:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,949,752
Активни 447
Страници 8,595
За един ден 1,302,066

Брекзит - сметката ще е солена

Референдумът бе спечелен чрез гласовете на жертвите на глобализацията - реални и потенциални, и парадоксът е, че това се случи в страна, която проправи пътя на свободната търговия
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Ситито постепенно ще започне да губи блясъка си. Макар Великобритания да не е член на еврозоната, Лондон е финансовата столица на Европа именно поради факта, че е част от ЕС.
Британският референдум от 23 юни бе началото на края на 43-годишното членство на Великобритания в ЕС. Въпреки че резултатите не са задължителни и вече има подписка за нов референдум, трудно е да си представим, че демократична страна ще отхвърли гласа на избирателите.

Мнозина побързаха да заявят, че това не е краят на ЕС. Но със сигурност е началото на края на ЕС, какъвто го познаваме. А какво следва?

Една от най-трудните задачи ще бъде договарянето на ново търговско споразумение с ЕС. Привържениците на Брекзит се обявиха за споразумения, подобни на тези с Норвегия, Швейцария и дори Албания. Но мнозина експерти вече предупредиха, че това не е толкова просто, особено при наивната презумпция, че може да се договори свободна търговия при отпадане на всички европейски регламенти и на свободното движение на хора.



Бракоразводното дело може да стане напрегнато,



тъй като не включва само въпроса за формата на краставиците, както вероятно би внушил Борис Джонсън - бивш кореспондент в Брюксел, който помогна да се насади сред британците презрението към европейските институции. "Демонтирането" на ЕС не означава само въвеждане на мита и премахване на европейските разпоредби от законодателството (само това ще отнеме повече от две години). Сред ключовите теми са още пенсионните задължения, бюджетните вноски и вноски в различни фондове, представителите на Великобритания в различни институции - от Европейската комисия и ЕП с мандат до 2019 г., до различни финансови институции и европейските съдилища. Паралелно Великобритания трябва да преговоря и за нови търговски споразумения със страните извън Съюза, с които досега е търгувала на база на договореностите на ниво ЕС.

Един важен, но неясен въпрос са правата на около 2 милиона граждани на ЕС, които живеят на Острова - част от тях нямат британски паспорт. Не е ясен и статутът на 1 млн. британци в ЕС. Това ,оказа се, не е уредено в Лисабонския договор. Друга неяснота е дали компании, регистрирани в една страна, ще имат право на бизнес в друга, без нови разрешения и регистрации.

Формално Великобритания ще напусне ЕС, когато 20 от 27-те оставащи страни в ЕС, представляващи поне 65% от населението на Съюза, гласуват за това. Ако в рамките на тези прословути две години няма нов договор на Великобритания и ЕС, нито решение за удължаване на преговорите, тогава една от опциите е Великобритания да се ориентира към правилата на Световната търговска организация, както прави Китай. Това означава британският износ да се облага с мита.

Германия се застъпва за споразумение за асоцииране, което отхвърля норвежкия модел. Експерти посочиха, че може да се ползва моделът на споразуменията за свободна търговия на Перу и Колумбия, които включват и търговията с услуги, както и защитата на инвестициите.

По време на кампанията често се говореше, че Великобритания може да договори статута си по норвежки модел. Такъв опит може да се окаже горчиво разочарование. Норвегия наистина участва на единния пазар като част от Европейското икономическо пространство и нейните компании се ползват от някои права. Но Норвегия не участва в обсъждането на европейското законодателство, което трябва да прилага, съобразява се с правилата за свободно движение - без хора, и прави вноски в европейския бюджет (на човек от населението се падат 85% от средната вноска на ЕС). Със сигурност това е последното нещо, което Лондон иска.

Привържениците на Брекзит изглежда



са подценили един от гръцките уроци



- Брюксел не е склонен на отстъпки, когато трябва да даде назидателен пример на останалите в ЕС. На фона на растящите искания за референдуми и в други страни, Германия и висшите чиновници в Брюксел (а те имат какво да губят) ще опитат да наложат безкомпромисност и на Лондон.

