:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,803
Активни 482
Страници 4,368
За един ден 1,302,066

Нагли, по-нагли, Столичната община

С рязкото повишение на цената на билетчето София нахално и без аргументи наказа и гражданите, и гостите на града си
От 1 юни, по решение на Столичния общински съвет (СОС), еднократният билет за градски транспорт в София поскъпна с цели 60% - от 1 лев на 1.60. Новата цена тръгна напук на оспорването й от общински съветници, напук на протестите и напук на заведените съдебни искове срещу решението на общинарите. В първите два дни стана ясно, че хаосът е пълен, че така нареченият Център за градска мобилност не е организирал промяната, че тя създава неудобства, най-вече на хората, които не ползват редовно градски транспорт или идват от провинцията, или са примерно чужди туристи. Повишението бе направено и без някой да е видял смислена или поне каквато и да било финансова обосновка. И понеже новата цена бе наложена на принципа "Защото така", можеше да не е с 60 ст., а примерно с 69 стотинки. Все едно - гражданите така и така са прецакани.

Ведомството на кмета Йорданка Фандъкова се скъса да пуска реклами да си купуваме карти. Както и да обяснява, че картите са много изгодни и за тях повишение няма. Това е така, за редовно пътуващите. Но за другите е наказание. Общината свенливо пропуска да рекламира, че градският транспорт в много големи части от столицата е рехав, ако изобщо го има, неудобен, без връзка с основни направления. И че това е една от основните причини много хора да продължават да използват личните си автомобили в града. Впрочем, в първите дни на юни задръстванията станаха по-големи и това далеч не е само заради ремонтите, те си вървяха и преди. Не е и заради края на учебната година и разкарването на децата по баби и дядовци. И не е заради вечните оправдания, че хиляди коли от провинцията всеки ден пристигат в София.



Заради скапаната организация на обществения транспорт е



Но ето и по-добри примери. Настанявам се в хотел в голям европейски град, финансов и туристически център, седалище на куп международни организации. На рецепцията веднага ми предлагат и издават безплатна поименна карта за градския транспорт, за времето на престоя, но не повече от 5 дни. Важи за автобуси, тролеи, трамваи, както и за железопътния транспорт в рамките на града. А, и за едни оранжеви корабчета, също част от градската транспортна мрежа, които плават по 4-5 трасета през езерото. Целта е автомобилът ми да си седи на обществения паркинг и да не се мотае по улиците. Градът е Женева, Швейцария.

Столица на европейска държава. На рецепцията в хотела, в покрайнините на града, ми издават електронна карта срещу депозит от 2 евро, които ще ми върнат, с определен брой пътувания. Важи за цялата мрежа. Градът е Любляна, Словения.

Планински курорт във Френските Алпи. На рецепцията ми предлагат и издават безплатна поименна карта за обществения транспорт - автобуси и влакчета, за останалите населени места в долината. Автомобилът не мърда от гаража. Градчето е Шамони, Франция.

Семеен хотел. Собствениците внимателно ми обясняват схемата на градския транспорт. Билетите са за определено време на пътуване. Съветват ме да си ги купувам от местния киоск, има го на всяка спирка, защото е по-евтино, отколкото да ми ги продаде шофьорът. Градът е Дубровник, Хърватска.

Мога да изброя още немалко градове и столици в Европа. Буквално на всяка спирка на обществения транспорт там има автомат, от който да си купиш билет с дебитна или кредитна карта. Приема, разбира се, и кеш, но пък връща ресто, ако нямаш дребни.

Безплатните карти са само пример за отношение към хората, които идват в града ти за по-дълго време. Въпросът за хората, които живеят в даден град, е как общественият транспорт да им бъде удобен.



Дори не говоря за "изгоден"



От 30 май например съм наясно, че на 2 юни ще ми се наложи да отида на работа с градския транспорт. Затова акуратно събирам стотинки, които почват да ми продънват джоба и внимавам да имам точно. Ще ходя с модерно превозно средство, в което има автомат за билети, но той не връща ресто. Не ми се гледа намусената физиономия на ватмана или на ватманката и се моля автоматът да работи, защото често се случва да излезе от строя.

Ето това е онази тънка разлика, която прави смешни всякакви аргументи и оправдания на столичните общинари. В целия ми квартал, в рамките на до половин час ходене пеша няма нито един пункт за продажба на билети или на карти. От повече от десетилетие съм си наложил да избягвам да ходя с автомобил в центъра на София. При сегашните цени на билета, когато ми се налага, ми е изгодна дневната карта за цялата мрежа. За да си купя тази карта ми трябва билет, с който да стигна до съответното гише на Центъра за градска мобилност, или градска неподвижност, наричайте го както ви се иска. А какво да направи човек, който идва с кола от провинцията?



