Семействата на жертви и пострадали при терористичната атака от 14 юли във френския курорт Ница се готвят да заведат дело срещу държавата и местната власт заради това, че не са успели са предотвратят нападението и да защитят населението. Атентатът, който бе извършен навръх националния празник на Франция - Денят на падането на Бастилията - отне живота на 84 души, а стотици бяха ранени. Тогава французинът с тунизийски произход Мохамед Булел се вряза с тежкотоварен камион в тълпа от хора, наблюдаващи празничните фойерверки на крейбрежната "Алея на англичаните". Атаката в Ница е трета поред за последните 18 месеца във Франция и беше извършена, въпреки че страната продължава да е в извънредно положение, обявено след нападението в Париж на 13 ноември м.г.
53-годишният Тиери (отказва да каже фамилията си) не е бил във фаталната нощ на "Алеята на англичаните", но там са се намирали жена му и дъщеря й. "Обадиха ми се, облени в сълзи, след като камионът минал съвсем близо до тях... Отидохме да дават показания в полицията... Накрая един полицай ни попита дали има още нещо, което да добавим. Заявихме, че ще подадем оплакване срещу всички, които отговаряха за сигурността - префекта, кмета и организаторите на зарята - заради провала на мерките за сигурност."
Адвокатката Самиа Мактуф казва, че с нея вече са се свързали хора, пострадали при нападението в Ница, които искат да съдят местните власти и френската държава. "Тези хора са
шокирани, разочаровани и просто не могат да разберат
как е възможно толкова голям камион свободно да се движи из града в нощта на националния празник", обясня Мактуф. На 19-тонния камион, с който беше извършено нападението, не е трябвало да му бъде издавано разрешително да е близо до алеята, където през цялата години не може да се движат превозни средства над 3.5 тона. Забранено е също така на тежкотоварни камиони да се движат из цяла Франция в деня на националния празник на страната.
Мактуф е убедена, че действията на клиентите й ще помогнат "да се хвърли светлина върху проблемите, довели до ужасната трагедия, както и това да не се случва отново". Френската юристка, която е от тунизийски произход, споделя също, че дела срещу държавата са завели 17 семейства на жертви от атаката в Париж от 13 ноември м.г. и тя ги представлява. Мактуф се готви да заведе съдебни искове срещу френските и белгийските власти за терористичното нападение заради
"много сериозните пробойни в сигурността",
установени при разследванията, проведени и в двете страни.
Изключително рядко във френските съдилища се внасят искове срещу държавата, когато става въпрос за тероризъм. Наскоро произнесено решение по подобен казус от съда в южния град Ним обаче ще насърчи такива дела. На 12 юли административният съд в Ним реши, че френската държава частично е отговорна за смъртта на парашутиста Абел Шенуф - един от седемте убити край Тулуза от ислямиста Мохамед Мера през 2012 г. Според магистратите френското разузнаване е направило грешка, като е решило да спре наблюдението на Мера месеци преди нападението въпреки сериозните съмнения, че той се е радикализирал. Съдът разпореди на държавата да плати на семейството на парашутиста обезщетение в размер на 50 000 евро. Адвокатът Фредерик Пикар, който е част от юридическия екип, работил по делото на Шенуф, смята, че е прекалено рано да се прецени дали дела за атаката от 14 юли в Ница са основатели. "Подобни искове
трябва да се основават на убедителни доказателства",
казва той. Според Пикар трябва да се направи разследване за възможни пробиви в сигурността в Ница в нощта на атаката. Това би показало дали наистина има основания да бъдат предявени обвинения към властите. По делото "Абел Шенуф" е направено такова разследване от Инспектората на френската полиция, което показвало "няколко конкретни пропуска" относно преценката на това каква заплаха представлява Мера.
Някои френски юристи обаче са негативно настроени към опитите да бъде съдена държавата. Според адвоката от Ница Лоран Дени-Пералди това е "юридически парадокс". "Човек не може да бъде компенсиран два пъти за едно и също нещо", казва той и обяснява, че семействата на жертвите и пострадалите при атаката вече са се възползвали от щедрите схеми за обезщетения.
Преди дни френският държавен секретар, отговарящ за въпросите, свързани с жертвите на тероризъм, Жулиет Меадел заяви, че в първата седмица след атаките са били изплатени обезщетения общо за 150 000 евро. Според нея размерът им ще достигне "300-400 млн. евро", които вече са заделени от специален фонд, създаден през 90-те години.
---ОТВЕТЕН УДАР---
Френският министър на вътрешните работи Бернар Казньов заяви, че ще даде на съд за клевета високопоставена служителка във ведомството, която твърди, че й бил оказван натиск да промени доклада си за трагедията в Ница, предаде Би Би Си. Полицайката Сандра Бертен отговаряла за камерите за сигурност в деня на нападението. Тя твърди, че й било наредено да напише в доклада си, че в района на атаката е имало представители на органите на реда, въпреки че тя не ги е забелязала. Пред "Журнал дьо диманш" тя разказва, че била инструктирана от служител в МВР. "Националната полиция вероятно е била на "Алеята на англичаните", но аз не съм ги видяла на видеозаписите", споделя Бертен. Полицайката твърди, че лично министърът я "тормозил около час" в телефонен разговор. Бернар Казньов обяви, че ще съди Бертен за клевета заради "тежките обвинения". Според данните на МВР 64 души от националната полиция са били на крайбрежната алея, както предвиждало споразумението с кметството в Ница.
Забранено е също така на тежкотоварни камиони да се движат из цяла Франция в деня на националния празник на страната.
Официален почивен ден за хората, от бранша ли?