Повечето наблюдатели прогнозираха, че Великобритания може да изпадне в рецесия. Британският министър на финансите Джордж Озбърн предупреди, че Брекзит може да струва на икономиката 6,2% от БВП до 2030 г.

Независимо проучване (на CBI) даде подобна оценка - преди две години то пресметна, че ползата от членството в ЕС е 4.5% от БВП или по 3000 паунда на домакинство годишно. Британците не се трогнаха. Но сега рисковете са по-осезаеми. За все по-вероятната рецесия ще допринесат замразяването на инвестиции и намаляването на доверието на потребителите. Появи се страх, че излизането от ЕС и затварянето на вратите пред имигрантите ще понижи цените на жилищата. Поради т. нар. ефект на богатството, това ще се отрази на разходите на британците. Поевтиняването на паунда в краткосрочен план може да помогне на британския износ, но също така предпоставя риск за инфлацията, който Банката на Англия даде да се разбере, че следи.

Великобритания няма да загуби достъпа си до Единния пазар веднага, а най-рано след две години. Но Ситито постепенно ще започне да губи блясъка си. Макар Великобритания да не е член на еврозоната, Лондон е финансовата столица на Европа именно поради факта, че е част от ЕС. ЕЦБ даде да се разбере, че британската финансова индустрия, която ангажира 2.2 млн. души, ще загуби правото да обслужва клиенти в ЕС, освен ако страната не се присъедини към единния пазар - което привържениците на Брекзит не искат. Освен това много компании (не само финансови, разбира се) могат да решат, че не им е изгодно да останат в Лондон, ако трябва да преразгледат статута на служителите си от други страни от ЕС. А финансовият сектор, но също така и доста по-добрата администрация, както и исторически фактори, са причината



Англия да е страната, привлякла най-много инвестиции в ЕС



Страната ще загуби и поради това, че много компании, които бяха базирали главните си европейски офиси в Лондон заради възможността да развиват дейност на целия континент, ще се оттеглят. Това също води до срив на инвестиции и цените на имотите.

Въпреки че разчита на ЕС за 44% от износа си, Великобритания е най-малко интегрираната страна в ЕС от гледна точка на търговията със стоки (в Централна Европа делът на износа за ЕС е двойно по-голям). Тя има и отрицателен баланс с търговските си партньори от Съюза. Но получава доста по линия на търговията с услуги (включително финансови услуги). Тази асиметрия ще натежи силно на преговорите, тъй като лесното решение, което ЕС може да предложи, ако преговорите се затегнат - споразумение за свободна търговия като това с Канада, не устройва британците. Те имат нужда от договор, който да премахне нетарифните бариери (а това поставя отново въпроса за регулацията на "краставиците"), включва търговията с услуги и защитата на инвестициите.

Въпреки че британският растеж ще пострада, прекият риск от световна рецесия не е голям, тъй като Великобритания дава само 5% от световния БВП. Останалите страни в ЕС също не са силно зависими от британския пазар (обратното е вярно - Великобритания разчита на ЕС за почти половината от износа на стоки и макар да внася повече за отделните страни, това не е толкова фатално. Делът на Великобритания в общия износ на останалите страни от ЕС е 7% през 2015 г., показват изчисленията).

Но финансовият сектор и пазарите са изложени на риск. Това е особено вярно за някои от германските банки и за испанските, които са с най-голяма експозиция към Великобритания.

Брекзит е и първа стъпка за преразглеждане на процеса на икономическа и политическа интеграция в Европа след Втората световна война. Той може да доведе до превес на изолационизма и да послужи като повратна точка в процеса на глобализация.
15
3122
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
03 Юли 2016 20:23
Направо се чудя що за луди са тия, които гласуваха за спасяване от потъващия кораб. Толкова заплахи, толкова предупреждения - бе, то небето да рухне, по-малко загуби и жертви ще има...
А иначе - всяко удоволствие се заплаща. Както казал един, дето му умряла тъщата и му поискали пари з апогребението...
-------------------------------------
Сайтът на Генек
03 Юли 2016 20:45
Референдумът бе спечелен чрез гласовете на жертвите на глобализацията - реални и потенциални, и парадоксът е, че това се случи в страна, която проправи пътя на свободната търговия


тва си е ирония на историята, както и тва, че демокрасито погина в страната в която тя възникна на първи път - Гърция.
03 Юли 2016 20:52
аа, ще си изядат и торбата със сол, и ще си отнесат стоте тояги на голо и накрая и ще се надупят..щото хитрата сврака с двага крака
03 Юли 2016 21:28
Референдумът бе спечелен чрез гласовете на жертвите на глобализацията - реални и потенциални,


Т.е референдумът показа, че жертвите на глобализацията са много повече от спечелилите от глобализацията.
Затова никакви референдуми по ексит повече.
Брексит е вариант на известното "Робът ще загуби само оковите си".
Много е спорно кой ще загуби повече от несполучливиет експеримент -съществуващия сега ЕС- напускащите или оставащите.
Брексит неминуемо ще предизвика дискусия и промени в ЕС.Ако това не стане, ЕС ще се распадне от поредица ексити.

























04 Юли 2016 00:17


аа, ще си изядат и торбата със сол, и ще си отнесат стоте тояги на голо и накрая и ще се надупят..щото хитрата сврака с двага крака

Абе хора вие полудели ли сте? Случвало ли се е от римско време до сега британците да не си нагласят работите? Разберете го, Британия е велика, защото винаги, без изключения печели. Обявиха и спечелиха война срещу Аржентина заради чисто аржентинските Фолклендските острови само преди десетилетия, преди 2 века обявиха и спечелиха война на Китай защото дръзнали да забранят търговията с опиум и така ощетили британските наркотрафиканти, държат куп колонии още и си мислите че някакви полуидиоти в Брюксел ще успеят да ги надхитрят или да им извиват ръцете???? Немислимо е!
Помислете само, Швейцарците / баш банкерите, норвежците и британците да се оставят ЕС да им извива ръцете един по един и да плащат ракет на ЕС, вероятно ли ви изглежда? Не само че британците ще получат изключително изгодно споразумение с ЕС, но и швейцарци и норвежци ще намажат, а може и албанци и разни други да ги огрее!
Е, ние по традиция и този брексит ще отгладуваме, нали сме издръжливи.....
04 Юли 2016 03:56
Статията е пълна с лъжливи внушения представени като факти, нпример:
1)
Формално Великобритания ще напусне ЕС, когато 20 от 27-те оставащи страни в ЕС, представляващи поне 65% от населението на Съюза, гласуват за това
. Ми не е така. Формално ще напусне когато (и ако) си поиска. Както Дейвид каза това си е тяхно суверенно право.
2)
Лондон е финансовата столица на Европа именно поради факта, че е част от ЕС
. Really? Лондон е станал финансова столица 200 години преди създаването на ЕС.
3)
Англия да е страната, привлякла най-много инвестиции в ЕС
. Тия инвестиции от ЕС ли са? Или май са от Китай и СА.
4)
британската финансова индустрия, която ангажира 2.2 млн. души, ще загуби правото да обслужва клиенти в ЕС
. Да бе! "финансовата индустрия" е де факто бюро за залагания. На спекулантите им е през оная ЮК в ЕС ли е или не.
5)
Това означава британският износ да се облага с мита
. Също означава че вносът ще се облага с мита. При отрицателан търговски баланс с ЕС това май е в полза на англичаните, а?
04 Юли 2016 11:23
Абе хора вие полудели ли сте? Случвало ли се е от римско време до сега британците да не си нагласят работите?

