Докато управляващите решат къде трябва да е ГДБОП, в някои области на страната организирана престъпност на практика не се разследва. |
Реалната картинка не е никак розова. От години прокуратурата критикува МВР за лошото качество на разследването. По закон 97% от разследванията се водят от полицаи. Прокуратурата уж е "господар на досъдебното производство", но реалността е друга - прокурорът дава инструкции, които се изпълняват от полицая. Но често си говорят на различни езици. По този повод прокурор разказва като шега как дал инструкции на полицая - да извърши следствени действия за престъпление по НК в съответствие с член еди-кой си от НПК. А полицаят му казал:
"Г-н прокурор, решете по НК ли го искате, или по НПК"
Затова сега прокуратурата настоява да се въведе изискване за юридическо образование на разследващите полицаи. Проблем е и недостигът и неравномерното разпределение на квалифицирани специалисти, на които да се разчита за изготвяне на експертизи по наказателни дела, особено съдебномедицински. Но не е само това. Ако изобщо може да се остави настрана един от най-сериозните проблеми в МВР (от години разкриваемостта на кражбите се върти около 30%, а това са най-масовите престъпления), идва ключовата дума "корупция". Очевидно мандатът и на този главен прокурор ще мине под нейния знак, но пък особени резултати няма да има. Въпреки че беше сформирано спецзвено по темата между прокуратурата, ДАНС и МВР. Работата му е ужасно секретна, а постиженията - не особено видими. И ако за част от разследванията може да се търси вина у полицията, тук
прокуратурата няма как да прехвърли топката,
защото е обявила борбата с корупцията за една от главните си цели. Какво казва докладът по този въпрос? "За съжаление, не би могло да се направи извод и за съществено подобряване на противодействието срещу подкупите", се признава в него. Общият брой на делата остава малък, и то за не особено тежки престъпления. Това се илюстрира и от факта, че 60,6% от всички досъдебни производства за подкуп са образувани за дребни случаи, най-вече за взети пари от катаджии. Самите прокурори са наясно, че "тази корупция очевидно не е най-голямата заплаха за правовия ред".
За недосегаемостта на корупцията по високите етажи на властта е намерено оправдание: "За този вид престъпност са характерни и по-трудното разкриване и доказване на корупционните действия, особено на отговорни длъжностни лица, както и прикриване на лични интереси чрез назначаване на колективни комисии или други органи, с цел приемане на изгодни за заинтересованите лица колективни решения. Получаването на самопризнания от лица, разполагащи с влияние и значителни финансови средства, както и ползващи активна адвокатска защита, е практически невъзможно. Свидетелите по корупционните дела обичайно са лица в служебна или друга зависимост от разследваните и не желаят да дават показания. Изискваните документи обикновено се съхраняват в учреждения, ръководени от заинтересовани от изхода на делото лица. Поради това често се отказва или забавя предоставянето им на разследващия орган". Толкова за успехите на антикорупционния фронт. Вероятно от прокуратурата смятат, че
тези констатации ги оправдават,
та минават нататък.
Какво се случва по другия приоритет - организираната престъпност? Оказва се, че докато властта "реформира" сектор "Сигурност", срещу организираните престъпни групи почти не се е работело. Става дума за прословутото местене на ГДБОП от МВР в ДАНС и обратно според това кой е на власт. Трусовете са довели до "забавяне на разследването по някои дела на специализираната прокуратура и до изменение на мерки за неотклонение на обвиняеми". Тоест пуснати са на свобода и делата им са забатачени. Освен това "за дълъг период от време не са докладвани разработки за трафик на хора, корупция, трафик на наркотици. Не са изпращани материали от цели региони на страната", тоест въобще тази престъпност не е разследвана и това е ужасяващо. И както винаги е за сметка на гражданите. Спецпрокуратурата, която бе създадена уж с идеята да работи с ГДБОП, също не може да се похвали с особени постижения.
В резултат на лошото разследване се увеличават оправдателните присъди за корупция и особено тези за организирана престъпност. Над 1/4 от предадените на съд за подкуп са оправдани, като този дял нараства чувствително спрямо 2014 г., когато оправданите са били 15.5%. През 2015 г. от 312 предадени на съд 79 са оправдани.
Най-много неуспешни разследвания има Софийската градска прокуратура
- 32. При организираната престъпност оправдателните присъди са отчели рязък скок спрямо предишните две години и вече са 21.1% при 3.6 за 2014 г. и 4.2% година по-рано. Същевременно този тип дела намаляват, но пък се увеличава броят на върнатите от съда обвинителни актове - спецпрокуратурата е получила обратно от съда 43 обвинителни акта заради грешки и непълноти, което е 40% от работата й. Това са постиженията, без да се зачита изгубеното обществено доверие. То отдавна не е в сметката, защото просто го няма. За сметка на това на корумпираните чиновници и политици, както и на организираната престъпност, им е широко около врата.