:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,656,658
Активни 378
Страници 27,068
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

Какво всъщност се случва с програмите по литература

Смисълът на реформата е в преразпределението на властта - учителят вече ще подбира и аранжира материала, а не Центъра
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Доц. д-р Адриана Дамянова е дългогодишен преподавател в Катедрата по методика във Факултета по славянски филологии в СУ "Св. Климент Охридски". От близо 20 години проверява писмени работи по български език и литература в СУ, била е проверител и на матурите.
"...изобщо не би било пресилено да кажем в деня на Страшния съд, когато всички тайни се разбулват и всичко тъмно се прояснява, че причината, поради която от прасета сме станали мъже и жени, после сме излезли от пещерите, после сме захвърлили стрелите и лъковете и сме седнали да разговаряме край огъня, да пием и да се веселим, причината, поради която сме били щедри към бедните, помагали сме на болните, прокарвали сме тротоари и сме издигали къщи, тоест причината, поради която сме създали някакво убежище и общество насред пустошта на света, не е друга, а тази: защото сме обичали да четем".

Вирджиния Улф, Как трябва да четем книги?

------------------------

От няколко седмици на сайта на МОН вече могат да се видят работните варианти на всички нови учебни програми по литература. И - да вярваме ли - не експлодира за пореден път гневът на обществото, провокиран от "орязването" на знакови за националнокултурната ни идентичност произведения. Каквато и да е причината за това уталожване (банализиране на проблема, емоционално пресищане...), може би вече е подходящ контекстът да се опитаме да разберем какво всъщност се случва с програмите.



Към историята на проблема



Да си спомним как започна всичко. Министърът на образованието от служебното правителство от 2013 г. се разпорежда проектите за нови образователни стандарти и учебни програми, изготвени в рамките на европейски проект по време на управлението на ГЕРБ, да бъдат качени на електронната страница на МОН. Това се случва в момент, в който тъкмо поема властта правителството на Пламен Орешарски. В медиите се появяват заглавия от рода на "Обезродяват България, като изхвърлят Ботев от учебниците" и "Просветното министерство реже "Тютюн" и две Ботеви стихотворения". В публичното пространство се отприщват страхове, негодувание, ярост... В отговор на което министърът на образованието Анелия Клисарова сваля проектите от сайта на министерството. Е, после става лека-полека ясно, че "изхвърлянето" е не преувеличение, а направо дезинформация, но ефектът "...иди доказвай, че нямаш сестра", е вече произведен.

На пръв поглед изглежда, че медиите са виновни за избухналия скандал. Всъщност проблемът е в комуникацията и отговорността за лошото й качество е, разбира се, на управляващите. Ако те (не правим тук разлика между трите съпричастни към казуса правителства) разполагаха с необходимия управленски ресурс, нямаше да изпуснат инициативата и да позволят някой друг вместо тях да задава рамките, в които да се мислят предлаганите промени. А управленският ресурс включва компетентността и да оцениш мащаба на готвената реформа, и да прогнозираш неизбежната защита на статуквото и да я предотвратиш чрез внимателно промотиране на готвената реформа, и да осигуриш подкрепата за промените най-напред на онези, които ще ги осъществят в практиката - учителите... Вместо това МОН първо не посмя да огласи готвените промени, после реши, че те просто сами ще говорят за себе си с безвъпросна яснота, и най-накрая - че информационното затъмнение е най-доброто решение.



Какво (не) гарантира списъкът



Може би като следствие от тези комуникационни изкривявания единственото, което се оказва четивно в проектите за нови учебни програми, е списъкът от автори и техни произведения. Опитите да се насочи вниманието към актуалните обществени и личностни потребности, към чието удовлетворяване са насочени готвените промени, към очакваните резултати от образованието се посрещат в най-добрия случай с безразличие, а най-често - с подозрението, че целта е да се отвлече вниманието от кощунственото посегателство върху заветния Списък. Нека видим в такъв случай какво наистина обезпечава той.

