като сме започнали да общуваме чрез книгите си, ние вече сме се приготвяли за онова, което неизбежно ще се случи. (Противно на човешките заблуди, истинските, непресторени неща въобще не са вечни.) Прощавахме си своето безсилие - пред живота, пред разстоянията, пред нуждата и пред собствените ни нагласи за самота и равносметка. Четях книгите му и от тях научавах всичко за него. Това бе вариант за разпръснати във времето приятели.

Поетът Здравко Кисьов е завидно осъществен, книгите му очертават истинско литературно дело. Беше търсач в поезията, много от находките му в нея днес биха предизвикали екстаз и суматоха. Куражът му да се отдръпне от разпространената стихотворна традиция потвърждава инстинкта му за движение. Бе "провинциалист" в прекрасното значение на тази дума: вглъбен, неуморен и търпелив. Преводите му откриха за българския читател творби на най-значителните поети на ХХ век от няколко европейски литератури - румънци, поляци, прибалтийци. Самият той бе преведен в тези страни, получи високи отличия.



Беше извън конюнктурата в България,



но това не беше лош късмет, а избор.

Веднъж на улица "Раковски" синът му, поетът Роман Кисьов, ми каза, че Здравко вече не може да държи химикалка. Във времето до неговата смърт тези думи ме измъчваха: за какви грехове му бе отнето и Това? А в тези години той е завършвал последната си книга, която излезе дни след кончината му. Нарича се "Рефлексии", прощални изречения с прощална мъдрост и прощална вяра, с прощални надниквания в предстоящето (!), оставени за поука и утеха на читателя след нас. Четох я през изминалите месеци, както се четат такива страници - бавно, "на глътки", опитвайки се да осъзная света по неговия начин: не тъй помитащ и неуправляем, какъвто го ползваме, а овладян и укротен, разчетен като надпис от непознат език. Може би истинското заглавие на тези "Рефлексии" би било "Животът в превод на български". В усилието да вникнеш в този превод, да го запаметиш за нуждите на същия този живот трябва да четеш по малко, да не се преситиш, да осмисляш. И което смогнеш, да задържиш за себе си. Правих това през всичките месеци, откакто се сдобих с тези откровения. Вижте какво помня...

Например за творчеството: "Като с тояжка на светец, с писалката си аз опипвам своя път в живота." Или:



"Словото беше последното ми убежище, но и там ме откриха."



И още: "Думи, само думи в живота ми, но всъщност не аз тях, те мене изрекоха." А също така: "Без книги в света е тъмно. И книжните клади не секват."

Или за съвремието: "За толкова много сражения, атентати, катастрофи, пожари пишеше в днешния вестник, че той се запали от само себе си." Друго: "Когато свалиха превръзката от очите на Темида, оказа се, че вместо очи тя е имала там жълтици." И пак: "На лъжата краката са къси, а на истината - ръцете."

За човека: "Всяка сутрин заставам пред огледалото, а въпреки това то не иска да ме запомни." После: "Човек стисва юмруци, когато вече няма нищо в ръцете си." Или: "Когато камъкът на Сизиф стане на пясък, в камък ще се превърне самият Сизиф и ще продължи своя път." Накрая: "Руините на нашите победи... Знаем ли колко са затрупаните под тях!"

За живота и смъртта: "Дали не трябва поне веднъж да си умирал, за да знаеш как да живееш?" И храбро: "Кое ли плашило в полето вече чака нетърпеливо за дрехите ми?" И замислено: "Пепелта си спомня по-често за феникса, отколкото той за нея." И с надежда: "Отсякоха една дърво, а сянката му още, виж, стои в градината сиротно."

Разбери, ако можеш, кое от това е стих и кое, да го кажем пак, рефлексия!

Понякога се питам: дали докато сме се виждали и сме се въодушевявали, докато сме се черпели и разхождали покрай Дунава, докато сме иронизирали, въздишали и гневили, Здравко вече е знаел всичко това? Или го е научил по главния начин, по който писателят научава каквото и да е - когато го пише.



И двата начина са мъчителни, и двата са за човека



Разпространено е да се сравнява пътят в изкуството с Голгота. Може би защото изстрадването е великата цена на творчеството. Но това е действителната цена и на живота въобще. Той също трябва да се сътвори и, значи, да се изстрада. Днес, на Разпети петък, подобава да сме смирени, да не преувеличваме своите изпитания. Но също тъй ще бъде безсмислено - и поради това греховно! - ако докато пристъпваме по своята Голгота, не съзираме в края й един кръст....
 "Ще бъде безсмислено - и поради това греховно! - ако докато пристъпваме по своята Голгота, не съзираме в края й един кръст...."
34
8605
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
34
 Видими 
28 Април 2016 18:49
Животът в превод на български

Всичко е загубено в превода.
28 Април 2016 19:59
Разпятие
.
Сега, сърце, е безпощадно ясно -­
не можеше да имаш друга участ.
.
Защото ти, сърце, ме посъветва
с отворени обятия да тръгна
към хората -­ от обич преизпълнен.
.
А те -­ видели ме така, решиха,
че съм готов да си поема кръста.
И ме разпънаха -­ на обичта ми.
.
Но не за мене ме боли, а за това че
-­ тъй здраво прикован сега на кръста -­
аз вече няма как да ги прегърна.
28 Април 2016 21:21
Веднъж на улица "Раковски" синът му, поетът Роман Кисьов, ми каза...

Това е един от греховете на тогавашните поети/писатели - според официална статистика, отнесено към броя на населението, България имаше най-много двойки бащи-синове/дъщери писатели и поети. Тоест, само в тоталитарна България по някакъв необясним начин талантът се предаваше по наследство.
Предаваше се друг път - децата бяха откровени бездарници, но как дете на член на СБП да стане стругар? Нищо, че баща му пише книги точно в този дух.
А колко станаха "творци" благодарение само на партизанско минало и ни заляха с тонове простотия на тема ТКЗС-та, партизани, бой на негрите в САЩ и т.н. ? Не можеш да ги преброиш.
А колко станаха журналисти отново като "деца на активни борци", заемайки местата на по-способните? За целта дядовците им ги осиновяваха по примера на Тодор Живков и Евгения.
Едно е да си поет, съвсем друго - да работиш като поет и да бълваш книги, които после се продават "с нагрузка" - ако искаш да си купиш Джек Лондон, с него ще купиш и стиховете на Гунчо Папунчев.
....Имаше и истински творци, но примерно десетина. Останалите си пиеха кафето заедно и се ободряваха един друг колко са талантливи, а когато някой излезеше, другите казваха истината - но само зад гърба му.
И това също е животът в превод на български.
28 Април 2016 21:26
Шаман
28 Апр 2016 21:21


Славейковците и те така ...

Пък за Кюри-тата да не говорим. Дюма-тата и те. Английски кралици, Буш-овци, сега и Клинтън-овци.

Мръсни комунисти.
28 Април 2016 22:35
Шаман
28 Април 2016 21:21

Глупости
28 Април 2016 23:05
Ти сън ли си?
Или те има?
Или си утринна звезда -
далечна, но със близко име,
която свети без следа.
.
И ту засвети,
ту угасне
на моята любов лъча.
Аз ту те нарека прекрасна,
ту изненадан замълча.
.
Къде отиваш?
Де изчезна
надеждата да бъдеш с мен?
Сърцето ми, тревожна бездна -
живей щастливия си плен.
.
Мечта ли си?
Или те има?
Ти огън ли си?
Или дим?
Защо си тъй неповторима,
щом този свят е повторим?!
.
Рецитал по стихове на Павел Матев в изпълнение на Любомир Кабакчиев
https://www.youtube.com/watch?v=XJC3tcHbp_E
.
Нецелувани светлини – рецитал по стихове на Павел Матев в изпълнение на Сава Хашъмов
https://www.youtube.com/watch?v=ud8fMVwSjaw

29 Април 2016 00:07
Ако позволите ... не че ми пука дали ще позволите, но понякога ме сполитат кризи на благовъзпитаност ... та, ако позволите, ще споделя някои спомени.
Бях момче и не помня представленията, в които ги видях, но и досега в съзнанието ми стоят двама артисти: Сава Хашъмов и Стефан Воронов.
По-късно разбрах, че са цяло гнездо, а къщата ни на "Бигла" - нали помните: Лозенец, "лозя в гори", Корубаглар - е в средата му.
Околовръст живееха Георги Калоянчев, Нейчо Попов и жена му Стоянка Мутафова, Георги Георгиев-Гец, Любомир Кабакчиев и некой си Панчо Владигеров.
29 Април 2016 00:38
П.С.
В десния край на двора му, откъм Водната кула, Панчо имаше череша.
Ние бяхме горди и не падахме дотам, да берем черешите. Кършехме клоните, а после на спокойствие ги оглозгвхме в някое мазе.
Онова лято, на Панчо му се размина. Свиреше нещо на пианото и това нещо бе толкова потресаващо и непознато-ново, че забравихме за черешите.
29 Април 2016 01:02
Zenon_o_Eleates

Хайде, хайде, не се правете на луди - много добре знаете за какво говоря. Даже един руски режисьор на времето "се чудеше" - абе защо така бе, като чуят хората: бащата лекар и синът лекар, имат повече доверие на сина. Същото за адвокати, инженери, та дори военни. А като чуят бащата режисьор - синът режисьор, веднага си казват - аха, връзкар. Същото и за артисти, и за писатели.
Ами защо - понеже в непазарният социализъм нямаше реален критерий за успех при писателите. Можеш да пишеш томове глупости за Партията или за партизаните и да ти ги издават, да си получаваш големите хонорари и после (почти) всичко да отива за претопяване. А което не отиде, събира прах някъде из селските библиотеки.
Или като можеше да направиш един просташки партизански филм (Киран Коларов) или да изиграеш Маркс и веднага наградите потичаха, а около теб далеч по-талантливи творци и изпълнители оставаха незабелязани.
Не е като при други професии, където ако объркаш нещо, самолетът пада или човекът умира. Тук може. Затова и едно огромно мнозинство от интелектуалците ни не харесва промените - понеже не може да създаде продукт, за който някой да е готов да плати. А държавната субсидия вече я няма...

Дал си три примера и то не съвременна България. А можеше да споменеш например Дико Фучеджиев - Милена Фучеджиева или Радой Ралин - Кин Стоянов.

...Влади Гео, вместо тъпанарското (понеже не е аргументирано) "глупости" по-добре да беше реагирал като шопа, който за пръв път видял камила - "е те такова животно нема". Откога и ти почна да разбираш толкова от литература?
29 Април 2016 01:34
Чудно от Калин Донков и този петък

29 Април 2016 01:52
Влади Гео, вместо тъпанарското (понеже не е аргументирано) "глупости" по-добре да беше реагирал като шопа, който за пръв път видял камила - "е те такова животно нема"

Шамане,
Сред големите имена на културата ни по времето на социализма - Димитър Талев, Димитър Димов, Валери Петров, Ангел Каралийчев, Павел Матев, Николай Хайтов, Емилиян Станев, Блага Димитрова, Павел Вежинов, Елисавета Багряна, Светослав Минков, Стефан Цанев, Чудомир, Антон Дончев, Георги Караславов, Любомир Левчев, Георги Джагаров, Дончо Цончев, Станислав Стратиев и т.н., има само една двойка "баща - син".
Ти май не я знаеш
И добре, че я има. Щяхме да бъдем много по-бедни без Райнови, Николай и Богомил.
29 Април 2016 02:47
Да, де. Но нека да е светло. Не, че на тъмно няма да се оправим. .
29 Април 2016 03:46
Шаман
28 Април 2016 21:21
да работиш като поет и да бълваш книги, които после се продават "с нагрузка"