Това дори не е Параграф 22



Направо си е Параграф 69. Да не говорим за изнервените опашки от хора, които искаха да си сменят старите билетчета или талони. За неразборията около предплатените карти за брой пътувания, които могат да се презаверят на определени пунктове.

Общината все пак успя в рекета си повече хора да си купят карти. Пак след дълго и нервно чакане. Но нали на тези хора все ще им се наложи да пътуват и в друга посока освен всекидневната - до работа или до училище?

Най-скандалното с новата цена на билета за градски транспорт обаче е, че никой няма представа дали от нея ще дойдат повече приходи. Защото може да се окаже, че те ще намалеят. Не знаем къде вечно губещият Център за градска мобилност ще прахоса допълнителните пари. Мъгла пълна, тъмна и непрозрачна.

Само една светлина се появи - премиерът Бойко Борисов, той е бивш кмет на София, се втурна да защитава наследничката си Йорданка Фандъкова и да обяснява как старите икаруси, дето му били набори, изчезнали и всичко в градския транспорт било ново.



Това е нахално невярно



Из столицата и най-вече по периферните линии продължават да бродят автобуси и трамваи, които отдавна би трябвало да са бракувани. Новите трамваи, тролеи и автобуси не са платени изцяло с пари от общинския бюджет. Те идваха от проекти по европрограмите и финансовото натоварване на общината за тях е минимално. Колко от тези проекти бяха реализирани без скандал или без обжалване, е отделен въпрос. Дали тези пари нямаше да се използват по-ефективно другаде - няма кой да каже. Борисов се умилява с колко пари държавата дотирала градския транспорт на София. Споменава за 90 милиона лева. Но пропуска да каже, че това са законови доплащания за преференции за пътуване на определени категории хора, сред които и множество държавни служители. И че ги получава всяка община. И че те нямат нищо общо с цената на билета. Но имат общо с традиционното пълно безхаберие и с арогантното пренебрежение на общината към гражданите и към посетителите на столицата. То не може да се премахне само с оптимистични обещания за светло бъдеще.
34
5126
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
34
 Видими 
02 Юни 2016 20:07
за статията
02 Юни 2016 20:18
Но ето и по-добри примери.

И четирите примера са неадекватни.

Не, че градският транспорт в София е цъфнал и вързал, но нека не пресилваме нещата.
02 Юни 2016 20:56

Хората от Прованса по-добре да не пристъпват у Печенежко. Нема кво да търсят там.
02 Юни 2016 21:04

Единствено виновни са рушняците. Това, да направиш столица най-дивото подбалканско поле, си иска особен талант.
02 Юни 2016 21:16
Абсолютно добра статия.

Ето един материал на адвокатка за самозащита

1. Нередовен пътник не може да бъде глобен с повече от 10 лева по закон, а законите са над наредбите и наредбите нямат право да противоречат на законите, а само да ги допълват.
2. Само кметицата лично има право да налага наказателни постановления и няма право да превъзлага функциите си. Така че, ако някой реши да съставя наказателно постановление, то трябва да е лично кметицата.
3. МВР няма право да се намесва и полицаи нямат право да придружават контрольорите.
4. Заставянето от страна на контрольорите на нередовен пътник да прави каквото и да било е престъпление и се третира от НК.
5. В акта задължително следва да е отбелязано не само че е налице „пътуване без превозен документ“, но и отказ на пътника да заплати билет за еднократно пътуване, продаван от контрольор по редовността на пътниците, като това е задължителното условие, за да бъде ангажирана отговорността на нередовния пътник.
https://www.facebook.com/vkamenarska/posts/1787654174798030
02 Юни 2016 21:19
Аз пък оня ден се качих на нов рейс за две спирки. Беше сравнително хладно 22-23 градуса, но в рейса беше надут климатика и въпреки че веднага си закопчах якето и си сложих качулката за малко да настина.
Преди година се качих на друг новичък рейс . Беше сравнително топло - 30-32 градуса, но в рейса нямаше климатик, и всички прозорци бяха затворени. Докато стигнем до следващата спирка щях да умра от задушаване и жега. Просто нямаше кислород и не можеше да се диша.
И сега не очаквам нищо да се промени. Когато мога ходя пеша. Примерно от Банишора до Борово пеша - час и трийсет минути. И като тичам след трамвая вече пестя по 1,60 вместо по левче.
02 Юни 2016 21:19
Don 02 Юни 2016 20:56
Хората от Прованса по-добре да не пристъпват у Печенежко. Нема кво да търсят там.

