Подсъдимите по "САПАРД" бяха осъдени на първа инстанция, но след това имат само оправдателни присъди. |
На първа инстанция някога вече бившата съдия Румяна Ченалова осъди Николов и оправда Стойков. След това през 2012 г. апелативният съд ги оправда. Стана скандал, защото прокурорът Стойчо Ненков отказа да протестира оправдателните присъди и те влязоха в сила. Ненков си навлече гнева на тогавашния шеф на държавното обвинение Бойко Найденов. В крайна сметка делото бе възобновено от Върховния съд по искане на главния прокурор и се върна в апелативния.
Сега втората инстанция отново отменя осъдителната присъда на Ченалова. В мотивите пише, че първата инстанция е направила произволни изводи, че подсъдими и фирми са свързани, и е възприела безкритично тезата на прокуратурата. "Все така предизвикателно произволно е да се твърди, че тези дружества са били създадени с идеята да обслужат бъдещото кандидатстване на евентуални бъдещи търговски субекти за субсидиране по тази програма. Този подход на интерпретиране на факти, свързан с преувеличаване, изопачаване, надграждане на съдържанието им и т.н. е типичен за изкуството, но е неприложим в правораздавателната дейност", пишат апелативните съдии.
Сагата "САПАРД", която скоро ще навърши 10 години из съдебните зали, е далече от края си. Делото за източване започна отначало, след като съдия Атанас Атанасов от градския съд го прати в специализирания. Преди това председателят на градския и в момента шеф на Върховния административен съд Георги Колев произнесе осъдителни присъди по него, но горната инстанция ги отмени и заяви, че Колев е преписал обвинението в мотивите към присъдата си.