:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,896
Активни 315
Страници 9,799
За един ден 1,302,066

Социалните партньори очакват спешни реформи след Брекзит

Повече Европа, където трябва, и по-малко, където Европа не добавя стойност, искат европейските бизнес организации
СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
Британската икономика вече показва признаци на забавяне, но бизнесът в Европа няма големи притеснения от Брекзит.
Шокът от решението на Великобритания да излезе от ЕС се поуталожи, особено на фона на последвалата вълна от тероризъм. Непосредствено след референдума опасенията бяха главно за чуждестранните работници и студенти, които живеят във Великобритания, и запазването на единен пазар на труда със свободно движение на работната ръка. Бизнесът предупреждаваше и за последствия върху търговския обмен в Европа. Вече има достатъчно примери какво означава референдумът на микрониво - британската преса съобщава периодично за замразени плащания, стопиране на плановете за разрастване, по-консервативни решения. Кой се страхува от Брекзит и защо? В нов доклад Европейската фондация за подобряване на условията на живот и работа се вглежда в реакциите на синдикати и работодатели в различните страни.

-----

На Острова синдикати и бизнес организации бяха от едната страна на барикадата - твърдо за оставането на страната в ЕС. След вота Конфедерацията на британската индустрия и Конгресът на британските синдикати призоваха правителството, фирмите и съсловните организации да предприемат действия за успокояване на работещите. Наред с непосредствените задачи обаче бяха поставени и големите въпроси за провала на ЕС като кауза и бъдещата посока, в която съюзът трябва да поеме.

Конфедерацията на европейския бизнес настоя страните членки да дадат "силен сигнал, потвърждаващ ангажимента им към ЕС и неговите три основни икономически стълба: единния пазар, общата търговска политика и еврото". Европейската асоциация на занаятчиите, малките и средните предприятия пък използва случая да призове за



намаляване на бюрокрацията



както на европейско, така и на държавно ниво.

Профсъюзните организации в повечето страни апелираха решението да не доведе до влошаване на условията на труд, особено по отношение на социалната сигурност. Очакванията на повечето синдикални структури са, че излизането от ЕС ще доведе до по-малко права и социална закрила за работещите на Острова, както и до ограничения в свободата на придвижване. Такива опасения изразиха профсъюзите във Финландия, Испания и най-вече Полша заради потенциалното влияние на Брекзит върху 800 000 полски граждани в Обединеното кралство. Значителна част от тях - между 300 и 400 хил. - са там от по-малко от пет години и затова нямат постоянно гражданство. На този фон в доклада е цитиран президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов, според когото няма да има последствия за българите, работещи и учещи във Великобритания заради космополитната природа на страната.

Сходни в различните страни са и реакциите на бизнеса. Президентът на Федерацията на австрийската индустрия Георг Капш отбеляза, че очаква експортни загуби за Австрия, тъй като за страната Великобритания е осмият по важност пазар за износ. Въпреки това той смята, че в дългосрочен аспект щетата за австрийската ще е малка.

Кипърските работодателски организации изчислиха, че туризмът от Обединеното кралство и експортът на селскостопански стоки към него ще бъдат засегнати в средносрочен план. Те също така изразиха опасения от реакцията на пенсионираните британци, които живеят в Кипър, ако обменният курс на лирата стерлинг по отношение на еврото продължи да пада.

Чешката асоциация на малките и средни предприятия и занаятчиите направи проучване преди референдума относно влиянието на Брекзит в нейната сфера. Докато нито една от анкетираните компании не е определила Брекзит като положително нещо, 58% са декларирали, че вотът за излизане от ЕС на британците няма да засегне по никакъв начин бизнеса им. Една трета са отбелязали, че Брекзит ще има изцяло негативен ефект, а 9% са очаквали голям отрицателен ефект.

От българска страна в доклада е цитиран изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев, който не очаква никакви директни ефекти за нашата икономика. Той отбелязва, че българският стокообмен с Великобритания е относително нисък - по-малко от 2.5% от общата търговия на страната - и кралството е осмият търговски партньор в нейния експортен списък. Британските инвестиции в България са символични, с изключение на тези в недвижими имоти, които често са спекулативни по своя характер. За туризма, където България има приток на британски туристи, Данев допусна, че са възможни загуби. По-негативни са очакванията на гръцките работодателски организации, които очакват сериозно отражение върху гръцката икономика, особено в областта на туризма и търговията.