Всеки преподавател по литература и всеки родител, който отблизо внимава в заниманията на своите деца в училище, познава респектиращия обем на литературния материал, предвиден за задължително изучаване по все още действащите учебни програми, например в 10-и клас - "Дон Кихот", "Хамлет", "Тартюф", "Робинзон Крузо", "Граф Монте Кристо", "Дядо Горио"/"Червено и черно", "Шинел", "Бел Ами"... Вярваме ли действително, че всичко това (а то далеч не е всичко!) изчита всеки десетокласник? Макар и сравнително дълъг обаче, цитираният списък същевременно изглежда отчайващо къс, ако го съпоставим със списъка на произведенията, които си струва да се прочетат - и за които не само училищният курс по литература, но и цял човешки живот не стига. И то без изобщо да включваме в сметката онези книги, които предстои да бъдат написани и които, надяваме се, ще четат нашите деца. Дали в такъв случай не е по-смислено да разпределим равномерно усилията си между овладяването на "шифрите" и четенето на "съобщенията", вместо да се фокусираме единствено върху текстовете?



Кое е новото в новите програми?



Ако не списъкът е най-важното, кое тогава е най-значимата новост в новите документи, които имат претенцията да регулират оттук нататък образованието в училище? Като образователна концепция проектът за нови Държавни образователни стандарти и за учебни програми по литература предлага по-балансирано съотношение между предвидените за усвояване теоретични знания и практически умения. Обновата на съотношението знания - умения предопределя намаляване броя на часовете за овладяване на нови знания, респ. - на текстовете за задължително изучаване. Повечето часове за упражнения ще осигурят възможност да се формират, развиват и поддържат дълго - чрез необходимите импровизации, чрез преноси на конкретни "стъпки" в различна "фамилно сродна" ситуация и т.н. - необходимите на вещия читател умения. Повече самостоятелни "умни действия" (както психолози определят уменията) означава по-голямо "овластяване" на ученика (знанието е власт), респективно - повишаване на чувството му за отговорност, в т.ч. и за качеството на собственото му обучение. Идеята е, "учейки чрез правене", учещите да се усетят дееспособни, удовлетворени от това, че всеки път се справят все по-добре. С други думи, да се освободят от чувството за безсилие, вместо да заучават безпомощност.

Повече власт се делегира и на учителя за сметка на Центъра. Вече конкретният преподавател (ще) е този, който ще подбира и аранжира литературния материал, имайки възможност да отчита интересите, желанията, инициативите на своите ученици. Така отворен за допълване, никой списък вече няма да е нито обезкуражаващо дълъг, нито оскъден. Именно в промяната на икономиката на Властта всъщност е смисълът на реформата. Проектът предполага съществена промяна и в учебниците и учебните помагала. Той ги "заставя" да придобият облика на пораждащ механизъм - да предлагат повече кодове за четене, отколкото "правилни" прочити, повече интересни въпроси, отколкото "верни", но чужди отговори.

Посочените следствия се срещат в полето на модерността - на отворената демократична култура на страна членка на ЕС, за която в образоването на следващите поколения значение имат не само Миналото и Традицията, но и самите поколения и тяхното бъдеще. Тук образованието функционира и като инструмент за овладяване на ключови компетентности, обезпечаващи успешна бъдеща реализация в социално-икономически, професионален и граждански план.

На хоризонта на новите образователни стандарти и програми (не само по литература) се провижда едно "Просвещение без идеализъм" (Дж. Брунс). Със скептиците сред читателите на този текст бих споделила едно преживяване, което сработи като лек срещу собственото ми неверие. Присъствах на две обсъждания на проекта от учителската колегия. Буквално пред очите ми "апетитът" на колегите преподаватели, предвкусили свободата да работят по своя "лична" програма, растеше все по-бързо и по-уверено. Връщане назад няма, съвършено убедена съм - защото ми го (по)казаха учителите...
СНИМКА: БГНЕС
---
12
4339
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
05 Юни 2016 21:21
Чудесно, но има един малък проблем.