Don 02 Юни 2016 21:04
Единствено виновни са рушняците. Това, да направиш столица най-дивото подбалканско поле, си иска особен талант.

Май съзирам тежки 'провансалски' комплекси ?
02 Юни 2016 21:32
Май съзирам тежки 'провансалски' комплекси ?

Проблемът е само твой.
02 Юни 2016 21:41
От една страна никой бизнес не може да си позволи без или с причина да вдигне цената си с 60 %, от друга ,щом софиянци си харесват кметицата толкова , защо пък не?
02 Юни 2016 22:19
Нагли, по-нагли, Столичната община

Заглавието има сериозен недостатък, пропуснато е "най-нагли"!
За съдържанието .
Има един общински съветник - Борис Цветков, който изкарва страшни факти за Градската демобилност. Той е този, който осъди общината за предишното повишение на 1 лев. Ама не е от "Простетуираща мрежа" и го тикат по полулегални кабеларки и среднощни предавания.
02 Юни 2016 23:00
С две думи - заключи Киркор - пак цървули са на власт в града. Излъгаха ни по площади че комунизмът си отивал. Може и тъй да е ама простотията му остана.
02 Юни 2016 23:23
Цитираният по-горе общински съветник Борис Цветков е единственият, който има активно опозиционно поведение в целия общински съвет. За съжаление, той не само не е част от Протестиращата мрежа, но и се намира в тежка опозиция на собственото си партийно ръководство. Та затова го оставиха да се пържи съвсем самичък в казуса с билетчето, докато ръководството му се кланяше пред паметника на Т. Живков в Правец, демонстрирайки по този начин остра чувствителност към социалните проблеми.
02 Юни 2016 23:48
И четирите примера са неадекватни.


Съвсем са си адекватни.
По повод на Женева бих добавил и машинката за безплатни билети преди напускането на залата за пристигащи полети, с които може да се пътува безплатно един час в градската транспортна мрежа (летището е на десетина минути от центъра пряко сили). Картата за безплатно пътуване за отседналите в хотел гости на града си е отделно.

И като става дума за политика на града към туристи (които, впрочем, носят приходи), Столичната община е пак светлинни години назад.
03 Юни 2016 07:54
Към тези хубави примери бих добавил Валенсия и Барселона. Навсякъде се продават електронни карти, като билетчето вътре важи 1 час. Презареждането става с автомати на които може да платиш с всичко. Даже туристите напускащиграда си подаряват останалите карти. В автобусите качването е от първа врата и шофера продава билети при нужда.

Истанбул пак е с карти, но билетите са на возене. Една карта за всичко - от метро до кораби. Транспорта е толкова добре организиран, че с едно билетче може да стигнеш много далеч.

София - гласувайте си пак за Фандъкова, избирайте си я напърви тур и пищете после. И пак ще кажа - всички тия детоне спряха да смърдят, да реват и пищят по форуми и фейс - що не бяхте пред общината да протестирате като приемаха решението? А имаше само 10 червени баби?
03 Юни 2016 09:10
Don, струва ми се никой никого не кара насила да идва в най-дивото подбалканско поле. А който е дошъл, моля да не обижда.
03 Юни 2016 09:51
Споменава за 90 милиона лева. Но пропуска да каже, че това са законови доплащания за преференции за пътуване на определени категории хора
Нито са "законови" (субсидията се отпуска от общинския съвет), нито "определените хора" се знаят поименно (прекъснали студенти, емигрирали ученици с родителите си).
Учудващо е, че авторът не споменава колко трябва да е субсидията и как да се отнася със субсидиите в дадените примери. Защото не е невъзможно билетчето да бъде и 10 стинки, ако общината увеличи двойно субсидията ... като увеличи тройно данък сгради. Ама да няма рев отново!?
Одтелно, че не се споменава "пазарната цена" за изминаването на пет километра (един час здравословно ходене). Дали е 3 лв. с такси или 5 лева с личен автомобил (5 лв. е само амортизацията на ден за среден клас, 36000 лв., автомобил).
03 Юни 2016 10:19
Нагли, по-нагли, Столичната община

