В началото на април една 46-годишна германка напусна женския затвор в град Кемниц в провинция Саксония, което предизвика пореден фурор в местните медии. Това нямаше да е голяма сензация, ако не ставаше дума за жена, която получи ефективна присъда, защото отказа да плати своя данък за обществените телевизии и радиа. Причината за това решение на Зиглинде Баумерт от Тюрингия е, че тя не понася от години да гледа телевизия или да слуша радио, а черпи цялата си информация от интернет. Именно защото са й скучни телевизионните програми и радиостанции, тя няма нито телевизор, нито радио. Но според законите в Германия всеки гражданин дължи данък (такса) за обществените телевизии и радиа (GEZ), които се приемат ефирно - по 17 евро месечно. Контролните органи могат да чукат по всяко време на вратата и да извършват проверки. Дори ако човек не гледа държавните телевизии А Ер Де, Це Де Иф и техните регионални програми - пак плаща. Същото важи за държавните радиа. Таксата за кабелна телевизия си е отделно и тя резонно няма задължителен характер. Според официални данни сметките на над 4.5 милиона домакинства в Германия са замразени от съда, тъй като не са погасили задълженията си за "данък телевизия".
В случая на Баумерт първоначално ставало дума за дължима сума към държавната хазна в размер на 190 евро. "Аз престанах да плащам този данък през 2013 г., след което контрольорите направиха няколко безуспешни опита да ме накарат да го платя. Нито веднъж не възразих официално срещу това, тъй като исках да оспоря този закон в съдебната зала. Знаех какво ме очаква", заяви тя, цитирана от в. "Велт ам зонтаг", който пръв съобщи за този случай. На 4 февруари т.г. в металопреработващата компания, където работила жената, се появили съдия-изпълнител и полицаи. "Докато работех, неочаквано ми звъннаха и ме извикаха в сградата, където се намира централата на фирмата. Там вече бяха съдия-изпълнителят и двама полицаи. Представителят на съда веднага ме попита дали все пак сега съм готова да платя дължимата такса. След като отново отказах да сторя това, те веднага ме отведоха в полицейския участък в Бад Залцунген и след това в ареста. Не ми сложиха белезници, но повечето ми колеги бяха много изненадани от събитията, на които станаха свидетели", разказва Зиглинде. Малко след това от компанията й съобщили, че е уволнена от работа.
Почти по същото време 46-годишната жена
е осъдена по бързата процедура
на шест месеца затвор заради отказа да плати. Тя обаче прекарва по-малко от три месеца зад решетките, след като в края на април неочаквано е освободена. Това стана възможно, след като държавната телевизия Ем Де Ер оттегли жалбата си срещу нея по неизвестни засега причини. Тя решила всъщност да се разбунтува срещу несправедливия, според нея, данък, след като случайно открила в интернет един често разпространен и цитиран докторантски труд, разпространяван от други противници на таксата за обществените медии. Той е дело на Ана Тершурен и носи името "Реформа на финансирането на държавните телевизии и радиа в Германия". "В него тя твърди, че сегашната система за налагане на такси на гражданите за тези медии е противоконституционна", казва Зиглинде. Именно след като я прочела, тя решила, че след като нещо не отговаря на основния закон на държавата, то това ще бъде отменено и няма нужда повече да се плаща подобна такса.
Според адвоката Саша Гилер от юридическата кантора PWB това е "много погрешно разбиране" и не е правилният път за съпротива. В момента той и негови колеги водят друго дело по подобен случай, като в края на февруари Върховният административен съд в Лайпциг постанови, че подобен данък съответства на конституцията. Юристите обаче смятат да продължат борбата и вече са сезирали Конституционния съд в Карлсруе. Гилер има множество клиенти, които по различни причини искат да оспорят различни видове заплащания, такси и данъци, които държавата иска гражданите да внасят в хазната. Той обаче казва на всички едно и също нещо: "Първо платете дължимото, дори да не сте съгласни. Една съпротива срещу принудителните мерки на момента е безсмислена, тъй като органите на реда са задължени да спазват закона. След това обаче може да си опитате късмета в съда". Той предупреждава
да не се вярва на всичко, което пише в интернет
и човек да се консултира задължително с юристи, за да не се стига до случаи като този на Зиглинде Баумерт.
По време на престоя си в женския затвор в Кемниц тя не е променила отношението си към данъка за държавните телевизии и радиа. Жената само отрязала в знак на протест дългата си коса още през първите седмици в килията си. "Докато ми оставят свободно пространство, съм много спокойна. Но ако някой се намеси в личната ми сфера, то се прекрачва една невидима граница. Има хора, които одобряват моето държание, други, които не го харесват", признава Зиглинде. Тя много държи на личния си живот и затова не го разкрива пред медиите. Нейните приятели и роднини обаче я подкрепят. "Спокойна съм, защото знам, че скоро ще изляза от затвора", каза тя преди време, без да подозира, че това ще стане преди да изтече присъдата й през август. Тази жена по никакъв начин не изглежда да е паднала духом. Нещо повече, Зиглинде Баумерт разглежда своя престой зад решетките като един вид нов опит да създаде нови контакти и да изпробва своите възможни граници на търпение. Когато оставала сама в килията, след 16.00 часа, то идвало най-любимото й време - за четене. Благодарение на отзвука на нейния случай в медиите тя може да се похвали с голяма подкрепа от различни хора в страната, които й пишат писма или се свързват с нея с помощта на социалните мрежи в интернет. Тя получавала най-малко по две писма почти всеки ден.
Много често, когато надзирателите я връщали в килията й, след едночасов престой на двора, другите затворници се закачали с нея. Много от тях споделили, че ако можели да се измъкнат от затвора само срещу един подпис и да платят "някаква си мизерна държавна такса", то щели да го направят, без да се замислят. Други обаче й "сваляли шапка", тъй като е зад решетките заради принципите си. Зиглинде твърди, че не го е направила заради някаква политическа партия или организация, които водят подобна борба срещу "данък телевизия" в Германия. Тя определя себе си по-скоро като природозащитник, която обаче никога няма да гласува за подобни политически формации или за крайнодесните сили. Жената по-скоро определя себе си като анархист. "Не мога да разбера защо трябва да плащам за нещо, което не ме интересува, но държавата е решила така. Аз например не се интересувам от футбол, но като прочета, че държавната телевизия е платила 40 000 евро за една минута за подобно спортно събитие, то тогава се питам защо за това отиват и моите пари", казва Зиглинде Баумерт.
Обикновен фашизъм!
Защо трябва да плащаш "такси", ако принципно не гледаш и не слушаш държавни радиостанции и телевизионни канали, които основно се занимавт с умоизпиране? Аз също не ги гледам и слушам. Също принципно. Защо трябва да издържаме официозната поитика, която например в Германия замазва и премълчава проблема с мюсюлманските нашественици на буля Ангелина, а у нас сваля от ефир предавания като "Деконструкция"? Ами ако утре въведат такса "бързовар", както преди време се заяде един наш вече починал профсъюзен лидер?