Матурата.
05 Юни 2016 21:32
Има и по-голям проблем - акъл агресивно раздават тия, дето не са влизали с дневник в класна стая...
--------------------------------
Сайтът на Генек
05 Юни 2016 21:38
Who's not afraid оf Virginia Woolf? I'm not. Красиво, но невярно. Както бебето не почва чете от втория си ден, така и човечеството не се нахвърля на несъществуващите книги след слизането си от дърветата. Джуфка. В Bloomsbury всички са били такива, накорделени.
05 Юни 2016 21:54
Модерна, казва гужата, демократична и главното отворена ставала работата вде по-отворена...
05 Юни 2016 23:25
поради която от прасета сме станали мъже и жени, после сме излезли от пещерите, после сме захвърлили стрелите и лъковете

И понеже хората никога не са били първо прасета, някои книги изобщо не трябва да се четат!
05 Юни 2016 23:42
И понеже хората никога не са били първо прасета


Може и да не са били, но в последните години в САЩ правят доста тестове за трансплантация на органи от прасета на маймуни, и някъде писаха че след 2020 г. /ако няма пречки от ... характер/, ще пробват присаждане на свински органи на човеци.
Макар и в друг контекст, в щатите съм виждал специално отглеждани прасета за медицински цели по 10000 долара едното /не бяха за трансплантация на органи/.
05 Юни 2016 23:46
И понеже хората никога не са били първо прасета, някои книги изобщо не трябва да се четат!


Шшшш, Славче. Жената никак не е била добре. Дори не е била съвсем жена. Има трагичен край - в някаква река в Съсекс. Много закъснял декаданс.

ПП. Ако тя бъде мото и лого на програмите по литература, да скачаме и ние в реките. Край мен минава Перловец. А Вит ще се препълни заради малкото име на Невярната Вита /Саквил-Уест/, виновница за кончината на Върджиния.

Странен избор за мото на статия, порой на съзнанието... безпокоя се за авторката ѝ.
06 Юни 2016 07:15
Все пак никой никъде не оповести официално имената на великите експерти, които решават - вместо учителите и университетските преподаватели, по съответния предмет, какво и как да влиза в учебните програми. И най-вече защо - защо "Граф Монте Кристо" вместо "Клетниците" примерно, понеже и Юго, родоначалникът на романтизма, се оказа неполиткоректен с тез гаврошовци, бедни деца-роби и улични жени, да не говорим за "правосъдието" на капиталистическата държава и Жан Валжан? Или защо от цялата руска класическа литература в задължителните произведения влизат само едно стихотворение на Пушкин и "Шинел" до момента? Или кому пречат "Чичовци" и "Бай Ганю". Кой в МОН подбра именно тези експерти, на какво основание и защо се крият имената на подбиращите и подбраните? Какво мислят редовите учители, които реално, години наред, влизат всеки ден в час и защо не бяха събрани на съвещания в продължение поне на година, за да си кажат мнението, тъй като те трябва "да реализират" на практика в училище "програмите" на тайното общество от "експерти"? Защо джанъм?
За да се съберат сега в Арена "Армеец" на шоо за 2 млн лева и да "дадат старт" на "реформата" ли? Образованието и обучението на децата на България не е шоо, фестивал и дунанма, а изключително важна за бъдещето на България дейност.
06 Юни 2016 14:38
този предмет вече губи важността си ако въобще някога е бил важен. най силните ученици са мотивирани по математика и научните предмети. влизат да следват инженерни науки, матс, физика химия и медицина. повечето от тях в чужбина, ако са в българия заминават а чужбина да работят и не се връщат. това за екстра качеството ученици. и на тях им трчбва английски език, езикът на науката, на техниката, на бизнеса. след като си дигнат чукалата от българия никога повече няма да говорят български, а един програмист или инженер -електрончик без английски угасва на пътя.
а по низшите качества ученици? ами заслужават ли въобще внимание. ще си останат в българия да протестират за по високи заплати и това си му е.
Интелекта над всичко! в цивилизования свят са го осъзнали и затова сега имат пари.
06 Юни 2016 14:40
имат пари и дават и на нас по малко
06 Юни 2016 15:04
И защо ни е да учим литература? Отродяването става като индоктринираните родители избират кое и как ще се учи. Например сектантски практики, прикрити зад глупостта домашно образование на пастор Порумбачанов.

Тъй де, що ще карат дечинята да учат Вазов и Славейков?

А вие псувайте, докато нищо не остане от МОН.

06 Юни 2016 16:35
Дорис
05 Юни 2016 23:46
Изобщо не се безпокоя за нея, защото прочетох само това, което коментирах.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД