:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,655,744
Активни 434
Страници 26,154
За един ден 1,302,066

Властта поддържа илюзията, че нещо зависи от народа

Защо избирателите да бъдат отговорни, когато избраните са безотговорни?
Борис Попиванов
Изглежда, няма да доживеем момента, в който изборните правила у нас ще си останат стабилни и непроменени за поне една седмица. Пет дни след поредното прекрояване на Изборния кодекс например в парламентарното деловодство вече има шест законопроекта за ново преправяне. Създаде се впечатлението, че всяка следваща промяна има за цел да даде по едно захарче на някой политически играч, за да не се чувства обиден. Въвеждаме едни неща, за да задоволим Патриотичния фронт. Отхвърляме президентско вето, за да успокоим президента, че после ще приемем ветото под формата на нови изменения. Кой, как, на какво основание и по какъв начин може да прави референдуми, вече е почти невъзможно да се прецени, защото всичко е с вчерашна дата. Ако ограничаваме правото на пряко гражданско участие, това захарче за кого следва да бъде? Навярно за целия политически елит.

Ето, в средите на управляващите прясно узря идеята т.нар. гражданска инициатива (една от формите на пряка демокрация) да спре да бъде задължителна. С други думи, ако досега при внасяне на подписка за гражданска инициатива съответните институции са задължени в 3-месечен срок да се произнесат по предложението, вече няма да бъдат задължени и ще се чувстват свободни от досадата да го правят. Според аргумента на шефа на правната комисия Данаил Кирилов, инициативата и референдумът добивали еднаква тежест, защото и в двата случая някой бил задължен да се произнася, пък те нямали еднаква тежест. Ако говорим за задължения, то



и референдумът не е кой знае колко задължителен



Вече проведохме два, от които не последваха драматични събития. Скоро ще произведем поне още един, този на Слави Трифонов, за да можем най-вероятно да се убедим, че е точно така. Сякаш политиците са преценили, че българинът не бива да бъде оставян с убеждението, че от личната му политическа инициатива зависи нещо, защото може да му хареса и да поиска много пъти пак.

Напоследък, общо взето, това обсъждаме. Предложенията са най-разнообразни, но повечето водят натам да ограничим някакви съществуващи досега възможности. Да вдигнем преференциите. Да намалим гласуването в чужбина. Да обезсмислим гражданската инициатива. И т.н. Нерядко резултатът от законотворческия ентусиазъм и мотивите, с които бива подплатяван, се свежда до серия от логически абсурди. Гласуването в чужбина и историите около него могат да ни послужат за подходяща илюстрация. Когато настояват за поставяне на таван за броя секции зад граница, по-прякото или по-завоалирано съображение е, че така ще съкратим бюлетините, идващи от Турция. С други думи, хората да гласуват в Турция е лошо. Защо е лошо? Защото гласуват за определена партия, а ние не щем тази партия много да си разиграва коня. Първото, което тъне в неяснота, е защо гласуването за тази партия (ДПС, а в нови условия може би и ДОСТ) извън България да е неприемливо, а вотът за същата нея в рамките на страната да е приемлив. Второ, ако мислим, че партията по някакъв начин работи за интереси, различни от българските, тогава си имаме конституция и закони, по които следва да спрем цялото й функциониране в такъв вид, вместо да хитруваме с количеството бюлетини, на които се радва. Трето, ако проблемът ни не е точно в партията, а в чуждата държава, която организира гласуването на нашите сънародници и така влияе на националния ни политически процес, тогава защо не потърсим форми ние да контролираме работата, а ако не можем - защо изобщо допускаме гласуване където и да било в чужбина. В други държави повече ли контролираме? Ако те са "добри" и няма да влияят, а Турция е "лоша" и ще влияе, тогава защо сме приели да ни е партньор?



