Ангелкова има отношение към "връзването на жички" - преди да поеме туризма, тя бе служебен министър на транспорта и информационните технологии. |
Напук на всички унищожителни критики за качеството на произвежданите закони българските депутати и министри не се уморяват да доказват, че винаги има и по-дълбоко дъно. Министерството на туризма даде поредна заявка, като пусна за обществено обсъждане проект за промени в Закона за туризма (ЗТ).
Законът е млад - от реколта 2013 г. А вече е претърпял 7 редакции, като най-прясната е от март т.г., когато плажните концесии бяха прехвърлени от опеката на регионалното министерство към туристическото.
Появилият се в понеделник проект за промени в ЗТ е свързан със събирането на информация за клиентите на хотелите. Той е продукт на повереното на Николина Ангелкова Министерство на туризма (МТ) и предвижда хотелиерите да докладват на МВР в реално време (по електронен път) подробни данни за всеки настанен чужденец, който не е гражданин на ЕС, Швейцария или страна от Европейското икономическо пространство. Поводът за писането на законопроекта е прозрачен - трябва да си отваряме очите на четири за потенциални терористи и всякакви други лоши хора. Бдителност е необходима, спор няма, но ще постигне ли проектът целите си, кога, как и колко ще струва?
Проектът на МТ всъщност
допълва и доразвива идеята от 2013 г.
за създаване на ЕСТИ - Единна система за туристическа информация. ЕСТИ ще е портал, платформа, обединяваща ключови данни, събирани и администрирани от различни институции - като се почне от самите "места за настаняване", през общините и НАП (заради данъците и осигуровките) и се стигне до МВР (заради сигурността). И в момента всеки хотел трябва да води електронен регистър, в който да записва клиентите и броя на нощувките. Сега голямата новост е, че ако пристигне за настаняване чужденец с паспорт от Турция, Пакистан или Замбия например, служителят на рецепцията трябва веднага да въведе в ЕСТИ личните данни на госта - имена, дата и място на раждане, паспортни данни и т.н. - така че и оттатък, при МВР, незабавно да "светне" важната информация.
Дотук добре, само че ЕСТИ не съществува, така че проектът "Ангелкова" е по-скоро в идейна фаза. То и в Изборния закон още от 2014 г. пише, че българите могат да гласуват машинно. Само че техниката не е купена и машинно гласуване има само де юре, де факто няма. Поправката в ЗТ е от същия жанр - хотелиерите са длъжни незабавно да рапортуват за всеки свой клиент в Единната система за туристическа информация, която тепърва ще се гради. Говорим за супермрежа, която не само ще обедини всякакви бази данни, свързани с туризма и туристите, но ще поддържа непрестанна онлайн връзка с информационните системи на НАП, МВР и общините. А свързването на мрежи и регистри в България се оказва
най-сложното нещо на света
Достатъчно е да си припомним как бившият финансов министър Симеон Дянков вярваше, че за няколко месеца може да "върже жичката между НАП и митниците", така че двете приходни агенции по-лесно да громят криенето на данъци и контрабандата. Всъщност обединяването на двете мрежи отне години. И макар че в случая с туризма и ЕСТИ става дума за "връзване на жичките" между по-прости регистри, все пак това не е проточване на кабел от един сървър до друг, а са фини настройки, техническа подготовка, определяне на нива на достъп, на отговорности и задължения, на персонал.
Около ЕСТИ цари голяма бъркотия и мъгла, както за всичко в България, носещо знака "електронно управление". За супермрежата се говори още от 2013 г., когато бе приет Законът за туризма. После бе приет и Законът за електронното управление, който трябваше да уреди стиковането на многобройните и многолики информационни системи, които са плъзнали навсякъде като бурени, а не могат да говорят помежду си. Сега се появява проектозаконче за ЕСТИ, което би трябвало да е принос към изграждането на електронното управление в България. Но проектът май е писан от
хора, които не разбират много от портали,
е-регистри и обмен на данни. Според авторите хотелиерите са длъжни например: "да поддържат собствена база данни в електронна форма чрез избрана от тях информационна система" и "да осигурят автоматизиран обмен на данни между информационната система на водения от тях регистър и Единната система за туристическа информация".
Първо, за да има обмен на данни, трябва да има съответна платформа, а това си е отговорност не на хотелиерите, а на г-жа Ангелкова, която е "главнокомандваща" на ЕСТИ. Освен това "обмен на данни" означава двупосочно движение, споделяне, а според проектозакона хотелиерите имат задължение само да подават данни, които ще се ползват от институции. Данните в ЕСТИ за нощуващите туристи няма да са публични, те са само за служебно ползване, и то ограничено, уточнява проектът: хотелиерите ще имат достъп до данните за лицата, които са настанили (че нали те са ги подали, остава да нямат достъп); съответната община може да ползва само статистически данни за броя нощувки, броя туристи и държавите, от които са гостите на нейна територия; за НАП са общите данни за цялата страна за брой нощувки, брой туристи и от кои държави са; а МВР ще може да рови само в данните за "неевропейците", регистрирани в хотелите в цяла България.
В проекта пише, че в 6-месечен срок "министърът на туризма осигурява интерфейси за съответен обмен на данни с ЕСТИ. Пише също, че въпросният министър разработва, изгражда и поддържа системата. Тук си представям как клетата Ангелкова, затънала в море от компютри, монитори, кабели и схеми, с пот на чело плете мрежата ЕСТИ. По-долу се уточнява, че правителството трябва да приеме наредба за функционирането на ЕСТИ. Впрочем всичко това с мрежите, интерфейсите и програмите за управление на данни струва пари. Колко? Авторите на проекта свенливо мълчат.
Кога ще се случат всички тези чудеса на електронното управление, не е ясно. Както знаем, е-промени, които в други страни стават за година-две или за петилетка, у нас може да отнемат декада. Авторите на проектозакона твърдят, че се налагало спешно приемане на разпоредбите за докладване на туристопотока, затова ги били отделили от големия проект за промени в Закона за туризма, който включваше и взривоопасната тема за ограничаване на дивото къмпингуване по плажовете. Явно трябва спешно да отчетем пред "западните партньори", че взимаме всякакви мерки срещу тероризма. И понеже срокът за обсъждане на дивото къмпигуване бе удължен, хората на Ангелкова лансират частта за електронните регистри за гостите на хотелите като самостоятелен проект. Това също е класика в дисциплината "писане на закони на коляно и на парче".
А ЕСТИ ще я има. Но друг път.