Пазарлъците по ветото на президента Росен Плевнелиев върху текстове от Изборния кодекс ще продължат до последно. Това стана ясно след заседанието на коалиционния съвет на управляващите, предшестван от обтекаемо решение на правната комисия в парламента, от което се разбра, че управляващите партии си оставят отворена вратичката за маневри и ще кажат какво е окончателното им решение днес в пленарната зала. Шефът на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов потвърди след заседанието на съвета, че ще се преговаря до последния момент. "Стигнахме до единна позиция, но утре (днес - бел.ред.) ще разберете каква е тя, защото разговорите продължават. Абсолютно спокойни сме за формирането на мнозинството", допълни той. От Патриотичния фронт пък продължават да заплашват, че ако ветото мине, ще напуснат коалицията.
Плевнелиев атакува текста, който постановява, че българите в чужбина могат да гласуват само в посолствата и консулствата на страната, а това "неминуемо ще доведе до фактически ограничения" на избирателното право. Както и параграфа, който позволява откриването на секции извън ЕС само в градове с над 1 млн. души население без българско задгранично представителство.
Депутатите от правната комисия излязоха с йезуитското решение да подкрепят ветото, но по начин, който изобщо не може да се тълкува като подкрепа за Плевнелиев. Вчера членовете й гласуваха дали да предложат на НС да приеме повторно оспорените от държавния глава промени в Изборния кодекс. "За" бяха само двамата представители на ПФ, "против" гласуваха БСП и ДПС, а 7 от ГЕРБ и РБ се въздържаха.
Шефът на комисията Данаил Кирилов (ГЕРБ) дойде на заседанието с готов примерен доклад до пленарната зала, в който се описваха аргументите при евентуално отхвърляне на ветото, и дори го изчете на колегите си. След което се оказа, че докладът трябва да се извърти на 180 градуса. И допълни, че консултациите на коалиционните партньори не са довели до намиране на компромисно решение. Това бе и причината депутатите от ГЕРБ и РБ да се въздържат. "Водиха се няколко кръга преговори, така че българите зад граница да могат по достатъчно либерален начин да упражнят правото си да гласуват и в същото време да отговорим на страховете на много хора, че една съседна държава може да се намеси във вътрешните ни работи. Нямаме достатъчно добро решение на тези проблеми и докато не се намери, ще се въздържа", обобщи реформаторът Димитър Делчев.
Макар че отне близо два часа, самият дебат по ветото протече вяло, почти без да го докосне по същество. БСП и ДПС дадоха да се разбере, че остават категорично против направените промени в кодекса.
--------ПРОЦЕДУРА
Според правилника на НС ветото на президента трябва да се обсъди до 15 дни след постъпването на указа - в случая 10 май. Ако върнатите от президента разпоредби получат поне 121 гласа, ветото пада. В противен случай се разглеждат отново по процедурата за второ четене.