Юрий Асланов е роден на 18 юли 1951 г. във Варна. Завършва икономика в София и социология в Москва. Собственик и управител на социологическа агенция АФИС. От май е член на Националния съвет на БСП. Автор на книги, научни публикации, монографии, студии и на над 1500 анализа в печата.
- Г-н Асланов, крие ли се БСП зад генералите, вместо да излъчи партийна кандидатура, защото "скамейката й е къса", както твърди Бойко Борисов?
- Отстрани погледнато, така изглежда. До това се стигна обаче по две причини: първо, заради продължителното колебание, тромавост, лутане на самата БСП какво и как иска да направи; второ, заради отказа на знакови личности от БСП да участват в лично качество в президентската надпревара или заради нежеланието да бъдат припознати като кандидати на левицата заради неща, които са правили преди това. Поначало не само левицата като цяло, но и самата БСП не е единна и хомогенна общност. Има твърде много линии на вътрешно разделение, има твърде много предубеждения, дори предразсъдъци по отношение на близкото и по-далечното минало, има вътрешни противоборства и всичко това оформя образ на политическа формация, която, както казахте, оставя впечатлението, че търси лица извън себе си, които да я представляват. Оставя впечатление на партия, която не е сигурна в собствените си сили и възможности.
- Чия кандидатура в крайна сметка е ген. Радев - на БСП или на АБВ, и това ли е цената на подкрепата на партията на Г. Първанов?
- Двама лидери отговарят на този въпрос приблизително по един и същи начин - Корнелия Нинова и Георги Първанов. Не зная каква е истината. Проблемът, който роди това разноговорене, е, че вътре в БСП започва да се оформя едно неприятно убеждение, че кандидатът е натрапен отвън. Това е проблем, с който ръководството на БСП ще трябва да се справя по време на кампанията. А да воюваш на два фронта по време на битка - и външен, и вътрешен, крие поредица от рискове за крайния успех. Освен всичко генералът е слабо познат на избирателите. Той е напълно неизвестен като политик, никой не го е виждал в реална политическа битка, не познава политическите му позиции. На предстоящите избори ще се сблъскат две визии за бъдещето на България и той, ако е кандидатът на левицата, ще трябва да влезе в остро идеологическо противоборство с партия ГЕРБ и нейния лидер. Никой не знае ще се справи ли с това и как ще се справи. Над две трети от българските граждани са убедени, че президентът на републиката освен честен, известен и прочие трябва да е опитен политик. Опит в политиката се постига само по един начин - ако си минал през някоя от житейските школи на партийния живот. Въпреки масовото негативно мнение за партиите, българските избиратели трудно ще приемат за президент човек, когото не познават като доказан политик. Като вицепрезидент, тоест като подгласник, ще го приемат сравнително лесно.
- Не отстъпвате ли водещата роля на Първанов така и не му ли позволявате да овладее бившата си партия през задния вход?
- Казвам, че това по всяка вероятност не е вярно, но истината като че ли няма никакво значение. Мнозина, включително и в БСП, вече мислят по този начин и това е неприятно. Повтарям - това е проблем, с който ръководството на БСП ще трябва да се справя по време на кампанията, а това ще намали нейната ефективност.
- Няма ли да е подмяна на идеята за вътрешно допитване в БСП, ако накрая "Позитано" подкрепи човек, за когото няма много номинации?
- Така ще се тълкува и ако трябва да сме честни, няма да е далеч от истината. Допитването, което генерира голяма енергия и ентусиазъм в партията, ще бъде компрометирано като идея. Ще бъде компрометирано и друго, по-важно нещо - промяната в партията, която започна в името на промяната на стила и начина на ръководство като алтернатива на досегашния начин на вземане на важни политически решения от един ограничен и неизвестен кръг от лица.
- Появи се информация, че АБВ иска 1/3 от избираемите места в листите на БСП на бъдещи парламентарни избори. Това ли е пътят за обединение на левицата и парламентарните избори ли са голямата цел?