ми на днешния ден преди неколкостотин години им се случи
04 Юли 2016 18:01
Откровение Варухово,
Лъжите и воят на бримейнърите са с библейски измерения!
Кайле, много се тръшкаш, бе, миличка!
Ще ти излезе херпес...
04 Юли 2016 19:07
Ега ти и "жертвите" на глобализацията! Да живееш в богата страна и при толкова възможности!
04 Юли 2016 21:35
Абе хора вие полудели ли сте? Случвало ли се е от римско време до сега британците да не си нагласят работите? Разберете го, Британия е велика, защото винаги, без изключения печели.

Да, GB някога е била велика империя. И докато е дояла колониите и е властвала над половината свят, е процъфтявала. Но вече няма колонии. И когато живееш на остров без значими стратегически ресурси и със западнала индустрия, да си го отрежеш сам (клона на дървото, наречено ЕС) не е най-умното идея, която може да хрумне, дори на нискоинтелигентен паки барман в задръстен пъб. Джонсън и Фараж вместо да празнуват и да вдигнат купон, взеха, че се покриха. Странно, нали?
04 Юли 2016 23:07
Ми не е така. Формално ще напусне когато (и ако) си поиска. Както Дейвид каза това си е тяхно суверенно право.


Мне, първо трябва да заяви тва си намерение съответно чл. 50 и ако до две години не се разберат нищо - тогава. Има, разбира се, и опция да се разберат с ЕС за излизане в срок, по-кратък от две години, но предвид сложността на материята не е особено вероятно.

Лондон е финансовата столица на Европа именно поради факта, че е част от ЕС
. Really? Лондон е станал финансова столица 200 години преди създаването на ЕС.


Yes, really. Ако Кралството излезе от ЕС, няма как Лондон да е финансова столица на ЕС.

британската финансова индустрия, която ангажира 2.2 млн. души, ще загуби правото да обслужва клиенти в ЕС
. Да бе! "финансовата индустрия" е де факто бюро за залагания. На спекулантите им е през оная ЮК в ЕС ли е или не.


На спекулантите наистина им е се тая, ма в момента британските банки имат едни доста приятни възможности да работят на ЕС пазарите и при сделки в евро, които възможности не е ясно дали ше запазят, ако излязат.

Пичове, четете малко повече преди да пишете.
По темите за Брекзита се изписаха толко неща, които нема да минат дори в ганиевата квартална кръчма в "Меден рудник".
05 Юли 2016 00:55
Да, GB някога е била велика империя. И докато е дояла колониите и е властвала над половината свят, е процъфтявала. Но вече няма колонии

Кралството процъфтяваше и през евроатлантическо време, не само през колониалното. Доеше си ЕС както си искаше.
Преди години Тачър каза че с ЕС богатите страни ще станат още по богати, а бедните ще обеднеят още повече.Излезе права за разлика от еврофанатиците.В Лондон се напълни с европрошляци, факт! Затова и биха шута на съюза, доста по точни предвиждания имат за бъдещето от континенталците. Видяха че от ЕС няма какво повече да се взима, оФците са остригани, та чак и кожата им е свалена и се изнесоха, тъпия ханс сега да работи да храни мизерниците.
05 Юли 2016 08:35
Кралството процъфтяваше и през евроатлантическо време, не само през колониалното. Доеше си ЕС както си искаше.
Преди години Тачър каза че с ЕС богатите страни ще станат още по богати, а бедните ще обеднеят още повече.Излезе права за разлика от еврофанатиците.

"Доеше" едни 350 млн седмично, дето Фараш ги обеща на NHS. За тях хортуваш.

Великобритания явно е била от бедните страни, щом е предпочела да излезе ?
05 Юли 2016 19:04
Не, вече европата е опоскана, не им де вижда изгодно на ингилизите да се занимават вече с прошляци
06 Юли 2016 21:19
kaily

03 Юли 2016 20:52

аа, ще си изядат и торбата със сол, и ще си отнесат стоте тояги на голо и накрая и ще се надупят..щото хитрата сврака с двага крака



Wishful thinking at its Best
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД