Генералът е любимец на публиката, има позитивно излъчване и умее да критикува ГЕРБ със силни аргументи. |
53-годишният генерал е силен кандидат, в чиято професионална история досега няма нито едно тъмно петно. В добавка интелигентността му, обиграното му поведение пред камера, публичният му имидж на авиационен ас и най-вече силните му аргументи срещу политическите ходове на сегашните управляващи в отбраната го правят неочакван коз в президентската надпревара. Заради отличната комуникативност на летеца, който вече над 2 години не си спестява критиките към ръководството на отбраната, може да се очаква силна кампания от негова страна с много остри аргументи срещу ГЕРБ. Нещо, което може да скрои на управляващите лош номер. Проблемът на Радев на този етап са левите сили, които още не могат да се разберат кого желаят за свой кандидат - Мая Манолова или Радев. И дори и да се стигне до формално съгласие в средата на август - каквито са намеренията им, подмолните битки там едва ли ще спрат. И ще е нужен висш пилотаж, за да успее в тази сложна среда. Противниците му в БСП се аргументират, че той не е разпознаваем като политик и затова няма шанс. Но именно това може да се окаже най-големият му плюс, че не е част от презряната политическа класа, но не е неразпознаваем.
Кой е генерал Радев?
Командващият бойната авиация е определян еднозначно като западен възпитаник. Той е роден през 1963 г. в Димитровград. Завършил е математическата гимназия в Хасково и военното училище в Долна Митрополия. Кариерата му на пилот започва през 1987 г. в Равнец. През 1992 г. преминава през ескадрилен офицерски курс във военновъздушния колеж "Максуел" САЩ, а през 2003 г. е слушател там. Завършил е и Българската военна академия, откъдето има докторска степен. Знае английски, немски и руски. В кариерата си е летял на L-29, L-39, МиГ-15, МиГ-17, МиГ-21 и МиГ-29. Преминал е през командир на ескадрила в Равнец до командир на авиобаза "Граф Игнатиево" и зам.-началник на ВВС. През 2014 г. е назначен за командир на бойната авиация, като 5 г. дотогава е зам.-командир.
Асът на авиацията ни получи голяма популярност на авиошоуто на военновъздушните сили, направено изцяло по западен стандарт, през есента на 2014 г. на столичното летище. Тогава генералът изпълни зрелищен соло пилотаж на МиГ-29 - нещо, което не беше виждано тук и едва ли скоро ще бъде повторено. Добре, стегнато, с няколко елемента на голяма трудност на малка височина - гръбен полет, много чиста камбана, кобра, излитане с обръщане по гръб и т.н. Шоуто и до днес се помни от стотиците хиляди зрители, които аплодираха новоназначения командир на ВВС като холивудска звезда и всички искаха да се снимат с него.
За евентуална политическа кариера на командира на ВВС във военните среди се заговори още след шоуто, което пожъна невиждан успех. Тогава ген. Радев стана разпознаваем за широката публика, всички медии го интервюираха и рекламираха в положителна светлина.
Въпреки че пожъна толкова голям успех,
авиошоуто беше и началото на проблемите
на ген. Радев като командир на бойната авиация. Той веднага влезе в тиха война с военния министър Николай Ненчев, с когото се разминаваха по редица ключови въпроси за авиацията. Вероятно тук значение е имало и мнението на Ненчев, което той е изразил пред Борисов, че Радев има политически амбиции. Това твърдяха и депутати от ГЕРБ.
Разнобоят между Радев и Ненчев излезе на бял свят след интервю на военния министър пред "Сега" в началото на 2015 г. В него той заяви, че ген. Радев му е казал, че договорът с Русия за около 80 млн. лв. за поддръжка на МиГ-29 до 2019 г. е бил завишен три пъти и затова Ненчев отказал да го подпише. Това беше категорично отречено от командира на ВВС. Думите на генерала бяха доказани от прокуратурата, която установи, че никога не е бил предлаган договор за 80 млн.лв. за ремонта на МиГ-29.