- Ще има поредица от подобни слухове, които са напълно безпочвени, но ще влияят и на широкото, и на вътрешнопартийното обществено мнение. Съвършено ясно е, че ако се постигне съгласие за общо явяване на изборите на БСП и АБВ, това ще има отношение единствено към президентските избори и към нищо друго. Въпреки че това беше казано, ще трябва да се повтаря и артикулира ясно непрекъснато.
- Смятате ли, че ще има обединение на лявото?
- Голямата идея за обединението на лявото е как да бъдат приобщени онези около два милиона души, които се самоопределят като леви по убеждения и повечето от тях не гласуват. Идеята не е БСП да се обедини със себе си, като се съюзи с части от нея, които са се отцепили от нея преди време. Идеята е БСП да обоснове план, посока за развитието на страната, която да удовлетвори хората с леви убеждения, които отхвърлят статуквото, включително и онова статукво, от което БСП до този момент е била част и активен участник при формирането му.
- Смятате ли, че Бойко Борисов ще участва в президентските избори като кандидат?
- Аз лично не вярвам в това. То крие много рискове за стабилността на управлението, за стабилността на политическата група, на която е водач, и лични рискове за самия него. Според мен би се кандидатирал само при някакви крайни обстоятелства, които го заставят да приеме стратегия за оцеляване. На този етап не е принуден да го прави.
- Балотаж очертава ли се?
- До този момент президентът на страната не е избиран никога от първи тур. Обикновено това е било по причина, защото президентските избори винаги са били емблематичен сблъсък между лявото и дясното, а в един случай - изборите през 2006 г., защото не се регистрира конституционното изискване за избирателна активност на първия тур. Трудно е да се допусне, че и сега няма да преживеем балотаж, макар че по отношение на очакваната избирателна активност има неизвестност. Никой не знае какво отражение ще даде референдумът на Слави Трифонов и как ще повлияе не само на активността, но и на резултата.
- Имате ли отговор от прокуратурата по сигнала за прекъснатото излъчване на митинга на Бузлуджа?
- Не, и като знаем темповете, с които работи прокуратурата, такъв отговор ще трябва да очакваме около Нова година.
- Какво беше това важно послание, което не успяхте да съобщите заради проблема с прекъснатото предаване? Представители на БСП почти не слизат от телевизионните екрани.
- Ако е имало някакво много важно послание, то щеше да бъде чуто и да бяха спрели всички телевизии в страната. Проблемът не е в това. Проблемът е, че в политическата борба вече се използват всякакви средства, а това поставя под заплаха демократичните устои на политическата система. Тази тема е много по-широка от една телевизия и от едно партийно мероприятие. Тя подсказва, че предварителните съмнения в честността на предстоящите избори имат дълбоки основания. Ако не се преборим като общество с проблема с честността на изборите, рано или късно ще стигнем до масовото убеждение, че демокрацията е излишен лукс.
- Като социолог как смятате: с кое от номинираните шест имена БСП има най-голям шанс за успех?
- Корнелия Нинова. А и имената не са шест, а доста повече. В крайна сметка Националният съвет на партията ще реши, но е ясно, че има около десетина имена, които се открояват със значително по-голям брой номинации от проведените общински конференции. Ще има значение и начинът, по който ще приключат преговорите с други политически партии, което ще бъде отчетено и взето предвид при вземането на крайното решение.
- Но Корнелия Нинова отказа да участва в състезанието?
- Това не е самоотвод при кандидатстване за заемане на пост. Тя вече е лидер на партията, а не кандидат за такъв. Въпросът ще се решава от Националния съвет на партията. Да ви припомня, че през 2001 г. и Първанов не искаше да бъде кандидат за президент, но накрая беше задължен от тогавашния Висш съвет на партията да поеме отговорност.
- Добре, ще ви задам въпроса по друг начин. Като социолог смятате ли, че БСП има шанс за успех, ако нейният кандидат е генерал Радев?
- Е, стават и чудеса.
Въпреки масовото негативно мнение за партиите, българските избиратели трудно ще приемат за президент човек, когото не познават като доказан политик. Като вицепрезидент, тоест като подгласник, ще го приемат сравнително лесно.
Почна се!