Защо допускаме някой да гласува в чужбина



напоследък също се превръща в гореща тема за дискусия. Много удобно стана да се експлоатира политически разделението "вътрешни-външни българи". Има хора, избрали да не живеят в България, и те на всичко отгоре не си и плащат данъците в България - откъде накъде те ще решават с гласа си как да живея аз?! Бивш председател на парламента дори подхвърли идеята България да се откаже от двойното гражданство, така че онези навън да се самоопределят накрая дали са патриоти. Как ще се самоопределят при такъв натиск, горе-долу е ясно, така че крайният ефект може да бъде допълнително подяждане на апетита на хората за участие. Същата е работата със задължителното гласуване. Формално погледнато, сякаш правим тъкмо обратното, насърчаваме ги да се разходят до урните. Да, ама не. Като нещо е задължително, а не предлагаш никакъв нов стимул или кауза да бъде сторено, само отблъскваш електората. А когато единствената санкция е отписване от списъците, вече има гаранция за това. Просто хората ще отпаднат от списъците и няма нужда изобщо да ги мислим -



да си живеят някъде и да не участват



Не се формира особено висока мотивация и когато поемаме към референдума на "Шоуто на Слави" с предварителното сведение, че един от въпросите му вече е законодателно разгледан, а други три са противоконституционни. Някой ще каже, че вината за конкретните въпроси е на самото шоу. Да, на шоуто, но и на общата политическа среда, в която всякакви абсурди се обсъждат публично и в парламента, никой не желае да носи отговорност и никой не се грижи за авторитета на институциите. Казват, че е хубаво да има референдуми, хубаво е гражданите да се произнасят лично по важни за тях въпроси, но да мислят за последиците и да подхождат отговорно. А не да взривяват демократични "ядрени бомби", от каквото се плаши Плевнелиев. Защо обаче народът да бъде отговорен, когато управляващите насреща не му дават и най-малкия пример какво значи това? Най-безопасният изход за политическия елит в тази ситуация е да ограничава последователно правото на участие. Няма участие, няма проблем. За съжаление има и ще проличи. Според едно старо правило от учебниците един народ не бива да бъде лишаван от илюзията, че нещо решава, че някъде е включен, че има някакви общи дела, които са под негов контрол.







СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Според вижданията на председателя на правната комисия Данаил Кирилов гражданската инициатива не бива да има тежестта на референдума. Затова по-добре да я спрем навреме.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Преди Плевнелиев смяташе, че изключително рядкото използване на пряката демокрация в годините на прехода представлява огромен дефицит. За предстоящия референдум смята, че е ядрена бомба.
18
4202
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
05 Юни 2016 18:58
Защо избирателите да бъдат отговорни, когато избраните са безотговорни?

Вие чувате ли се, какви ги пишете?
Или вече ви е все едно: да има там нещо като думи, пък останалото е без значение
05 Юни 2016 19:29
Дежурното съзнателно или несъзнателно обръщане на логиката с краката нагоре.
Излиза, че водещото начало са избраниците, а избиращите са зависими и второстепенни по значение.
А всъщност важни са единствено избиращите. Осъзнаят ли, че те са Суверенът (което все още е далеч отвъд хоризонта), няма начин да не започнат да избират и правилните хора. Защото такива задължително ще се появят.
05 Юни 2016 21:04
.
05 Юни 2016 21:37
Единственото правилно решение е да се въведе ценз. Образователен, имотен и възрастов /отчасти го има/...
Или да не се гласува...
Когато властта е получена след избори с под 50% гласували - основата за неподчинение е налице.
Опитите да се прехвърля вината върху осъзналите фалша е елементарна демагогия...
---------------------------------
Сайтът на Генек
05 Юни 2016 21:41
Колегата, който все повтаряше да можем да ги отзоваваме... това е начина и според мен.
05 Юни 2016 21:45
....че един от въпросите му вече е законодателно разгледан, а други три са противоконституционни.

Тук нещо ми намирисва на §22. Значи по конституция народът е суверен и властта произлиза от него и за него. Конституцията не е свещенна крава и ако народът иска намалянето на депутатите на 120, конституцията трябва да се промени.
05 Юни 2016 22:51
Казвам всичко това, Туткалчев,
защото много ме боли да гледам как любимата газета спря да мисли.
Тихичко и полека, предостави святата й мисия на напълно случайни субекти


Няма как да не се съглася, драги Лянча, с казаното от теб.
Глупостите и откровените манипулации, които ни се сервират, стават от ден на ден все по-нетърпими.
Истината се загубва все по-далеч зад хоризонта.

Но тя се връща като бумеранг и удря по главите всички - и нас, и манипулаторите.
Могат да бъдат напълно уверени в това - няма да избягат. Не са част от елита горе на Олимп.
05 Юни 2016 23:00
Когато властта е получена след избори с под 50% гласували - основата за неподчинение е налице.

Да.
Между другото, ти веднъж ме спипа
Два пъти обаче ме сбърка с човек, който няма нищо общо с мен.
Нищо лошо, Генек, просто бе така.
Бъди здрав и до нови срещи
05 Юни 2016 23:22
Няма как да не се съглася, драги Лянча, с казаното от теб.
Глупостите и откровените манипулации, които ни се сервират, стават от ден на ден все по-нетърпими.
Истината се загубва все по-далеч зад хоризонта.

Но тя се връща като бумеранг и удря по главите всички - и нас, и манипулаторите.
Могат да бъдат напълно уверени в това - няма да избягат. Не са част от елита горе на Олимп.

Боя се, драги, че Маркс все пак е прав.
Теорията му е дълбоко ненаучна, но по житейски е много правилна.
Нищо няма да се промени без класова война.
"Мир на колибите, война на дворците!"
05 Юни 2016 23:37
Няма начин, драги Туткалчев,
да внушиш на човек, който преди 25 години е имал къща, две деца в нея, 3-4 едри животинки: прасе, коза, овчици, безброй по-дребни и скромен, но гарантиран, трудов доход,
че днешната му катастрофа и унищожаването на всичко гореизброено, е за негово добро.
Няма такива словоблудия, не са измислени. Въпреки газетните напъни.
06 Юни 2016 00:35
Нищо няма да се промени без класова война.

Не мисля. Вече сме в Постиндустриалната епоха.
Още 15-20 години максимум, и "господарите на света" ще се превърнат в богове - ще могат по генетичен път да увеличат многократно както физическите, така и умствените си възможности, да копират мозъчната памет и да я прехвърлят в ново тяло, с което на практика да стават безсмъртни. За колцина ще важат тези възможности?
Ако четеш повече за trans-humanism и post-human, косите ти могат да се изправят от ужас.
http://newsrussia.today/tehnologii/2007-v-ssha-uchenye-planiruyut-sozdat-sinteticheskiy-genom-cheloveka.html
https://www.newscientist.com/article/mg21829162-400-what-does-it-mean-to-be-posthuman/.
.........................................
И дори възможностите за контрол да се пропукат, могъщият репресивен апарат и цялата медийна мощ напълно ще ликвидират всеки опит, всяко опитче за бунт още в зародиш.
Да си припомним Occupy Wall Street!
06 Юни 2016 08:37
"партията по някакъв начин работи за интереси, различни от българските, тогава си имаме конституция и закони, по които следва да спрем цялото й функциониране в такъв вид, вместо да хитруваме с количеството бюлетини, на които се радва"

От години казвам в този форум, че ДПС трябва да бъда обявено извън закона (защото е ) и да се закрие. И да не се допуска създаването на нови противоконституционни партии - ДОСТ и т.н. Но няма политик с топки, на когото му стиска да го направи. Пък после, защо Доган разпределял порциите ! ...

Мафиотският олигархичен модел, инсталиран от Кръстника Луканов, процъфтява над 26 години. И никой от управляващите няма никакъв интерес да го промени, напротив, усъвършенства го. Така че "корабът потъва нормално".
06 Юни 2016 09:08
Мафиотският олигархичен модел, инсталиран от Кръстника Луканов, процъфтява над 26 години. И никой от управляващите няма никакъв интерес да го промени, напротив, усъвършенства го. Така че "корабът потъва нормално".

И да влезе убития:
26 208 122 000 лв. дълг на държавата:

През април делът на държавния дълг от брутния вътрешен продукт (БВП) е 29,2%, показват данните от актуалния месечен бюлетин на Министерството на финансите. В края на февруари този процент беше 25,4%, а през 2009 г. – едва 13%. Прогнозите са до година и половина държавният дълг да надхвърли 32-33% от Брутния вътрешен продукт.
Общата сума, която дължим на финансови институции като нация е точно 26 208 122 000 лв. От финансовото министерство предпочитат да представят парите в евро, за да изглеждат два пъти по-малко. Което не променя факта, че става дума за 13,4 млрд. евро. От тях 9,9 млрд. евро е външният, а 3,5 млрд. евро е вътрешният дълг. Единият се набира на външните пазари след разрешение от парламента, а другият – посредством по-малки, на затова пък доста зачестили особено през последните 6-8 месеца емисии от Министерството на финансите.
Важно е да се знае, че в тази сметка не влизат задължения като например поетите през последния месец 650 млн. евро на Българския енергиен холдинг и 600 млн. за запълване на Фонда за гарантиране на влоговете. Те обаче са държавно гарантирани и са за институции, които са държавна собственост. Затова Брутният външен дълг 75,1% от БВП – в него е включен и държавният и другият, който де юре не е на държавата.
Добре е, че 99,1 на сто от дълга ни е в значително обезценените през последната година евро и левове, а едва 0,6 % е в поскъпналия с близо 30% долар.
В интервю за списание Икономист тези дни финансовият министър обясни, че изтегленият 2 млрд. евро външен дълг през март е отишъл за плащане по стари задължения. Неговото министерство обаче отчита едва 626,9 млн. евро. Интересно е, че сумата от 1 226 109 827 лв., събрана с 2,7 млрд. излишък, с който се похвали министерството на финансите вчера, дава над 3,9 млрд.лв. или точно 2 млрд. евро, колкото изтеглихме като дълг през февруари.
/19min.bg
06 Юни 2016 11:56
Генек, При положение, че съгласно закона изборите са валидни, независимо от процента на гласувалите, хипотетично е възможно и само 100 души гласували, а защо не и по-малко, да изберат парламент. Е, нека тези във Форума, които твърдят, че само и единствено от избирателите зависи всичко в тази т.н.държава, да си представят, че те са, от които зависи всичко. И да посочат за коя партия, за кои личности според тях е правилно да се гласува и начело с тях държавата ще дръпне напред.
06 Юни 2016 13:27
Защо избирателите да бъдат отговорни, когато избраните са безотговорни?

А,пък аз си мисля ще има нещо вярно в подзаглавието.Това си е настроението на масовия "електорат" в настоящия момент,който въобще не се вълнува от някакви интелектуални идеи,трепети,програми 20-20,30-30 и подобни(Писна му) ,а се ядосва че от него се иска "оговорност и разбиране за прехода(несвършващ)" вече второ поколение,а в същото време пред очите му точно избраните правят ...какво??!
06 Юни 2016 15:12
ако мислим, че партията по някакъв начин работи за интереси, различни от българските, тогава си имаме конституция и закони, по които следва да спрем цялото й функциониране
ДПС е противоконституционна и трябва да се закрие, но нито правителство, още по малко съдебната система ще предприеме такава стъпка. Защото за "елита" на нацията е важно становището на кукловодите им, отколкото мнението на раята. Така и регистрацията на гаДОСТ ще преглътнем.
06 Юни 2016 15:17
Още 15-20 години максимум, и "господарите на света" ще се превърнат в богове - ще могат по генетичен път да увеличат многократно както физическите, така и умствените си възможности, да копират мозъчната памет и да я прехвърлят в ново тяло, с което на практика да стават безсмъртни. За колцина ще важат тези възможности?

Има две основни възможности, познати ни от историята:
тази от древен Египет - стриктна кастова система, която да позволи подобни знания и възможности да бъдат скрити само в рамките на една или две касти;
тази от света през последните три века - научно-техническите открития , макар отначало да ползват ограничен елит, постепенно техните резултати стават достъпни за все по-широки кръгове.
08 Юни 2016 00:59
Все още обществеността не зачита, че прилаганата сгрешена парична система е водещ причинител на актуалните стопански трудности.
При наличие на тази държавна грешка всяко правителство е със съдба на жертва и е с подсигурен провал.
Много специалисти разчитат на БНБ. Централната банка не може да спаси от злини при актуални кризи, тъй като водещият причинител не е в нейна компетентност.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД