Българинът продължава да е жертва на недобросъвестни производители и търговци и да плаща скъпо за некачествени храни, като поредната илюстрация е изконен национален продукт - бялото саламурено сирене. Проучване на асоциация "Активни потребители" разкрива, че масово се продава сирене, което е недозряло, прекалено "мокро" и съдържа палмови или други мазнини.
"Активни потребители" са дали за изследване проби от 36 марки краве сирене и в 19 са открити наднормени количества вода. Други шест марки били немлечни мазнини. Етикетите на 23 продукта - основно продавани по пазарите, не давали достатъчна информация. Все пак тестовете показват и нещо положително - в проверените сирена няма следи от антибиотици и солта е в нормите.
За да увеличат печалбата си, част от фирмите, са склонни да пълнят сиренето с палмово масло и сухо мляко. "При 27 марки сирене има подозрение, че са прилагани нови подходи за измама", съобщи д-р Сергей Иванов от Центъра по биология на храните.
Поредната "иновация" е добавянето на специален ензим, който с по-малко мляко да направи нещо, приличащо на сирене, разясни той. За съжаление обаче у нас все още няма метод за откриване на този ензим. А подозрения за неговото влагане в сиренето се появило при 10 от пробите, които имали повишено съдържание на вода и ниска масленост. Употребата на ензима е позволена в хранителната индустрия, но не за направата на сирене. "Производителите на подобни продукти си играят със здравето на хората", предупреди д-р Иванов.
Това е четвъртото поред проучване на "Активни потребители", последното от които бе през 2011 г., когато също бяха засечени куп нарушения.
Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) вчера обяви, че е заловила 7 тона "краве" сирене с мазнини, които не идват от краве мляко. От тях 4.5 тона са насочени за преетикетиране като имитиращ продукт, а 2.6 тона са насочени за унищожаване.
МЕРКИ
Заради драстични нарушения при част от сирената от "Активни потребители" се заканиха да сезират Комисията за защита на потребителите. От асоциацията на Богомил Николов призоваха Агенцията по храните да увеличи честотата на проверките си и да прави редовно тестове, но не в мандрите, а в търговските мрежи, с участието на всички заинтересовани страни. Не може да познаете дали едно сирене е истинско само по външния му вид, коментира Николов. Известна гаранция дава цената - килограм истинско сирене няма как да струва по-малко от 8-9 лева за килограм.
Не е ли престъпление това че въпросните органи, който са констатирали тези нарушения не обявяват имената на нарушителите.