Сичките медии - само столични и в никъф случай национални. Иначе заглавието щеше да гласи:
Нагли, по-нагли, Бургаска община
.
Щото в Б-с билетчето ще бъде 1,50 лъвчета от 1 юли. За всеки, на когото му е останала поне една националноотговорна мозъчна гънка, като сравни големината и населението на София и Бургас, както и „средната“ заплата в двата региона, картинката е ясна. А да, и Лукойл на кого от двата града му е под носа, в носа и в джигеря? Но..., важното е в София парното да не поскъпва, пък ний да субсидираме софиянци в сметките си за ток и транспортът в София да е по-евтин от провинциалният...
Та, питам се “париж срещу провинцията“ или „Цяла Франция е провинция“ е по-валидно за нашенско си в днешните ни пазарски времена?
03 Юни 2016 11:23
SvSofia, противопоставянето София - Провинция е колкото безсмислено (най-голямата републиканска селяния си е дала среща у столицата со всичкото дрвен шоп), толкова и ненужно (решенията се вземат от тиквите на една и съща управляваща хайка). И те така.
03 Юни 2016 11:31
Ето един материал на адвокатка за самозащита
6. Не може на лице под 18 години да се налага административно наказание "Глоба", а само "Обществено порицание"
03 Юни 2016 12:50
Швейцария - столица Берн.
03 Юни 2016 13:08
Ведомството на кмета Йорданка Фандъкова се скъса да пуска реклами да си купуваме карти. Както и да обяснява, че картите са много изгодни и за тях повишение няма.

И после, след месец-два, да стоя на дълга опашка за презаверка и доплащане, поради сменени цени. Въпреки че когато съм плащал картата, сключвал съм договор един вид, са били валидни други условия.
Ама честно казано, самото племе предразполага към тормоз и издевателства с овчето си послушание и вътрешна разделеност на нацията. Гледам колко народ купи новите винетки и се фука с финансовите си възможности пред "простолюдието". Та това е положението ТУК и ЗА ДЪЛГО...
03 Юни 2016 13:09
Кайли, не съм адвокат на оПщината, но де да беше толкова лесно:
1. Нередовен пътник не може да бъде глобен с повече от 10 лева по закон, а законите са над наредбите и наредбите нямат право да противоречат на законите, а само да ги допълват. - не е 10, а 70лв; - внимателно трябва да се чете чл. 36, ал.6 от Оная наредба..
2. Само кметицата лично има право да налага наказателни постановления и няма право да превъзлага функциите си. Така че, ако някой реши да съставя наказателно постановление, то трябва да е лично кметицата. според чл.36 ал.3 от Оная наредба - може.
3. МВР няма право да се намесва и полицаи нямат право да придружават контрольорите. според чл.38 от Оная наредба - може.
4. Заставянето от страна на контрольорите на нередовен пътник да прави каквото и да било е престъпление и се третира от НК. Според буквалния текст на чл.36, ал.1 Оная наредба може.
5. В акта задължително следва да е отбелязано не само че е налице „пътуване без превозен документ“, но и отказ на пътника да заплати билет за еднократно пътуване, продаван от контрольор по редовността на пътниците, като това е задължителното условие, за да бъде ангажирана отговорността на нередовния пътник. - Надали е толкова съществен порок, че да събори постановлението, пробвайте пред съда да видим какво ще каже.
Докато Оная наредба действа и не бъде отменена, всеки "орган" може да се позовава на нея. Защо - ще ви каже всеки занимаващ се с административно право - защото административно наказващия орган не е орган, който тълкува закона, а го прилага. Така, че за да се позовете на такива обстоятелства трябва първо да ви набрулят с постановление, после да го жалите пред съд, и евентуално ако съдът споделя вашето, може и да ви отърве.
Хане, чл.37, ал.2 от Оная наредба и за това се е погрижил.
03 Юни 2016 13:20
не е 10, а 70лв; - внимателно трябва да се чете чл. 36, ал.6 от Оная наредба..

ма не е така, аз не пуснах ли тук целия текст, адвокатката казва, че в закона са предвидени 10 лв, не в наредбата
И изобщо навсякъде става въпрос за противоречия между наредбата и закони, така че независимо какво се казва в наредбата, над нея има закон и той стои по-високо от наредбата.
03 Юни 2016 13:41
От 1 юни, по решение на Столичния общински съвет (СОС), еднократният билет за градски транспорт в София поскъпна с цели 60% - от 1 лев на 1.60.

Поскъпването не е 60%, а за ваше съжаление само 37.5%.
Обратната задача - ако извадим 60% от 1.60 би трябвало да се получи един лев, а се получава:
1.60 х 60% = 0,96 лв., но
1,60 х 37.5% = 0,60 лв.

Защо ли го правя? Един познат арменец ми казваше "Отваряй дупета, а не очи!".
03 Юни 2016 13:51
Красимир Цигуларов
Хора, разсъжденията Ви биха имали смисъл, ако "Мис Билетка" (по Комарницки) и билетковци, целяха нещо друго освен да събират пари, които след това да крадат по различни начини. Най-удобният и отработен е с възлагане на нещо си и получаване на комисиони. А Боцко, като експерт, да беше помогнал с обосновката на цената!
03 Юни 2016 13:59
Бург Гаски 03 Юни 2016 13:41

Поскъпването не е 60%, а за ваше съжаление само 37.5%.
Обратната задача - ако извадим 60% от 1.60 би трябвало да се получи един лев, а се получава:
1.60 х 60% = 0,96 лв., но
1,60 х 37.5% = 1,00 лв.

Умник Гюро Бургейски, ти от крава ли си произлязъл или 6 клас се е оказал непосилен за интелекта ти?
И защо "за ваше съжаление"?
03 Юни 2016 14:00
Поскъпването не е 60%, а за ваше съжаление само 37.5%. Обратната задача - ако извадим 60% от 1.60 би трябвало да се получи един лев

Ей, ти задачи за гаски не можеш да решаваш! Ами че ако към 100 гъски прибавиш още половината, ще получиш 150 гъски, но ако от 150 гъски заколиш половината, няма да ти останат 50 гъски, а цели 75. Радвай се на аритметиката!
03 Юни 2016 14:02
Виждам, че Бург......и е видял една от очевадните си грешки и я е коригирал.
03 Юни 2016 14:02
Поскъпването не е 60%, а за ваше съжаление само 37.5%.
Обратната задача - ако извадим 60% от 1.60 би трябвало да се получи един лев, а се получава:
1.60 х 60% = 0,96 лв., но
1,60 х 37.5% = 0,60 лв.

Защо ли го правя? Един познат арменец ми казваше "Отваряй дупета, а не очи!".

Удивителна математика, от пето измерение ли е?
Това един прост циганин с четвърти клас щеше да го сметне по-добре.
03 Юни 2016 14:05
ЕЕто го целият линк и материал за недопустимостта на наредбата от гледна точка на закона
http://vkamenarska.com/patuvane-v-gradskia-transport/
03 Юни 2016 14:32
Хане, чл.37, ал.2 от Оная наредба и за това се е погрижил.
Той може да се е погрижил, но има йерархия на нормативните актове.

А тя съвсем не е в полза на Наредбата, та била тя и на Столична община. Съдебната практика също го доказва:
На лица под 18 годишна възраст не може да се налага наказание „глоба”, а само „обществено порицание” и те не подлежат на имуществени санкции-чл.15 ал.2 от ЗАНН. Решение от 10.01.2014 г. на СРС по адм. д. № 7129/2013 г.
Кайли
03 Юни 2016 15:07
Кайли, Хане, напълно съм съгласен с вас, доводите, които цитирате също за мен имат основание. Въпросът е, че докато я има тази безумна наредба, т.нар. органи ще си я "спазват", и пак ще има и бутане, и бой и какво ли не. Изкушавам се да се кача някой път на рейс, и да оставя да ни напишат акт, за да видя какво ще стане в съда. Тъй като работя от поне 15 години с тази институция, имам огромни съмнения, че случая ще приключи съгласно "установения правов ред"...
03 Юни 2016 15:51
Ммм даа,
Едно време ,който работеше в София " получаваше" едни 10 процента"софийски"
Господа ,
Всичко струва пари.Като ви се построи метро трябва да си го плащате. Сиренето е с пари.
04 Юни 2016 15:25
противопоставянето София - Провинция

Не противопоставям София и провинция, а се интересувам защо медиите се интересуват единствено от ставащото в София - билетчета, парно и пр., и ни занимават с този си единствен интерес. Досега през годините не съм прочела специални наблюдения и размисли за проблемите на обществения транспорт в Търново, Пловдив... А напоследък - че същата безумна схема се налага и в Бургас, където става дума за безумно скъпи навеси, безумна бъркотия, безумна некадърност, безумно харчене и безумно крадене...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД