В столицата на Хърватия - Загреб, има уникален и единствен по рода си в света музей - Музея на пропадналите или на "счупените" връзки (Museum of Broken Relationships). В него можеш да си купиш гумичка за изтриване на лошите спомени (Bad Memories Eraser). Не знам дали Бойко Борисов го е посещавал. Не знам и за колко време може да пази спомени един висш управленец, какъвто е министър-председателят. По принцип би трябвало да помни всичко. Но поне когато говорим за така наречената Северна скоростна тангента, спомените на нашия премиер, изглежда, просто се плъзгат по "допирателната", губят се и не отиват по-назад от назначаването му за втори мандат.
В сряда Министерският съвет одобри допълнителна точка, вкарана спешно в дневния ред. Кабинетът се съгласи тутакси да отпусне на Столичната община 1.5 милиона лева, с които да се направят връзки, по които жителите на селата и кварталите около прословутата тангента да могат да стигат до това шосе, а пътуващите по него да могат да влязат в София. Защото сега това не може да стане. Северното скоростно шосе на столицата е просто гигантска тапа. Някъде към есента, поне според плановете и договорите, част от трасето може и да се отпуши. Но само за транзитния поток.
За връзките с големия град ще трябва да почакаме още
Истинският проблем всъщност не е в това, че докато се строи, има проблеми за трафика. А в това, че там се работеше на парче, с огромни закъснения. Че готови участъци, които реално не водят доникъде, бяха тържествено откривани с надути фрази и препратки към лошите бивши в управлението. Че хората, които са отговорни за строителството на това трасе, са с "изтрити" спомени за цялата история на проекта.
"Глобихте ни милион и половина на практика, без да имаме никаква вина, но отивайте, хората да са спокойни, бързо строете, правете каквото трябва и да стане факт. Точката ви е приета, днес ще ви пратим парите и почвайте. Като стане готово, ще ни благодарите, сега бързо да строите и архитектът да върши работа. За да ви спасим от ситуацията, го правим." Така в сряда Борисов наставлява зам.-кмета на София Дончо Барбалов и новия, пресен-пресен главен архитект на столицата Здравко Здравков.
Истинската причина за новите пари е, че жителите на кварталите и на селата в северната част на София обявиха положението за нетърпимо и заплашиха с протести. Те дори бяха готови да блокират пътя, ако не бъде намерено решение. Само че решението за 1.5 млн. лв. по признания на общинарите е временно. Ще се отворят две локални платна и толкова. Големите връзки на столицата и на околните населени места с "тангентата" тип "диамант" и "детелина", както пише в проекта, ще се правят тепърва. С още пари, за които още не знаем дали ще бъдат дадени от общината, или пак от бюджета.
"Ангажимент на Столичната община е да изгради локалните трасета или да ремонтира довеждащата улична мрежа, която да обслужва града и малките населени места на територията на общината. За съжаление, поради обжалване, поради забавяне в изпълнението това не е факт, затова сега с тези целево предоставени средства общината ще може да намери проектно решение, с което да облекчи трафика и пътуващите от Требич и другите населени места да може да се качват на тангентата", обясни регионалният министър Лиляна Павлова, също отдадена на забравата.
"От днес шофьорите могат да пътуват по цялото 16.5-километрово трасе на Северната скоростна тангента. Радвам се, че днес заедно с министър Лиляна Павлова и председателя на УС на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Лазар Лазаров пуснахме за движение последните 3 км от участъка.
Със Северната скоростна тангента се осигурява удобна връзка
между северозападните и югоизточните квартали на София, подобрява се достъпът на най-отдалечените райони с центъра на столицата, улеснява се трафикът и се съкращава времето за пътуване", написа във "Фейсбук" премиерът на 28 април. Тогава нямаше тържествено откриване.
Но водосвет и лискане на менче с вода имаше няколко месеца по-рано - на 30 декември 2015 г. "На Северната скоростна тангента се работеше денонощно. Почти никога аз не благодаря на строителите. Тук благодаря на строителната камара и на всички фирми, които ме чуха и разбраха, че това трябваше да бъде факт към 31 декември. Това е поредният провален проект на Орешарски. Абсолютно провален. 220 милиона днес щяхме да върнем в Брюксел. Срещнах се със строителните компании и им казах: "Съберете всички камиони, багери и трактори. Каквото трябва съберете, и ги вкарайте на обекта". Това са думи на Бойко Борисов именно от този ден. Имало е дни, в които на обекта са работили по 2400 машини. Нито дума, че става дума за път към нищото.
Проектът за това трасе всъщност се появява още през 2007 г., когато Борисов е кмет на София. Темата за "допирателната" бе любима и на вече бившия главен архитект Петър Диков. Разработката е дело на работна група, назначена със заповед на Борисов. Там акуратно са записани всички връзки с големия град, включително и с булевард "Рожен" - където е сегашният проблем. Оправданието на общината за липсващите връзки с липсата на пари, с незавършените отчуждения, с оспорването на устройствените планове е направо жалко. Става дума за поне 9 години, в които
Столичната община не си е мръднала пръста
През всички тези години столицата е в ръцете и под управлението на ГЕРБ. Проектантът за идейния проект на "тангентата" е избран в началото на 2010 г. Самият проект първо затъна в типичните проблеми с отчужденията. Заради ниските обезщетения се наложи да се водят стотици дела. Но самият проект бе прехвърлен от общината на пътната агенция. След това бе форсиран, за да може да се спасят нужните за него 180 милиона лева и те да бъдат платени от Брюксел вместо от бюджета. Защо общината се провали с този проект, защо продължава да се проваля с инфраструктурата около него - след цели поне 9 години - нито дума. Спомените са изтрити.
Не си струва да се описва цялата сага около северното скоростно шосе. Реалността е, че трябва да се чака още месеци - засега поне до септември, за да се довършат едни още малко над 5 км от Западната дъга, които да направят връзката с пътя за Калотина и с магистрала "Люлин". Дотогава преминаването на това трасе, малко над 20 км, ще продължи да отнема поне час. Със сигурност и повече - засега никой не споменава, че влизаме в сезона, когато кервани от автомобили на гастарбайтери се отправят от Западна Европа към Турция.
Колкото до "временните решения" за улеснен достъп на северните квартали до "тангентата", мога да се обзаложа, че ще бъдат доста трайни. Поне това сочат досегашните ми спомени за работата на Столичната община по околовръстните на София трасета. Нека не се връщаме в спомените чак дотам как кметът Бойко Борисов и тогавашният премиер Сергей Станишев тържествено откриваха едни около 4 км от Южната дъга и как кметът благодареше на премиера за държавната помощ за трасето. То и досега си е тапа на входа и на изхода си, но е реалност за пътуващите по него. За управляващите спомените са изтрити.
Естествено е, когато се строи, да има и неудобства. Но не е естествено, когато премиерът се прави на тапа, откривайки тържествено една тапа. Не е естествено на входовете на тази тапа да няма огромни електронни табла с надписи, че напред по трасето има проблем. Впрочем, електронно табло в тази зона има. На километри встрани. На входа за Нови Искър в посока Искърското дефиле. Ако някой успее да стигне дотам, ще установи, че електронното табло не работи.
----------------------------------------
PS. Както "Сега" вече обясни в репортаж за ужаса по северното скоростно шосе, "тангента" или "допирателна" е права линия, която има само една допирна точка с дадена крива и е перпендикулярна на радиуса на кривина в тази точка.