Според анализатори трудовият пазар в Рияд ще се нуждае в бъдеще от много повече висшисти в частния сектор, а не толкова от държавни служители и гастарбайтери. |
Най-важната крачка е продажба на част от държавната петролна компания "Арамко" с очаквани приходи между 2 и 3 трилиона долара. Дори 1% от фирмата да бъде разпродаден на борсата, това ще бъде най-голямото първично публично предлагане в историята. Създава се суверенен фонд от 2 трилиона долара за инвестиции, въвежда се нов визов режим, девирсифицира се икономиката и ще се развиват сектори като информационни технологии, здравеопазване и туризъм. Предвижда се
жените да участват повече в трудовия пазар,
а делът на частния сектор ще се увеличи на 65% от саудитската икономика. Всичко това трябва и да пребори безработицата и тя да падне от 11.6% до 7 на сто. Халед ал Робаиш - член на Икономическия медиен съвет на Саудитска Арабия, смята, че "План 2030" не е само за икономическо преструктуриране, но и за социална и културна трансформация с фокус върху нови индустрии. Но промените са наложителни, защото в дългосрочен план международните усилия за борба с климатичните промени създават огромна несигурност за търсенето на черно злато и за саудитската икономика. Саудитска Арабия обаче би могла да привлече още много туристи, заяви принц Мохамед бин Салман по време на представянето на "План 2030", с която Саудитска Арабия се подготвя за времето след Peak Oil, тоест за ерата, която ще настъпи след изчерпването на петролните залежи. Тогава страната ще бъде зависима от други приходи, като тези от туризма, който представлява сравнително малка част от представената програма за реформи.
Саудитска Арабия все пак възнамерява да продължи сегашната си политика в петролния сектор, заяви новият министър на енергетиката, индустрията и минните ресурси Халед ал Фалех. "Кралството ще се придържа към своята стабилна политика в енергийния сектор", подчерта той. Това стана, след като крал Салман освободи от длъжност досегашния министър на петрола Али ал Нуайми, който се смяташе за най-влиятелния човек в петролния картел ОПЕК. Заедно с това бяха направени големи промени в саудитското правителство. Преди да поеме новата длъжност, Ал Фалех бе министър на здравеопазването, а преди това бе ръководител на водещата петролна компания в кралството Арамко. Али ал Нуайми, който винаги е използвал авторитета си, за да влияе върху политиката на ОПЕК, намекна още в началото на годината, че иска да се оттегли, писа още през януари в. "Файненшъл таймс", позовавайки се на източници от средите на енергетиката.
В същото време изглежда, че сметките на Саудитска Арабия са на път да излязат, защото заклетият враг Иран не печели достатъчно от износа на петрол след отмяната на санкциите, тъй като Рияд не желае да свие производството на суров петрол. Но най-вече саудитците се доближават така до другата си заветна цел - да изтласкат от пазара американските си конкуренти, добиващи петрол и газ по метода на фракинга. Ниската цена на петрола иска жертви. Все повече американски петролни фирми са принудени да обявяват фалит заради ниската цена на суровината. Почти 60 петролни и газови компании в САЩ дотук са потънали. Последните жертви в този списък са Midstates Petroleum и Ultra Petroleum, които също обявиха фалит. Ниските цени са проблем най-вече за по-малките фирми. Големите играчи на пазара като "Шел", "Бритиш петролиум", "Ексон" успяват засега да компенсират загубите си чрез натрупаните резерви. Проблемът е, че Саудитска Арабия вече веднъж се опита да изтласка конкурентите си от пазара, използвайки същия механизъм - да наводни международните пазари със суров петрол. В средата на 80-те години саудитците понижиха цената на петрола с 60%, за да изтласкат по този начин производителите в Северно море с техните сравнително скъпи платформи. Без особен успех, тъй като и до днес въпросните платформи са си там и добиват ли, добиват петрол.
Затова Рияд се нуждае от съвършено нова стратегия, коментира "Дойче веле". "В контекста на промените в глобалния енергиен пазар и демографското развитие Саудитска Арабия не може да се осланя дълго на приходите от суровия петрол и държавните инвестиции, за да бележи стопански ръст", сочи проучване на консултантската фирма McKinsey. Според нея трудовият пазар ще се нуждае в бъдеще от много повече висшисти. Но ако в крайна сметка страната успее да се реформира, ще може да отбележи двойно увеличаване на БВП, тоест покачване от сегашните 800 милиарда до 1600 милиарда долара. Именно новият "План 2030" трябва да положи основите на това развитие. "До 2030 г. Саудитска Арабия може да се справи и без петрола", обяви принц Мохамед бин Салман. Паралелно с това обаче страната трябва да
реформира и структурата на своята икономика,
пише в доклад на Международния валутен фонд (МВФ). "От 2008 г. Саудитска Арабия е разкрила над 2.7 милиона нови работни места, от които - един милион за саудитски граждани, а останалите са гастарбайтери. "Повечето работни места обаче са в държавния сектор. В дългосрочна перспектива Саудитска Арабия трябва да разшири частния сектор", пишат експертите от МВФ. Фондът препоръчва реформи в образователната система, в трудовия пазар, инфраструктурата и насърчаване на малките и средните предприятия.
Дали Саудитска Арабия е в състояние да осъществи тези реформи? Мненията на експертите по този въпрос се различават. Сп. "Икономист" пише, че страната е изправена пред значителни проблеми. "Един от тях е неспособността на обществения сектор да осъществи тези амбиции. Другият проблем е властта на кралското семейство и на ултраортодоксалните духовници, които блокират реформите за привличане на инвеститори, а именно разширяването на частния сектор, прозрачността и върховенството на закона, както и заздравяване на позициите на жените", посочва изданието. МВФ е доста по-оптимистично настроен. Експертите на фонда смятат, че Саудитска Арабия е провела сравнително добре досегашните реформи. И "План 2030" може да стане реалност, ако бъде проведена с умерена трезвост", категорични са те.