Дебатът около бъдещето на руските изтребители обаче задълбочи проблемите между министъра и шефа на ВВС. Ненчев на практика блокира подписването на ново споразумение с руснаците, а Радев на няколко пъти алармира, че се унищожава българската бойна авиация. Напрежението между двамата достигна до там, че реално
от МО забраниха публичните изяви на генерала
Опитите да се вземе интервю с него от различни медии оставаха без отговор от министерството.
Затова и логично в началото на октомври 2015 г. генералът подаде рапорт за напускане на армията в знак на протест срещу лошото състояние на авиацията, опасността за пилотите и внесения от МО проект, който предвижда небето ни да може да се охранява от друга държава. Рапортът му изненада и правителството, и Министерството на отбраната. Той беше депозиран в деловодството, защото нито министърът, нито началникът на отбраната по това време били в София.
Наложи се бързата намеса на премиера Борисов, който извика ген. Радев, за да го разубеди да не напуска. Генералът се съгласи срещу куп обещания. След срещата бяха отпуснати допълнително близо 100 млн. лв. за ремонта на изтребителите МиГ-29 (без участието на руснаците) и спешно беше даден старт на проекта за покупка на нови западни бойни самолети.
Преди седмица обаче ген. Радев неочаквано подаде отново рапорт за напускане и пенсиониране с мотива, че не е съгласен да се убива българската авиация, като се дава право на друга държава да охранява родното небе. Той витиевато сравни катастрофата на ВВС с Ньойския договор и показа добра политическа реторика. Още същия ден лидерът на БСП Корнелия Нинова го посочи като реален кандидат-президент - информация, която се тиражираше неофициално няколко дни преди това. Лидерът на АБВ Георги Първанов светкавично го припозна и като свой кандидат и нещата придобиха яснота.
Казват, че
в ГЕРБ били съкрушени, като чули новината,
а изборният експерт на партията Михаил Константинов дори видя оспорван балотаж между Радев и Борисов. Ходовете на летеца извадиха от равновесие премиера, който видя предателство и неочаквано силен конкурент. Борисов се заоплаква как се подвел, как трябвало да послуша военния министър, който го предупреждавал, че ген. Радев е повече политическо лице, а не военен.
Във военните среди посрещат със смесени чувства мотивите на генерала за напускане и макар и неявно, го критикуват за политическите амбиции. Във ВВС определено ще има трусове - Радев е ръководител на работната група по проекта за придобиване на нови изтребители. Той влиза в ключова фаза и предстои да бъдат получени окончателните оферти за новите машини. Засега не е ясно как напускането му ще се отрази на проекта. В същото време са пуснати 3 обществени поръчки за ремонта на МиГ-29. От Полша пък пристигат ремонтираните двигатели на част от самолетите.
Що се отнася до аргумента на генерала, че друга държава не може да пази българското небе, за това също може доста да се спори. При наличните 4-5 изтребителя е напълно логично да се поиска помощ от съюзническа държава да подпомогне ВВС, докато бъдат вдигнати във въздуха българските изтребители и дойдат новите западни самолети. Реално и в момента България получава подобна помощ по време на съвместните тренировъчни полети с американските военни. Полетите с F-15 и F-16 почти не спират целогодишно. Това е и част от плановете на НАТО за засилване на военното присъствие и засилване на сигурността на съюзническите държави. В съседна Румъния, където също Полша ще помага в охраната на небето, нямат нищо против.
Затова зад повторното подаване на рапорт за напускане ясно прозира желание за политическа кариера, а не реална критика на положението. Не може да се отрече, че Радев вече се усъвършенства да говори по темата така, че да го разбере средностатистическият българин - националният суверенитет се ограничава, авиацията ни загива, да не допускаме чужди самолети над родното небе. Тези теми са лесносмилаеми за избирателите. Въпрос на дни е генералът да си отвори устата и това ще се случи веднага след като бъде издаден указът за освобождаването му от армията.