И целия ти патос заради едното споменаване на името на поета Роман Кисьов, който не "работи като поет и не бълва книги, които после се продават "с нагрузка", щото пазарна икономика, едно-друго. Поне да беше се запознал с дейността и стиховете на Роман първом, преди да плещиш нелепици, и то точно под статия за Здравко.
29 Април 2016 04:10
ablepsia
29 Април 2016 03:46
...кажи къде е лошото, аз имам нож, него ще го отттттрежем...
...спокойствието на естеноста на г-н Донков е приятна за възприемане, поне за мен.
... е залях се, но нищо...
.
ПП И кита се залива понякога. За делфин сега не ми се говори. .
29 Април 2016 07:29
Автора
29 Април 2016 11:21
За автора ,ЗА ВладиГео- ,а "излиянията" на Шамана просто не са за тук,спред мен.
29 Април 2016 17:41
За автора
ВладиГео
29 Април 2016 18:38
И фамилия Дичеви, Влади! Проуснал си ги! И още хиляди други като тях. Дето всуе се напиняха да ни напавят хора. Пък ние серсеми останахме... Ма добре че теб те има - да ги споминяш и прославяш. Щото младите, гледам, и те хич не ги бръснат за слива.
29 Април 2016 19:27
Едно стихотворение на Роман Кисьов:
ЗА ГЕНИЯ


„Примка на шията!
Примка на шията!“
Кристоф Мекел


Приживе казваме за гения:

Той е бездарник и измамник
Безделник и развратник
Аморален тип

Примка на шията!
Примка на шията!

Приживе казваме за гения:

Той развращава обществото
Подтиква към анархия и бунт
Вреди на младежта

Примка на шията!
Примка на шията!

В един прекрасен ден
Той сам си слага
Примката на шията

Посмъртно казваме за гения:

Той бе велик
Неповторим
Ако не бяхме ние
Щеше ли да бъде гений?
29 Април 2016 21:53
Повелята "бащата артър - синът и той" си беше и е факт. Разчепвкваният тук неколкократно Ал. Хайтов е първия пример, за който се сещам. Или Иван Черкелов - автор на най-негледаемите щуротии в историята на киното.
30 Април 2016 04:27
И фамилия Дичеви


Дичев Младши не е писател, а култур-антрополог
30 Април 2016 13:30
И добре, че я има. Щяхме да бъдем много по-бедни без Райнови, Николай и Богомил.


Пропускаш Левчеви - Любомир и Владимир.
30 Април 2016 14:22
В този ред на мисли бих добавил Владимир Зарев. Нима щеше да се роди писател, ако не го беше заченал най-изявеният критик, теоретик и историк на българската литература Пантелей Пантев (Зарев)?
01 Май 2016 03:47
"Как причудливо тасуется колода!", както вече беше казано. Гени, приятели, гени. А като се прибави и обстоятелството, че от младенческа възраст детето неволно усвоява занаята на майка или татко, ще не ще, защото в такава обстановка, в такава професионална среда живее, това слуша и вижда при бездруго наследените природни дадености, което е рядко преимущество - такова дете с майчиното мляко засуква умения и познания, за чието усвояване на други са необходими десетилетия. И когато порасне, продължава да обсъжда с родителите си своя труд и да получава скъпоценни напътствия, ако има късмет да са живи и здрави. Един от най-талантливите ни млади актьори, номиниран на два пъти за "Икар", отрасна в семейство на балерина и баритон. Отрасна всъщност в гримьорните и зад кулисите. Е, какъв да стане! А актьорският ген му личеше още с прохождането.
Но само у нас, неизвестно защо, това събужда злоба и недоверие.
01 Май 2016 21:59
Злоба?! И недоверие?! Към нек'ъв номиниран за "Пиксар", от семейството на баркентина и барбарон, за чието съществувание дори не подозирам?! Спомням си, че веднъж, при среща на випуска, учителката ни по литература, която преди 89-та много ни изтезаваше с Панорамата на Пантелей Зарев, реши да се покае и си призна, че въросният не бил чак такъв капацитет. Пък един от съучениците ми -голям устатник, веднага я контрира с думите: Видяхте ли, че макар и с десетгодишно закъснение, дойдохте на нашия акъл. Казаното е валидно по отношение на всички наши, т. нар. "потомствени интелектуалци" от вчера и днес. Които чрез перманентните си самоизтъквания в позата на велики експерти, правят мозъка ти на ашуре и провалят всички опити да се самоизградиш като личност. Когато го разбереш, друго освен погнуса и отвращение към тях, няма как да почувстваш...
01 Май 2016 22:32
И добре, че я има. Щяхме да бъдем много по-бедни без Райнови, Николай и Богомил.


Нищо не мога да кажа за Николай Райнов, не разбирам от изкуство. Синът му Богомил щеше да умре гладен ако трябваше на свободния пазар да продава книгите си за Емил Боев. Това е сигурно.
01 Май 2016 22:42
Синът му Богомил щеше да умре гладен ако трябваше на свободния пазар да продава книгите си за Емил Боев. Това е сигурно.


Никак не си прав. Беше блестящ имитатор на западните романи. Това също е талант. И филмите по сценариите му бяха добри. И всъщност той създаде още преди години сбирката за Квадрат 5 на Веждичката.
01 Май 2016 22:46
Беше блестящ имитатор на западните романи.


Тук си права. Имитатор. Трудно се продава на задоволеният пазар ако си имитатор. Следя пазара на "crime fiction" та затова и пиша за това. Нямаше да влезе в New York times bestseller list. Тези от друго и да не разбират, знаят какво се продава.
02 Май 2016 10:09
Трудно се продава на задоволеният пазар ако си имитатор.


Че пазарът у нас беше ли задоволен? А сега кой български писател е бестселър на световния пазар?
03 Май 2016 08:34
Той сега пазарът е залят от мощните потоци на харипотаризма, хорхебукаизма, данбраунизма и мн. др. Доколкото мога да съдя от съвсем спорадични впечатления. Ма ти немой да се косиш, че нема наш аФтор в класациите. То няма как в новата политическа реалност Емил Боев да продължава да оножда най-готините мацки на запада, срещу доверяване на строго секретни тайни; да тупалчи инатливите събратя на Джейм Бонд, които замислят душманлъци срещу соцродината; да подкупва за жълти стотинки наивници на различни позиции в държавната администрация, и въобще като цяло - да разкатава мамицата на цялата евроатлантическа цивилизация. По - скоро рано, отколкото късно, ще се светнат Алек Попов или Иво Сиромахов (заедно или поотделно) да пресътворят стария худобраз в новата действителност и всичко ще си дойде на мястото. Търпение само...
03 Май 2016 12:55
Не само романите и филмите за Емил Боев - човекът, изключително умния човек, този, който съкооператорите му на ул. "Неофит Рилски" наричаха почтително "Богът", написа и "Пътуване в делника", "Тайното учение", студии за художници и най-вече "Този странен занаят", в който описва намирането и купуването на голяма част от произведенията в Чуждестранния фонд на Националната художествена галерия, сега някакъв Квадрат. Тези шедьоври, с които мазния пуропушач се гордее сега.
03 Май 2016 19:38
enlil
01 Май 2016 21:59
........
Спомням си, че веднъж, при среща на випуска, учителката ни по литература, която преди 89-та много ни изтезаваше с Панорамата на Пантелей Зарев, реши да се покае и си призна, че въросният не бил чак такъв капацитет. Пък един от съучениците ми -голям устатник, веднага я контрира с думите: Видяхте ли, че макар и с десетгодишно закъснение, дойдохте на нашия акъл.


не си я чел ти май Панорамата на Зарев, нито по-сетнешната Панорама, на преводачите, нито Съвременникът на младия Зарев, той още излиза, може да понаваксаш
четете бе хора, първо се чете, после се пише и самоутвръждаването си идва само
03 Май 2016 19:48

Йозеф К.
03 Май 2016 12:55




да не пропуснем „Ерос и Танатос” и "Тютюневит Човек"
не знам дали има друг толкова ерудиран български писател, да ме простят по-горе писалите, че бил имитатор, но нямат понятие за какво говорят!
04 Май 2016 08:48
Грях ми на душата, Лилиан! Не съм я чел цялата. Помя само че беше някакъв колосален многотомник, подобен на байтошовия - също толкова дебел, но по-къс. Лично за мен ползата от принудителната среща с тези тухли беше, че преждевременно научих значението на думите "графомания", "логорея", "мегаломания". По същото време гледахме и филмите с героя на Райнов. В час коментирахме как нашичния (в изпълнение на Коста Цонев май) извади една кимикалка с телескопичен удължител (уж за показване, много разпространени по онова време) и проведе таен разговор с ортаците си в някакъв швейцарски град. Всички го имитирахме с удоволствие, когато някой от нас бъде изтипосан на дъската. И винаги си пожелвахме: Айде сега у Швейцарско, вече сме готови.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД