:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,647,340
Активни 235
Страници 17,750
За един ден 1,302,066
Казус

Италия е заподозряна, че съди невинен за трафик на хора

Задържаният Берхе е жертва на объркана самоличност и няма нищо общо с престъпленията, твърдят роднини и свидетели
Снимка: Сайт на италианската полиция
Берхе при пристигането му от Судан в Италия през май.
"Един от най-издирваните трафиканти на хора", според британските власти, e изправен пред правосъдието в Италия въпреки сериозните съмнения за самоличността на арестувания мъж, който е екстрадиран от Судан. Прокуратурата в Палермо и британските власти в лицето на Националната агенция за борба с престъпността и дипломатическата мисия в Судан са убедени, че ще изправят пред Темида 35-годишния жител на Еритрея Медхание Йехдего Меред, за когото се смята, че е превел между Африка и Европа през Средиземно море над 13 000 бежанци. Според прокуратурата той е ръководител на мрежата заедно със свой съучастник от Етиопия, който продължава да е на свобода. Двамата са обвинени, че са купували отвлечени от други групировки мигранти, взимали им парите и ги изпращали с разбити кораби през Средиземно море към Европа. За пътуването мигрантите трябвало да платят по 5000 евро. През май еритреецът, смятан за Меред, беше арестуван в суданската столица Хартум, след което много бързо го екстрадираха в Италия, за да бъде съден за деянията си.

Съмнения относно самоличността на Меред се появиха, след като няколко негови жертви и роднини публично обявиха, че арестуваният мъж не е издирваният



"лидер и организатор на една от най-големите криминални групи,



действащи между Централна Африка и Либия", каквото е обвинението срещу него. Твърди се, че задържаният е 29-годишният Медхание Тесфамариам Берхе, който е бивш работник в мандра и няма никаква връзка с трафика на хора.

По време на предварителните изслушвания в съда, които се състояха малко след екстрадирането на мъжа, еритреецът заяви, че името му е Медхание Берхе, невинен е и няма нищо общо с трафика на хора. За да докаже думите си, той даде на прокурорите паролите и потребителските си имена за профилите си в социалните мрежи, разкри адвокатът му Микеле Калантропо. "Клиентът ми е невинен. Няма основания да се смята, че лъже. Твърдо вярвам в невинността му. Ще се опитам да го освободя от затвора колкото мога по-бързо", обеща защитникът. Документите за самоличност на Берхе са отнети от суданските власти при ареста, но семейството му предостави дипломата от училище и медицински картони в опит да докаже, че фамилията на задържания е Берхе и става въпрос за объркана самоличност. Съдията обаче реши, че няма категорични доказателства, според които арестуваният не е Меред и затова задържаният трябва да остане зад решетките.

Италианските власти продължават да поддържат тезата си, че са



арестували правилния човек.



Те дори отказват на сестрата на Берхе да го посети зад решетките. Мотивът - жената иска да се срещне с човек, който не е задържан. "Това е невероятно... Изминах целия път от Швеция. Арестуваният не е трафикант на хора, а моят брат, който е бежанец", казва Хиует Тесфамариам.

Прокуратурата в Палермо, която води разследването, си позволи да заяви, че ситуацията е "необичайна", но не и че е допусната грешка. Подобно признание би било сериозен удар не само за италианските и за британските власти, както и за дипломатите на Лондон в Хартум, които са имали "решаваща" роля за ареста на еритрееца. Зам.-прокурорът Маурицио Скалия споделя, че се проверяват съмненията за объркана самоличност на задържания. "Все още не е приключило разследването относно истинската самоличност на заподозрения. Според данните ни той е поддържал контакти с трафиканти на хора. А що се отнася до неговото име, вече казахме, че е възможно той да е използвал различни самоличности". Властите много държат на признанията на мъжа, че е разговарял с трафиканти в Либия -



прихванати разговори са основните доказателства



срещу Меред. Адвокатът му Калантропо обаче разясни, че клиентът му за кратко е общувал с действащи трафиканти, за да осигури освобождаването на трима свои приятели, задържани за откуп. Обичайна практика за представителите на еритрейската диаспора в чужбина е да се обаждат на трафикантите и да помагат за освобождаването на свои близки и приятели. "Те са се свързали с него, за да може да разговаря със свои приятели. Един от тях не успял да плати цялата сума, която му била необходима за пътуването, и помолил клиента ми да се свърже със семейството му и да им поиска останалите пари", казва още юристът Калантропо. Разследващите чакат резултатите от гласовите тестове на записите, за да сравнят гласа от прихванатите разговори с този на Берхе.

Освен семейството на Берхе се явиха и жертви на издирвания трафикант Меред, които са категорични, че не са виждали обвиняемия. Специално за това те пристигнаха в Италия. "Не познавам човека, когото са арестували. Видях го във "Фейсбук" и незабавно си казах, че това не е Меред", казва Амбесахер Йемане (23 г.), бежанец от Еритрея, пристигнал в Европа през 2013 г.

Вторият свидетел, с чието име "Гардиън" разполага, настоява да се запази в тайна самоличността му. Той вярва, че истинският трафикант все още е на свобода в Судан и може да си отмъсти на семейството му. Свидетелят също потвърждава, че Италия е арестувала погрешен човек. Той твърди, че се е срещал с Меред два пъти. Първия път през 2011 г., когато Меред участвал в отвличането и мъченията му в пустинята Синай, където стотици еритрейски мигранти са били отвличани за откуп, докато се опитват да стигнат до Израел. Сред като успява да избяга и да тръгне към Либия, свидетелят бил изненадан да види Меред в Триполи, където трафикантът бил преместил бизнеса си. "Уплаших се, когато го видях. Изглеждаше като полудял. Разхождаше се с оръжие и стреляше във въздуха. Пушеше много хашиш", разказва той.

Магистратите в Сицилия все още не са дали ход на делото заради твърденията за сгрешена самоличност на обвиняемия. Второто заседание по делото се състоя на 4 юли, на което беше решено, че Берхе остава зад решетките до 21 юли, когато съдът отново ще се събере.
Снимка: ЕПА/в. "Гардиън"
Арестуваният Мехдание Берхе (вляво) и смятаният за един от най-големите трафиканти Медхание Меред.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Трафикантът Меред е успял да прекара от Африка към Европа през Средиземно море около 13 000 души.
1836
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД