Голямата приватизация в момента е освободена от съдебен контрол. По волята на депутатите от управляващото мнозинство и противно на разбиранията на опозицията и на отцепниците от царската група бяха приети поправки в Закона за приватизация и следприватизационен контрол, които развързват ръцете на правителството. То може да продаде няколко ключови дружества, без решенията му да могат да бъдат обжалвани и отменяни от съда.
Предисторията на този извънреден закон е ясна- съдът и прокуратурата под натиска на опозицията и синдикатите блокираха продажбата на "Булгартабак" и БТК.
Кабинетът реши да отвърне на удара
7 министри подписаха текст на проектозакон, който освобождава приватизацията на 15 дружества, свързани с националната сигурност от съдебна намеса. Депутатите от мнозинството приеха закона. Президентът Георги Първанов го обяви за противоконституционен и наложи вето. В твърде срамна сцена на гласуване с чужди карти мнозинството отхвърли ветото. Законът бе обнародван на 4 март в "Държавен вестник", а на 7 март влезе в сила.
БСП внесе на 4 март искане до Конституционния съд за обявяване на промените за противоконституционни. В петък аналогично искане внесоха и депутати от СДС, и президентът. Съдът веднага образува дело, но докладчикът Румен Янков, новоизбраният шеф на мястото на Христо Данов, насрочи първото заседание за гледане на делото за допустимост чак на 18 март, т.е. след повече от 2 седмици.
Веднага замириса на сделка
между властите. Мнозина си казаха, че Янков се отплаща за поста като дава достатъчно време на кабинета да сключи сделката за приватизацията на "Булгартабак" точно така, както желае, преди Конституционният съд да обяви промените в приватизационния закон за противоречащи на Конституцията и да ги отмени. Дори това да се случи, решенията нямат обратна сила. Сключените сделки са сключени. Пито-платено.
Едва ли има някой, за когото да не е ясно, че
промените в закона се правят само заради "Булгартабак".
Кабинетът не иска да продаде тютюневия холдинг на изгонения от страната като заплаха за националната сигурност Майкъл Чорни, който се провижда зад трима от четирите кандидати. Министрите са решени на всичко, за да поверят гиганта на Дойче банк-Лондон. Кандидатът, собственик на най-голямата банкова институция в Европа, "Табако кепитъл партнърс" предложи 110 млн. евро за 80% от холдинга и инвестиции от 71 млн. евро.
Агенцията за приватизация прати писма до кандидат-купувачите още в деня на излизането на промените в закона с искане да удължат офертите си до 20 април и да заявят желанието си да продължат участие в конкурса за приватизация на 80% от "Булгартабак холдинг". Даден е срок до днес, 17.30 ч. да се получат заявките. "Метатабак", холдингът, чиито акционер официално е Чорни, трябва да внесе депозит от 2,5 млн. евро до този срок, за да влезе отново в играта
Агенцията декласира консорциума на Чорни,
тъй като той не представи банкови гаранции за цялата сума, която обеща да инвестира. Днес хората на Чорни ще обявят дали ще влязат отново в играта. Един от акционерите Георги Тасев, заяви пред сега, че ако зависи от него, няма да кандидатства, защото има решение на Върховния административен съд, според което този консорциум, както и "Табако кепитъл партнърс", собственост на Дойче банк, няма място в наддаването за тютюневия холдинг
Сделката ще бъде пришпорена максимално. Агенцията за приватизация ще изготви доклад за съдържанието на офертите още днес и ще го внесе утре в Министерския съвет. На заседанието си в четвъртък правителството, вероятно, ще вземе решение за избор на купувач и ще определи срок за сключване на приватизационния договор. Решението на кабинета ще бъде внесено за одобрение в Народното събрание. В петък парламентът ще го гласува. В срока, определен с решението на Министерския съвет, ще се пришпорят преговорите с "Табако кепитъл партнерс". Договорът ще бъде одобрен от надзорния съвет на агенцията и от Министерския съвет.
Всичко това става, преди да е заседавал Конституционният съд
Защото не е за вярване, че и в момента не се водят преговори с Дойче банк по приватизационния договор. Целият екип, който работи по проекта, е тук и води усилени преговори, въпреки че на теория няма основания за това.
Сделката за "Булгартабак" ще стане в рамките на променения закон. Въпросът е какво става с другите 14 дружества. БТК има избран купувач "Вива Венчърс".
Т.е. според преходните и заключителни разпоредби телекомът може да бъде продаден по стария закон и по действащата Наредба за конкурсите. Това означава, че агенцията ще довърши преговорите за продажбата на БТК. Очаква се сделката с регистрирания във Виена холдинг, 100% собственост на американския инвестиционен фонд "Адвент", да бъде довършена максимум до 2 седмици.
Другото дружество, включено в списъка с фирми, от които зависи националната сигурност, е "Балкан ер тур", авиокомпанията, възникнала на основата на фалиралия национален авиопревозвач "Балкан". Агенцията за приватизация преди дни обяви конкурс за консултант при продажбата. Той ще трябва да прави маркетинг и да консултира продавачите. Предложенията на участниците в конкурса ще се приемат до 17.30 ч. на 26 март. Тази седмица на публична дискусия ще бъде поставен проектът на стратегия за раздържавяване на дружеството.
По друг ред, вероятно ще се продадат и
дружествата от системата на военно-промишления комплекс,
които са в списъка - "Кинтекс", "Тератон" и ВМЗ- Сопот. Тепърва предстои изготвянето на оценка, на правен анализ и информационен меморандум. При избора на оценители ще трябва да се има предвид Законът за класифицираната информация и Правилника за приложението му, обясниха от АП. Това означава, че специална комисия трябва да изготви т. нар. допуски на оценителите, за да имат оперативна възможност да работят с класифицирана информация и да направят оценката, информационния меморандум и правния анализ.
Параходство Български морски флот, което също е в списъка, стана повод за скандал в парламентарната група на НДСВ. То в последния момент се "вмъкна" в списъка. За консултант по продажбата на мажоритарния пакет
бе избрана "ПрайсуотърхаусКупърс"- България.
До средата на март тя трябва да изработи стратегия и метод за продажба. 30% от дружеството трябва да се продадат срещу компенсаторки на Българска фондова борса - София. Консултантите на т.нар пул "Мечта" Националната банка на Гърция, ОББ и Булброкърс са изготвили анализ и прогноза за развитието на пазара на компенсаторни инструменти и правят преглед на състоянието на дружеството.
Консултанти за миноритарния пакет на Параходство Българско речно плаване са Първа финансово-брокерска къща и Фина-С. Очакванията на АП са пулът-мечта да се листва на борсата този месец. За целта, обаче всички дружества, трябва да бъдат преобразувани в публични, което е задача на принципалите им- Министерството на транспорта и съобщенията и Министерстовото на икономиката. В пула е ДЗИ, чиито мажоритарен собственик Емил Кюлев отказа да направи дружеството публично.
За продажбата на 7-те електроразпределителни дружества консултант на агенцията е БНП - Париба. Очаква се сключването на тези сделки да бъде през втората половина на 2003 г. Досега консултантът е представил правните анализи. Предстои да бъдат представени проекти на стратегии за приватизация, приватизационните оценки и информационни меморандуми.
Досега е ясно само че дружествата ще бъдат продавани чрез публични конкурси, като ще бъдат предложени повече от 51% от капитала им.
От всичко дотук се вижда, че спорът дали тези дружества имат отношение към националната сигурност или не, става излишен. Започва надпревара с времето. Който е по-бърз - правителството или съдът, ще успее.
|
|