А сега накъде



Руди Каске от Австрийската федерация на профсъюзите отбелязва, че дискусията за социалните права в ЕС трябва да е отправна точка за фундаментална промяна на курса към по-социална Европа. Френските синдикати също призоваха за по-социална Европа. Тяхната Генерална конфедерация на труда директно обвини, че вотът за Брекзит е резултат от икономическата политика на ЕС, която насърчавала "строгите икономии и социален дъмпинг". Германските профсъюзи пък искат пакет от финансови стимули - "европейски план "Маршал", така че да се стимулира растеж и заетост. Радикална промяна на европейските политики иска и Испанският търговски съюз.

Някои социални партньори обаче виждат положителни страни на излизането на Великобритания. Финландският търговски съюз Akava например смята, че без британската опозиция сега някои инициативи на европейския пазар на труда имат по-голям шанс да се прокарат, например за подобряване на несигурните трудови правоотношения и актуализиране на Директивата за работното време.

Работодателските организации във Франция, Германия, Италия, Финландия, Чехия, Полша и Гърция от своя страна се обединяват около мнението, че лидерите на страните - членки на ЕС, и правителствата трябва да приемат спешни реформи за увеличаване на конкурентоспособността и справедливостта на единния пазар. Или както призова Конфедерацията на европейския бизнес - трябва да има "повече Европа, където трябва, и по-малко, където Европа не добавя стойност".

Нито една от първите реакции на социалните партньори в Европейския съюз не предполага, че те ще инициират дебати за напускане на ЕС в техните собствени страни. Напротив, изглежда, че социалните партньорски организации в Европа са много отдадени на европейския проект и искат да го накарат да работи, заключава европейската фондация.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Синдикатите настояват да не се стига до влошаване на социалната закрила на работещите във Великобритания.
2
1720
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
04 Август 2016 21:00
Възторжена и ободрителна статийка в полза на ЕС. В никакъв случай не може да мине за анализ на ситуацията, по-скоро е реклама и оправдание на едни пари (да не спират) от западна посока. До сега не съм видял в продажната нашенска преса истински анализ на причините поради които Великобритания напуска еврогейската кочина. За българите е ясно, те няма да тръгнат да си търсят сами храна, докато имат достъп до гейропейските кофи за боклук. Все ще се намери нящо годно за ядене там, апък и марково!
А дали са токова прости и необясними англичаните да искат да се откачат от ЕС? Не вярвам. Тяхното влияние върху световната политика е по-силно от всички остана гейропейски нации (разбира се не броя Русия). Тогава какво им пречи в ЕС?
ЕС бе превърната в супер-държава от глобалистите, което е в разрез с очакванията, желанията и националните концепции на еврогейците. ЕС подменя и испразва от съдържание държавните структури като армия, финанси, законодателство, дори ценностна система. За двуногите от умиращите нации, като нашата, ЕС е светлината на хълма, към която да пълзят, да седнат на богата трапеза, с приятни, къпани хора, с обноски, които да им дават това онова, само срещу отказът да се правят че имат свое мнение. За Великобритания нещата стоят много по-различно. Те не искат 85% от законите им да се пишат в Брюксел от глобалистите, които искат да превърнат европейските култури в пастет от безразлични към нацията си космополити. Великобритания иска да търгува и инвестира в цял свят без да пита ЕС за всяка сделка и за техните стандарти. Гейропа е дадена на заколение, белите червеи вече я пъплят и тя вика „много ме е гъдел“. Гейропа и ЕС са подчинени структури на социопати, за които нейното разлагане е пищно зрелище.
Какво „спечели“ България от ЕС?
Измамното чувство, че сме „европейци“, досущ като тях.
Разрушена икономика и селско стопанство. Никъде в България не се говори за икономика и национална концепция за развитие. Чака се на политиците да „докатат едни пари, та хората да работят нещо“. Образованието произвежда емигранти и лузъри, „образовани‘ продавачи на обувки и сервитьорки. Външната политика е аутсорсната в Брюксел и Вашингрон. ЕС ни казва какво може да правим и с кого. Иначе магазините са пълни с чужди стоки, саламите – със суха кръв и кай знае още какво, сиренето – фалшиво, месото – и то. Канали по телевизията – дал господ, но няма хора, които да имат други стремежи освен ядене, пиене и секс. Това е край на нацията! Двукратите ще превърнат в салам и чужди маркови стоки, направени в Китай и последното останало от България, преди да я напуснат с облекчение – „егати и скапаната държава“. В чужбина ще лижат чужди задници, защото те миришат по-добре.

05 Август 2016 02:09
Capricornus
04 Август 2016 21:00

Вмасто горния ЕС-есовски панегирик е трябвало да публикуват Вашия анализ - малко по-разгърнат, разбира се.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД