Веднъж на 2 години, когато настане време за олимпиада - зимна или лятна, настъпва звездният момент за Българската национална телевизия. И в Сочи през 2014 г., и сега в Рио, БНТ е единствената телевизия с права за излъчване, за която не трябва да се плаща допълнително. Садистично телевизията майка къса нервите на милиони зрители, които биха желали да гледат олимпиада по телевизията, а не на някой накъсан стрийм. И се гаври с всеки, който е решил да не става абонат на "Булсатком" - другият оператор с права за Сочи и Рио, който обаче ги излъчва само по собствените си платени канали.
Обществената телевизия си има един калъп за отразяване на олимпиади, който не се е променил на йота от олимпиадата в Сеул през 1988 г. Той е продукт на също от тогава непомръдналия стереотип на "Сан Стефано" 29, че каквото не е отразено от БНТ, значи не се е случило и не съществува. Това, естествено, предопределя и отношението на телевизията както към зрителите, така и към отразяваните. Зрителят не е клиент и данъкоплатец, заради когото БНТ съществува, а обратното - неблагодарник, който трябва да е доволен от това, което са му тръснали да гледа. В БНТ още вярват, че мисията им е да назидават, поучават и манипулират, а не - както е в случая със спорта - да забавляват и вдъхновяват. Отразяваните пък са два вида - такива, от които пряко зависи финансирането, и
кариерното благополучие на началниците в БНТ -
те получават нужното и ненужното ефирно време, внимание и уважение. Всички останали са втора категория и трябва да са щастливи, ако попаднат изобщо в кадър.
Годината обаче е 2016-а. "Евроспорт" е на българския пазар от много време, а онлайн телевизия може да се гледа по всяко време от всяко устройство. Именно "Евроспорт" отгледа ново поколение зрители, за което единствено най-важно е спортът на живо, а всичко останало е на заден план. За БНТ обаче предаването на състезания на живо е последният кахър. Пред състезанието приоритет в ефир имат: спортният министър, някой посланик, президент или премиер, ако са наоколо; следват не по-малко ярките звезди на самото БНТ - коментатори и репортери, чиито командировъчни в Рио трябва да се оправдаят, а и страдат от специфична абстиненция, ако не са ежедневно в ефир, т.е. трябва да се произвеждат купища студиа, интервюта, репортажи, обзори на вече случилото се. И чак на трето място идва самият спорт. Вместо да излъчва спортните състезания от Рио, БНТ изпада в абсурдната ситуация да ги разказва и анализира, но без да ги излъчва на живо. За капак на "Сан Стефано" 29 отказват да приемат, че стотици хиляди зрители искат да гледат даден спорт заради самия него, а не защото има български участник, който няма никакви шансове дори да мине квалификациите.
Ето на какъв абсурд се насладиха зрителите на телевизията майка през уикенда, в първите два дни на олимпиадата. БНТ има 4 канала - БНТ1, БНТ2, БНТ World и БНТ HD. За разлика от всички останали телевизии HD каналът не излъчва просто същото съдържание, но с по-високо качество, а собствена програма - най-вече спорт, тъй като по БНТ 1 текат незаменими публицистични предавания, разследвания и авторски рубрики и не остава ефир за спорта. Който по една или друга причина не притежава телевизор, който да приема HD, не гледа спорт, включително и олимпиади. В Сочи например състезание по ски скок беше прекъснато 10 минути преди края си и пренасочено към БНТ HD, защото стана 20.00, а "По света и у нас" не може да чака. Който няма HD телевизор, трябва бързо да намери алтернативен начин да проследи на живо кой ще стане олимпийски шампион. За тези зрители сега вече има специален реверанс и БНТ1 също отделя целите си следобеди и вечери за Рио. Как обаче?
В събота
най-важното състезание беше общият старт на шосе в колоезденето
Този спорт е изключително популярен и по света, и у нас, но не е по вкуса на БНТ, тъй като състезанието трае цели 6 ефирни часа и е огромна загуба на ефир само защото има фенове у нас. Григор Димитров има повече фенове, затова и двата канала - 1 и HD, като никога бяха в синхрон и в тандем пуснаха безславната загуба на тенисист номер 1 на България, вместо единият например да излъчи час-два от колоезденето. От него видяхме само началото и края, а за феновете остана само да псуват безпомощно и да си го изкарат на коментатора, който не беше особено на ти със спорта, който коментира.
Като стана дума за коментатори - в БНТ те са основно два вида, когато говорим за олимпиади - или не особено запознати с материята, или прекалено големи експерти - ехидни, надменни, иронични, без капка уважение съм спортистите, интригата в състезанието и съответно - към зрителите. Само в БНТ коментатор (Василена Матакиева) може да си позволи да нарече плувеца Адам Пийти, който при три преплувания на 100 метра бруст постави 2 световни рекорда, "човече". За Камен Алипиев медалите никога не се печелят, те се гушват или клъвват. За Боряна Тончева коментарът за изпълнението на гимнастиците се изчерва с възклицанието "уау".
В неделя БНТ се оказа неподготвена за времето в Рио. Плануваните живи излъчвания от гребането пропаднаха, защото силният вятър отложи състезанието. Вместо да се пусне картина от друго състезание на живо, телевизията реагира с повторения. Целият следобед БНТ1 удостои зрителя с две живи предавания - женски мач по плажен волейбол (?!) и финала на стрелбата от 10 метра с въздушен пистолет. Часове наред са точиха студиа, в които се коментираше какво вече се е случило и какво има да се случва. Едно и също интервю с отдавна загубилия Григор Димитров се завъртя поне три пъти. Още толкова пъти се излъчи мнението на Новак Джокович за загубата на Григор. Посвети се маса ефирно време на откриването, което беше отдавна в историята, в студиото беше посланикът на България в Бразилия, с когото например се обсъди положението във фавелите - гетата на Рио, и импийчмънта на Дилма Русеф. Върхът беше появата на Йордан Йовчев, който разказа как вървят квалификациите на спортната гимнастика, докато те всъщност се случваха на живо по същото време, но не и по БНТ.
Изключително показателно за тромавия начин, по който работи телевизията, е реакцията при загубата на Антоанета Бонева в квалификациите на стрелбата. При живото излъчване на финала тя беше в студиото с коментатора, което е похвално, тъй като винаги е интересно и полезно за зрителя да коментира някой от кухнята. Там стана ясно как се е класирала, тя обясни защо се е провалила. Вместо с това да се сложи точка на темата (по това време текат пет спорта на живо), в последващото студио имаше репортаж за загубата на Бонева и неясно защо - включване по телефона от коментатора на стрелбата, пак за загубата.
Нелепа и неадекватна реакция - БНТ не излъчи олимпиадата, а себе си
В делничните дни положението е горе-долу същото или с леки подобрения.
Освен че са безкрайни, студиата на БНТ са и мъчителни, защото за никого не е приятно да гледа колко неловко се чувстват шампиони. Йордан Йовчев и Тереза Маринова са прекрасни спортисти, а не водещи или репортери, това им личи, дразни и мъчи не само зрителите, но и другия водещ Методи Манченко, от което положението става нетърпимо.
Да, спортът е шоу, но и начин на живот. Причината обществена телевизия да получава приоритетно права за олимпиади е, за да осигури по-лесен достъп и съответно да вдъхновява повече хора да се занимават със спорт. Но за да разкриеш на едно дете очарованието от колоезденето например, на първо място трябва да му покажеш състезанието и да го запалиш с коментатор, който сам е фен и може да коментира професионално тънкостите на този вид спорт. Ако вместо това му показваш отегчена физиономия на спортен журналист, който се чуди как да избута времето в ефир, най-много да го вдъхновиш да намрази тази досада спорта.
|
|