Преди изборите регионалният министър Лиляна Павлова и шефът на АПИ Лазар Лазаров нагло излъгаха, че винетките няма да поскъпват. Сега се сърдят, че гражданите не са съгласни с едноличните им решения. |
На заседание на съда представителят на Върховната административна прокуратура обяви, че при приемането на постановлението за новите цени на винетките в края на миналата година законите са били грубо погазени. Няма обществено обсъждане. Няма съгласуване между ведомствата. Няма каквато и да било финансова обосновка за поскъпването.
Всичко това бе подчертавано нееднократно още във времето, когато се появиха първите информации за намерението на властта да вдигне пътните такси. Но протестите на граждани и на неправителствени организации бяха подминати с надменно мълчание. На мнението на прокуратурата обаче реакцията бе светкавична и арогантна. "Законите са да се четат и да се спазват. И ние сме спазили всички процедури.
За същата хипотеза можем да си говорим, ако Луната падне на Земята
Всички сегашни дискусии са несъществени. Тази хипотеза не седи. Аз съм убеден, че ние това дело не можем да го загубим", каза вчера шефът на Агенция "Пътна инфраструктура" Лазар Лазаров в ефира на Нова тв. "Ако сте спазили закона, не разсъждавате върху несъществуващи хипотези. Вие какъв отговор очаквате? И ще се аргументирам, въпреки че не съм юрист. Кое е по-важно - да четем закона или тълкуването на прокуратурата", отсече той.
"Считаме, че процедурата по приемането на постановлението е проведена законосъобразно при зачитане на принципите на необходимост, обоснованост, предвидимост, откритост, съгласуваност, субсидиарност, пропорционалност и стабилност", се казва в официалното становище на МРРБ.
Точно обратното смята прокуратурата - намерението за поскъпване нито е качено на сайта на МРРБ или АПИ, нито пък обсъждано. Защо е направено така? Ясно е защо -
за да няма протести точно преди местните избори
Неслучайно месеци наред и регионалният министър Лиляна Павлова, и шефът на пътната агенция Лазар Лазаров обещаваха, че промяна в цената на винетката няма да има, а постепенно до 2018 г. ще се въведе далеч по-справедливата тол такса.
Арогантността на управляващите обаче не спира дотук. На въпрос защо не е правено обществено обсъждане, Лазаров отвърна: "В момента правим ли обсъждане? Спорим, значи обсъждаме. В обществена телевизия сме, обсъждаме ли? Обсъждаха хората, защото на страницата ми имаше толкова коментари по адрес на роднините ми". Ако нещата се решаваха с това кой може по-силно и цветисто да псува, България отдавна да е обявена за най-правовата държава на света. Но не е така и законовите процедури със сигурност
не се изчерпват с няколко интервюта
на отговорните лица в телевизионни студиа.
Същото пренебрежение АПИ и регионалното министерство демонстрират и спрямо колегите си в кабинета. Според прокуратурата регионалният министър "еднолично" е изготвил предложението за промяна на тарифата на таксите до МС. А не съвместно с министъра на финансите, както изисква Законът за пътищата. Освен това е трябвало предложението да се съгласува поне със социалното министерство, МВР и министерството на транспорта, чиято дейност пряко се засяга от промяната на таксите. Но не са намерени документални следи това да е направено.
И най-важното. Липсва всякаква яснота как управляващите решиха да вдигнат пътните такси точно с толкова и точно в онзи момент. "Липсват мотиви (за поскъпването) по смисъла на Закона за нормативните актове. Доводите на министъра на регионалното развитие за необходимост от осигуряване на дългосрочно и предвидимо финансиране за реализиране на смислена, последователна и устойчива политика по отношение на пътищата не могат да заместят липсата на обоснованост на причините", се казва в аргументите на държавното обвинение. Държавното обвинение напомня, че таксата за ползване на пътната инфраструктура трябва да бъде определена въз основа на "материално-техническите и административни разходи по предоставяне на услугата".
Такава финансова обосновка липсва
От ВАП категорично отхвърлят като обосновка докладите и стратегиите, според които имало финансов недостиг за поддръжка на пътищата в размер на 600 млн. лв. Защото именно в тези документи става ясно, че с увеличението на таксите ще се съберат двойно по-малко пари - едва 300 млн. лв.
Лиляна Павлова и Лазар Лазаров все пак са прави в едно - окончателното решение ще вземе съдът и това трябва да стане до 14 юли. Дали ще бъде първа малка победа за гражданите, оспорили арогантността на отговорните за пътищата, предстои да видим. Но самото разнищване на едно правителствено постановление от прокуратурата и обявяването му за незаконен акт е показателно за порочния начин, по който правителството управлява - с газене на закони, със сметки на коляно, с безпардонно незачитане на мнението на гражданите. И това е практика, а не изключение.