:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,718
Активни 646
Страници 12,621
За един ден 1,302,066

Парламентът гласува облагането на фирмите с нов данък със задна дата

До второ четене депутатите трябва да изчистят куп неясни текстове
СНИМКА: БГНЕС
Многото критики срещу проекта и рискът той да не мине станаха повод за отлагане на гласуването му в сряда. Вчера промените бяха одобрени с 91 гласа "за", 5 "против" и 36 въздържали се.
С трудно събрано мнозинство парламентът одобри на първо четене скандалните промени в Закона за корпоративното подоходно облагане, които ще натоварят фирмите с нов данък с обратна сила. Ако законопроектът не бъде прекроен на второ четене, фирмите ще бъдат задължени със задна дата от 1 януари 2016 г. да облагат личното ползване на фирмени активи с 10% данък върху разходите. Ще се облагат коли, имоти и останалите фирмени активи, които се ползват и за лични нужди. На теория фирмите имат право да изберат между два режима на облагане - с новия данък или с подоходен данък и осигуровки, но това е само един от текстовете, които са на практика неприложими заради придаването на обратна сила на проекта.

Това е вторият данък, с който се облага личното ползване на фирмени активи. От 2016 г. държавата задължи фирмите да връщат ДДС в хазната при лично ползване на фирмени активи, за които е ползван данъчен кредит. Приходите от тези промени обаче възлизат на скромните 1 млн. лв. на година, като едно от обясненията е липсата на яснота как ще се облага личното ползване в качеството му на непаричен доход за собственика или работника. За да запълнят този нормативен вакуум, депутати от различни партии, водени от ГЕРБ, внесоха промени, които на свой ред пораждат нови абсурди.

Текстовете, които дават право на избор между двата режима - 10% данък или облагане с подоходен данък и осигуровки, влизат в сила от 1 януари 2016 г. В същото време правото на избор за текущата година следва да се обяви в годишната декларация за предходната година. Годишните данъчни декларации за корпоративния данък се подават до 31 март. Тоест правото на избор за тази година няма как да се осъществи. В преходните разпоредби на законопроекта е решен въпросът с избора само за една група фирми - които досега са облагали този вид ползване с подоходен данък и осигуровки, като за тях е предвидено промяната на вида облагане да става след влизането в сила на закона. Това са шепа фирми, което дава основание на вносителите да твърдят, че не се въвежда нов данък. Компаниите обаче масово не са облагали личното ползване по този ред. Според експерти няма как да се предложи адекватен преходен режим за фирмите, защото това е равнозначно да се признае, че те не са спазвали закона.

Данъчни експерти смятат, че никоя фирма няма да иска да избере облагане с подоходен данък и осигуровки, защото ще е по-скъпо. Това обаче не е сигурно, защото никъде в подзаконовата уредба не пише изрично, че при облагане на личното ползване с 10% данък върху разходите работодателите няма да са длъжни да начислят и осигуровки. Въпросът бе поставен на заседание на бюджетната комисия, а решаването му засега е на ниво обещание.

Проблем има и покрай предвиденото отпадане на съществувалия досега 10% данък върху разходите за поддръжка, ремонт и експлоатация на превозни средства, когато с тях се осъществява управленска дейност. За тях сега се въвежда алтернативен режим по линия на личното ползване, но фирмите вече са осчетоводявали разходи по силата на старите текстове. Реформаторският блок пък е твърдо против при облагането на автомобилите да се приема твърд дял личното ползване в размер на 50% при липса на пътни листове. Това е прекалено висок дял, считат от РБ. ДПС е категорично против задната дата на прилагане и липсата на оценка на ефекта.

ДЕФЕКТ

Притеснителна според института на дипломираните счетоводители е и тънката граница между ползването на фирмени активи за лично ползване и скритото разпределение на печалба. Според закона една от формите на скрито разпределение на печалба е предоставянето на суми, несвързани с осъществяваната фирмена дейност под каквато и да е било форма. Експерти настояват двата режима изрично да се разграничат, за да не се стигне до санкции на фирми, обявили лично ползване на активи по линия на новия данък.
7
4845
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
21 Юли 2016 19:54
Пречупват гръбнаци...всякакви.
21 Юли 2016 22:42
Той се кле, че нови данъци и увеличение на съществуващите няма да има при Него.
Ама катосе замисля и Лилито се кле, че нама да вдига винетките.
ГЕРБерастка му работа.
21 Юли 2016 22:46
Лиляна онзи ден каза, че решенията на орган на съдебната власт не важат със задна дата
Тука решенията на орган на законодателната власт щели да важат със задна дата
22 Юли 2016 08:35
Тези сладури как не са се сетили да си увеличат заплата със задна дата??
22 Юли 2016 10:15
Какво прави правния нихилизъм! Проблеми със събирането и отчитането на косвен данък (ДДС и акциз на гориво и ел. енергия) се решават, уж се решават с промени в облагането на преките данъци.
Ако един актив има двойно ползване (гориво), то следва да му се промени косвеното облагане. Иначе с тия промени фирмата ще ми купува цигари, а аз ще ги ползвам 20% за счетоводни нужди.
22 Юли 2016 11:46
Само в България.
Със задна дата, допълнителни разходи за фирма означава, че цялото им счетоводство отива на кино.
22 Юли 2016 16:42
Защо се занимават с глупости? Този финансов министър за нищо не става, не разбраха ли най-сетне.
Като искат повече пари от собствениците на фирми - да увеличат корпоративния данък на 40%.
Е га ти и хората...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД