:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,705,135
Активни 409
Страници 16,065
За един ден 1,302,066

Една винетка като мярка за арогантност

Регионалното министерство и АПИ не смятат за нужно да се съобразяват със закони, обществено мнение или прокуратура
СНИМКА: МРРБ
Преди изборите регионалният министър Лиляна Павлова и шефът на АПИ Лазар Лазаров нагло излъгаха, че винетките няма да поскъпват. Сега се сърдят, че гражданите не са съгласни с едноличните им решения.
Не е новина, че управляващите нямат навика да се съобразяват с мнението на гражданите, много мразят да им искат сметка защо вземат едно или друго решение и затова реагират арогантно на всеки опит някой да се усъмни в тяхната воля. В последните два дни покрай делото за винетките във Върховния административен съд (ВАС) стана ясно, че и мнението на прокуратурата не тежи особено пред тях.

На заседание на съда представителят на Върховната административна прокуратура обяви, че при приемането на постановлението за новите цени на винетките в края на миналата година законите са били грубо погазени. Няма обществено обсъждане. Няма съгласуване между ведомствата. Няма каквато и да било финансова обосновка за поскъпването.

Всичко това бе подчертавано нееднократно още във времето, когато се появиха първите информации за намерението на властта да вдигне пътните такси. Но протестите на граждани и на неправителствени организации бяха подминати с надменно мълчание. На мнението на прокуратурата обаче реакцията бе светкавична и арогантна. "Законите са да се четат и да се спазват. И ние сме спазили всички процедури.



За същата хипотеза можем да си говорим, ако Луната падне на Земята



Всички сегашни дискусии са несъществени. Тази хипотеза не седи. Аз съм убеден, че ние това дело не можем да го загубим", каза вчера шефът на Агенция "Пътна инфраструктура" Лазар Лазаров в ефира на Нова тв. "Ако сте спазили закона, не разсъждавате върху несъществуващи хипотези. Вие какъв отговор очаквате? И ще се аргументирам, въпреки че не съм юрист. Кое е по-важно - да четем закона или тълкуването на прокуратурата", отсече той.

"Считаме, че процедурата по приемането на постановлението е проведена законосъобразно при зачитане на принципите на необходимост, обоснованост, предвидимост, откритост, съгласуваност, субсидиарност, пропорционалност и стабилност", се казва в официалното становище на МРРБ.

Точно обратното смята прокуратурата - намерението за поскъпване нито е качено на сайта на МРРБ или АПИ, нито пък обсъждано. Защо е направено така? Ясно е защо -



за да няма протести точно преди местните избори



Неслучайно месеци наред и регионалният министър Лиляна Павлова, и шефът на пътната агенция Лазар Лазаров обещаваха, че промяна в цената на винетката няма да има, а постепенно до 2018 г. ще се въведе далеч по-справедливата тол такса.

Арогантността на управляващите обаче не спира дотук. На въпрос защо не е правено обществено обсъждане, Лазаров отвърна: "В момента правим ли обсъждане? Спорим, значи обсъждаме. В обществена телевизия сме, обсъждаме ли? Обсъждаха хората, защото на страницата ми имаше толкова коментари по адрес на роднините ми". Ако нещата се решаваха с това кой може по-силно и цветисто да псува, България отдавна да е обявена за най-правовата държава на света. Но не е така и законовите процедури със сигурност



не се изчерпват с няколко интервюта



на отговорните лица в телевизионни студиа.

Същото пренебрежение АПИ и регионалното министерство демонстрират и спрямо колегите си в кабинета. Според прокуратурата регионалният министър "еднолично" е изготвил предложението за промяна на тарифата на таксите до МС. А не съвместно с министъра на финансите, както изисква Законът за пътищата. Освен това е трябвало предложението да се съгласува поне със социалното министерство, МВР и министерството на транспорта, чиято дейност пряко се засяга от промяната на таксите. Но не са намерени документални следи това да е направено.

И най-важното. Липсва всякаква яснота как управляващите решиха да вдигнат пътните такси точно с толкова и точно в онзи момент. "Липсват мотиви (за поскъпването) по смисъла на Закона за нормативните актове. Доводите на министъра на регионалното развитие за необходимост от осигуряване на дългосрочно и предвидимо финансиране за реализиране на смислена, последователна и устойчива политика по отношение на пътищата не могат да заместят липсата на обоснованост на причините", се казва в аргументите на държавното обвинение. Държавното обвинение напомня, че таксата за ползване на пътната инфраструктура трябва да бъде определена въз основа на "материално-техническите и административни разходи по предоставяне на услугата".



Такава финансова обосновка липсва



От ВАП категорично отхвърлят като обосновка докладите и стратегиите, според които имало финансов недостиг за поддръжка на пътищата в размер на 600 млн. лв. Защото именно в тези документи става ясно, че с увеличението на таксите ще се съберат двойно по-малко пари - едва 300 млн. лв.

Лиляна Павлова и Лазар Лазаров все пак са прави в едно - окончателното решение ще вземе съдът и това трябва да стане до 14 юли. Дали ще бъде първа малка победа за гражданите, оспорили арогантността на отговорните за пътищата, предстои да видим. Но самото разнищване на едно правителствено постановление от прокуратурата и обявяването му за незаконен акт е показателно за порочния начин, по който правителството управлява - с газене на закони, със сметки на коляно, с безпардонно незачитане на мнението на гражданите. И това е практика, а не изключение.
СНИМКА: БГНЕС
Срещу изненадващото решение за увеличение на цените на винетките имаше масови протести в цяла България.
8
3430
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
17 Юни 2016 08:55
Неслучайно месеци наред и регионалният министър Лиляна Павлова, и шефът на пътната агенция Лазар Лазаров обещаваха, че промяна в цената на винетката няма да има,

Обещаваха го точно толкова убедително, колкото сега защитават увеличението.
Интересно е само дали са си нагли по природа, или това им е от ГЕРБ.
17 Юни 2016 10:49
Същият рев ще слушаме и за билетчетата за транспорта в София
17 Юни 2016 13:36
По-важният въпрос е защо почти цялата пътна мрежа изисква винетка. Защо алтернативните пътища са толкова окълцани? Чий мозък прецени това? Защо се допуска един тъп чиновник да побърква и без това изнервените българи? За всеки път изискващ винетка, трябва да има алтернативен, може и със същото качество, но не толкова пряк. Ще им струва скъпо тая гавра с хората. То не се трае вече тая простотия.
18 Юни 2016 10:37
"Считаме, че процедурата по приемането на постановлението е проведена законосъобразно при зачитане на принципите на необходимост, обоснованост, предвидимост, откритост, съгласуваност, субсидиарност, пропорционалност и стабилност", се казва в официалното становище на МРРБ.

Може ли някой от МРРБ да даде тълкуване на тези 8 принципа в контекста на поскъпването? Или си е чиста логорея?!
18 Юни 2016 10:54
Субсидиарността най я обичам. Ранното СДС я почиташе като богиня. Имаха един активист, жалко, че му забравих името, който направо беше влюбен в нея. Ех, изчезна този смешник...

Дефиниция:субсидиарност

Основна политическа доктрина, която гласи, че решенията по създаване на политики трябва да се вземат на възможно най-децентрализирано ниво, в което централното управляващо тяло да не взема участие, освен ако това не е по-ефикасно от действията, предприети от долните нива.

Май ефикасността на централното управляващо тяло на Лилето е взела надмощие над интересите на всички децентрализирирани нива, като тези на собствениците на автомобили.

Винетката е плод на доктрината Лилетка Павлова.
18 Юни 2016 11:15
Принципът на пропорционалността с прости думи: ефектът от мярката да не е нищожен в сравнение с усилията за прилагането. В случая, предполагам, са съобразили усилията достатъчни за да накарат хората да продължават да плащат за използването на разбити пътища.
18 Юни 2016 13:25

"Считаме, че процедурата по приемането на постановлението е проведена законосъобразно при зачитане на принципите на необходимост, обоснованост, предвидимост, откритост, съгласуваност, субсидиарност, пропорционалност и стабилност", се казва в официалното становище на МРРБ.

Чиста логорея.

Субсидираност щеше да е, ако в различните окръзи има различна цена на винетката.
Пропорционалност - ако полицията не проверяваше за свинетки или ако свинетката покриваше всички нужди.
Необходимост - голяма нужда на български, може и да е имала, но шофьорите не са длъжни всичките ѝ нужди да удовлетворяват.
Обоснованост - няма нито устни, нито писмени данни за подобен напън.
Предвидимост - самата Павлова увери няколко месеца преди вдигането, че такова няма да има.
Откритост - Глупости. Това, че не могат да скрият новото число не е откритост. По-скоро имаше изтичане на информация.
Съгласуваност - с кого? С мъжа си? Не се брои.
Стабилност - при този тонаж и обем - да, но освен във физическия смисъл - не.
18 Юни 2016 18:07
Чрез рязкото и необосновано повишаване на винетките и на софийското билетче властта тества реакцията на българите на скокообразно повишаване на данъци,такси, цени на ток,вода,услуги.
Резултатите от теста напълно оправдаха очакванията.
Следват масовите прояви на арогантността на властта.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД